Kendine Bağlı 17 Adacığı ve Üzüm Bağlarıyla Bozcaada

Kendine Bağlı 17 Adacığı ve Üzüm Bağlarıyla Bozcaada

 class=

Bozcaada, yüzölçümü 38 km2 olan, Çanakkale’ye bağlı bir adadır. Marmara Bölgesinde, Çanakkale Boğazının girişinde yer alan adanın çevresinde 17 küçük adacık daha bulunuyor. Boğazönü ada grubunda beraber yer aldığı Gökçeada’dan yaklaşık olarak 4 kat daha küçük olan Bozcaada’nın içerisinde gezebileceğiniz 12 köy ve 12 burun yer alıyor. Lozan Anlaşması ile Türkiye’ye bağlandıktan sonra üzerinde bulunan Göztepe nedeni ile Bozcada ismini almıştır. Bozcaada’nın nüfusunun kış aylarında 3.000 civarı iken yaz aylarında ise 10.000’e kadar çıkabildiği bilinmektedir.

Şimdi sizlere kendine bağlı 17 adacığı ve yüz ölçümünün yaklaşık üçte birini kapsayan üzüm bağları ile ünlü olan Bozcaada’da gezilecek ve görülecek yerler hakkında bilgiler vereceğiz. İşte detaylar;

Bozcaadaya Nasıl Gidilir?

Öncelikle adaya nasıl ulaşım sağlayabileceğiniz hakkında konuşalım. Adaya ulaşımın tek yolu mevsimsel ve meteorolojik şartlara göre değişkenlik gösteren feribot seferleridir.

Arabalı Feribot İle Bozcaadaya Ulaşım

İstanbul’dan Bozcaada’ya direk olarak deniz yolu ile ulaşım imkanı bulunmuyor. Ezine’de bulunan Geyikli İskelesinden günde yaklaşık 5 adet feribot seferi düzenlenmekte, yolculuk uygun hava şartlarında yaklaşık 30 dakika sürmektedir.

Bozcaada feribot sefer saatlerini GESTAŞ internet sitesi üzerinden sorgulayabilirsiniz.

Karayolu ile gelenler için yaklaşık mesafeler;

 • İstanbul – Bozcaada arası 400 km,
 • Ankara – Bozcaada arası 700 km,
 • Bursa – Bozcaada arası 330 km,
 • İzmir – Bozcaada arası 300 km,
 • Çanakkale – Bozcaada arası 62 km.

Bozcaada’ya nasıl ulaşabilirsiniz?

 • İstanbul yönünden gelenler için;
  • Tekirdağ > Gelibolu > Çanakkale > Ezine > Geyikli rotası izlenip feribot kullanılabilir.
 • İzmir yönünden gelenler için;
  • Ayvalık > Akçay > Ezine > Geyikli rotası izlenip feribot kullanılabilir.
 • Ankara yönünden gelenler için;
  • Bursa > Bandırma > Biga > Çanakkale rotası izlenip feribot kullanılabilir.
GÖZAT  Kuşadası'na Yolunuz Mutlaka Düşsün

Bozcaada İçi Ulaşım

Ada içerisinde motorlu taşıt kullanımı kısıtlı. Arabalı feribottan indikten sonra belediyeye ait otoparklara aracınızı bırakarak otelinize / pansiyonunuza geçebilirsiniz. Plajlara gitmek ve yerleşim yeri dışındaki güzellikleri keşfetmek için ise şahsi aracınızı kullanabilirsiniz.

Ticari taksiler şehir merkezine girebiliyor, ayrıca plajlar arasında iki adet minibüs hattı çalışıyor. Eğer taksi kullanmayı düşünüyorsanız kesinlikle pazarlık yapmanızı öneririm. Çevreci iseniz oto kiralama şirketleri bisiklet ve motorsiklet de kiralıyorlar. Bir tane kiralayarak adanın tamamını gezebilirsiniz.

Adada Aytemiz’e ait bir adet akaryakıt istasyonu bulunuyor. Ayrıca belediye otobüsü her sabah feribot ile Çanakkale’ye gidip akşam saatlerinde geri dönüyor.

Bozcaada Kalesi

Bozcaada Kalesi
Bozcaada Kalesi

Bozcaada’ya giriş yaptığınızda sizi ilk olarak Bozcaada kalesi karşılıyor. Kalenin kim tarafından yapıldığına dair net bir bilgi bulunmasa da antik çağlardan beri yerleşim yeri olduğu bilinmektedir. Fatih Sultan Mehmet tarafından fethedilmesinden sonra Osmanlı yönetimine girilmesi ile beraber Bozcaada Kalesi onarılmış ve yenilenmiştir.

1996 senesinden sonra da Kültür ve Turizm Bakanlığı Bozcaada Kalesini ziyarete açmıştır. Tarihi bir yapı olan Bozcaada Kalesi gezilmesi ve görülmesi gereken yerler arasında yer alıyor. Kalede bol miktarda fotoğraf çektirebilirsiniz.

Çınar Altı

Çınar Altı Sokakları
Çınar Altı Sokakları

Çınar altında birçok nostaljik alan bulunuyor. Gezip organik ürün ve hediyelik eşya alışverişi yapmak ve bir kahve içmek isteyen kişiler tarafından tercih edilebilir.

Kahve içmek için bulunan mekanlarda oturma alanları okul sıralarından yapılmış ve nostaljik bir görüntü ortaya çıkarıyor. Buraya oturup bir kahve içerek tarihi yolculuk yapabilirsiniz.

Bozcaada’dan Ne Alınır, Ne Yenir?

Kesinlikle tatmanız gereken ürünler için Bozcaadalı Veli Dede tarafından üretilen meşhur domates reçeli ve Çiçek Pastanesinin damla sakızlı kurabiyesini öneririm. Alkol almayı seviyorsanız Corvus’un çavuş üzmünden yaptığı Tenesiasını seveceğinize eminim.

GÖZAT  Güzel Bir Kamp Nasıl Olmalı?

Ayrıca her Çarşamba günü kurulan sebze meyve pazarından mis kokulu organik ürünler alabilirsiniz.

Yel Değirmeni

Bozcaada Yel Değirmeni

Bozcaada’ya gidip fotoğraf çektirmek isteyen kişilerin tercih edeceği ilk yerler arasında üç adet yel değirmeni yerini alıyor.

Restore edilen bu değirmenler muhteşem bir görüntüye sahipler. Eski zamanlarda tepeler yel değirmenleri ile kaplı iken, günümüzde bunların 3 tanesi kurtarılmış ve yenilenerek ziyaretçilere  sunulmuştur.

Değirmenlere gitmek için mahallenin arka tarafına 5 dakika yürümeniz gerekecek. Burada lavantalar ile yapılmış taş yolu var ve birçok kişinin dikkatini çekmekte ve beğenilmektedir.

Plajlar

Bozcaada’da muhteşem güzelliğe sahip birçok plaj bulunuyor. Ege Denizi’nin kuzeyinde yer aldığı için deniz suyu biraz soğuk olsa da Mayıs ve Ekim ayları arasında rahatlıkla denize girilebiliyor. Kürekli tekne turları düzenlenmektedir. Rüzgara açık olan adada lodos ve poyraza göre denize girilebilecek yerler değişmektedir.

Bozcaada da bulunan ve denize girilebilen ünlü plajlar;

 • Ayazma Plajı,
  • En popüler plajı, kalabalık olabiliyor.
  • Restaurantlar mevcut, öğle yemeğinizi yiyebilirsiniz.
 • Sulubahçe Koyu,
  • Ayazma plajının yakınında yer alıyor.
  • Tesis bulunmuyor ama şezlong kiralamak mümkün.
 • Beylik Koyu,
  • Ayazma Plajının solunda yer alıyor.
  • Herhangi bir tesis yer almıyor.
 • Akvaryum Koyu,
 • Habbele Koyu,
  • Hem kum hem de taşlık bir plaja sahip.
 • Tuzburnu Koyu,
 • Akvaryum Koyu,
 • Tekirbahçe Koyu
Bozcada Plajları

Hiçbir tesisin bulunmadığı akvaryum koyuna gidecek olursanız önceden hazırlık yapmanızda fayda olduğunu söyleyebilirim.

Polente Feneri

Bozcaada Polente Feneri
Bozcaada Polente Feneri

Fener 1861 yılında inşa edilmiş olup, deniz seviyesinden 30 metre yüksekte bulunuyor. Polente Fenerine genellikle gün batımını seyretmek isteyen kişiler gidiyor. Burada sevdiğiniz bir kişi ile gün batımını izlemeyerek romantik zamanlar yaşayabilirsiniz.

Polente Fenerinden gün batışını izleyebilirsiniz.

Polente Fenerine çıkmadan önce hemen yakınında bulunan Boz’dan bir sandviç yaptırabilir ve Bozcadada bulunan Polente Fenerini  gün batımında izleyerek  zamanın keyfine varabilirsiniz.

Meryem Ana Kilisesi

Burası Bozcaada da ibadet yapılabilen bir kilisedir. Çan kulesi birçok kişi tarafından dikkat çekmektedir. Çan kulesinin uzunluğu 24 metredir.

GÖZAT  Lifestraw Neleri Filtreleyemez?

Bu sebeple mutlaka Bozcaada’ya geldiğinizde Meryem Ana Kilisesi’nin gideceğiniz yerler listesine eklemelisiniz.

Konaklama

Bozcaada’ya tatil için geleceksiniz konaklama telaşına kapatmanıza gerek yok. Bozcaada’da birbirinden kaliteli ve konforlu birçok oteli bulabilirsiniz. Tavsiyem Trivago ya da Otelz gibi online konaklama sitelerinden fiyatları kontrol edip rezervasyon yaptırmanız.

Aynı zamanda bağ evlerini de kiralayarak bağ evlerinde de kalabilirsiniz. Burada her bütçeye göre oteller var. 

Ekim Ayında Bozcaada Nasıl?

Geç tatil planı yapanlar için adanın Ekim ayında da muhteşem olduğunu ve zaman zaman kısa süren yağmurlarla karşılaşabileceğinizi söyleyebilirim ama gene de mevsimine göre en güzel tatil yapabileceğiniz lokasyonlardan birisi olabilir.

Ayazma Manastırı 

Bozcaada Ayazma Manastırı

Ayazma Manastırını 1734 senesinde yapılmıştır. Burada ibadet yapılmamakta ve sadece özel günlerde ziyarete açılmaktadır. Her sene 26 Temmuz’da ziyaretlere açılır ve Aya Paraskevi günü (Ayazma Panayırı) kutlanır. 26 Temmuz tarihinde yolumuz düşer ise Ayazma  Manastırı’na uğrayabilirsiniz.

Rüzgâr Gülleri

Bozcaada Rüzgar Gülleri
Bozcaada Rüzgar Gülleri

Rüzgâr gülleri, Bozcaada’nın batı tarafında bulunan ve birçok kişi tarafından beğenilen bir yerdir. Demirer Holding’e ait olan ve 2000 yılından beri hizmet veren rüzgar gülleri adanın elektrik ihtiyacını karşılıyor. Burada uğrarsanız muhteşem yabani kekik kokusu içerisinde yürüyüş yapabilirsiniz.

Rüzgar gülleri fotoğraf çektirmek isteyen kişiler için ideal bir yer ve rüzgâr güllerine karşı özellikle güneşin batışında muhteşem görüntüler ortaya çıkarabilirsiniz.

Göztepe

Adanın en yüksek yeri olan Göztepe’nin yüksekliği yaklaşık 200 metredir. Buraya gittiğinizde adada bulunan rüzgârgüllerini yüksekten kolay bir şekilde görebilirsiniz. Aynı zamanda Çanakkale Boğazı, Midilli Adası, Gökçeada ve Sema direk gibi yerleri de görmeniz mümkündür. Bu sebeple mutlaka Bozcaada’da gezilecek ve görülecek yerler listesine Göztepe’yi ekleyebilirsiniz.

Oy Verebilirsiniz.
[Toplam Oy: 3 Ortalama: 4.7]
deniz
Yeni nesil amatör kampçı. Bilip öğrendiklerini Bushcraft Okulunda paylaşıyor.