fbpx

Patina İşlemi (Karbon Çeliği)

Doğa sporları ile uğraşanların en çok araştırma yaptıkları ekipmanlar arasında bıçaklar yer alır. Kullanacağımız bıçağı seçerken nelere dikkat etmeliyiz neye göre karar vermeliyiz konularını Bushcraft Bıçağı konusunda yer vermiştik. Bu yazımızda ise patina işlemini işleyeceğiz.

Patina İşlemi

Burada işleyeceğimiz konu seçtiğimiz bu bıçakların bakımıyla ilgili olacak. Aslında anlatacağımız konu karbon çeliği bıçakları ilgilendiriyor. Çünkü karbon çeliği bıçaklar, paslanmaz çelik ve diğer malzemelerden yapılan bıçaklardan daha farklı bir bakıma ihtiyaç duyarlar.

Her bıçak her işte kullanılmaz kuralını unutmayalım!

Karbon çeliği bıçakları diğer bıçaklardan ayıran en önemli özelliklerinden biri çeliğinin diğerlerine göre daha sert olmasıdır. Bu özelliği sayesinde keskinliği de diğer bıçaklardan daha iyidir. Bıçağın sert çeliğe sahip olması daha kolay bilenmesini sağlar ve bıçak daha uzun süre keskinliğini yitirmez.

Karbon çeliğin avantajları gibi dezavantajları da vardır. Karbon çeliği bıçaklar su ya da nem gibi faktörler karşısında diğer bıçaklardan daha hızlı bir şekilde paslanmaktadırlar. Bu arada unutmayalım paslanmayan çelik yoktur. Karbon çeliği diğerlerine göre daha hızlı paslanma özelliğine sahiptir ve bu yüzden daha farklı bir kabıma ihtiyacı vardır. Genel olarak doğada kullandığımız birçok ekipmanın bakımını yapmak zorunda olduğumuzdan karbon çeliğinin bu bakımı yüzünden ’’iyi bıçaklar değil’’ denemez…

Karbon çeliği bıçakların kararma ve paslanmasına engel olmak için patina denen yoğun asit içeren bir yöntem uygulanır. Bu uygulama bıçak daha yeni iken yapıldığında bıçağın yüzeyi ile dış etkenler arasında bir katman oluşturmuş oluruz. Basit anlatımı ile asit ile bıçağın yüzeyinde kontrollü bir paslı yüzey elde ederiz. Bu yüzeyde korozyon oluşmasını engeller.

GÖZAT  Sonbahar Kampı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Patina uygulamasını nasıl yaparız kısmına gelince…

Sirke ile Patina Uygulaması

patina işlemi: sirke ile bıçak karatma
Sirke ile bıçak karatma fotoğraf: Pexels.com

Malzemeler

  • Karbon Çeliği Bıçak
  • Sirke
  • Bardak (Bıçağın namlusunun sığacağı derinlikte)
  • Temiz Bez Parçası

Uygulama

Karbon çeliği bıçağımızın namlusunu elimizdeki bez ile dikkatli bir şekilde bıçağın yüzeyinde leke ya da herhangi bir izin olmadığından emin olana kadar temizlemeliyiz. Yüzeyde olan leke ya da izler işleminden sonra gözükebilir ve o yüzeylere yapılan işlem düzgün olmaz.

Bıçağın namlusu derinliğinde olan bardağımıza, sirkeyi doldurduktan sonra bıçağın namlusunu sirkeye batırıyoruz. Burada dikkat etmemiz gereken bıçağın namlusunun tamamının bardağın içine girmesidir. Dışarıda kalan yüzeyler patina olmaz. Bıçağın kabza kısmına kadar olan tüm yüzey sirkeye batırılır. 2 Saat bekletildikten sonra bıçak sirkenin içinden çıkarılır ve temiz bir bez yardımı ile güzelce temizlenir. Bu işlem üç kez tekrarlanır. Her seferinden bıçağın namlusu temiz bezle kurulanır ve leke olmadığından emin olunur.

NOT:

Burada belirtmem gereken en önemli şey Karbon Çeliği bıçağın yüzeyine Patina işlemi yapıldığında namlunun yüzeyi parlaklık özelliğini kaybederek kararmaktadır!

Farklı uygulama yollarıları da mevcuttur…

Oy Verebilirsiniz.
[Toplam Oy: 8 Ortalama: 4.8]
Egemen İzmirli
Kendini doğaya adamış maceraperest, doğa adamı, iç mimar ve blog yazarı.