Lifestraw Neleri Filtreleyemez?

Lifestraw Neleri Filtreleyemez?

 class=

Potansiyel bir hayatta kalma durumu için su arıtma seçeneklerini arama motorlarında araştıran insanlar Lifestraw isimli bir su filtresi ile karşılaşıyorlar. Görece yeni bir teknoloji olan bu sistem kirli su içmenize izin veren bir şey mi?! Ve ne kadar işe yarıyor ya da yaramıyor?!

Fazla zamanı olmayanlar için hemen bahsedelim, Lifestraw;

 • Suda çözünen 0.2 mikrondan küçük kirleticileri filtreleyemez,
 • Arsenik gibi kimyasalları filtreleyemez,
 • Tuzlu suyu filtreleyemez – yani deniz suyunu içemezsiniz,
 • Kimyasal kontaminasyonun olduğu alanlarda kullanılmamalıdır,
 • Klorlu yüzme havuzu sularını filtreleyemez,
 • Ağır metalleri filtreleyemez,
 • Virüsleri filtreleyemez.

Şimdi, LifeStraw için diğer pratik kullanım alanlarına bakalım.

Lifestraw Nasıl Çalışıyor?

LifeStraw’ın arkasındaki fikir, kirli suyu ayrıştırıp sonunda temizlenen suyu içebileceğiniz, taşınabilir kişisel kullanım pipeti olmasıdır. Pipet mikrofiltrasyon yöntemi ile çalışır ve siz suyu emerken içerisindeki kirleticileri filtreler.

İç işleyişlerini tarif etmemiz gerekirse, içerisinde suyun geçmesi için çok küçük gözeneklere (0.2 mikrondan daha az) sahip olan bir filtre barındırır. Filtre sadece suyun geçmesine izin verir ve böylece mikrofiltrasyon işlemi suyunuzu arındırır.

Filtrasyon işleminde kesinlikle hiçbir kimyasal madde rol almaz, tamamen mekanik filtrasyon ile çalışır. Değiştirilmesi gereken parça veya bozulabilir kimyasal maddeler içermediği için, LifeStraw çok uzun süre dayanabilir.

Lifestraw Neleri Filtreler?

Lifestraw
LifeStraw Filtre

LifeStraw, E. coli dahil olmak üzere su kaynaklı bakterilerin % 99.9999’unu ve Giardia & Cryptosporidium dahil olmak üzere su kaynaklı protozoaların % 99.9’unu filtreler. Ayrıca suyun bulanıklığını azaltır ve 0,2 mikrona kadar sudaki herşeyi filtreler.

Temel olarak suda kimyasallar, tuz, ağır metaller ve virüsler yoksa, LifeStraw gerçekten iyi bir iş çıkarır. LifeStraw’ın yeni modeli, kullanım ömrü içerisinde 4000 litre su filtreleyebilir ve kullanım ömrü dolduğunda ise çalışmayı durdurur. Yani kirli su içmek konusunda endişelenmenize gerek yok. Filtre ömrünü tamamladığında, içinden su geçişine izin vermez.

GÖZAT  Kask ile Yapılan Sporlar

Lifestraw’ın Ömrü Ne Kadar?

Resmi web sitesinde firma, Lifestraw’ı 4 yıl süren bir test sürecinde kapsamlı bir şekilde test ettiklerini ve 4000 litreye (1000 galon) kadar çalıştığı belirtiliyor. Açıkçası filtrenin ömrü, büyük ölçüde filtrelemek için ne kadar kirli su kullandığınıza bağlı olacaktır. Filtreleme ömrünün sonuna ulaştığında, içerisinden su çekmenize izin vermez.

LifeStraw’ımızın ömrünü uzatacak diğer önemli şeyler, 110 fahrenhayt veya 43 santigrat derecelik sıcaklıkların altında tutulması gerektiğidir. Ek olarak iç filtreye zarar verebileceğinden, pipet dondurulmamalıdır.

LifeStraw ürünleri su kaynağındaki kirleticileri gidermek için içi boş elyaf membran filtreler kullanır. Serin ve karanlık bir yerde saklanırsa ve kullanımlar arasında kurumasına izin verilirse, LifeStraw 4000 litre kapasiteye ulaşana kadar filtreleme yapmaya devam eder.

Lifestraw Kullanım Önerileri

Lifestraw
Lifestraw Kullanımı
 • Yeni kullanıcılar tarafından sıkça bildirilen bir sorun, pipetten suyun çekilmesinin zor olabileceğidir.
  • Bu bilinen bir sorundur ve kullanmadan önce pipeti temiz su içerisinde bir süre oturtarak kolayca çözülebilir.
 • İçme sırasında suyun gelişi durursa muhtemelen filtre tıkanmıştır sadece suyu geri üfleyerek tıkanıklığı giderebilirsiniz.
 • İçme bittiğinde, filtreden fazla suyu atmak için bu geri üfleme yöntemini tekrar kullanın.
  • Ek olarak kalanları dışarı çıkarmak için filtreyi sallayın.
 • Kullanım ömrünü uzatmak için, temiz suyla durulayın ve saklamadan / kullanmadan önce tamamen kurumasını bekleyin.
 • Bir su kaynağının etrafındaki zeminin ıslak olabileceğini ve bu nedenle pipet kullanarak doğrudan uzanmanın pratik olmayabileceğini unutmayın.
  • Yeterince büyük ağız açıklığına sahip bir su kabı kullanabilirsiniz.
 • LifeStraw’ın suyu tuzdan arındırmayacağını unutmayın, bu nedenle deniz suyu veya tuzlu su içmeye çalışmayın!

Kendi İdrarımı İçebilir Miyim?

Ve şaşırtıcı cevap EVET! Kendinizi, idrarınızdan başka bir şey içilebilecek herhangi birşeyin olmadığı korkutucu bir konumda bulursanız, LifeStraw idrarınızı içmeyi daha güvenli hale getirir. Ancak sadece gerçekten çaresiz kaldığınız durumlarda kullanın. 🙂

GÖZAT  İlk 24 Saat

Makalemizi okuduğunuz için teşekkür ederiz. Bushcraft Okulu’na yardımcı olabilmek ve içeriklerimizin artarak devam edebilmesi için bizi FacebookTwitter ve İnstagram üzerinde takip edebilir, Telegram kanalımıza abone olabilirsiniz. Takipçilerimizi seviyoruz ve onlara kendilerini daha özel hissetmelerini sağlıyoruz. Ve ayrıca, bu gönderiyi sosyal medya kanallarında arkadaşlarınızla paylaşarak onların bilgilerini de arttırabilirsiniz.

Konuya dahil olmak ve soru sormak için aşağıdaki yorumlar kısmına bir not bırakabilirsiniz. Misyonumuz, insanların en iyiye en iyi şekilde hazırlanmalarına yardımcı olmaktır.

Oy Verebilirsiniz.
[Toplam Oy: 2 Ortalama: 5]
Serkan Sezer
Doğaya meydan okumaması gerektiğini bilen, ona adapte olmak isteyen, bushcraft felsefesini hayatının merkezine oturtmuş bilinmeyen bir denklemin parçası. Şehir hayatında tıp doktoru, video içeriği üreticisi ve internet sitesi geliştiricisi olarak hayatına devam etmekte.