Kentsel Hayatta Kalma Rehberi - Toplumsal Olaylarla Nasıl Başa Çıkılır?
anonymous people standing on street among smoke during protests at night
Photo by Maurício Mascaro on Pexels.com

Kentsel Hayatta Kalma Rehberi – Toplumsal Olaylarla Nasıl Başa Çıkılır?

 class=

Malesef ki, toplumsal olaylar ve sivil ayaklanmalar artık sadece filmlerde gördüğümüz şeyler değil. Pandemi sonrası hemen her ülkede büyük toplumsal olaylar gerçekleştiğini ana haber bültenlerinde izliyorsunuzdur.

Yakınınızda bir toplumsal olay yaşanmaya başlarsa, hayatta kalmak en büyük önceliğiniz olmalıdır. Beklenmedik olaylara çok hazırlıklı olamasanız da, biriyle karşı karşıya kaldığınızda sağduyunuzu koruyabilmeniz çok önemlidir.

Binlerce kişinin işini kaybettiği ve finansal stresle mücadele ettiği salgın zamanlarında işler daha da riskli hale gelmiş gibi görünüyor. İşte, yaşadığınız bölgeyi şiddet olayları tehdit ettiğinde size yardımcı olabilecek bazı değerli tavsiyeler.

Toplumsal olaylar
Toplumsal Olaylar Görsel: Pexels.com

Mümkün olduğunca evde kalın!

Bir şeyler ters gittiğinde ilk içgüdünüz ailenizle birlikte olmak ve onların güvenliğini sağlamaktır. İşte veya markette iseniz, evinize mümkün olduğunca çabuk ulaşmaya çalışın. En güvenli rotayı seçin ve mümkünse size eşlik edebilecek birini bulmaya çalışın.

Eviniz, dışarıda ortamın huzurlu olmadığı anlarda en güvenli yerdir. İşletmeler muhtemelen kapanacağından, işverenler evde kalan çalışanlarla herhangi bir sorun yaşamayacaktır. En azından durum kontrol altına alınana kadar bu eve kalma seçeneğinizi işvereninizle görüşün.

Evinizi yalnızca kesinlikle gerekli olduğunu düşündüğünüzde, özellikle de savunmasız bir bölgede yaşıyorsanız terk edin. Sakın ama sakın olaylara karışmayın.

Temel ihtiyaçlarınızı stoklayın!

Pandemik kilitlenmeler halihazırda evinizde acil durum malzemelerinin depolanması konusunda farkındalık yaratmıştır. Yapmanız gereken ilk şey, temel malzemeleri stoklamaktır. Bu malzemeler şehrinizde olaylar çıktığında daha da kritik hale gelebilir çünkü dışarı çıkmanız hayatınızı tehlikeye atabilir.

Yiyecekler, tıbbi malzemeler, temizlik malzemeleri, yakıt ve ihtiyacınız olan diğer her şey için dışarı çıkmanızı en aza indirdiğinizden emin olun.

GÖZAT  Hazırlıkçılar (Doomsday Preppers)

Dışarı çıkmanız kesinlikle gerekiyor ise, alışveriş yapabileceğiniz en yakın seçeneğe gidin ve toplu olarak alışveriş yapın. Tüm ihtiyaçlarınızı elinizin altında bulundurmak ve birkaç hafta boyunca alışveriş yapmadan hayatta kalabilmek için şimdiden bir kontrol listesi hazırlayın.

kilitli kapı
Kapı ve pencerelerinizi kilitleyin Görsel:Pexels.com

Ev güvenliğinize dikkat edin!

Dışarıda şiddet olayları yaşandığında, evinizi uygun güvenlik önlemleriyle güçlendirmelisiniz. Temel ev savunma fikirleri bile yaşam alanınızı ve ailenizi korumak için büyük faydalar sağlayabilir.

Pencerelerinizi ve kapılarınızı kapalı tutun. Her birini kontrol edin ve sağlam olduklarından emin olun. Birisinin zorla girmesini önleyecek kadar sağlam görünmüyorlarsa tadilat yapmayı / yaptırmayı düşünün.

Evinizi güçlendirirken bile, tahliye etmeniz gerekirse bir çıkış seçeneğiniz olduğundan emin olun.

av tüfeği
Ruhsatlı silah edinmeyi düşünebilirsiniz. Görsel: Pexels.com

Silah edinin!

Ailenizin güvenliği söz konusu olduğunda, başka hiçbir şeyin önemi yoktur. Bir silah kullanmanız gerekirse bile, onları korumaya hazır olmalısınız.

Av tüfeği gibi ruhsatlı bir ateşli silah edinmeniz mantıklıdır. Acil bir durumda ihtiyaç duyabileceğiniz silah aksesuarlarını ve cephaneyi de stoklamalısınız.

Ateşli silahı olmayanlar, zorlu koşullarda kullanabilecekleri derme çatma silahlar bulundurabilir. Sizi tehlikeden koruyabilecek herhangi bir şey olup olmadığına bakın – bıçak, beyzbol sopası, biber gazı kendinizi korumanıza yardımcı olabilir.

Olaylardan haberiniz olsun!

Bir şehir ateş altındayken durumlar her dakika değişebilir. Başlayan küçük bir gösteri orman yangını gibi yayılıp saatler içinde tüm şehri yutabilir. Olaylar hakkında bilginiz olması sizi tehlikeye karşı hazır tutar ve olaylar bölgenize ulaşmadan önce sonraki adımlarınızı planlayabilirsiniz.

Radyo ve TV’deki yerel haber yayınlarını takip etmeye devam edin. Yetkililer tarafından yapılan güncellemeler ve tavsiyeler için internete göz atabilirsiniz.

Şehirde ve dışarıda arkadaşlarınız ve ailenizle bağlantıda kalmak da aynı derecede önemlidir. İşler yolunda gitmezse değerli bilgilere sahip olabilirler. Komşularınızla da iletişim halinde olun ve bu zor zamanlarda birbirinizi destekleyin.

GÖZAT  Kav Mantarı ile Ateş Başlatmak
amatör telsiz
Radyo ve amatör telsizler etrafınızdan haberdar olmanızı sağlayabilir. Görsel: Pexels.com

Göze batmayın!

Şehirde işler huzurlu olmadığında düşük profilli biri olarak görünmek en iyisidir. Bazı siyasi, ırksal veya dini inançlarınız olabilir, ancak karışıklık dönemleri bunları sergilemek için uygun zaman olmayabilir.

  • Görüşlerinizi veya inançlarınızı evinizin dışında veya arabanızda paylaşan bir çıkartmanız veya pankartınız varsa, bunları hemen kaldırın.
  • Duygularınız hakkında kimseyle, hatta meslektaşlarınızla ve komşularla bile güçlü bir şekilde konuşmaktan kaçının.
  • Stresli anlarda sağduyulu, sessiz kalmanız güvende olmanızı sağlayacaktır.

Bir çıkış planınız olsun!

Eviniz en güvenli yer olsa bile, işler kontrolden çıktığında evde kalmak konusunda çok katı olamazsınız. Ancak son seçenek olduğunda bir çıkış planına sahip olmayı da unutmayın.

Dürtüyle yapmaktansa dışarı çıkmak için doğru zamana karar verin. Dışarı çıkmak isteyen komşularınızla veya arkadaşlarla bir tahliye planını oluşturun. Beraber seyahat etmek ve yakıttan yiyeceğe, suya, ilaçlara ve silahlara kadar yolda ihtiyacınız olan her şeye sahip olmak en iyisidir.

İsterseniz Savaşın Ortasındaki Bir Şehirden Kaçış İçin Pratik Öneriler isimli konumuza göz atabilirsiniz.

Şehrinizde toplumsal olaylar çıktığında paniğe kapılmak kolaydır, ancak sakin ve toplu bir yaklaşım cankurtaran olabilir. Ailenizin güvenliğini ön planda tutun ve doğru zamanda doğru adımları atın. Güvende olduğunuz sürece evinizde kalın, ancak mesele bir ölüm kalım meselesi olduğunda ayrılmakta tereddüt etmeyin.

Bushcraft Okulu’nu ziyaret ettiğiniz için teşekkürler. Eğer hayatta kalma, kampçılık, outdoor ve hazırlıkçılık konuları ile ilgileniyorsanız forumlarımıza katılabilirsiniz.

Oy Verebilirsiniz.
[Toplam Oy: 1 Ortalama: 5]
Serkan Sezer
Doğaya meydan okumaması gerektiğini bilen, ona adapte olmak isteyen, bushcraft felsefesini hayatının merkezine oturtmuş bilinmeyen bir denklemin parçası. Şehir hayatında tıp doktoru, video içeriği üreticisi ve internet sitesi geliştiricisi olarak hayatına devam etmekte.