fbpx

Kıbrıs Deresi Kanyonu Kaş

Antalya’nın Elmalı ile Kaş ilçeleri arasında yer alan Kıbrıs Deresi Kanyonu, narin doğasıyla büyüleyici bir güzelliğe sahiptir. Yaban hayatını koruma alanı içerisinde yer alan kanyon, Kaş ilçesinin merkezine 50 km uzaklıkta yer almaktadır. Yürüyüş, tırmanma, bisiklet, jeep safari ve kanyon geçiş turlarının düzenlenen kanyon, ulaşımın zor bir bölgede yer alması nedeniyle turist akınının fazla yoğun olmadığı huzurlu bir yerdir.

Kıbrıs Deresi Kanyonu
Kıbrıs Deresi Kanyonu

Çam, sandal, ardıç ve sedir ağaçlarıyla örtülü, el değmemiş doğasıyla enfes manzaralara şahit olabileceğiniz Kıbrıs Deresi Kanyonu, Batı Toroslar’da Akdağların eteklerinden süzülerek gelen kar sularının mecralı ve uzun yolculuğunun Akdeniz’e ulaşmadan önceki rotasındadır. Kanyon civarında yoğunluk bakımından yörüklerin yaşam sürdüğü çok sayıda orman köyünü de rastlayabilirsiniz.

Kıbrıs Deresi Kanyonu, Kaş

Kaş Kıbrıs Deresi Kanyonu, Antalya’nın Kaş ilçesinin kuzey kesiminde, Elmalı ilçesi ile birleştiği noktada yer alan bir doğa harikasıdır.

İlk olarak Akçay Baraj Gölü ve Kartal Gölüne düşen sular, daha sonra Kıbrıs Deresi ismini alıp derin bir kanyona akıyor ve Kasaba Ovası’nı aştıktan sonra Dirgenler Boğazı’ndan denize akıyor. Bu yolculuğun en görkemli yeri ise Kıbrıs Deresi Kanyonu’dur.

Kıbrıs Deresi Kanyonu
Kıbrıs Deresi Kanyonu

Susuz Dağı ile Katran Dağı arasında, bazı yerlerde yüz metreyi aşan duvarları ile geçit vermeyen kanyonda, birbiri ardına sıralanmış olan şelaleler, şelalelerin balkonlar oluşturarak aktığı göletler, geçilemeyecek hissine kapılacak kadar daralan duvarlar ve şiddetli bir şekilde akan su, görsel bir şölen meydana getiriyor.

Sütleğen Köyü dışında bir Likya kenti olan Nysa’nın tarihi kalıntıları yer almaktadır. Tarihi antik tiyatro merdivenlerinden izlenebilen Kıbrıs Deresi Kanyonu muhteşem manzarası ile görenleri büyülemeye devam ediyor. Sütleğen Köyü’nden başlayan ve Kemerköy’e kadar açılan kanyonda nesli tükenme riski altında olan Anadolu kaplanının, 1946 yılında en son bu derin vadide yaşamını sürdürdüğü rivayet edilmektedir.

GÖZAT  Dünya'daki 6. Kitlesel Yok Oluş Başladı
Kıbrıs Deresi Kanyonu

Heyecanlı bir doğa yürüyüşü için yıl içerisinde yerli ve yabancı turistleri ağırlayan 13 kilometre uzunluğa sahip Kıbrıs Deresi Kanyonunun sadece dört ile altı kilometrelik bölümünde yürüyüş yapılmaktadır. Kaş ilçesinde günübirlik turlara katılan doğa severler Sütleğen Köyü yakınında yer alan Sinekçi Beli’ne gelip burada yürüyüş yapmaya uygun özel kıyafetler giymektedir. Daha sonra rehberli kanyon yürüyüşü başlamaktadır.

Kıbrıs Deresi Kanyonu, ne yazık ki amatör yürüyüş ve tırmanışçılar için uygun bir parkur değildir. Kesinlikle rehber eşliğinde yürüyüşe çıkmak gerekir. Yürüyüşün bazı bölümlerinde tırmanma, iple inme ve sarp kayalıkları aşmak birçok doğa yürüyüşçüleri için oldukça zorlayıcıdır.

Kıbrıs Deresi Kanyonu

Kanyonun içinden akan su, yaz – kış 10 derece sıcaklıktadır. Tam olarak 4.5 km olan yürüyüş parkurunun tamamını yürümek yaklaşık olarak 8 saat sürmektedir. Yürüyüşün ilk etabı öğle saatlerinde tamamlanıyor ve kanyonun içinde yemek molası için duruluyor. Dönüş yolunda soğuk sulardan geçen ve kayalardan tırmanan yürüyüşçüler turlarını kanyonun diğer girişinde tamamlamaktadır.

Kıbrıs Deresi Kanyonu
Kıbrıs Deresi Kanyonu
Oy Verebilirsiniz.
[Toplam Oy: 1 Ortalama: 5]
deniz
Yeni nesil amatör kampçı. Bilip öğrendiklerini Bushcraft Okulunda paylaşıyor.