Magnezyum Çubuğu ve Kullanımı...

Magnezyum Çubuğu ve Kullanımı…

 class=

Bushcraft başta olmak üzere birçok doğa aktivitesinde kullanılan ‘’Ateş Başlatıcı’’ aparat olarak bilinir. Magnezyum çubuğu ile ateş yakmak eğlenceli olsa da dikkat edilmesi ve bilinmesi gereken bazı hususlar vardır.

magnezyum çubuğu

Magnezyum Çubuğu Ne İşe Yarar?

Magnezyum çubuğu, farklı kalınlık ve uzunluklarda kıvılcım ve ateş sıçratma özelliğine sahip metaldir. Genellikle 5cm ile 10cm uzunlukta ve 3mm ile 5mm kalınlıkta silindir çubuklar halinde piyasada bulmak mümkündür. İnternette ve mağazalarda farklı model ve çeşitlerde bulmak mümkündür.

Bu çubuklarla hava şartları ne olursa olsun ateş yakmak mümkündür. Ancak her şeyde olduğu gibi bu işlemi de yaparken gerekli bilgi ve deneyime sahip olmak gerekmektedir.

Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Magnezyum çubuğu alırken çubuk yüzeyinin ateşleyici özelliğinin iyi durumda olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Hatta almadan önce deneme imkânınız varsa mutlaka deneyiniz. Bazı markaların sap kısımları da çubuğu kavramamıza imkân vermez. Sap kısmı kolay kavranan modelleri tercih ediniz. Çünkü ateş başlatmakta kullandığımız bu aparatı iyi kavramamız gerekmektedir.

Ayrıca başıma gelen bir durumdan bahsetmekte isterim. Bir markanın ürettiği magnezyum çubuğunun üzerinde delik açılarak markanın adı olan bir lastik bant takılmıştı. 5mm olan bu çubuğun delinmesi sebebiyle magnezyum çubuğunun sap kısmı zayıfladığından ikinci kullanımda çubuk, delik kısmından kırılmıştı ve kullanışsız hale gelmişti. Yani çubuk üzerinde her hangi bir zayıf kısmın olmadığına da dikkat etmekte fayda var.

Magnezyum çubuğu alırken dikkat edilmesi gereken en önemli durum test edilebilir olmasıdır diyebiliriz. İnternet üzerinden sipariş edeceğiniz güvenilir firmalarda işinizi görecektir.

GÖZAT  Su Dezenfeksiyonu Nasıl Yapılır?

Magnezyum Çubuğu Ömrü Ne Kadardır?

Bu ekipmanın kullanım süresi tamamen sizin kullanım performansınıza göre değişmektedir. Aktif bir kullanımda 3-4 aylık bir sürede deforme olacaktır. Doğru kullanılmadığı takdirde de çubuğun kullanım ömrü kısalacaktır.

  Magnezyum Çubuğu Nasıl Kullanılır?

 • Kuru ve hızlı tutuşacak malzemelerin toplanması. (Kuru bitki lifleri, çıra tozu, çam reçinesi, kuru otlar)
 • Topladığınız parçaları kuru bir zemin üzerinde (Ağaç kabuğu vs…) ince şekilde kazıyınız.
 • Kuru ince dal parçalarını kolay tutuşması için rendeleye bilirsiniz.
 • Hazırladığınız zeminin ortasına çubuğu hafif eğimli olacak şekilde yerleştirin.
 • Sol elde magnezyum çubuğunu tutarken sağ elinizde de ateşleme çeliği ya da karbon çeliği bıçağı tutunuz.
 • Hafif eğimli ve tutuşacak kuru malzemelerin üzerinde tuttuğunuz magnezyum çubuğunu geriye doğru çekerek kıvılcım çıkartınız. Bu işlemi kuru malzemeler tutuşana kadar devam ettiriniz. Bu arada bıçak kullanıyorsanız bıçağın sırt kısmını kullanınız.
 • Çıkan kıvılcımlar ile ateş başladığında ateşi koruyarak büyümesini sağlayınız.

Magnezyum çubuğu ile ateş yakmak deneyim ve tecrübe gerektirmektedir. Tekrarlamak ve farklı malzemeler ile deneyim kazanmak ateş yakma sürenizi kısalttığı gibi bu işi eğlenceli hale de getirecektir.

Avantajları:

 • Her hava koşulun da ateş başlatabilmek.
 • Taşıma kolaylığı.
 • Uzun ömürlü oluşu.
 • Doğa aktivitelerinde keyifli anlar yaşamanızı sağlaması.

Sık Sorulan Sorular

Oy Verebilirsiniz.
[Toplam Oy: 3 Ortalama: 4.7]
Egemen İzmirli
Kendini doğaya adamış maceraperest, doğa adamı, iç mimar ve blog yazarı.