Kumaş Kömürü Yapımı

Kumaş Kömürü Yapımı

 class=

Çakmaktaşı ve çeliğe sahip iken bir ateş yakmak her zaman kolay olmayabilir, özellikle de ateşi başlatmayı planladığınız materyaliniz az veya nemli ise. Ama yanınızda kumaş kömürü varsa bu küçük aparat ile çok kolay bir şekilde ateş yakabilirsiniz.

Kumaş kömürü hazırlamak on dakikalık bir çalışma, bir saatten az bekleme süresi alıyor ve muhtemelen evde halihazırda sahip olduklarınız dışında ek bir malzemeye ihtiyaç duymayacaksınız.

Adım Adım Kumaş Kömürü Hazırlama

Adım 1: Kabınızı Hazırlayın

Kumaş Kömürü

İşleme başlayabilmek için bir teneke kutuya ya da alüminyum folyoya ihtiyacınız olacak. Çoğu insan kumaş kömürünü hazırlamak için gündelik hayatta kullandığı sakız veya kremler için hazırlanmış olan bir teneke kutuyu kullanıyor.

Teneke kutu için önemli olan;

  • Hava almayacak şekilde kapanabilir özellikte olmalı,
  • Herhangi bir plastik parça içermemeli, tamamen metalden oluşmalı.

Teneke kutunun içerisini temizlendikten sonra üzerine bir çivi vasıtası ile tükenmez kalemin ucu girebilecek büyüklükte küçük bir delik açıyoruz, açtığımız delik işlem sırasında kumaşımızdan oluşan gazların dışarıya çıkabilmesini sağlayıp kutumuzun patlamasını engelleyecek.

Adım 2: Bezleri Kutuya Koyun

Kumaş Kömürü

Kutuyu hazırladıktan sonra %100 pamuktan oluşan kumaşı ister kare, ister dikdörtgen şekilde keserek üst üste gelecek şekilde kutuya koymanız gerekiyor. Kumaşı eski bir t-shirt ya da kot pantolonunuzu keserek elde edebilirsiniz.

Kumaşlar çok sıkı bir şekilde yerleştirilir ise tam verim alınamayacaktır.

Adım 3: Teneke Kutuyu Ateşin Üzerine Yerleştirin

Kumaş Kömürü

Hafif bir ateşin veya halen yanmakta olan közün üzerine ağzını kapattığınız teneke kutuyu yerleştirin. Bu aşamada toksik gazlar oluştuğu için dış ortamlarda yapmanızı öneririm. Bir süre sonra açmış olduğumuz delikten duman çıktığını göreceksiniz, dumanı takip edin ve artık kesildiği zaman kutuyu ateşin üzerinden alın.

GÖZAT  Kamp Çantasında Bulunması Gereken 7 Eşya

Eğer bu ilk üç işlemi tekrarlamak zorunda kalmak istemiyorsanız kutunun kapağını açmadan önce yeterince soğumasını bekleyin. Eğer beklemezseniz elinizi yakabilir ya da kapak açılır açılmaz kumaşın yanmasına neden olabilirsiniz.

Adım 4: Kapağı Çıkarın

Kumaş Kömürü

Teneke kutu yeterince soğuduktan sonra kapağı açın. Karşınızdaki kumaş kömürü tamamen yumuşak ve çok kırılgan değilse, mükemmeldir.

O zaman onu kutudan çıkarmalı ve her parçayı nazikçe ayırıp saklamalısınız.

Adım 5: Yakın

Şimdi yapmanız gereken tek şey bir kıvılcımın kumaş kömürünüzün üzerine düşmesine izin vermek.

Oy Verebilirsiniz.
[Toplam Oy: 7 Ortalama: 4.7]
Serkan Sezer
Doğaya meydan okumaması gerektiğini bilen, ona adapte olmak isteyen, bushcraft felsefesini hayatının merkezine oturtmuş bilinmeyen bir denklemin parçası. Şehir hayatında tıp doktoru, video içeriği üreticisi ve internet sitesi geliştiricisi olarak hayatına devam etmekte.