Millbank Torbası İle Su Arıtma

Millbank Torbası İle Su Arıtma

 class=

İçme suyu üretiminde, uğraşmamız gereken sorunlardan biri de bulanıklıktır. Millbank Torbası kullanımı kum, çamur, silt veya organik malzemenin ayrışması ve diğer askıya alınmış parçacık halindeki maddeleri uzaklaştırmak için tasarlanmış kaba bir filtrasyon yöntemidir.

Bu tür kirletici maddelerin içmeden önce sudan çıkarılmış olması önemlidir. Aksi takdirde su kaynaklı hastalıklar olmasa bile, bulanık su sindirim sisteminizi tahriş edebilir.

Ek olarak, bulanıklık, patojenik organizmaların etkisiz hale getirilmesinde kimyasal işlemlerin etkinliğini azaltabilir.

Millbank Torbası Ne Yapar (ve Yapmaz)

Millbank Torbasının temel amacı suyu bulanıklaştıran asılı parçacıkların ayrıştırılmasıdır.

Ve Millbank torbaları, hastalık yapıcı organizmalar filtrelenen çamur, silt veya diğer askıya alınmış madde parçacıklarına bağlı kalmadıkça onları filtreleyemez. Bu nedenle, mevcut olabilecek virüsleri, bakterileri ve protozoaları öldürmek için kimyasal sterilizasyon veya ısı gibi ek bir su arıtma şekli kullanmamız gerekmektedir.

Yani kullanmayı seçtiğiniz su temizse (bulanık değil ise), o zaman suyu Millbank torbasına koymanın bir avantajı yoktur.

Millbank Torbası Nasıl Kullanılır?

Pek çok Millbank Torbası, bir kıyafetin iç tarafındaki etiketler gibi kendilerine eklenmiş talimatlara sahiptir:

millbank torbası

Kullanmakta olduğunuz Millbank torbası üzerinde ekli talimatlar olmasa bile, basit ve hatırlamaları kolay bir şekilde kullanabilirsiniz.

Genel olarak kullanım talimatlarını sizler için açıklamaya çalıştım.

GÖZAT  Güneş Fırtınası: Yıkıcı Etkilerine Nasıl Hazırlanmalısınız?

Birinci Adım: Torbayı su altında sıkarak iyice ıslatın.

Islatmayı temiz suda yapmak zorunda değilsiz, zaten daha önceden bahsettiğim gibi amacımız suyun bulanıklığını azaltmak, sonrasında kimyasal ya da fiziksel olarak da arındırmamız gerekecek. Torbayı suya daldırarak liflerin ıslanmasını sağlamalısınız. Aksi halde, birkaç litre suyun torbanın içinden geçmesi saatler alabilir.

İkinci Adım: Torbayı, filtrelenecek suyla üstüne doldurun.

Üçüncü Adım: Torbayı asın ve suyun siyah çizgi seviyesine ulaşıncaya kadar boşa akmasına izin verin.

millbank torbası

Dördüncü Adım: Su şişesini torbanın altına yerleştirin ve doldurun.

millbank torbası

Benim tecrübeme göre, 1 litrelik bir şişeyi doldurmak yaklaşık 20 dakika sürüyor. Torbalarının boşalması saatler süren kişiler hiç şüphesiz birinci adımda çantayı yeterince ıslatmamışlardır.

Sonraki Adım: Millbank Torbanızı Temizleme

Hijyen ve çamaşır yıkama kitinizin bir parçası olarak küçük bir fırça kullanıyorsanız, bu bir Millbank torbasını temizlemek için idealdir. Su, silt veya benzerleri ile ağır bir şekilde yüklendiyse, torbanın iç kısmının zaman zaman temizlenmesi gerekir, aksi takdirde torbanın içinden su geçişi önemli ölçüde yavaşlar. Torbayı ters çevirin ve tortuları temizleyin.

Son Adım: Sterilize edici yöntemler kullanarak su şişesi içindeki suyu sterilize edin.

Bu, eğer bir kimyasal sterilizasyon ajanı kullanıyorsanız (klor, iyot veya klor dioksit gibi) uygulanması gerekir. Daah önce belirttiğim gibi, suyu sterilize etmek için kimyasal maddeler kullanmayacaksanız, daha sonra kaynatsanız bile, şişenizin içini sterilize etmenin bir yolu olmadığından, içme şişenize su damlatmayın. Suyu bu şekilde sterilize ediyorsanız, doğrudan kaynama için kullanacağınız kabın içine damlatın.

Millbank Torbası Kıssadan Hisse

Su gerçekten çamurlu olduğunda, Millbank torbaları büyük bir nimet olabilir. Yine de, bazı yerlerde suyun yerel kayalarda turba veya demir ile renklenebileceğini unutmayın.

Millbank torbasıyla yapmaya çalıştığınız en önemli şey, suyun bulanıklığı ortadan kaldırmaktır. Su temizse, o zaman bir Millbank çantası kullanmanıza gerek yok. 🙂

Oy Verebilirsiniz.
[Toplam Oy: 5 Ortalama: 4.6]
Serkan Sezer
Doğaya meydan okumaması gerektiğini bilen, ona adapte olmak isteyen, bushcraft felsefesini hayatının merkezine oturtmuş bilinmeyen bir denklemin parçası. Şehir hayatında tıp doktoru, video içeriği üreticisi ve internet sitesi geliştiricisi olarak hayatına devam etmekte.