Motosikletle Kamp Yapılacak Yerler

Motosikletle Kamp Yapılacak Yerler

 class=

Bu yazımızda motosikletle kamp yapılacak yerler, tercih yapmadan önce göz önünde bulundurmanız gereken seçenekler ve güzel bir deneyim elde etmek için dikkat etmek zorunda olduğunuz hususlarda ihtiyaç duyabileceğiniz birtakım şeylerden bahsedeceğiz.

Motosiklet için yollardaki özgürlük derler. Nitekim bunun yanlış bir kanı olduğunu düşünüyorum. Her ne kadar binek araca göre dezavantajları olsa da özgürlüğüne düşkün insanlar için vazgeçilmez bir tutkudur motor. Ayrıca avantajları da azımsanacak derecede sayılmaz. Aynı şekilde kamp yapmak da tatilin en özgür halidir. Kamp yapmak için seçtiğiniz alana istinaden değişse de kamp tatilinde ipler sizin elinizde. Sabah kahvaltısı yapmak için erkenden kalkmak, parasını ödediğiniz aktivitelere katılabilmek için çırpınmak yerine keyfi keder hareket edebilmenizi sağlar.

Hal böyle olunca motosikletle kamp yapmak için özgür ruhlu insanların tercihi olabilir. Bu durum yanında birtakım zorluklar getireceğinden işin temeline inmek gerekir. Bunun için de birtakım lükslerimizden vazgeçmeliyiz. Örneğin otomobille kamp yapacağınız yerde iki kişiyken daha rahat edebilmeniz için dört kişilik çadır getirilebilir. Motosiklet ile kamp yapacak kişiler için ise durum tam tersidir. Çünkü kamp yapmadan önce getireceğiniz malzemelerin büyüklüğünden ziyade işlevleri önemlidir. Dolayısıyla taşınması zor ve büyük olan araç ve gereçler, kamp alanında ihtiyaç duyacağınız zorunlu eşyaların yerini kaplayabilir. Bu sebepten ötürü çok malzemeden ziyade işinize yarayacak her türlü malzemeyi yanınızda taşımalısınız.

Motosikletle Kamp Yapılacak Yerler

Motosikletle Kamp Yapmak İçin Seçmeniz Gereken Malzemeler

Biraz önce de belirttiğim gibi, motorunuz ne kadar büyük olursa olsun, getirebileceğiniz malzemeler sınırlıdır ve bu yüzden en başta seçeceğiniz ekipmanları buna göre yapmalısınız. Peki bu ne demek oluyor ve kısaca motosikletle kamp yapmak için seçmeniz gereken malzemeler nelerdir?

 • Her ne kadar yaz kampına çıkıyor olsanız da yanınızda gece sizi soğuktan koruyacak ekipmanlar getirmelisiniz. Ormanlık ve deniz kıyıları bağıl farkının olduğu bölgelerdir ve önlem almalısınız. Bunun için ise yanınızda bir battaniye ve pike gibi ağır şeyler getirmek yerine, uyku tulumu getirmelisiniz.
 • Uyku tulumu ve çadırınızın alt kısmında yer alan astar, sizi üzerinizde yattığınız çalı, çırpı ve taş gibi gece uykunuzdan edecek faktörlere karşı korumaz. Bu sebepten ötürü, sadece işinizi görebilecek, yani sizi bu durumdan koruyabilecek ince ve hafif mat seçimi yapabilirsiniz. Piyasada her türden mat bulmak mümkün fakat taşıma durumunu göz önünde bulundurun.
 • Kendi yemeğinizi kendinizin pişirebilmesi, kamp aktivitelerinin en gerçeği ve en eğlenceli kısımlarından birisi. Ancak bunun için kendinizi ev konforundaki mutfaklarda olmayacağınıza hazırlayın. Bunun için size birkaç tüyo verebilirim. Öncelikle makarna ve benzeri yemekler yapacak ve hazır konserve götürecekseniz, tencere yerine poşette yapabilirsiniz. Bu size çekici gelmiyorsa, alüminyum bir çaydanlık götürün. Alt kısmıyla aynı zamanda çay da yapabilirsiniz. Alüminyum kamp gereçleri hem kolay kullanılır hem de yükte hafiftir.
 • Malzemelerinizi istifleyin. Mümkünse yola çıkmadan önce iç içe geçebilecek malzemelerde hiç boş yer bırakmayın ve çaydanlıkların içine kadar doldurun. Bu size alan tasarrufu sağlar. Bunun dışında İsveç çakısı gibi işlevsel ürünler, fazladan şey almanızın önüne geçecektir.
GÖZAT  DAKOTA ÇUKURU

Unutmayın, tüm bu ekipmanları motorunuza yüklerken bir yandan da dengenizi sarsacak şekilde yüklemekten kaçınmalısınız. Bu sebepten ağırlıkların sağ ve sol kısımlara eşit olarak koyulduğundan emin olun. Yan çanta kullanmıyorsanız, tüm yükü arkaya vermek yokuş yukarı motorun ön kaldırmasına sebep olabilir.

Motosikletin teknik aksamlarına bir usta elinin değmesi gerekir. Akü kontrolü, zincir bakımı, motor kontrolü derken detaylı bir muayeneden geçtikten sonra yola çıkmanız daha faydalı olacaktır. Ayrıca yolculuk sırasında zincir yağlama için otomatik zincir yağlama sistemi “Scottoiler” kullanmanızı tavsiye ederiz.

MotoPlus – Motosiklet ile Kamp Yapacaklar için Motosiklet Aksesuar Tavsiyeleri
Motosikletle kamp yapılacak yerler

Motosikletle Kamp Yapılacak Yerler

Kampa çıkmadan önce yanınıza almanız gereken araç ve gereçlerden kısaca bahsettik ve sıra geldi motosikletle kamp yapılacak yerlere.

 1. Yalova Armutlu: Marmara bölgesinin en güzel ve sakin yerlerinden birisi Yalova ilinin Armutlu beldesidir. Kıyı kesimlerinin iç alanları yoğun ağaçlarla bezenmiş, aynı zamanda denize de yakındır. Burada motorla ulaşım yapabilmenizi sağlayacak patika yollar mevcuttur. Aynı zamanda tatlı akarsuların da bulunduğu bu yerde, gönül rahatlığı ile motorlu kampın tadını çıkarabilirsiniz.
 2. Bursa Kestel: Kestel, Bursa’nın merkeze en yakın ilçelerinden birisi olmasına karşın, Uludağ yamaçlarında birçok köye ev sahipliği yapmaktadır. Dolayısıyla köylere kadar asfalt yollar üzerinden rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Akabinde devam ettiğiniz toprak yollar, Bizans döneminden beri kullanılmakta olan tarihi yollardır. Bu yolda binlerce böğürtlen ve yaban meyvesinin tadını çıkarabilir ve zirvede yer alan sit alanlarında keyifli bir kamp yapabilirsiniz. Bu bölgede kar sularının oluşturduğu birçok tatlı su kaynağı mevcuttur.
 3. Kocaeli Sapanca: Bu bölge Karadeniz havasıyla göze nazır bir kamp yapmak isteyecekler için harika bir seçim olacaktır. Bölge nispeten yüksek kesimde yer alır ve geceleri soğuk ve sivrisineğin bol olduğu bir bölge de olsa, alabileceğiniz ufak tedvirler ile önüne geçebilirsiniz. Göl kenarında çok fazla yazlık olduğundan asfalt yol mevcuttur.
 4. İstanbul Şile: İstanbullular için hem ulaşımı kolay hem de şehrin gürültüsünden uzak bir konumdadır. Karadeniz sahiline sıfır konumda olan Şile, İstanbul’un can damarlarından olan birçok ormana ev sahipliği yapmakta. İster bireysel isterseniz de grup halinde geldiğiniz bölgede motorla gönül rahatlığı ile kamp yapabilirsiniz.
 5. Çanakkale Eceabat: Çanakkale’nin bir ilçesi olan Eceabat için şehitler diyarı diyebiliriz. Bölge binlerce yıllık medeniyetlere ev sahipliği yapmış çok güzel bir alanda yer alıyor. Feribot kullanarak bu bölgeye motorla geçebilir ve keyifli bir kamp tatili yapabilirsiniz.
 6. Antalya Kaş: Antalya’nın doğu kısmı, batı kısmına oranla daha fazla doğal koya ev sahipliği yağmakta olan bir yerdir. Özellikle sahil kesiminden yapacağınız motorlu yolculuklarla çok keyif alabilirsiniz. Bu bölgede yılın 9 ayı rahatlıkla motor kullanabilir ve kamp kurabilirsiniz. Bu bölgede yer alan ormanlık alanlarda ateş yakmak yasaktır. Dilerseniz sahil koylarında çadır kurabilir bu bölgeleri tercih edebilirsiniz.
 7. Sivas Gürün: Sivas’ın Malatya’ya yakın sınır bölgesinde yer alan Gürün’ün Şuğul Vadisi, aklınıza gelemeyecek kadar güzel, masmavi akar sulara ev sahipliği yapmakta olan ve koruma altına alınmış bir bölgedir. Buradaki kurduğunuz kamp alanlarının suya yakın yerlerinde 1 metre boyunda balıklar tutabilir, gökyüzünde süzülen paraşütçüleri seyredebilir ve kuş sesleriyle uyanabilirsiniz.
 8. Samsun Yakakent: Karadeniz’in en gelişmiş şehirlerinden birisi olan Samsun’un Yakakent bölgesine motorla rahatlıkla seyahat edebilir ve zengin tatlı su kenarlarında efsane bir kamp yapabilirsiniz. Yazın serin, kışın ılık olan bölgenin sık ormanları düzlük ve kamp için uygundur. 
 9. Mersin Narlıkuyu: Mersin Narlıkuyu, şehrin en güzel ve en ıssız sahil alanlarında yer alır. Burada motosikletle kamp kurabilir ve doğanın tadını çıkartabilirsiniz. Ancak yaz aylarında kurduğunuz kamplar için ağaçlık bölgeleri tercih etmeniz şiddetle tavsiye edilir.
 10. Kastamonu Küredağları: Batı Karadeniz’in en güzel ve en yüksek kesimlerinden biri olan Küredağları’nın eteklerine motorla çıkabilir ve deniz manzarası ve bol oksijenli bir bölgede harika bir doğa kampı deneyimi yaşayabilirsiniz. Ancak gitmeden önce bölge hakkında ayrıntılı bir araştırma yaparak akarsu kenarlarını tercih edebilirsiniz.
Oy Verebilirsiniz.
[Toplam Oy: 1 Ortalama: 5]
Serkan Sezer
Doğaya meydan okumaması gerektiğini bilen, ona adapte olmak isteyen, bushcraft felsefesini hayatının merkezine oturtmuş bilinmeyen bir denklemin parçası. Şehir hayatında tıp doktoru, video içeriği üreticisi ve internet sitesi geliştiricisi olarak hayatına devam etmekte.