fbpx

Lendbreen Geçidinde Buzların Erimesi ile Ortaya Çıkan Viking Eşyaları

Küresel ısınma, dağ buzullarının geri çekilmesine yol açıyor. Gezegenimiz için üzülüyor olsak da eriyen buzulların altından arkeoloji açısından sevindirici kalıntılar ortaya çıkabiliyor. Hatta yeni bir arkeolojik bölüm bile açıldı – buzul arkeolojisi. Buzdan gelen arkeolojik bulgular, insanların yüksek dağları avcılık, yaylacılık ve seyahat için daha önce tahmin edildiğinden daha yoğun kullandığını gösteriyor. Norveç’te eriyen dağ buzulları, Lendbreen bölgesinde kayıp bir dağ geçidini ve bir dizi nadir arkeolojik buluntuyu ortaya çıkardı.

Norveç ve Cambridge Üniversitesi’nden bir arkeoloji ekibi eserlerin detaylarını Antiquity isimli dergide yayınladı.

Eriyen buzların altından çıkan kayıp bir dağ geçidi, buzul arkeologları için bir rüya keşfidir. Bu tür geçitlerden geçmiş olan gezginler buz tarafından korunmuş çok sayıda eser bıraktı. Bu inanılmaz derecede iyi korunmuş organik malzemeler büyük tarihsel değere sahipler.

Buzul Arkeoloji programının eş Direktörü Lars Pilø

Lendbreen’den gelen yüzlerce bulgudan bazıları, nallar, kemikler, kızak parçaları ve hatta runik yazıtlı bir baston gibi geçitten geçen ulaşım malzemelerinden oluşuyor. Diğer buluntular ise günlük yaşama ait ürünler; ahşap saplı bir bıçak, ahşap bir öreke ve ahşap bir çırpma teli, Roma Demir Çağına ait tunik, Viking Çağına ait mittan ve ayakkabılar gibi kıyafet kalıntıları da bulundu. Diğer nesnelerin arkeolojik kayıtlar ile paralellikleri yok yada işlevleri bilinmemektedir.

Lendbreen’deki dağ geçidi gibi alanların inanılmaz bulguların ötesinde daha büyük hikayeleri var. Lendbreen’de MS 300 civarındaki başlangıç, yerel yerleşim faaliyetinin arttığı bir dönemdi. Geçişin kullanımı MS 1000 civarında yoğunlaştığında, Viking Çağı boyunca, Kuzey Avrupa’da artan hareketlilik, siyasi merkezileşme ve artan ticaret ve şehirleşme dönemiydi.

Cambridge Üniversitesi Arkeoloji Araştırmaları Enstitüsü’nden yazar James H. Barrett

Eski eserlerde bulunan radyokarbon tarihleri, geçitin trafiğinin MS 300 civarında Roma Demir Çağı’nda başladığını, MS 1000 civarında Viking Çağında zirve yaptığını ve bundan sonra azaldığını göstermektedir.

Lendbreen geçitinin kullanımındaki düşüş muhtemelen ekonomik değişimler, iklim değişikliği ve Kara Ölüm de dahil olmak üzere geç ortaçağ salgınlarının birleşiminden kaynaklanıyor. Zamanla bölgedeki işler değişti ve Lendbreen geçişi unutulmaya yüz tuttu.

Lars Pilø

Lendbreen Geçidinde Bulunan Kalıntılardan Bazıları

Antik at nalı
Lendbreen Geçidinde bulunan antik at gübresi. Fotoğraf: secretsoftheice.com
Lendbreen Geçidi
MS 11. yüzyıla ait at nalı, 2018’de Lendbreen’de bulundu. Fotoğraf: Espen Finstad, secretsoftheice.com
Lendbreen Geçidi
Maşa. Ölçek 50 cm Fotoğraf: secretsoftheice.com
Lendbreen Geçidi
Bir tür kilitleme cihazı. Radyokarbon testleri MS 8. yüzyıldan kaldığını gösteriyor. Fotoğraf: Espen Finstad, secretsoftheice.com
Roma dönemi tunik
Roma Dönemine ait tunik Fotoğraf: Espen Finstad, secretsoftheice.com
Roma dönemi ayakkabısı
MS 11. yüzyıldan kalan ayakkabı. Fotoğraf: secretsoftheice.com.
Lendbreen Geçidi
Öreke ya da baston olduğu düşünülen nesne. Fotoğraf: Espen Finstad, secretsoftheice.com
Lendbreen Geçidi
MS 11. yüzyıldan kalma ahşap bir çırpma teli ya da çadır çivisi. Fotoğraf: secretsoftheice.com
Lendbreen Geçidi
Lendbreen dağ geçidinde bulunan huş ağacı saplı küçük ve yıpranmış bir bıçak. Fotoğraf: secretsoftheice.com
Lendbreen Geçidi
Bu şekilde yatarken bulunan ahşap kutu. Fotoğraf: Espen Finstad, secretsoftheice.com

Lendbreen’deki kayıp dağ geçidi 2011 yılında keşfedildi ve buzun geri çekilmesinin ardından zorlu, yüksek irtifa saha çalışması devam ediyor. İlerleyen zamanlarda hangi bulguların ortaya çıkacağını merakla bekliyoruz.

GÖZAT  Dünya'nın En Yalnız Ağacı Ténéré Ağacı'nın Hüzünlü Hikayesi
Serkan Sezer
Doğaya meydan okumaması gerektiğini bilen, ona adapte olmak isteyen, bushcraft felsefesini hayatının merkezine oturtmuş bilinmeyen bir denklemin parçası. Şehir hayatında tıp doktoru, video içeriği üreticisi ve internet sitesi geliştiricisi olarak hayatına devam etmekte.