Ömerli Barajı Kampı Esenceli Köyü

Ömerli Barajı Kampı Esenceli Köyü

 class=

Hafta sonu doğayla baş başa kalmak için, Ömerli Barajı her zaman için benim için iyi fırsat oluyordu. Ömerli Barajı İstanbul’a olan yakınlığı ile gidilmesi kolay, doğa harikası ve kafa dinlemek isteyenler için birebir iyi gelen bir yer olduğu için, her zaman iyi bir seçenek.

Ömerli Barajı 220 milyon metreküplük su kapasitesi ile İstanbul’un en büyük su kaynaklarından biridir. Anadolu Yakası’nın tümüne neredeyse Ömerli Barajından su verilmektedir. 1972 yılında hizmete açılan Ömerli Barajı, 621 kilometrelik bir alanda bulunmaktadır. Kaynak Wikipedia

Doğanın içinde yer alan Ömerli Barajı hem piknik yapmak için, hem de kamp atmak için en iyi yerlerden biri olduğu için, hafta sonu yine gitmeye karar verip yola çıktım. Özellikle sonbahar aylarında daha da güzel olan Ömerli Barajı’nın yakınındaki Esenceli Köyü de çok şirin bir köy, her zaman bana huzur veren bu köyde, şehrin karmaşasından kaçanlar için iyi bir konaklama alanıdır.

Ömerli barajı ve Esenceli Köyü
Esenceli Köyü ve Ömerli Barajı

Ömerli Barajı Şile sınırları içinde yer almaktadır. Esenceli Köyü de Ömerli Barajında ki en yakın yerleşim yeri olup, İstanbul’un Şile ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu şirin köyde 2019 yılı nüfus verilerine göre 113 kişi ikamet ediyor. Sakin, sessiz, yemyeşil doğanın içinde olan bu köyü her gördüğümde, içimden hep buraya yerleşme isteği dolup taşar. Ömerli Barajı Esenceli Köyü ilk durağım olacaktı. Daha sonra yakındaki dağların içerisinde kamp atmak istedim.

Esenceli köyü
Esenceli Köyü

Ömerli Barajı Piknik Alanı

Ömerli Barajı, piknik alanları açısından oldukça zengin olan bir bölgedir. Piknik alanları, yemyeşil doğanın içinde doğal olarak birçok yer, şehrin koşuşturmacasından uzaklaştırıyor. Ormanlarla çevrili olan Ömerli Barajında, masmavi gölü seyrederek piknik yapılabilecek birden fazla alan bulunuyor.

Ömerli Barajındaki piknik alanlarında konaklama yeri, otel, market ya da bakkal bulunmadığı için, bölgeye piknik yapmak için gitmeyi düşünüyorsanız mutlaka yanınıza ihtiyacınız olan her şeyi almanız gerekiyor. Aynı zamanda piknik alanlarında, çadırınızı atarak kamp yapmanız ve kalmanız da mümkün.

Uyarıları Dikkate Alınız

Piknik alanlarında yerleşim yeri olmadığı için, tuvalet ya da duş gibi olanaklar da bulunmuyor. Bu nedenle pikniğe gidenlerin buna karşı da hazırlıklı gitmesini öneriyorum. Zira ben bu konuda çok sıkıntı yaşamıştım. Piknik alanlarında elektrik olmasa da, cep telefonları rahatlıkla çekiyor. Elektrik olmaması sebebiyle, Ömerli Barajına giderken mutlaka yanınızda, telefonlarınızı şarj için mutlaka powerbank götürmelisiniz.

Ömerli Barajı gezilecek yerler açısından da çok güzel bir bölge, gittiğiniz zaman çevrede piknik yaparken, bir taraftan da orman içerisinde bulunan doğal toprak patikaların rotası ile birçok trekking yapabileceğiz yerler bulunuyor.

Kuş cıvıltıları eşliğinde, ormanın derinliklerine doğru yapacağınız bu dağ yürüyüşleri, ruhunuzu sessizlikte dinlemek için mükemmel bir seçim olacaktır. Masmavi göle karşı, yemyeşil ağaçların eşlik ettiği piknik alanlarında, elbette ateş yakarsak çok dikkat etmemiz de gerekiyor. İstanbul’ a 50 km uzaklıkta olan Ömerli Barajı şehrin karmaşasından, stresinden biraz uzak kalmak isteyenler için en iyi piknik yapılabilecek bölgelerden biridir.

GÖZAT  Katrancı Koyu
Ömerli Barajı

Ömerli Barajı Nerede?

Ömerli Barajı Çekmeköy İstanbul lokasyonunda yer alıyor. İstanbul’dan Şile Ağva yolu üzerinden Ömerli Barajına ve barajın kıyısında bulunan Esenceli köyüne gitmek, şahsi arabanızla yaklaşık olarak 1 saat sürüyor. Ömerli Barajı Esenceli Köyü, barajın yanında yer alan küçük ve sevimli bir köydür. Mutlaka buraya da uğramanızı tavsiye ederim.

Bu şirin köyde yaşayan insan sayısı çok az olduğu için terk edilmiş bir köy izlenimi verebilir.  Hiç bozulmamış bir köy olan Esenceli, ormanın içinde ve Ömerli Barajının kıyısında bulunuyor. Esenceli köyünde konaklamak isterseniz, maalesef bu pek mümkün değil. Esenceli köyünde ancak kamp atarak konaklayabilirsiniz.

Bölgede kamp yapmak haricinde bir konaklama yapmak istiyorsanız, Esenceli köyünün yakınında bulunan Ömerli ve Nişantepe ilçelerinde günlük konaklama imkânlarından yararlanabilirsiniz. Konaklamaya sunulan bu evler, köy evleri olup günlük olarak kiralanabilmektedir. Dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise, bu ilçelere ulaşım için otobüs ya da minibüs bulunmamasından dolayı, kendi şahsi aracınızla yolculuk etmeniz gerektiği.

Ömerli Barajına Nasıl Gidilir?

Ömerli Barajına İstanbul’dan gidiş süresi yaklaşık olarak 1 saat sürüyor, yolda giderken manzaraya dalabilirsiniz, bizde öyle olmuştu. Şile yolu üzerinden gidilen Ömerli Barajına ulaşmak için, Şile otobanına girmeniz gerekiyor. Ben Ömerli Barajı Esenceli Köyü’ne gitmek için Şile otobanına çıktıktan sonra Avcıkoru Tabiat Parkını geçip, Kömürlük yoluna giriyorum. Zaten Şile otobanına çıktıktan sonra Ömerli Barajı yaklaşık olarak 50 kilometrelik bir mesafede oluyor.

Kömürlüğü geçtikten sonra da Kervansaray Mahallesi muhtarlığını biraz geride bırakın, sağ tarafta Esenceli Köyü’nün yolunu işaret eden yol levhası karşınıza çıkacaktır. Bu yolu takip ettikten sonra kısa sürede Esenceli Köyüne varmış olursunuz.

Esenceli köyüne yani Ömerli barajına şahsi araçla değil de, toplu ulaşım yolu ile gitmek isterseniz, maalesef direk olarak köye ya da baraja bir ulaşım aracı bulunmuyor. Ama köyün girişine kadar toplu ulaşımla gitmeniz mümkün olmaktadır. Toplu ulaşımla gitmek içinde, metrobüsten Uzunçayır’da indikten sonra Harem Gebze minibüslerine binip, Harem’de Esenceli Köyü’nün girişine kadar giden otobüslere binebilirsiniz.

Ömerli Barajı’nda Neler Yapılabilir?

Ömerli Barajı’nda ve Esenceli Köyü’nde, doğa ile baş başa yapabileceğiniz birçok aktivite bulunuyor. Kamp, yüzme, balık tutma, trekking yani doğa yürüyüşleri yapabileceğiniz aktiviteler arasında yer alıyor. Ömerli Barajı gezilecek yerler açısından oldukça geniş imkânlara sahip olan bir bölgede bulunmaktadır. Tabiatın kucağında yer alan Esenceli Köyü ve çevresi de trekking için uygun alanlardan biridir.

Ömerli Barajı kamp olanakları da bütün çevrede rahatlıkla bulunmaktadır. Çevrede istediğiniz yerde yaptığınız kamplardan herhangi bir ücret alınmamaktadır. Büyülü bir sessizlik içerisinde yer alan kuş sesleri, masmavi göl ve yemyeşil ormanların kıyısında yapabileceğiniz kamplar size müthiş bir dinginlik sağlayacaktır.

Ömerli Barajı Ördek

Ömerli Barajı’nda kısıtlı alanlarda olsa da yüzme olanağı da bulunmaktadır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken, barajın içerisinde değil, sadece kıyı şeritlerinde boyu aşmayan yerlerde yüzmek gerekliliğidir. Çünkü boyu geçen yerlerde ve direk olarak Ömerli Barajı’nın içinde yüzmek, gölün bulunduğu bölgede ki belirsiz çukurlar ve sazlıklar nedeniyle can güvenliği için tehlikeli olmaktadır. Ben yüzerken, özellikle yanımda can simidi bulunduruyorum her ihtimale karşı. Zira dediğim gibi gerçekten tehlikeli bölgeleri olabiliyor.

GÖZAT  İstanbul ve Çevresindeki Kamp Yerleri

Ömerli Barajı’nda mutlaka Esenceli Köyü’nün arkasında ki tepelere çıkıp, aşağıdaki manzarayı görmenizi tavsiye ederim. Böylelikle Ömerli Barajı’nın yukardan ne kadar harika göründüğüne şahit olabilirsiniz. Aynı zamanda Esenceli Köyü’nün kahvesine gidip bir bardak çay eşliğinde köylüler ile sohbette çok zevkli oluyor.

Ömerli Barajı’nda Ne Var Ne Yok

Ömerli Barajı ve Esenceli Köyü civarında çok güzel manzaralar eşliğinde yürüyüş yapabileceğiniz, dağ yürüyüş yolları bulunmakta olup, baraj kıyısında ve çevresinde kamp yapmak isterseniz çok güzel kamp yerleri de bulunmaktadır. Bu kamp alanları güvenli alanlar olup, aynı zamanda Esenceli halkı da her türlü ihtiyaç durumlarında, yardımcı olan misafirperver insanlardır.

Bölgede tabi ki çok dikkatli olarak kamp ateşi yakmak mümkündür. Çadırlarınızı baraj kenarında kurabileceğiniz gibi, Esenceli Köyü içinde de çadır kurma olanağı bulunmaktadır. Baraj kenarına kamp atarsanız, gölden balıkta tutulabilmektedir. Ömerli Barajı’nda kurulan kamplardan herhangi bir ücret alınmamaktadır.

Çadır kurduğunuz bölgelerde yakacak odun bulmak sorun değildir, her yerde irili ufaklı ateş yakmak için odun bulunmaktadır. Ömerli Barajı’nın en büyük avantajlarından biri ise İstanbul’a çok yakın mesafede olmasıdır. Hafta sonları Şile Ağva tarafından geri dönenler yüzünden Şile otobanı çok tıkalı olmaktadır. Bu yüzden geri dönüşlerde bunu göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

Bölge tamamen bakir olduğu için, herhangi bir konaklama yeri, otel, cafe ve market bulunmamaktadır. Bu yüzden market ihtiyaçlarınızı Ömerli Barajı’na gitmeden haletmeniz gerekmektedir. Cep telefonlarının çekmesinde ise herhangi bir sorun olmamaktadır.  Yaz aylarında bile göl çevresi akşamları serin olmaktadır. Bu yüzden mutlaka gece kamp kuracaksanız, yanınıza kalın giysiler almayı da unutmanız gerekmektedir.

Kampa Giderken Yanınızda Götürmeniz Gerekenler

Ömerli Barajında kamp yapmak için öncelikle düşünülmesi gereken nokta, bölgede kaç gün kamp atacaksanız, ona göre yanınızda gereken malzemeleri götürmeniz gerekmektedir. Çünkü bölgede yakın çevrede market ya da bakkalı gibi alışveriş yapılabilecek bir yer bulunmamaktadır.

Çadır kampı için en gerekli olan malzemelerin başında elbette çadır gelmektedir. Mevsim koşullarına ve kalınacak kişi sayısına göre yanımıza çadır almamız gereklidir. Aynı zamanda yanımıza bir tente almak da, bizi güneşten ve yağmurlu havalarda yağmurdan koruyacaktır. Kamplar için en önemli malzemelerden birisi de, elbette bütün bu malzemeleri içine koyabileceğimiz iyi bir sırt çantasıdır.

Gece yatmak için yine mevsimlik olmak üzere, kişi sayısı kadar uyku tulumu ve uyku tulumlarının altına sermek için mat gerekmektedir. Bunların dışında kamp malzemeleri içinde en önemli ekipmanlardan biri kamp ocağıdır. Ateş yakacak olsak ta, kamp ocakları çayımızı ve yemeğimizi daha çabuk yapmamızı sağlamaktadır. Dağcılık malzemeleri arasında satılan mutfak ekipmanları da, yanımıza almamız gereken araçlardandır. Bunların dışında iyi bir çakı, bıçak, çakmak unutulmaması gerekenlerdendir. Hatta dağcılık için özel üretilen testere ve balta da, odun kesme işlerimizde bizlere çok yararlı olacaktır.

Kampa giderken gerekli olan en önemli şeylerden biri de, yanımızda götürdüğümüz kıyafetler olmaktadır. Mutlaka mevsimine göre yanımıza yedek kıyafetler, çorap, yağmurluk ve güneşten koruyucu şapkalar, gece soğuk olması durumları için kazak ve bir bere almakta çok yararlı olacaktır. Geceleri işimize en çok yarayacak olan el feneri ve kafa fenerini de unutmamız gerekmektedir.

Bunların dışında tuvalet kâğıdı, yeteri kadar bardak, halat, çöp torbası, böcek kovucular, sabun, şampuan, bulaşık süngeri, ilk yardım çantası, gerekli ilaçlar, dikiş seti, powerbank ve yedek piller unutulmaması gereken önemli malzemeler arasındandır.

GÖZAT  Kamp Çadırı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Esenceli Köyü Gezilecek Yerler

Ömerli Barajı gezilecek yerler arasında Esenceli köyü ve çevresi ilk başta gelmektedir. Köy evlerinden oluşan bu küçük köyde çok az insan yaşamaktadır. Huzur dolu olan bu köyün insanları da çok güleryüzlü ve yardımsever insanlardır. Günübirlik geziler dışında, çadır kampı kurmak için köyde de kamp kurmanıza yöre halkı izin vermektedir.

Aynı zamanda size misafirperverlikleri ile ellerinden gelen yardımları da ihmal etmemektedirler. Esenceli Köyü’nün çevresinde çok güzel yürüyüş yolları bulunmaktadır. Patikalardan oluşan bu dağ yollarında, bütün gün hoşça dolaşarak vakit geçirmek mümkündür.

Esenceli Köyü’nde kamp kurmaya karar verirseniz, köy civarında ki zeminin kamp kurulmasına çok elverişli olduğunu belirtmek isterim. Köyde kamp işletmesi bulunmadığı için, kurduğunuz bu kamplar içinde bir ücret ödemeniz söz konusu değildir. Kamp atacaksanız, köye gelmeden bütün alışverişinizi eksiksiz yapmanız gerekmektedir. Çünkü köyde ve civarında bakkal ya da market bulunmamaktadır. Tamamen doğal bir ortamda olan Esenceli Köyü bozulmamış bir yapıya sahiptir.

Aynı zamanda Ömerli Barajı ve Esenceli Köyü etrafında ki yakın çevrelerde de, çok güzel gezilebilecek yerler bulunmaktadır. Avcıkoru Tabiat Parkı, Kurtdoğmuş, Ömerli, Koçullu görülmesi gereken yerlerdendir. Ayrıca doğa harikası olan Ağva Göksu Nehri, Yeşilvadi, Şile Feneri, Hacıllı Şelalesi, Şile Saklıgöl’de mutlaka görmenizi tavsiye ettiğim yerlerin başında gelmektedir.

Esenceli Köyü Ömerli Barajı’nın hemen kıyısında bulunan şirin bir köy, bu yüzden köyde kamp atarsanız geceleri de oldukça kurbağa sesi duymak mümkün olmaktadır. Şehrin karmaşasından bıkanlar için bu sesler, huzurlu bir sessizlikte duyulan güzel bir müzik sesi gibi gelmektedir. Aynı zamanda Esence Köyü civarında domuzda çok görülmektedir. Özellikle geceleri sürü halinde dolaşan bu domuzlar, insanlara bir zarar vermemekle birlikte, yine de dikkatli olunması fayda sağlayacaktır.

Ömerli Barajı Hakkında Sık Sorulan Sorular

Ömerli Barajı hakkında kısa bilgi verir misiniz?

İstanbul’a su verilmesi amacı ile 1968 ila 1973 yılları arasında Riva Deresi üzerine inşa edilmiş bir barajdır. Etrafındaki piknik ve kamp alanları ile doğa severlerin uğrak noktası iken aynı zamanda İstanbul’un da su ihtiyacının büyük kısmını sağlamaktadır.

Ömerli Barajına nasıl gidilir?

İstanbul üzerinden Şile otobanına çıkılınca Avcıkoru istikametinde seyahat ederken Esenceli Köyü’ne yönlendiren levhaları takip ederek ulaşabilirsiniz. Ulaşım yaklaşık 50 km sürecektir.

Ömerli Barajında ne yapılır?

Günübirlik piknik ve trekking yapabilir isterseniz dilediğiniz ağacın altına çadırınızı kurarak kamp yapabilirsiniz. Ancak kamp alanı etrafında herhangi bir tesis bulunmadığını ve yiyecek içecek gibi ihtiyaçlarınızı yanınızda getirmeniz gerektiğini unutmayın.

Ömerli Barajı ne zaman inşa edildi?

İnşaat işlemleri 1968 yılında başlamış, 1973 yılında tamamalanarak tesis kullanıma açılmıştır.

Ömerli Barajı nerede, hangi ilçeye bağlı?

İstanbul, Çekmeköy, Esenceli Köyünde yer almaktadır. 41.060902 enlem ve 29.358000 boylamda yer alır.

Ömerli Barajı hangi akarsu üzerinde yer alıyor?

Baraj, Riva Deresi üzerine kurulmuştur.

Ömerli Barajı hangi ilçelere su veriyor?

İstanbul’un en büyük su kaynağı olarak Anadolu Yakasının tamamının su ihtiyacını karşılamaktadır.

Ömerli Barajında hangi balıklar yaşıyor?

Baraj içerisinde israil sazanı, pullu sazan ve az miktarda turna bulunmaktadır.

Oy Verebilirsiniz.
[Toplam Oy: 11 Ortalama: 4.5]
deniz
Yeni nesil amatör kampçı. Bilip öğrendiklerini Bushcraft Okulunda paylaşıyor.