Pusula Seçimi Nasıl Yapılır?

Pusula Seçimi Nasıl Yapılır?

 class=

Kullandığınız pusula sizi yolda bırakabilir mi? Yön tayin etme, vahşi yaşamda hayatta kalmak için öğrenmeniz gereken bir beceri olup pusula seçimi konusunda bilmeniz gereken bazı kriterler var. Günümüzde yön bulabilmek için en sık kullanılan cihaz olan pusulaların yaygın kullanımından önce insanlar Güneşi ve yıldızları kullanmıştı.

Günümüzde pek çok çeşit pusula olmakla birlikte iğne sabitlenmesi yöntemine göre ikiye ayrılabilir;

  • Sıvı dolgulu
  • Manyetik indüksiyonlu

Sıvı Dolgulu Pusulalar

sıvı dolgulu pusula seçimi
Sıvı dolgulu pusula

Gidip bir pusula satın almaya kalkarsanız, bu muhtemelen sıvı dolgulu olacaktır. Günümüzde en sık üretilen ve satışa sunulan pusula tipidir. Kapalı, sıvı dolu bir odacıkta manyetik iğnenin sabitlenmesi ile oluşturulurlar. Sıvı olarak genellikle mineral yağ, kerosen ya da etil alkol kullanılmaktadır.

Avantajları

En önemli avantajı ucuz maliyetli olmalarıdır. Ucuz pusulaların çoğu sıvı dolguludur.

Dezavantajları

En önemli dezavantajı sıvının içerisinde hava baloncukları oluşabilmesi ve bu baloncukların pusula doğruluğunu etkilemesidir.

Ayrıca sıcakta sıvının genleşmesine bağlı hazne çatlayabilir ya da soğuk ortamlarda sıvının yoğunluğu artarak iğne hareketini kısıtlayabilir.

Manyetik İndüksiyonlu Pusulalar

manyetik indüksiyonlu pusula seçimi
Manyetik indüksiyonlu pusula

Manyetik indüksiyonlu pusulalar, bushcraft ve outdoor aktivitelerinde kullanılabilecek en yaygın ikinci pusula tipidir. Bu tarz pusulalarda iğne yuvası içerisinde oluşturulmuş bir alanda stabilize edilir.

Avantajları

Bu pusulalar sıvı donması ya da ısınması gibi sıkıntılar olmadığı için aşırı sıcak ve soğuk ortamlarda güvenle kullanılabilir.

Ayrıca sıvı etkilenimi sıfır olduğu için sıvı dolu pusulalara göre daha doğru yön tayin etmeyi sağlar.

Askeri pusulaların çoğu manyetik indüksiyonludur.

Dezavantajları

En önemli dezavantajı sıvı dolgulu olanlara göre daha pahalı olmalarıdır. Bir diğer dezavantajı ise kullanımının biraz daha beceri gerektirmesidir.

GÖZAT  Kuksa Şablon (Model-5)

Kıssadan Hisse

Bushcraft aktiviteleri ya da hazırlıkçılık planlarınız için oluşturduğunuz çantada kaliteli bir pusula olması kannatindeyim.

Hangi bushcrafter ya da kampçıyı dinlerseniz dinleyin, hepsi kaliteli bir bıçak edinmenizi önerirler. Aynı öneri pusula için de geçerlidir. Neyaparsanız yapın pusulanızı akıllıca seçin.

Pusula seçimi hakkında bir öneriniz var ise aşağıda yorumlarda belirtmeyi unutmayın.

Oy Verebilirsiniz.
[Toplam Oy: 4 Ortalama: 4]
Serkan Sezer
Doğaya meydan okumaması gerektiğini bilen, ona adapte olmak isteyen, bushcraft felsefesini hayatının merkezine oturtmuş bilinmeyen bir denklemin parçası. Şehir hayatında tıp doktoru, video içeriği üreticisi ve internet sitesi geliştiricisi olarak hayatına devam etmekte.