Şahinler Tabiat Parkı

Şahinler Tabiat Parkı

 class=

Ankara kamp alanı deyince akla ilk gelen yerlerden biri olan ve kampçıların en çok ziyaret ettiği Şahinler Tabiat Parkı Kızılcahamam ilçe sınırları içerisinde bulunmakta. Ankara ilçe merkezinin 107 km uzaklığında ve Kızılcahamam ilçesinde 30 km uzaklıkta yer alan tabiat parkındaki doğal güzellikler günümüze kadar korunmuştur. Şahinler Tabiat Parkı’nı kamp yapmak için tercih edilir kılan en büyük özelliği, doğa içerisinde huzurlu bir ortam bulabilmenizi sağlamasıdır (1). Bölge hakkında bilmeniz gereken en önemli şey, özellikle kış aylarında çok soğuk olduğudur. Bu yüzden gitmeden önce kışlık tulum, battaniye, şişme yatak ve seyyar ısıtıcı gibi araç gereçler hayati bir öneme sahip olacaktır. Ayrıca kar yağışının yoğun olabileceği bölgelerde kışlık lastik ve kar zinciri gibi tedbirler almanız da fayda olacaktır.

Şahinler Tabiat Parkı
Şahinler Tabiat Parkı

Bölgede çadır kampçılığının yanında bungalov evlerde kalabilirsiniz. Evlerin kapasitesi 6 kişiliktir ve içerisinde kişisel ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz WC ve duş gibi imkânları bulunmakta (2).

Ankara’da deniz olmaması, su kıyısına yakın bir alanda kamp yapabilmenizin önüne geçmesin. Çünkü Şahinler Tabiat Parkı içerisinde bir göl ve hatta iskelesi mevcut. Bir kamp aktivitesinden çok daha fazlasını yapmanıza imkân veren etkinlikler hakkında yazımızın devamında bilgi vereceğiz. Ama öncesinde Şahinler Tabiat Parkı nerede ve nasıl gidilir sorusuna cevap vermekte fayda var.

Şahinler Tabiat Parkı Nerede? Nasıl Gidilir?

Şahinler Tabiat Parkı’nı ziyaret etmek isteyen kişiler Ankara içinden Gerede istikametine giderek bölgeye ulaşabilirler. Çankırı yolundan batı, merkezden kuzey batı yönü mevkiinde kalan bölgeye gitmek için ilk olarak Kızılcahamam ilçesinde, oradan Gökbel ilçesine giderek tabelaları takip edebilirler. Tabiat parkı Kızılcahamam ilçesine 30 km mesafe uzaklıkta bulunuyor (3).

GÖZAT  Dağcılık Nedir? Nasıl Yapılır?

Ankara dışında alana gelmek isteyen ziyaretçilerin takip etmesi gereken yön Sakarya, Düzce ve Bolu’dan sonra Gerede ilçesidir. Gerede ilçesine geldikten sonra güney sapağına inen yolu tabelalar ile takip ederek ortalama 30 km yol gittikten sonra ulaşabilmeniz mümkün.

Şahinler Tabiat Parkı
Şahinler Tabiat Parkı

Şahinler Tabiat Parkı Floara ve Fuanası

Bölgede oldukça geniş bir ağaç çeşitliliği bulunmakta. Bunların başında tüm mevsim boyunca yeşil kalma özelliğine sahip bölgenin karakteristik ağaçlarından sarıçam ağacı yer almakta. Bunun dışında kayın ağacı, meşe ağacı, kuşburnu çalıları da yer almakta. Ayrıca özellikle göl çevresinde bolca ısırgan otu, çalılık, orman sarmaşığı gibi bitkiler bulunmakta. Fakat bu bitkiler özellikle yaz aylarında bölgeyi yeşillendirmektedir. Şahinler Tabiat Park’ındaki kış mevsimindeki yeşilliğin çoğunu çam ağaçları oluşturuyor.

Kendine ait ekosistemi bulunan tabiat parkında karşınıza çıkabilecek hayvanların bazıları ise, orman tavşanı, karaca, sincap, tilki, kurt, domuz, çakal, gelincik ve sansardır. Ayrıca omurgasız türler arasında bulunan kelebek cinslerinden bazıları: Yalancı Apollo, Anadolu Çillisi, Çok Gözlü Poseydon, Karagözlü, Himalaya Kelebeği, Anadolu Gelinciği gibi nadir rastlanan türler bulunmakta. Yapılan çalışmalar neticesinde bölgede yaşayan hayvan cinsleri arasında 5 sürüngen türü, 13 memeli türü, 59 kuş türü yer alıyor. Ayrıca dünya çapında türü koruma altına alınmış ve nesli tükenme tehlikesinde olan Kara Akbaba bulunmakta. Bu kuş türünün en büyük özelliğinden birisi Türkiye’de yaşayan en büyük 2. kuş cinsi olması.

Şahinler Tabiat Parkına Giriş Ücretli mi?

Şahinler tabiat parkına giriş ücretli mi? Alanın devlet arazisi kısmına giriş yapmak ücretsiz fakat kamp yapmak istiyorsanız kişi başı 10 TL ödeyerek giriş yapabilirsiniz.

Şahinler Tabiat Parkı
Şahinler Tabiat Parkı

Tesiste kamp yapmak isteyen ziyaretçiler için elektrik, WC, otopark, temiz su, mutfak hizmetlerinin yanında güvenlik ve yürüyüş alanları da yer almakta.

GÖZAT  Kış Aylarında Kamp Yapılabilecek 7 Yer

Şahinler Tabiat Parkında Yapılacak Etkinlikler

Şahinler Tabiat Park’ında yapılacak etkinlikler arasında keyifli zaman geçirmenizi sağlayacak aktiviteler mevcut. Ailecek veya arkadaş ortamı ile toplu olarak kamp yapabileceğiniz alanda Şahinler Göleti adında bir gölet bulunuyor. Bunun dışında yürüyüş alanlarında karşınıza çıkacak 2 farklı göl daha bulunuyor. Bölgede yapabileceğiniz etkinliklerden kısaca bahsedelim.

  • ATV turu: Alanda kiralama yapabileceğiniz bir yer yok ancak kendi ATV veya Cross motorunuzla sınırlarınızı zorlayabilir ve eğlenceli turlar düzenleyebilirsiniz.
  • Bisiklet turu: Aracınızda yanınızda getirdiğiniz bisikletlerle sürüş yapabilmenizi sağlayacak patikalarda hem günlük antrenmanınızı yapabilir hem de geniş bir çevreyi turlayabilirsiniz.
  • Offroad: Özellikle kış aylarında doğal bir zorlu sürüş parkuru oluşan yollarda sürüş keyfinin tadını çıkarabilirsiniz.
  • Trekking: Özellikle sabah saatlerinde ve akşamüzeri doğal patika yollarda yürüyüşler yapabilirsiniz.
  • Olta balıkçılığı: Buradaki hayvanlar koruma altındadır ve olta balıkçılığı ile yakaladığınız balıkları geri salma koşuluyla avlayabilirsiniz.
  • Doğa Fotoğrafçılığı: Bölgede yer alan nadir türlerin fotoğraflarını çekmek isterseniz doğa fotoğrafçılığı için harika bir yerdesiniz.

Oy Verebilirsiniz.
[Toplam Oy: 1 Ortalama: 5]
deniz
Yeni nesil amatör kampçı. Bilip öğrendiklerini Bushcraft Okulunda paylaşıyor.