Parakord nedir? Ne işe yarar?

Parakord nedir? Ne işe yarar?

 class=

Son zamanlarda çoğu insanın bileğinde gördüğümüz parakord bileklikler, süs eşyası ve aksesuar olarak satılsada üretim amaçları farklıdır. Üzerleri pusula, kesici alet, ateş başlatıcı, düdük gibi ekipmanlarla donatılarak doğada ‘’hayattı idame” olarak bilinen aktiviteler için hazırlanmaktadır.

Bu bileklirein yapımında kullanılan ipe Paracord denmektedir. 

Paracord Nedir?

Farklı kalınlıklarda ve mukavemete sahip olan bu ipler adını Para (Paraşüt), Cord (Kablo) kelimelerinin birleşiminden almaktadır.

Naylon malzemeden üretilirler ve bu sayede esnek bir yapıya sahiptirler. Çoğu paracord modeli, dışı yine naylon kılıftan oluşmaktadır. Dış naylon kılıfın içinde naylon ipler bulunur. Kılıf içinde bulunan bu iplerin sayısı paracord’un türüne göre belirlenmektedir.

Bu iç ipler kılıfından çıkarılıp birbirine bağlanması ile daha uzun ipler elde edilebilir. Gerçek bir paracord içinde 5 ile 9 ince ip bulunmaktadır ve bu iplerin içinde daha ince 3 ip daha bulunmaktadır.

Bu ip çeşidinin özelliklerinden biride ince yapısına rağmen ağırlık taşıyabilmesidir. Standart olarak üretilen ‘’550 Cord’’ statik ağırlık olarak 250 kg ağırlığı taşıyabilmektedir. İpin harekete maruz kaldığı durumlarda bu ağırlık geçerli değildir. 

Doğa aktivitelerinde tercih edilen bu tür ipleri, Dağcılık, Tırmanış ve benzeri sporlarda kullanmak doğru değildir. Paraşüt malzemesi olan bu iplerin dayanıklılığı neticesinde bahsettiğimiz bir çok faliyette kullanımı düşünülmektedir. Paraşüt mekaniği içinde kullanılan bu ipler hesaplara bağlı bir çok noktadan kişiye bağlandığı için güvenli olmaktadır, Tırmanış yada benzeri durumlarda bu malzemenin kullanımı gerçekten tehlikelidir.

Paracord Modelleri:

Kullanım Alanları:

Paracord paraşüt ipi olarak tasarlanmış ve üretilmiş olsada, özellikleri bu ipin bir çok alanda kullanımına imkan sunmaktadır. Özellikle konumuz olan doğa aktivitelerinde kullanımı oldukça yaygındır. Paracord bileklik yapımında , örgü modelinin şekline göre 1,5m – 2m  arası uzunluklarda ip kullanılmaktadır. Bir çok ekipman yine Paracord iplerle dekoratif şekillerde bağlanarak, ihtiyaç duyulduğu zaman çıkarılıp kullanılması düşünülmüştür. Matara, bıçak kabzası, anahtarlık vb. Ekipmanlarda farklı uzunluklarla bağlanan ipleri kullanmamız mümkündür.

GÖZAT  Bulutların Üstündeki İlçe; Çamlıhemşin

Peki bu ipler doğada nasıl işimize yarayacak?

Tuzak Yapımı:

Doğada hayatı idame konuları işlenirken vazgeçilmez ekipmanlardan biri olarak önümüze çıkmaktadır. Planlı yada plansız olarak oluşan bu durumlarda yiyecek ihtiyacımızı karşılamak için doğada bulunan bitki türlerini toplamak yada avlanmak durumunda kalabiliriz.

Bu tür durumlarda aradığımız besini bulmak için çeşitli yöntemler kullanırız. Bu yöntemlerin en bilindik olanıda tuzak kurmaktır. Bir çok farklı tuzak yöntemi bulunmaktadır. Tercih edeceğimiz tuzaklar, mekaniği düzgün çalışan ve sağlam olanlarıdır. Hazırlanan tuzakta Paracord iplerin kullanımı dayanıklılık, esneklik sayesinde bize büyük avantajlar sağlayacaktır. 

Güçlü dalları esnetmekte rahatlıkla kullanılabilir. Aynı zamanda Paracordun dış yüzeyini kaplayan kılıf, çıkarılarak daha ince ipler yardımı ile gizli tuzaklarda oluşturulabilir.

Av Aletleri:

Elimizde bulunan Paracord yardımı ile Ok ve Yay oluşturabiliriz. Bu sayede hem avlanır hemde kendimizi savunabiliriz.

Olta Yapımı:

Az önce bahsettiğimiz kılıf içinde bulunan ince iplerin ucuna iğne takarak balık avlamakta bu ipleri kullanabiliriz. Aynı zamanda ince ipler birbirine örülerek balık ağı olarak ta kullanılabilir.

Barınak Yapımı:

Doğada hayatı idame durumlarında ‘’Barınak’’ bizim olmazsa olmazlarımızdandır. Çeşitli malzeme ve doğal ortamlardan yararlanarak yaptığımız barınaklarda bağlama elemanı olarak bu ip modeli en kullanışlı malzemelerdendir. Ağaç dallarını birbirine bağlarken yada kuracağımız ‘’Tarp’’, ‘’Çadır’’ gibi ekipmanların yapımında yine Paracord işimizi görecektir.

Ateş Başlatma:

Yay matkabı metodu kullanarak oluşturulan düzenekte, matkap çubuğuna takılacak yay yapımında Paracord ip kullanılabilir. Yay olarak ayakkabı bağcığıda işimizi görecektir. (Ayakkabı bağcığı olarak Paracord ipte kullanabilirsiniz)

Aynı zamanda Paracord tutuşturucu olarakta kullanılabilir.

Onarım işleri:

Doğada gezerken üzerimizde bulunan kıyafetler yada taşıdığımız çanta gibi benzeri ekipmanlar zarar görebilirler. Bu durumlarda Paracord ipler dikiş ipliği olarakta kullanılabilir. 

GÖZAT  Şile Kamp Alanları

Turnike ve Atel:

Doğada yaralanma durumlarında ip yardımı ile kendimize Turnike ve atel yaparak içinde bulunduğumuz zor durumdan kurtulabiliriz.

Yukarıda saydığımız alanlarda bu ipler rahatlıkla kullanılabilir. Bunlar dışında da bir çok alanda bu ipler işimizi görecektir.

Sonuç:

Bahsettiğimiz ip çeşidi faydalı bir malzeme olduğundan kesinlikle yanınızda bulunması gereken ekipmanlar listesinde yerini almalıdır. Az yer kaplaması, hafifliği, dayanıklı oluşu ve bir çok durumda kullanılması bu ipi gerçekten ihtiyaç duyulan malzeme haline getirmektedir. Bileklik, bağcık, kemer, bıçak kabzası, kılıf gibi aksesuar olarak üzerimizde taşıyabileceğimiz bu ürün, doğada bize çok yardımcı olacaktır.

İlgili Linkler:

Oy Verebilirsiniz.
[Toplam Oy: 7 Ortalama: 4.7]
Egemen İzmirli
Kendini doğaya adamış maceraperest, doğa adamı, iç mimar ve blog yazarı.