fbpx

Raft Oyunu / Okyanusta Hayatta Kalma Oyunu

Raft Oyunu ile sizi sonsuz okyanusun ortasına bir hayatta kalma senaryosuna davet ediyoruz. Raft isimli bu oyunu Steam üzerinden indirip oynamaya başlayabilir, zaten indirmişseniz neyi nasıl yapacağınızı öğrenmek için yazımızın devamını okuyabilirsiniz. Raft hayatta kalma oyunu ilginç hikayesi ile kendisine sağlam bir yer edinecek gibi görünüyor.

Raft Resmi Tralier

Kısaca anlatmak gerekirse Raft oyunu bir sal üzerinde hayatta kalabilmek üzerine odaklanıyor. Oyuna okyanusun ortasında bir salın üzerinde başlıyorsunuz, bulduğunuz malzemelerle salınızı büyüterek hayatta kalmaya ve verilen hedeflere ulaşmaya çalışıyorsunuz. Tabi bu o kadar da kolay olmuyor, etrafınızda bir köpek balığı var ve salınızı yemeye (evet yemeye) çalışıyor. Köpek balığını öldürebiliyor olsanız da hemen yeni bir köpek balığı size musallat oluyor.

Oyunun başında bir karakter seçerek yeni bir evren oluşturuyorsunuz. Oyun başladığında karakterimiz kendisini bir salın üzerinde, elinde bir halat ve kanca ile buluyor ve okyanusun ortasında etraftan geçen plastik, tahta ve bitki kalıntıları gibi malzemelere kanca atarak onları kendisine çekmeye çalışıyor.

Raft oyunu
Raft Oyun Görüntüsü

Ekranın sol alt tarafında açlık, susuzluk sağlık durumunu, orta alt kısımda ise malzemelerinizi (item) gösterir paneller mevcut.

Oyun başlangıcında verilen veya topladığınız materyaller ile ürettiğiniz herşeyin bir kullanım sayısı (ömrü veya canı da diyebiliriz) var.

Raft Nasıl Oynanır? Oyuna Yeni Başlayanlar Kılavuzu

Raft Oyunu Yeni Başlayanlar Kılavuzu‘nda, Raft’ta hayatta kalma yolculuğunuza nasıl başlayabileceğiniz konusunda size rehberlik etmeye çalışacağız. Oyuna başlamadan önce bilmeniz gereken her şeyi elimizden geldiğince detaylandıracağız.

Bu kılavuzun yardımı ile, ilk başta hangi öğeleri inşa etmeniz gerektiğini ve hangi öğelerin bekleyebileceğini bileceksiniz.

Yazımızın devamında, salınızı genişletmek, hayatta kalma araçları ve yapılarını inşa etmek, köpekbalıkları ile başa çıkabilmek, adalarda ve okyanusun altında malzeme toplamak gibi şeyler hakkında ayrıntılı rehberlik bulacaksınız.

Raft Oyunu, okyanusun ortasında hayatta kalmayı gerçekten bir sonraki seviyeye taşıdı.

Hazırsanız Raft Oyunu Başlıyor

Raft’ta, oyuna büyük bir okyanusun ortasındaki bir tahta sal üzerinde başlıyorsunuz ve büyük bir sal oluşturmak, olabildiğince uzun süre hayatta kalmak için malzemeler toplamanız ve ölümcül köpekbalıklarından kurtulmanız gerekiyor.

Raft’ta hayatta kalma konusunda profesyonel olmak istiyorsanız vereceğimiz ipuçlarını ve püf noktalarını takip edin:

  • Oyuna Başlamak
  • Yemek Pişirmek
    • Su yapma
    • Ateş yakma
  • Salınızı Büyütmek
  • Köpekbalıkları İle Başa Çıkmak
  • Ürün Hasat Etmek

Raft Oyun Rehberi Başlangıç ve Raft Eşya Rehberi

Raft oyunu

Oyun başladığında, küçük bir sal ve bir kancaya sahip olacaksınız. Filika kancası, oyundaki en önemli aracımız olacak. Çevrenizi saran okyanusta yüzen tüm kaynakları toplamanız bu kancayı kullanma becerinize bağlı.

Kancayı istediğiniz herhangi bir yönde suya atabilir ve yakaladığı kaynakları kendinize çekebilirsiniz. Kancanız ile her şekil ve boyuttaki kaynağı yakalayıp çekebilirsiniz.

Ancak kanca, kaynakları toplamak için kullanacağınız tek araç değil. Sürekli olarak okyanusun ortasında yüzüyor olacağınız için, bazen kaynaklar sadece ‘E’ düğmesine basarak toplayabileceğiniz kadar yakınızdan geçecekler.

Kancayı fırlatırken, kat ettiği mesafeyi artırmak ve saldan çok daha uzaktaki kaynakları yakalayabilmek için fırlatma düğmesine basılı tutabilirsiniz.

Topladığınız materyaller ve kaynaklar işlenmemiş haldedir. Araçları ve öğeleri oluşturmak için dönüştürmeniz gerekecek. Üretim menüsünü (Crafting Menu) açın ve hammaddeleri kullanılabilir kaynaklara dönüştürmek için kaynaklar (resources) sekmesine gidin. Dönüştürüldükten sonra, salınıza eklemek için araçlar ve öğeler oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Oyun sırasında denizde yüzen bazı variller görüreceksiniz. Bu varillerin içlerinde birçok farklı kaynak türü var, bu nedenle hayatta kalabilmek için mümkün olduğunca çok varil yakalamaya çalışmalısınız. Variller çoğunlukla denizde yalnız başlarına yüzerler, ancak bazen onlarla birlikte başka kaynaklarla da yüzebilir.

Oluşturmanız gereken ilk şey, oyundaki köpekbalıklarına karşı koymanıza yardımcı olacak bir mızraktır. Köpekbalıkalrı salınızı sürekli olarak daire içine alacak ve her seferinde saldırıya geçecekler. Oluşturacağın mızrak onlarla savaşmana yardım edecek.

Köpekbalıklarıyla nasıl başa çıkılacağı hakkında daha fazla bilgiyi makalemşizin devamında bulabilirsiniz. Mızraktan sonra, bir su arıtıcı (water purifier) ve bir pişirme platformu (cooking station) inşa etmeniz gerekiyor.

Raft Yemek Pişirmek

Hayatta kalmak için düzenli olarak su içmeniz ve yemek yemeniz gerekecek. Şanslısınız, okyanus su ve balık dolu. Ancak, onları ham formlarında kullanamazsınız. Kullanabilmeniz için her ikisinin de ya pişirilmesi ya da kaynatılması gerekir.

Raft Su Nasıl Arıtılır?

Survive on raft su nasıl yapılır sorusunun yanıtı oldukça kolay. Su için, önce bir su arıtma cihazı inşa etmelisiniz. Su arıtma cihazını yaptıktan ve sal üzerine koyduktan sonra metal bir bardak (metal cup) yapın.

Pek Raft su nasıl yapılır? Raftta su nasıl içilir? Metal bardağa sahip olduğunuzda, suya gidin ve deniz suyuyla doldurmak için “E” ye basın. Şimdi su arıtma cihazınıza gidin ve metal kabı üzerine yerleştirmek için onunla etkileşime geçin. Bu, suyu bir süre sonra sizin için içilebilir hale getirecektir. Survive on raft su yapma (su arıtma) bu kadar kolaydır.

Raft yemek nasıl yapılır? Yemek için ise balıkları tutmaya başlamadan önce iki öğeye ihtiyacınız olacak. Öncelikle, balık yakalamak için bir olta kamışı (fishing pole) gerekiyor. Bir olta kamışı üretin ve ardından balık yakalamak için suya atın. Mantar (bobber) aşağı indiğinde, bir balık yakalandı demektir. Hızlıca tıklayın ve envanterinize bir balık eklendiğini göreceksiniz.

Survive On Raft Ateş Nasıl Yakılır?

Balığınız envanterinize girdiğinde, pişirmenin zamanı geldi demektir. Peki raftta Balığı pişirmek için ise bir pişirme platformu inşa etmeniz gerekecek. Pişirme platformu kurulduktan sonra, yaklaşabilir ve pişirmek için üzerine çiğ balık koyabilirsiniz. Pişirme platformuna koymak için elinizdeki balık olmalıdır. Bu, metal su kabı için de geçerli; çalışması için her iki öğenin de elinizde olması gerekiyor.

Raft’ta pişirebileceğiniz tek yiyecek balık değil, köpekbalığı eti ve patates de pişirebilirsiniz. Birini öldürdüğünüzde biraz köpekbalığı eti toplayabilirsiniz ve patatesleri ise salınızdaki derme çatma sebze yataklarında (vegetable bed) yetiştirmeniz gerekecektir.

Raft Salı Büyütmek

Oyuna başladığınızda salınızın boyutu üzerinde çok şey inşa etmenize izin vermeyecek kadar küçük olacak. Su arıtma cihazını ve pişirme platformunu koymak için yeterli alana sahip olmayacaktır.

Hayatta kalmanıza yardımcı olacak diğer yararlı eşyaları üretebilmek için, ilk olarak salın etrafında daha fazla taban oluşturarak salınızı genişletmeniz gerekecektir.

Salın uzatılması ve üzerine başka şeyler inşa edilmesi için bir çekiç (hammer) gerekir. Bu nedenle, su arıtma cihazından ve pişirme platformundan sonra envanterinizde bir çekiç olmalıdır.

Salınıza sadece yeni şeyler koymak için çekice ihtiyacınız olmayacak, aynı zamanda hasarlı tabanları ve üzerlerine inşa edilen diğer eşyaları onarmak için de kullanacağız.

Çekici üretin ve yaptığınız eşyalar için taban oluşturmak için kullanın. Bu onları köpekbalıklarından koruyacak ve size hareket etmek ve hayatta kalmak için ek eşyalar inşa etmek için daha fazla alan sağlayacaktır.

Yeterli tabanı yaptıktan sonra, raft otomatik toplama için bazı yuvalar (nest) yapmaya ve salınızın etrafına koymaya başlayın. Bu yuvalar, içinden geçen tüm kaynakları otomatik olarak yakalar. Onları yakalamak için sürekli koşuşturma zahmetinden kurtarır. Salınızın etrafına yeterli sayıda yuva yerleştirin ve kaynakları toplamak için bir daha asla koşuşturmak zorunda kalmayın.

Etrafta yeterli yuvaya sahip olduğunuzda, tüm ganimeti saklamak için bir saklama kutusuna (storage box) veya sandığa (chest) ihtiyacınız olacaktır, aksi takdirde hepsi boşa gider. Bu da bir sonraki hedefinizin bir sandık olması gerektiği anlamına gelir. Bir sandık oluşturun ve salınıza yerleştirin.

Artık yuvalarınızdan kaynak topladığınızda ve kişisel envanteriniz dolduğunda, sandığı tüm önemli kaynakları saklamak için kullanabilirsiniz. Ayrıca küreğiniz ile salınızı itip çekerek hareket ettirebilirsiniz.

Salınızı genişletmeye devam ettikçe, ikinci bir su arıtma cihazına ve bir pişirme platformuna yatırım yapmak isteyebilirsiniz. Bu, yiyecek ve suyu çok daha kolay oluşturmanıza olanak tanır. Daha sonra kullanmak üzere daha fazla kaynak depolamak için başka bir sandık üretin.

Bir şeyi yaptıktan sonra yok etmek istiyorsanız, bir balta (axe) hazırlayabilirsiniz ve oluşturulduktan sonra herhangi bir şeyi kırabilirsiniz. Bu, etrafta bol miktarda kaynağınız olduğunda ve salın düzenini biraz değiştirmek istediğinizde kullanışlıdır.

Salınıza iyice yerleştikten ve yiyecek ve kaynakları içeren tüm temel hususlar halledildikten sonra, Ağaç gibi bazı gelişmiş öğeleri seçebilirsiniz.

Bunları oluşturmak, salınızda farklı sayıda kaynak elde etmenizi sağlayacaktır. Bunlar arasında tahta (wood), hindistancevizi (cocnut), patates (patatoe), saman (thatch), süt (milk), tohum (seed) ve yiyecekler (food) bulunur.

Köpekbalıkları İle Başa Çıkmak

Köpekbalıkları, Raft’ta karşılaşacağınız doğrudan gelen tek tehdittir. Açlık ve susuzluk da sizi öldürecek olsa da, Raft’ta kaçınmanız gereken tek canlı yaratık köpekbalığıdır.

Bu köpekbalıkları sadece çok uzun süre suda kalırsanız sizi öldürmekle kalmaz, aynı zamanda salınıza tekrar tekrar saldırırlar ve onları durdurmazsanız, salınızın bir kısmını koparıp kaçacaklardır. Bu köpekbalıkları ile başa çıkmak uygun araçlara sahipseniz çok da zor değil.

Köpekbalıkları ile başa çıkabilmek için mızrak (spear) ve köpek balığı yemleri (shark lures) yapabilirsiniz. Mızraklar köpekbalıklarını öldürmek için kullanılabilirken köpek balığı yemleri sınırlı bir süre için onları meşgul edebilir. Sonunda bu yemlerin cazibesi ortadan kalkacak ve peşinizden gelmeye devam edecekler.

Buna ek olarak, köpekbalığına yemle meşgulken saldırırsanız, cazibeyi görmezden gelebilir ve peşinizden gelebilir. Okyanusun derinliklerini keşfetmek ve köpekbalığını bir süre uzağınızda tutmak istiyorsanız ise kullanımı gayet mantıklıdır.

Köpekbalıkları salınıza saldırmaya başlayınca salınızın tabanlarından bir parçayı ısırmaya başlayacaklar. Başarıyla savunmazsanız, üzerine inşa ettiğiniz her şeyi tamamen yok ederler. Aksine, köpekbalığının çenelerinden kurtarmayı başarırsanız, hasarlı tabanları onarmanız gerekir.

Hasarlı temelleri onarmak için tek yapmanız gereken çekicinizi bunlarda kullanmaktır. Tamir etmek kaynaklarınızın azalmasına olur, ancak yeni bir temel oluşturmak kadar fazla kaynak tüketmez.

Ürün Hasat Etmek

Okyanus bir hazine kaynağı ve en iyi kaynaklardan bazıları salınızın altında yer alıyor. Bu kaynakları toplamak için, salınızın güvenliğinden ve köpekbalıklarının dolaştığı ölümcül sulara atlamanız istenecektir.

Köpekbalıklarını ortadan kaldırmak için köpekbalığı yemlerini kullanmalısınız, aksi takdirde köpekbalığının atıştırmalıklığı olursunuz. Suya atlayın ve adalara çıkın büyük metal parçalar, parlayan nesneler ve değerli parçalar bulacaksınız. Daha iyi ürünler oluşturmak için bu kaynakları toplayın. Bu kaynakları toplamak için kancanızı da kullanabilirsiniz. Bu kaynaklarda kanca simgesini gördüğünüzde, tıklayıp basılı tutmak hasat işlemine başlayacaktır.

Raft Oyunu Sıkça Sorulan Sorular / Raft İpuçları

Raft Oyunu Nedir?

Ana karakterin okyanusun ortasında bir salın üzerinde hayatta kalmaya çalıştığı bir survival oyundur.

Raft Sistem Gereksinimleri Nelerdir?

Raft Oyunu İçin Minimum Sistem Gereksinimleri:

İşletim Sistemi: Windows 7 veya üzeri
İşlemci: 2.6 GHz Dual Core yta da benzeri
Bellek: 4 GB RAM
Ekran Kartı: GeForce GTX 500 serisi ya da benzeri
DirectX: Sürüm 11
Ağ: Genişbant İnternet Bağlantısı
Depolama: 3 GB kullanılabilir alan
İlave Notlar: 64-bit işletim sistemi gerekmekte

Raft İndir. Raft Nasıl İndirilir?

Steam Üzerinden indirebilirsiniz. Oyunun resmi Steam adresi https://store.steampowered.com/app/648800/Raft/

Raft Türkçe Mi? Raft Türkçe Yama Var Mı?

Raft oyunu maalesef şu an Türkçe dil desteği vermemektedir. İnternet üzerinde arama yaparak gayriresmi Türkçe yama dosyasına ulaşabilirsiniz.

Raft Fiyatı Ne Kadar?

Şu an için oyun 31 TL.

Raft Multiplayer Kaç Kişi Oynayabilir?

Oyun geliştirmecileri aynı anda 13 kişiyi tek bir salın üzerinde oynatmayı başarabilmiş olsalar da , 2 ila 4 kişilik multiplayer oyunları önermekteler.

Raft Acemi Rehberi Son Söz

Raft oyunu rehberimiz burada bitti. Bu kılavuza bir şey eklemek isterseniz, aşağıdaki yorumlar bölümünü kullanmaktan çekinmeyin. Bütün yorumları okuyacak olduğumuzdan emin olabilirsiniz.

Oy Verebilirsiniz.
[Toplam Oy: 1 Ortalama: 5]
Serkan Sezer
Doğaya meydan okumaması gerektiğini bilen, ona adapte olmak isteyen, bushcraft felsefesini hayatının merkezine oturtmuş bilinmeyen bir denklemin parçası. Şehir hayatında tıp doktoru, video içeriği üreticisi ve internet sitesi geliştiricisi olarak hayatına devam etmekte.