fbpx
Colorful paracord for sale

Paracord Bileklik Ne İçin Kullanılır [Gerçek Hayatta Kalma İpuçları]

Vahşi doğada hayatta kalmak, çok fazla planlama yapmanız gerektiren bir şeydir, çünkü beklenmedik bir şekilde ortaya çıkma eğilimi olan birçok şey deneyimleyebilirsiniz. İster deneyimli bir hayatta kalma uzmanı isterse acemi bir kampçı olsun, kendisini bir hayatta kalma senaryosu içerisinde bulan birçok kişi, yiyecek kaynakları ve suya daha çok odaklanma eğilimindedir. İnsanlar hayatta kalma senaryoları için ne kadar paracord ihtiyaçları olacağını düşünürler mi? Hayır. Peki paracord bileklik ile ihtiyacınızı giderebilir misiniz? Beraber göreceğiz. 🙂

Paracord vahşi doğada hayatta kalmak için vazgeçilmez bir hayatta kalma ekipmanıdır. Diğer ekipman türlerine kıyasla çok fazla kullanım yeri olan tedariklerden biridir. Yürüyüş ya da kamp yapmayı planlıyorsanız, hayatta kalma planlaması sarf malzemeleri listesine bir miktar paracord dahil etmeniz oldukça önemlidir.

Bununla birlikte, satın almak istediğinizde, piyasada farklı tiplerde bulunması nedeni ile göz korkutucu bir deneyimdir. Ayrıca, ne kadar paracord ihtiyacınız var?

Macera için ne kadar paracord ihtiyacınız olduğunu bilmeden önce dikkate alınması gereken birçok faktör var. Bu yazımızda, bir sonraki macera için bireyin ihtiyacının anlamı, kullanımları ve ne kadar paracord ihtiyacınız olacağı hakkında konuşacağız. Yavaş yavaş okumak için zaman ayırın.

Paracord Nedir? Paracord Bileklik Nedir?

PARAşüt KORDonu için kısaltma olan Paracord, birçok farklı amaç için kullanılan bir halat türüdür. Askeri personel, bushcraft ile ilgilenenler, yürüyüşçüler, dağcılar, kampçılar veya açık havadan hoşlanan sıradan insanlar dahi çeşitli paracord kullanımlarından ve malzemenin çok yönlülüğünden yararlanabilir.

Bir paraşüt ipi, birçok konfigürasyonda bir araya getirilebilen yüksek kaliteli naylon malzemeden yapılmış belirli bir halat türüdür. Dışardan bakıldığında, paracord diğer herhangi bir ip gibi görünebilir, ancak diğer ip ve halatlara göre çok önemli bazı farklar mevcuttur;

  • Normal halatlar polyester veya polipropilenden yapılabilirken, paracord naylondan yapılır ve inanılmaz güç / ağırlık oranı ile bilinir.
  • Örgülü kılıf, boyutunu hesaba katmak için çok sayıda iç içe geçmiş iplik içerir ve naylon yapı oldukça esnektir, bu da bir dizi kullanıma uygundur.
    • Malzemesi çok hafif olduğu için, hayatta kalma paracordu, birçok hayat kurtarıcı özelliği nedeniyle acil durum ve EDC çantalarına ve hayatta kalma kitlerine yaygın olarak dahil edilir.
paracord iç yapısı
Paracord iç yapısı

İdeal olarak, paracord tipik olarak paraşütler için kullanılmaktadır. Teknolojideki ilerlemeler ve bu kadar çok ihtiyacın ortaya çıkması onu fayda açısından çok yönlü hale getirmiştir. Sentetik yapıda olduğu için çürümez ve küf tutmaz ayrıca sağlam, hafif ve yumuşak bir yapıya sahiptir.

paracord bileklik ölçü tablosu

ABD ordusu altı farklı paracord tipi tanımlar: I, IA, II, IIA, III ve IV. Tip III kullanımda en yaygın olanıdır, yedi ila dokuz özlü iplik içerir ve 550 pound’luk bir kopma mukavemetine sahiptir – bu nedenle “550 cord / 550 paracord” takma adıdır.

GÖZAT  Bushcraft 101: Bushcraft Nedir?

Bushcraft aktiviteleri için için ormana girdiyseniz, özellikle çadır kurarken ve patikada dolaşırken halatların neden oldukça önemli olduğunu biliyorsunuzdur. Ayrıca yılan ısırıkları ve kanama durdurmanız gereken yaralanmalarda turnike uygulamanız gerekirse gene bu ipe ihtiyacınız olacaktır.

Bir paracord bileklik

Paracord Bileklik ise birkaç metre uzunluğunda paracord ipi ile hazırlanmış, tercihen üzerine pusula, düdük, ateş başlatıcı ve kesici aparatlar eklenmiş, bileğinizde kolayca taşıyabileceğiniz bir aksesuardır.

Acil durum hazırlığı hakkında daha fazla bilgi edinmek ya da günlük görevler için paracord’u nasıl kullanacağınızı öğrenmek istiyorsanız, bu becerikli araç hakkında daha fazla bilgi edinmek için Parakord nedir? Ne işe yarar? isimli makalemize göz atabilirsiniz.

Paracord Bileklik ve Paracordlar Ne İçin Kullanılır?

Paracord, vahşi doğada acil durum ve hayatta kalma sırasında çeşitli şekillerde kullanılabilir. Asla evde bırakmamak için gerekli bir araç olarak görülmesinin nedeni budur.

İşte hayatta kalma sırasında vahşi doğada bir paracordun popüler kullanımlarından bazılarını sizler için listeledik;

Kurtarma Halatı

Doğada, acil kurtarma senaryosunda hayatta kalma paracorduna ihtiyaç duyulması için bir takım nedenler var. Birisi bataklığa sıkışmış, suda boğulmuş veya bir vadide düşmüş olsa da, paracord kurbanı güvenliğe çekmek için gereken direnci sağlarken sizi tehlikeden yeterince uzak tutacaktır.

Paracord’unuza bir düğüm bağlayın, duruşunuzu sabitleyin ve kurtarma hattını ihtiyaç duyan kişiye atın.

Hamak Tamiri

Hamaklar kamp alanındayken gerekli ekipmanlardan birisidir. Bununla birlikte, maliyet düşürülmesi için çoğu kırılmaya karşı oldukça hassas olan zayıf halatlarla üretilme eğilimindedir. Paracord bu gibi durumlarda hamağınızı tamir etmede kullanılabilir.

Barınak

Bazı hayatta kalma durumlarında, geceyi doğada geçirmek zorunda kalabilirsiniz. Ağaç dallarına erişiminiz varsa, paracord kullanarak sadece birkaç dakika içinde acil bir barınak oluşturabilirsiniz.

Yaklaşık 10 tane yeterli büyüklükte, sağlam dal toplayın, yedi iç çekirdek şeridi çıkarın ve onları birbirine sabitleyen düğümleri bağlamak için bu iplikçikleri kullanın.

GÖZAT  Jeodezik Çadır Nedir?

Ayrıca elinizde hafif bir muşamba varsa, paracordu muşamba deliğinden geçirebilir ve basit bir hamak yapmak için uçları iki ağaca bağlayabilirsiniz.

Avcılık ve Toplama

Bazen yiyecek kaynakları, özellikle vahşi doğada kaybolursanız, tükenme eğilimindedir. Yiyecek eksikliğinin refahınızı etkileyebileceğini biliyorsunuz.

Paracord içindeki ince iplikçikleri çıkarabilir ve olta iğneniz olması durumunda onları bir olta haline getirebilirsiniz. Bu, hayatta kalma sırasında yiyecek olarak kullanılacak balıkları yakalamanıza yardımcı olabilir.

Ateş Başlatma

Naylon yapıda olduğu için özellikle kuru yakacak bulamadığınız zamanlarda ateşin ilk başlatılmasında kullanılabilir.

Acil Durum Tuzakları ve Alarm Sistemleri

Doğa birçok vahşi hayvanın evi. Gece konakladığınız alanda etrafınızı paracord ile çevirerek ve üzerine düdük gibi sallandığı zaman ses çıkaracak aparatlar ekleyerek kendinizi güvene alabilirsiniz.

Kemer

Paracordlar çok yönlü ve esnek malzemelerden yapılmıştır. Paracord kordonu, vahşi doğada ilerlerken bol miktarda temel eşyaya erişmenize yardımcı olabilir.

Kemer olarak belinizin etrafına kolayca bağlayabilir, bıçak ve pala gibi gerekli eşyaları tutmaya yardımcı olabilirsiniz.

Sürükleme

Yakacak odun kamp alanında ısınmak için mükemmeldir. Bu nedenle, bu amaçla kuru odun dalları ve kütükleri getirmeniz gerekecektir. Bununla birlikte, bu dalları ve kütükleri taşımak sıkıcı olabilir, ancak onları paracord ve odunla sarmak ve sürüklemek oldukça rahat olacaktır. 550 cord inanılmaz ağırlık çekme yeteneğine sahiptir.

Avınızı taşımanız veya yakacak odunları daha verimli taşımanız gerekse, paracord daha verimli ulaşım için neredeyse her şeye bağlanabilir.

Turnike

Ciddi bir kanama geçiriyorsanız ve hemen hastaneye ulaşamıyorsanız paracord turnike olarak kullanılabilir. Basınç uygulamak ve kan kaybını yavaşlatmak için yaranın üstündeki bir seviyeye bağlayabilirsiniz.

Atel

Acil durumlarda kırık kemikler için, bir atel oluşturmak için hayatta kalma paracord kullanın. Kırık uzvun üstüne veya yanına bir çubuk yerleştirin ve kemiği hareket etmesini engellemek ve daha fazla hasarı önlemek için sabitleyin.

Askı

Paracord’u, sadece yaralanmalar için değil, aynı zamanda bir tüfek veya çeşitli hayatta kalma ekipmanlarını güvenli bir şekilde taşımak için bir askı olarak da kullanabilirsiniz.

GÖZAT  İksa MoCamp Çakmak Gazı İle Doldurulabilir Kamp Ocağı İnceleme (Video)

Ayı Torbası

Bir ayı torbası, hayvanların onu çalmaya teşebbüs etmesini önlemek için yiyeceklerinizi kaldırmak ve yerden yüksekte tutmak için kullanılan bir yöntemdir. Ağırlık taşıma kabiliyeti de göz önüne alınırsa ayı torbanızı yerden yüksekte tutmak için idealdir

Teknelerdeki Motorlar için Çekme Kablosu

Tekne motorunuzla denizi keşfetmeyi seviyor musunuz? Çekme halatı ne sıklıkla kopuyor ya da kayboluyor? Paracord, tekne motorunun çekme hattının kırıldığı bir senaryoda yardımcı olabilir.

Paracord oldukça güçlü ve esnektir. Bu özellik, bu tür acil durumlarda göl veya denizden uzaktayken motoru tekrar çalıştırmaya yardımcı olabilir ve hayatınızı kurtarabilir.

Vahşi doğada eğlence

Doğada yaşam stresli ve can sıkıcı olabilir. Monotonluğu kırmak için rahatlamak ve zihninizin dolaşmasına izin vermek için biraz zaman ayırmanız gerekir.

Bir ağaç dalına bir paracord bağlayabilir ve bir salıncak yapabilirsiniz. Benzer faaliyetler stresi hafifletmeye ve aynı zamanda can sıkıntısını kırmaya yardımcı olacaktır.

Ne Kadar Paracorda ve İhtiyacınız Var? İdeal Paracord Bileklik Nasıl Olmalı?

İnternet üzerinde paracordlar hakkında yazılmış birçok makale ve öğretici içerik var. Ne yazık ki, vahşi doğada hayatta kalmanız sırasında ne kadar paracord ihtiyacınız olduğunu bahseden kimse olmamış.

Anlaşmamız şu. Paracordun boyutu ve uzunluğu neye ihtiyacınız olduğuna bağlıdır. Bu nedenle, belirli bir ölçüde karar vermeden önce talep ve amaç hakkında bilgi edinmeniz gerekir.

Yürüyüş sırt çantasında saklamak için hayatta kalmak için bir paracord satın alıyorsanız, yaklaşık 50 metre satın alın.

Öte yandan, ideal bir bilezik tasarlamak için kordona ihtiyacınız varsa, 3 – 4 metre uzunluğunda bir ip düşünün. Bu, bileziklerin bitirilmesine rahatça yardımcı olacaktır.

Paracord kemerleri için ise daha geniş oldukları için çok uzun bir miktar gerekecektir. Bazen belirli bir projeyi işlemek için tam kord miktarını tahmin etmek oldukça zor olabilir.

Son Açıklamalar

Bir paracord, makalede daha önce belirtildiğimiz gibi, vahşi doğada hayatta kalmak için gerekli bir araçtır, ancak gereken kesin miktarı tahmin etmek oldukça zor olabilir, ihtiyacınıza göre belirlemeniz en uyugunu olacaktır. Çoğu durumda, hayatta kalma senaryosunda olan birçok kişi deneme yanılma ile öğrenmeyi düşünecektir. Ancak, deneme yanılma yöntemini kullanmanızı çok tavsiye etmiyoruz.

Daah önceden ihtiyaç duyduğunu paracord miktarları ve işlerin uzun vadede nasıl gittiğiyle ilgili hikayeleri yorumlarda paylaşmaktan çekinmeyin. Bütün yorumları okuduğumuza emin olabilirsiniz.

Oy Verebilirsiniz.
[Toplam Oy: 2 Ortalama: 5]
Serkan Sezer
Doğaya meydan okumaması gerektiğini bilen, ona adapte olmak isteyen, bushcraft felsefesini hayatının merkezine oturtmuş bilinmeyen bir denklemin parçası. Şehir hayatında tıp doktoru, video içeriği üreticisi ve internet sitesi geliştiricisi olarak hayatına devam etmekte.