fbpx

Rotalar: Horsetail Ateş Şelalesi

Bu seferki rotamız sadece ziyaret edilebilecek bir nokta değil aynı zamanda bir fenomen. Horsetail Şelalesi ABD’nin California Eyaletinde Yosemite Milli Parkında yer alan, Şubat aylarında iki hafta boyunca gün batımına doğru berrak rengini kaybederek lav nehri görünümü alan bir fenomen. Uygun zaman ve şartlarda, şelaleye çarpan batan güneş, “ateş” etkisi olarak bilinen koyu turuncu bir parıltı yaratıyor.

2016 yılında çekilmiş görüntü

Eğer Şubat ayında burayı ziyaret edecek olursanız ve şansınız da yaver giderse (su akıyorsa – her yıl akmıyor, hava açıksa – parkta bulunduğunuz günlerde bulutlar güneş ışıklarını kapatıyor ya da yağışlı olabilir) şelalenin renginin değişerek turuncu bir renk aldığına tanık olabilirsiniz. Berrak bir kaynak olması ve şelalenin akması için kış aylarında yeterli kar yağması gerekir. Her şey bir araya gelirse ve koşullar doğruysa, Yosemite Firefall yaklaşık on dakika boyunca sanki bir lavmış gibi görünüm vererek akar.

Ateş Şelalesi Fenomenini Görmek İçin Neler Gerekli?

  1. Şelale akıyor olmalı; Bu genellikle El Capitan Piknik Alanı’nın üzerindeki karlar eridiğinde gerçekleşir (Aralık veya Ocak kadar erken başlayabilir, ancak Mart-Nisan zaman diliminde en güçlü akma eğilimindedir),
  2. Güneş doğru pozisyonda olmalı; Bu, ışıkların düşme profilinin kızıl renkte parlaması için gerekmektedir. Ocak ayı sonu, Şubat ayı başı ideal ışıklanma gerçekleşmekte,
  3. Bulutlar olmamalı; Güneşin azalan ışınlarının o yumuşak kırmızı parıltıyla şelaleye çarpmasına izin verecek kadar açık olmalı,
  4. Doğru izleme konumunda olmalısınız; Son olarak, şelalenin pozisyonu veya görüş açısı, ateş rengini veya sadece parlayan kayaları görmenizde büyük bir fark yaratır.
Ateş şelalesi

Harita

Ateş Şelalesi Ne Zaman Ziyaret Edilmeli

Şelale, Yosemite Milli Parkı sınırlarında, El Capitan Piknik Alanı’nın yakınlarında yer alan geçici (dönem dönem akan) şelalelerden yalnızca birisi. El Capitan Piknik alanına ulaşmak için; Yosemite Şelalesi otoparkına (Yosemite Valley Lodge’un hemen batısında) park edin ve El Capitan Piknik Alanı yakınındaki izleme alanına yaklaşık 3 km yürüyün.

GÖZAT  Gelidonya Feneri

Eğer Şubat ayında ABD’de bulunuyorsanız Park ve mevcut koşullar hakkında bilgi veya sorularınız için Amerikan Milli Parklar Resmi Sitesi üzerinden bilgi alabilirsiniz.

Yosemite Milli Parkı İletişim

Oy Verebilirsiniz.
[Toplam Oy: 1 Ortalama: 5]
Serkan Sezer
Doğaya meydan okumaması gerektiğini bilen, ona adapte olmak isteyen, bushcraft felsefesini hayatının merkezine oturtmuş bilinmeyen bir denklemin parçası. Şehir hayatında tıp doktoru, video içeriği üreticisi ve internet sitesi geliştiricisi olarak hayatına devam etmekte.