fbpx

Kocaeli Yaylaları ( Menekşe ve İnönü Yaylaları )

İstanbul’a yakınlığı ile göz kamaştıran doğası ve güzel yaylaları ile son yıllarda ziyaretçi kitlesine uğrayan Kocaeli Yaylalarını tanıma fırsatınız olmuş muydu? Şehirlerin betonlaşması ile insanların doğaya kaçma isteği daha da arttı. Neyse ki Kocaeli ve ilçelerinde bulunan doğal güzellikler hemen imdadımıza yetişiyor. Kamp yapmak, kafa dinlemek ve en önemlisi temiz havaya ulaşmak istiyorsanız Kocaeli yaylarını tercih etmeniz doğru olacaktır. Bugün sizlere uzun zamandır gidip görmek istediğim Kocaeli bölgesinde bulunan Menekşe ve İnönü yaylalarından bahsedeceğim.

Öncelikle şunu belirtmem de fayda var; yukarıda belirttiğim yaylalara ( Menekşe Yaylası ve İnönü Yaylası ) normal binek araçla biraz gitmesi zor. Her ne kadar yolları açıp yapsalar da arazi taşıtı ile gitmeniz daha makul ve güvenilir olacaktır. Bunun yanında son yıllarda diğer gezi blogları ve instagram da kitlesi bulunan gezginler tarafından duyurulan bu yaylalar popülerleşmeye başladı. Gidilecek zamanlar konusunda da bilgi vermeye çalışacağım.

Yaylalara çıkarken yukarıda da bahsettiğim gibi yolları güzel değil ve binek araçlar için sorun olabiliyor. Şu dönem yani yaz aylarında ( Nisan – Mayıs – Haziran – Temmuz ve Ağustos aylarında ) yollarda bir sorun olmasa da özellikle sonbahar da yağan yağmurlar nedeniyle çamurlar oluşmakta ve aracınız binek ise sıkıntılar baş gösterebilir. Bu yüzden yaz ayları haricinde belirttiğim iki yaylaya ( Menekşe Yaylası ve İnönü Yaylası ) kesinlikle binek aracınızla gitmenizi tavsiye etmem. Bunun haricinde Menekşe Yaylası ve İnönü Yaylası için tek tek yollarını nasıl gideceğinizi ve neler yapabileceğinizi anlatalım.

Menekşe Yaylası – Kocaeli

Menekşe yaylası Kocaeli Şehir merkezine yani İzmit bölgesine 48 kilometre iken İstanbul / Pendik ile Menekşe yaylası arası mesafe 135 kilometredir. Şimdi aklınıza eminim şu gelecektir ” ya 135 Kilometreyi ben 1 saatte varırım, sıkıntı yok. ”  bu pek böyle olmuyor maalesef. Ben şahsi aracımla İzmit’ten menekşe yaylasına ( aracım 4×4 olmasına rağmen ) 1 saat 20 dakika da varabildim.

Bunun sebebi ise;

1- Yollar kötü, baya kötü!

2- GPRS uymak sizi zorlayabilir, google maps saçma sapan yollara sokabiliyor. ( Menekşe yaylasına nasıl gidilir sorusunun cevabını aşağı da bulabilirsiniz. )

3- Acemi sürücüler; yukarıda belirttiğim olaya dikkat etmeyen binek araç sahipleri aracı yere yakın olacağı için çok temkinli ve yavaş ilerliyor. Bu da haliyle trafik yaratıyor. Yollar dar.

Bu hususlara dikkat etseniz bile İstanbul’dan Menekşe yaylasına gitmek isteyen birisi minimum 2 ila 2.5 saat arasında varabilir. Lakin şöyle de bir söz var ” Sen ne kadar planlarsan planla, yolun senin için her zaman başka planları olabilir ve sonunda hep onun dediği olur.. ”  Menekşe yaylası doğal güzellikleriyle dik yürüyüş alanlarıyla dikkat çekmekte. Yuvacık Barajının ilerisinde yer alan beşkayalar tabiat parkında yürüyüş olan yaylaya iki kere yolculuk yapma fırsatına nail oldum. Yaylaya gidecekler kondisyonlu ise sorun yok lakin benim gibi çok yürümeyen, koşmayan sportif birisi olmayanlar için zor bir parkur olduğunu belirtmem de fayda var. Yürüyüşe yeni başlıyorsanız ve ilk adımlarınızı Menekşe Yaylasın da atacaksanız bunun yanlış bir karar olduğunu söylemek zor değil. 25 km yürüyüş parkuru bulunan yayla da yürüyüş alanları hep dik ve yorucu. Bunun yanında Menekşe yaylasında tuvalet imkanı ne yazık ki yok. Etrafında işletme yok en yakın işletme menekşe cafe isimli işletmedir. Burada da elektrik yok, o yüzden soğuk içecek imkanı bulunmamaktadır.  Burada güzel bir çay içebilir, manzaranın keyfini çıkartabilirsiniz.

GÖZAT  Çadırda Nasıl Sıcak Kalınır?

Menekşe yaylasında eğer mevsimindeyseniz bol bol etrafta öbek öbek dağ çileği yığınları görecekseniz. Bu çileklerin muhakkak tadına bakmanızı öneririm, çok lezzetliler. Menekşe yaylası için en çok sorulan sorulardan birisi de yabani hayvan olayı idi. Ben bizzat bir tane ayı gördüm ve ayının pati izleri de vardı. Lakin benim gördüğüm ayı bizim seslerimizi duyunca direk kaçmıştı. 🙂 O yüzden Menekşe yaylasına yolunuz düşecekse yabani hayvanlara dikkat etmeniz gerekmekte. Ayrıca yukarıda da belirttiğim gibi ne tuvalet var ne elektrik. O yüzden market gibi imkanlar da bulunmamakta. yol üstünde en geç Başiskele ve Bahçecik tarafında market alışverişlerinizi yapmanız da fayda var. Yaylada evet bir tane çeşme var fakat çeşmeden akan su bizim gittiğimiz dönem de ( 2020 yılı temmuz ayında ) baya baya siyah siyah akıyordu. O yüzden su ve diğer içecekleri de almanızı öneriyorum. Su diğer bloglar da anlatıldığı kadar bol ve temiz değil artık.

Google maps üzerinden baktığınız da yaylanın rakımı 920 metre olarak görülmekte.  Bu yüzden yanınızda kışlık kıyafetlerinizi bulundurmanız gerekiyor. Saniyeler için güneş kayboluyor ve üşümeye başlıyorsunuz.Gece kamp yapıp Menekşe yaylasında kalacaklar için ateş yakma imkanı mevcut. Bol bol yaylada bulunan ormanda odun bulmanız mümkün. Lakin şöyle bir hatırlatma yapmam da fayda var daha önce ateş yakılmış yerleri tercih etmeye özen gösterin. Bunun yanında yayladan inerken denk gelen bir yer daha var; Papaz Çayırı. Benim beklentilerimi pek karşılamasa da gittiğim dönem kamp yapan 3 arkadaşla tanışmış, sohbet etmiştim. Düzlük bir ova yanından dere geçiyor. Pek tercih edeni yok ama bireysel takılayım, kalabalığı sevmem diyorsanız ideal bir yer Papaz Çayırı. Papaz çayırına nasıl gidilir? Menekşe Yaylası’ndan inerken yer alan küçük köprüyü geçip sola dönerek ulaşabilirsiniz. Papaz Çayırı Koordinatları: 40°35’03.65″ N 29°54’50.02″ E

GÖZAT  Vize Sponsoru Nedir? Sorular ve Cevaplar

Menekşe Yaylasına Nasıl Gidilir?

Menekşe yaylasına gitmek için iki farklı güzergah, rota ( yol ) bulunmaktadır. İlk rota yuvacık barajı tarafından gidilen yol, ikinci rota ise Bahçecik tarafından gidilen yol olmak üzere iki farklı yol alternatifine sahip olan Menekşe Yaylasına giderken ben baraj tarafını tercih etmenizi öneririm. Yuvacık baraj yolu tarafından gidilirse hem yol 6 kilometre daha kısalıyor hem de daha hızlı gidip gelmeniz mümkün.

Yuvacık Baraj Yolu üstünden gitmek isterseniz: Yuvacık Barajı tarafından gelirken ara bir yoldan girerek yolunuzu yaklaşık 6 km kısaltabileceğiniz gibi döneceğiniz noktada eğer Kırıntı yönünden gitmek isterseniz 10 km ediyor. Aracınıza güveniyorsanız alternatif yolu kullanabilirsiniz. Yol üstünden giderken göreceğiniz kırmızı ile işaretli noktalar yanlışlıkla girmemeniz gereken noktalar.  O yüzden tabelalara dikkat etmeniz gerekiyor. Menevşe Yaylası veya Menemşe Yaylası yazılı tabelaları da göreceğiniz yolda kafanız karışmasın. Menekşe yaylasına gidiyor bu yollar.

Bahçecik Yolu üstünden gitmek isterseniz: Menekşe Yaylası’na İstanbul’dan ulaşım için İzmit Batı çıkışından çıkıp, Gölcük tabelasını takip etmeniz gerekiyor. Sonrasında ister Bahçecik üzerinden ister Yuvacık Barajı ve Aytepe üzerinden devam etmeniz mümkün. Bursa sınırlarında yer alan Kırıntı Köyü üzerinden geçiyor iki güzergah. Birkaç yolun birbirine bağlandığı geniş alanda yine Menekşe Yaylası tabelalarını takip ederek Menekşe yaylasına ulaşmanız mümkün.

İnönü Yaylası – Kocaeli

Manzarası, doğası muhteşem olan yer İnönü yaylasına her türlü araçla gidebilirsiniz. Menekşe yaylasında olduğu gibi yollar bozuk değil.  Yolların büyük bölümü düzlük ve asfalt olmasına rağmen son 15 dakikasın da yollar toprak oluyor ama taş veya büyük kaya parçaları bulunmamakta. Aracınıza zarar verecek bir unsur yok. Menekşe yaylasında ki tek çeşme değil yol boyunca yaklaşık 10 tane çeşme görebilirsiniz. Ve şunu belirtmem lazım İnönü yaylasının kaynak suyu bir harika dostum! Velakin bunun kıymetini bilmeyen yurdum insanı yaylanın doğasını bozmak için her şeyi yapmaktadır.  Özellikle yaz aylarında ve hafta sonu gitmenizi pek önermiyorum artık ( 2020 – Ağustos ayında gittim en son. )

İnönü yaylasında ateş yakabilirsiniz. Ormanlık alan da ve yol üstünde bol bol yakacak toplamanız da fayda var. Çadırınızı kuracağınız yer hakkında ufak bir tüyo vermek istiyorum; gece ( özellikle gece saat 02:00’den sonra ) çiğ yağmakta. Bu yüzden çadırınızı bir ağacın altına kurmanız faydalı olur. Buna dikkat etmenizi öneririm. Yukarıda da belirttiğim gibi son zamanların gözde mekanlarından birisi olan İnönü yaylasını bol bol avcılar ziyaret ediyor. Bu sebepten ötürü silah atış sesleri duymanız mümkün. Korkmayın. Son zamanlarda insan trafiğinin artmasıyla beraber artık huzurlu, sessiz bir mekan olmaktan çıkan İnönü yaylasını hafta içi tercih etmeniz daha iyi olacaktır. Geceleri diğer yaylalar gibi soğuk olan yaylada eksi dereceleri göreceksiniz. Diğer blog ve youtube sayfalarında 7-8 dereceye düşüyor dense de ben gittiğim de yani Ağustos ayında – dereceyi gördüm. O yüzden tulum ve battaniye götürmelisiniz. O yüzden İnönü yaylasına giderken sağlam ekipmanlarla kamp yapmanız gerekir.

GÖZAT  Sırt Çantası Nasıl Seçilir?

Bunun yanında yanınızda bolca çöp poşeti götürün. Çünkü giden ayıdan bozma insanlar ( özür diliyorum ) her yere çöp bırakıp gidiyorlar. Bunu ne yazık ki insanlara anlatamıyorsunuz. En azından doğaya yardımcı olmak için çöp toplamanız ortamı temiz bırakmanız iyi olur. Gelecek nesillere de aktarabiliriz böylelikle. Ben gittiğim de çöp toplamaktan ayıdan bozma insanları uyarmaktan çok yoruldum. O yüzden İnönü yaylasına bir daha yolum ne zaman düşer hiç bilmiyorum. 🙂

İnönü yaylasında yaşadığım olumsuz durumları listeleyecek olursam;

1- Havaya çoook sık ateş açılıyor. Sabah 6 da ateş atan vardı,

2- Sabaha kadar etraftaki diğer insanları düşünmeden bangır bangır oyun havası açan gruplar çoğalmış,

3- Etrafta bir sürü yakacak kuru dal olmasına rağmen ağacı kesen insanlar var, üzücü!

4- Havafişek atan bir tayfa da var. Biz gittiğimiz de bir türlü huzur vermediler.

Bu seçenekleri de düşünerek gidin derim. Hafta sonu ana baba günü oluyor artık. Ben çocuklarla gidilecek bir yer olduğunu düşünmüyorum artık. Çocuklar silahtan vb korkabilir. Lakin bazen kendinizi savaş alanında hissetmeniz mümkün. İstanbul’a 130 kilometre olan İnönü Yaylasının en büyük özelliği tabelalarının delik deşik olması. Buradan bile durumu anlamanız mümkün.

Kocaeli İnönü Yayla Tabelası

İnönü Yaylasına Nasıl Gidilir?

İnönü Yaylasına Kocaeli –  Başiskele ilçesinde bulunan Tepecik Köyüne gitmeniz gerekiyor. İnönü Yaylası, Başiskele’nin en güney noktasında, Sakarya’nın Pamukova ilçesine de çok yakın olduğunu belirtmekte fayda var. Buraya Yuvacık ve Yuvacık Barajı’nı geçtikten sonra tabelalar aracılığıyla ulaşmanız mümkün. Birçok tabela arasında İnönü Yaylası tabelasını takip etmeniz gerekiyor, o yüzden dikkatli ilerlemeniz de fayda var. Google Maps aracılığı ile kolaylıkla gitmeniz mümkün.

Serkan Sezer
Doğaya meydan okumaması gerektiğini bilen, ona adapte olmak isteyen, bushcraft felsefesini hayatının merkezine oturtmuş bilinmeyen bir denklemin parçası. Şehir hayatında tıp doktoru, video içeriği üreticisi ve internet sitesi geliştiricisi olarak hayatına devam etmekte.