Karavan Ehliyeti Alınması Zorunlu Mu?

Karavan Ehliyeti Alınması Zorunlu Mu?

 class=

Bir karavan alıp her sabah başka bir manzarada uyanmak hemen herkesin hayalidir. Şehirde mahsur kalmış günümüz insanlarının bir kısmı iş temposu, bir kısmı ise maddi kaygılar nedeni ile bu hayalini ötelemek zorunda kalıyor. Ancak karavancılığa gönül veren ve bir karavan satın almaya karar veren küçük azınlık için makalemizde motokaravan ve karavan ehliyeti hakkında güncel mevzuata dayanarak bilgi vermeye çalışacağız.

Karavanlar hakkında bilgi almak isteyenler sitemiz forumunda yer alan Karavan Çeşitleri isimli paylaşıma göz atabilir.

Çekme Karavan ve Motokaravan Nedir?

Öncelikle çekme karavanlardan ve motokaravanlardan bahsedelim;

  • 3500 kg altındaki kamyonet veya panelvan gibi motorlu araçların içerisinde yaşanabilecek şekilde dönüştürülmeleri ile oluşturulan taşıtlara motokaravan adı verilir.
  • Bir aracın arkasına bir çeki demiri ile takılan içerisinde yaşanabilir römork yapılara ise çekme karavan adı verilir.
    • Römork; insan, hayvan ve eşya taşımak amacı ile kullanılan ve bir araç tarafından çekilen motorsuz araçtır.

Eğer B, C veya D sınıfı bir ehliyetiniz var ise ehliyetinizin kullanabildiği bir aracın arkasına dolu ağırlığı 750 kg ve altı olan bir karavan ekleyerek trafiğe çıkabilirsiniz. Eğer çekmeyi planladığınız karavanın dolu ağırlığı 750 kg üzerinde ise kullanacağınız araca göre BE, CE veya DE sınıfı ehliyetiniz olması gerekmektedir.

İsterseniz bu ehliyet sınıflarının ne manaya geldiğine ve hangi araçları kullanabileceklerine bakalım;

  • B Sınıfı Ehliyet; Otomobil ve kamyonet
  • C Sınıfı Ehliyet; Kamyon ve çekici,
  • D Sınıfı Ehliyet; Minibüs ve otobüs

Peki, 750 kg üzeri çekme karavan kullanmak için ne yapmak gerekli?

Bu durumlarda ehliyet sınıfının sonuna E harfi eklenmesi için çekme karavanlar için eğitim veren bir sürücü kursunda eğitim aldıktan sonra sınava girmeniz ve başarılı olmanız gerekiyor.

GÖZAT  Konteyner Ev Nasıl Yapılır?

Yani 750 kg üzerinde bir çekme karavanı otomobilizle kullanabilmek için BE, kamyonunuz ile kullanabilmeniz için CE, otobüsünüz ile kullanabilmeniz için ise DE sınıfı ehliyete sahip olmanız gerekmektedir.

Önemli not; 1997 yılı öncesinde D veya E sınıfı ehliyet almışsanız kanuna göre BE sınıfı ehliyete de sahipsiniz.

Motokaravan ve Çekme Karavan Ehliyeti Konusunda Sık Sorulan Sorular ve Yanıtları

Makalemizi okuduğunuz için teşekkür ederiz. Bushcraft Okulu’na yardımcı olabilmek ve içeriklerimizin artarak devam edebilmesi için bizi FacebookTwitter ve İnstagram üzerinde takip edebilir, Telegram kanalımıza abone olabilirsiniz. Takipçilerimizi seviyoruz ve onlara kendilerini daha özel hissetmelerini sağlıyoruz. Ve ayrıca, bu gönderiyi sosyal medya kanallarında arkadaşlarınızla paylaşarak onların bilgilerini de arttırabilirsiniz.

Konuya dahil olmak ve soru sormak için aşağıdaki yorumlar kısmına bir not bırakabilirsiniz. Misyonumuz, insanların en iyiye en iyi şekilde hazırlanmalarına yardımcı olmaktır.

Kaynaklar; 1, 2, 3, 4

Oy Verebilirsiniz.
[Toplam Oy: 3 Ortalama: 4.7]
Serkan Sezer
Doğaya meydan okumaması gerektiğini bilen, ona adapte olmak isteyen, bushcraft felsefesini hayatının merkezine oturtmuş bilinmeyen bir denklemin parçası. Şehir hayatında tıp doktoru, video içeriği üreticisi ve internet sitesi geliştiricisi olarak hayatına devam etmekte.