Rotalar: Evliya Çelebi Yolu

Rotalar: Evliya Çelebi Yolu

 class=

Türkiye’nin ilk at binme rotası olan Evliya Çelebi Yolu, tarihi, doğayı ve macerayı bir araya getiriyor. 2009 yılında Evliya Çelebi’nin verdiği tasvirler ele alınarak at sırtında gerçekleşen 6 haftalık bir keşif turunu 20101 yılında yapılan yürüyüş keşifleri takip etmiş ve nihayetinde 2011 yılında Evliya Çelebi’nin doğumunun 400. yılında açılan rota, 1671 yılında at sırtında hac yolculuğuna çıkışının ilk bölümlerini takip ediyor.

At binme rotası 650 km, yürüyüş rotası ise 330 km uzunluğunda olan yol at sırtında yaklaşık 25 günlük bir sürede geçilebilmektedir. Günümüzde rotanın hicaza kadar uzatılarak uluslararası bir nitelik kazandırılmasına çalışılmaktadır.

evliya çelebi yolu haritası

Evliya Çelebi Rotası, Yalova yakınlarında Hersek’te başlamakta ve Kütahya Simav’da bitmektedir.

Evliya Çelebi Rotası İdeal Yürüme Zamanı

Şubat – Temmuz arası ve Eylül – Kasım arası rotayı yürümek için ideal zamanlardır.

Evliya Çelebi Rotası Rehberi

evliya çelebi yolu / the evliya çelebi way

Likya Yol Rotası kadar meşhur olmasa da Caroline Finkel, Kate Clow ve Donna Landry tarafından yazılmış olan The Evliya Çelebi Way isimli kitap (ISBN 978-605-5382-14-8) ol için rehber olarak kullanılabilir.

Kaynaklar ve İleri Okuma

  1. https://cultureroutesinturkey.com/tr/evliya-celebi-yolu/
  2. https://www.candaceroserardon.com/2013/12/evliya-celebi-way-guide/
Oy Verebilirsiniz.
[Toplam Oy: 1 Ortalama: 5]
GÖZAT  Yunanistan Gezip Görülecek Yerler
Serkan Sezer
Doğaya meydan okumaması gerektiğini bilen, ona adapte olmak isteyen, bushcraft felsefesini hayatının merkezine oturtmuş bilinmeyen bir denklemin parçası. Şehir hayatında tıp doktoru, video içeriği üreticisi ve internet sitesi geliştiricisi olarak hayatına devam etmekte.