fbpx

Lykov Ailesi: 42 Yıl Doğada Tek Başına Yaşayan Rus Aile

Sibirya kış ayarında -25 C ortalama sıcaklığı gören sert iklimi nedeni ile dünyadaki en seyrek nüfuslu bölgelerden biridir. Ancak, tüm zorlu şartlara rağmen insanlar bu bölgede yaşamaya devam ediyorlar. Bölgede hayatını devam ettiren Lykov Ailesi 42 yıl boyunca Sibirya Tayga, Abakan bölgesinde uygarlıktan uzak bir şekilde yaşadıkları için ünlü oldu.

Karp Lykov – Ailesini Medeniyetten Kaçırıp Sibirya Tayga’ya Getiren Adam

Karp Lykov Ailesi
Karp Lykov

Her şey 1936’da Karp Lykov’un kardeşinin köylerinin hemen dışındaki bir Bolşevik devriyesi tarafından öldürülmesi ile başladı. Rusya o sırada Bolşeviklerin diktatörlüğü altındaydı ve herhangi bir dine inananlar taciz ediliyor ve zulüm görüyorlardı. Lykovlar, köklü Rus Ortodoks mezhebi olan Eski İnananlar’ın üyeleriydi ve inanışları nedeni ile Rusya’da Büyük Peter zamanından beri (18. yüzyılın başlarında) zulüm gördüler. Kardeşi öldürüldükten sonra, Karp Lykov, karısı Akulina ve iki çocuğuyla [oğlu Savin (9 yaşında)ve kızı Natalia (2 yaşında)] birlikte ormana girdiler ve asla geri dönmediler.

İki Çocukları İle Birlikte, Lykov’lar Tayga’nın Derinliklerine Girip Oraya Yerleştiler

Lykov’lar yanlarına aldıkları az miktardaki eşya ve tohumlarla birlikte Tayga’nın derinliklerine doğru ilerlediler. Kendilerine yeni kıyafetler yapabilmek için bir çıkrık da almışlardı. Aile patates ve yabani mantarları yiyerek hayatta kaldı. Karp ve Akulina çiftinin 1940 yılında Dmitry ve 1943 yılında Agafia ismini verdikleri iki çocukları daha oldu. 1970’lerin sonun kadar Dmitry ve Agafia aile dışından kimse ile iletişime geçmedi, dış dünya hakkında bildikleri her şey, ebeveynleri tarafından anlatılan hikayelerden öğrendikleriydi.

GÖZAT  Teğmen Hiroo Onoda'nın İnanılmaz Hayatta Kalma Hikayesi

Çocuklar Dua Kitapları ve İncil’den Okumayı ve Yazmayı Öğrendiler

Lykov Ailesi Üyeleri

Lykov’ların sahip olduğu kitaplar dua kitapları ve eski bir aile İnciliydi. Çocukların annesi Akulina, çocuklarına İncil’i kullanarak okuma yazma öğretti. Hanımeli suyuna batırılmış huş ağacından yaptıkları çubuklar kalemleri ve mürekkepleriydi. Lykov’ların kıyafetleri, birçok kez yırtılıp yeniden yamalandıktan sonra nihayet parçalandı, böylece aile onları yetiştirdikleri kenevirden yaptıkları bezlerden ürettikleri kıyafetler ile değiştirdi. Ne yazık ki, metali değiştirmenin bir yolu yoktu – aile onlarla birlikte iki çaydanlık getirmişti, ancak sonunda paslanarak kullanılmaz hale geldiler. Ateşi kullanamadıklarından yemek pişirmek daha da zorlaşmıştı.

Lykov’lar Kıtlığın Kenarındaydılar ve Hatta Huş Ağacı Kabuğunu Yediler

lykov ailesi
Lykov Ailesi Üyeleri

Lykov’lar, Dmitry’nin 1950’lerin sonlarına doğru büyüyüp avlanmaya başlamasına kadar tabiri caiz ise kıtlık içerisinde yaşamaya devam ettiler. Dmitry, silah ve yay olmadan sadece tuzaklar kurarak avlanıyordu ama gene de yeterince et yiyemiyorlardı. 1961 yılının Haziran ayında yağan kar nedeni ile bahçelerindeki bütün bitkileri kaybettiler. Aile huş ağacı kabuklarını yiyerek hayatta kaldı ancak Akulina açlıktan hayatını kaybetti.

Lykov Ailesi 1978 Yılında dört Sovyet Bilim İnsanı Tarafından Bulundu

1978’de dört Sovyet jeolog Abakan bölgesinde demir yatakları arayışındaydı. Şaşkınlıkla, bir insan yerleşimi gibi görünen şeyi gördüler – hiçliğin ortasındaki bir bahçe ve kulübe vardı. Yapı en yakın insan yerleşimden 240 km uzaktaydı. Bilim adamları bölgeye inmeye ve araştırmaya karar verdiler. Buldukları, ortaçağ koşullarında yaşayan bir aileydi. Bilim adamları onlara hediyeler teklif ettiler, ancak sadece Karp’ın 40 yılı aşkın bir süredir tatmadığı tuzu kabul ettiler.

Lykov Ailesi İkinci Dünya Savaşı ve İnsanların Ay’a İndiğinden Habersizdi

lykov ailesi üyeleri
Lykov Ailesi Üyeleri

Aile II. Dünya Savaşı’ndan ve insanların Ay’a inişinden tamamen habersizdi. Karp ikincisine inanmayı reddetti.

GÖZAT  Çubuk Yöntemi İle Pusulasız Yön Bulma

1981’de Dört Lykov Çocuğundan Üçü Böbrek Yetmezliği ve Zatürre Nedeniyle Öldü

agafia ve karp lykov
Agafia ve Karp Lykov

Bilim adamlarının ziyaretinden kısa bir süre sonra, 1981 sonbaharında, dört çocuktan üçü kısa bir süre içinde vefat etti. Doktorlar Natalia ve Savin’in zayıf diyetleri nedeniyle böbrek yetmezliğinden öldüğüne inanırken, Dmitry’nin ziyaret eden bilim insanlarından pnömoni kaptığına inanılıyordu. Hayatta kalan tek Lykov’lar şimdi Agafia ve Karp’dı.

Karp Lykov 1988’de öldü. Agafia Lykov, Halen Sibirya Taygalarında Yaşıyor

agafia lykov
Agafia Lykov

Daha sonra aile dostu olan bilim adamları, Karp ve Agafia’yı 240 km uzaklıktaki bir köydeki akrabalarına taşınmaya ikna etmeye çalıştılar, ancak reddettiler. Şubat 1988’de Karp öldü ve kızı Agafia bugüne kadar Sibirya taygalarındaki dağlar arasında yalnız yaşıyordu. Agafia şu anda 77 yaşında. Bir düzine kedi ve bir köpekle yaşıyor ve başka bir yere taşınmak istemiyor.

Serkan Sezer
Doğaya meydan okumaması gerektiğini bilen, ona adapte olmak isteyen, bushcraft felsefesini hayatının merkezine oturtmuş bilinmeyen bir denklemin parçası. Şehir hayatında tıp doktoru, video içeriği üreticisi ve internet sitesi geliştiricisi olarak hayatına devam etmekte.