Mıhlı Şelalesine Nasıl Gidilir? Giriş Ücretleri Ne Kadar?

Mıhlı Şelalesine Nasıl Gidilir? Giriş Ücretleri Ne Kadar?

 class=

Dört tarafı tarih ve güzellik kokan ülkemizde görülecek yerler saymakla bitmez. Hem doğal hem de inşa edilmiş güzelliklerin bol olduğu bu eşsiz vatan, yerli ve yabancı turistler fazlaca gezi ve konaklama imkânı sunuyor. İşte Mıhlı Şelalesi de o seçeneklerden birisi. Doğal güzelliği ve genel dokusu sebebiyle her sene binlerce turistin uğrak noktası olan bu şelale, çevresinde gezebileceğiniz farklı alanların varlığıyla da ön plana çıkmakta. Bu yazımızda Mıhlı Şelalesini ve çevresini daha yakından tanıyacağız.

Mıhlı Şelalesi Nerededir?

Mıhlı Şelalesi Nerede?
Mıhlı Şelalesi Nerede?

Mıhlı şelalesi nerededir? Mıhlı Şelalesi, Küçükkuyu diye adlandırılan bir kasaba da bulunmaktadır. Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine bağlı olan bu kasaba, doğal güzellikleri sebebiyle turistlerin uğrak noktası olmuş durumda. Çanakkale Altınoluk ilçesine 15 dakika uzaklıkta olan ilçe, dünyaca ünlü Assos Antik Kentine de 20 kilometre mesafede bulunmaktadır.

Mıhlı Şelalesi ve Çevresi Hakkında Genel Bilgiler

Mıhlı Şelalesi, tabiri caizse Küçükkuyu ilçesine hayat vermekte ve bu ilçenin canlılığını korumasını sağlamaktadır. Bünyesinde ve çevresinde barındırdığı doğal güzelliği görmeye her gün onlarca turist gelmektedir. Kaz Dağlarından kaynayan suların oluşturduğu Mıhlı Çayı üzerinden bulunan bu küçük Şelale, bünyesinde iki tane ufak gölet bulundurur.

Mıhlı Şelalesi Giriş Ücreti
Mıhlı Şelalesi Giriş Ücreti

Bu iki göletten birisine yüzerek varabilirsiniz. Ancak derinliği 18 metreye ulaşan bu göletlerde yüzmek biraz tehlikeli olabileceğini de belirtmemiz gerekiyor. Yüzerek varabileceğiniz bu bölüm, şelalenin tam olarak alt tarafına denk gelmekte. Debisi çok yüksek olmayan bu güzel derenin içerisinden yürüme fırsatı da yakalayabilirsiniz. Aşağı doğru yaklaşık 300 metre yürüdüğünüzde karşınıza Başdeğirmen Köprüsü çıkacak. Bu yolculuk sırasında harika manzaralarla karşı karşıya kalacaksınız ve muhteşem fotoğraflar çekme fırsatı yakalayacaksınız. Yalnız kayalıklardan korkan kişilerin bu yolculuk öncesi bir daha düşünmesi gerekebilir.

GÖZAT  Survival Kit (Hayatı İdame Seti)

Mıhlı Şelalesine giriş yalnızca özel araçlarla sağlanmakta. Girişi ücretli olan Mıhlı Şelalesine girerken hem giriş için hem de otopark için ayrı para ödemeniz gerekmekte. Araçlar için 30 lira alınan şelale de araç içinde 5en fazla kişi varsa ek olarak 7.5 TL daha alınmakta. Bütün bu bilgilerin yanında şunu da söylemek gerekiyor ki şelale de piknik yapıp bir şeyler atıştırmak isteyenlerin piknik masalarını diledikleri gibi kullanmaları için 40 lira ödeme daha yapmaları gerekmekte. Mıhlı Şelalesini ziyaret için Perşembe günü haricinde her gün yolculuğa çıkabilirsiniz. Ziyaret saatleri ise sabah ve akşam 9 arası.

Mıhlı Şelalesi Küçükkuyu
Mıhlı Şelalesi Küçükkuyu

Mıhlı suyunun saflığı ve doğallığı sonucu oradan beslenen ağaçlar gayet güçlü ve iyi yetişmiş ağaçlar olmuşlar. Boylarından bunu anlayabilirsiniz. Çok büyük olmayan ve neredeyse ortalama bir yükseltisi olan bu şelalenin salt kendisinden çok, kendisiyle beraber çevresini de onunla beraber anlatmak gerek.

Mıhlı Şelalesinden sonra, Mıhlı Şelalesinin çevresinden bahsetmek gerekir ki, Mıhlı Şelalesi çevresinden bağımsız ele alınamaz çünkü Mıhlı Şelalesi, bir gün boyunca gezilecek kadar büyük ve zaman gerektirecek bir yer değil. Yukarıda da belirttiğimiz gibi, tarihi kentlere ve yapılara yakın olan Mıhlı Şelalesine ziyaretiniz de çevre de görülebilecek yerleri de ziyaret edebilirsiniz. Bölge ve çevresinde birçok turistik alan bulunmaktadır. Bunlardan belki de en ilgi çekici olanı Zeus Altarıdır. Anlatılan Efsanelere göre Tanrı Zeus’un Truva savaşları zamanında buradan savaşı yönettiği ve aynı zamanda da burada yaşadığı anlatılan bir mağara bulunur.

Küçükkuyu mevkii, oksijen açısından dünyanın en zengin ikinci bölgesidir. Bu bakımından solunum ve akciğer hastaları, derman bulmak ve daha rahat yaşamak için bu çevreye yerleşmektedirler. Bu mevkii de yetişen zeytinlerden yapılan zeytinyağları, Türkiye’nin ve dünyanın en kaliteli zeytinyağlarındandır. Çeşitli uzmanlarca yapılan deney ve tahliller sonucu bu sonuca varılmıştır ve aynı zamanda da çevre de buna bağlı olarak pek çok zeytinyağı fabrikası bulunmaktadır.

GÖZAT  Gelidonya Feneri
Mıhlı Şelalesi Restaurant
Mıhlı Şelalesi Restaurant

Bu şelale de hayatın akıcılığı ve debdebesi içerisinden biraz sıyrılıp hayat akışınızı normal seviyeye çekebilir ve rüya gibi bir gün geçirebilirsiniz. Doğa yürüyüşü yaparak yeşillikle iç içe olabilir ve özellikle yazın sıcağından kaçıp kendinizi buz gibi suya teslim edebilirsiniz.

Mıhlı Şelalesine Nasıl Gidilir?

Turistler Çevreden Çanakkale’ye deniz, hava ya da kara yoluyla gelebilmekte. Sonrasında ise Mıhlıya çıkmak için mecburen kara yolunun kullanılması gerekilmektedir. Toplu taşıma araçlarının bulunmadığı ve ullaşımın sadece özel araçlarla sağlandığı şelale, Ayvacık ilçesine 13 kilometre mesafe de bulunmakta. Zevkli ve bir o kadar da gözünüzü doyuracak güzellikte bir orman yolu sizleri beklemekte. 

İlk olarak Çanakkale’ye geldikten sonraki yapmanız gereken şey, Küçükkuyu ilçesine ulaşmak. Sonrasında tabelalar aracılığıyla şelaleye ulaşabilirsiniz.


google maps embed code generator
Mıhlı Şelalesi Harita
Oy Verebilirsiniz.
[Toplam Oy: 3 Ortalama: 5]
Serkan Sezer
Doğaya meydan okumaması gerektiğini bilen, ona adapte olmak isteyen, bushcraft felsefesini hayatının merkezine oturtmuş bilinmeyen bir denklemin parçası. Şehir hayatında tıp doktoru, video içeriği üreticisi ve internet sitesi geliştiricisi olarak hayatına devam etmekte.