Savaşın Ortasındaki Bir Şehirden Kaçış İçin Pratik Öneriler

Savaşın Ortasındaki Bir Şehirden Kaçış İçin Pratik Öneriler

 class=

Ana konseptimiz bushcraft ve hayatta kalma olsa da geçenlerde paylaştığımız Bug Out Nedir? Bug Out Çantasında Neler Bulunmalı isimli makalemize göstermiş olduğunuz ilgi ve geri dönüşten anladığımız kadarı ile takipçilerimiz aynı zamanda Hazırlıkçılık ve Postapokaliptik konularla da ilgileniyor. Biz de bundan sonraki yayınlarımızda aslında hayatta kalma kategorisinin bir parçası olan bu konuları da incelemeye karar verdik. Bu makalemizde savaşın ortasında kalmış bir şehirden kaçış yaparken nelere dikkat edilmesi gerektiğini incelemeye çalışacağız. Keyifli okumalar.

Savaşta düşman eline düşen şehirlerde sivillere uygulanan katliamların korkunç örneklerini bulmak için tarihe bakmanız yeterli olacaktır. Çok gerilere gitmenize gerek yok, 90lı yıllarda yaşanan Karabağ ve Bosna Savaşlarında binlerce masum sivil acımasızca katledildi. Malesef savaş fiziksel olarak kapılarına dayandığında, genellikle herkesten daha fazla acı çeken sivil halk oluyor.

Çanlar Kimin İçin Çalıyor?

Şehirler dünyada savaşmak için en kötü alanlar olduğu için, çatışmaların tahrip etme tehdidi altında bulunan bir şehirde yaşıyorsanız halen zarar görmemişken terk etmeniz çoğu zaman yararınıza olacaktır.

Ne yazık ki bu basit bir eylem değildir. Savaş karmaşıktır ve ona karar verenlerin motivasyonları da aynı derecede karmaşıktır. Bağlılıklar değişiyor, davranış kuralları bükülüyor veya kırılıyor ve trajediler korkular, nefretler ortaya çıkıyor. Savaş tehdidi altındaki bir şehirden tek parça halinde çıkmak istiyorsanız, bu değişkenleri okumayı ve anlamayı öğrenmeniz çok önemli olacaktır.

Planınız sadece sırt çantanızı kapmak, arabaya atlamak ve güvenli bir noktaya ulaşmaksa, muhtemelen başarısız olacaksınız. Hayatta kalma, düşünen kişilerin kazanabileceği bir oyunudur. Herkes satranç oynarken siz dama oynuyorsanız, muhtemelen olumsuz bir sonuçla karşı karşıya kalırsınız.

Makalemizde, savaşın ortasındaki bir şehirden canlı halde çıkmak ve güvenli bir yere ulaşmak için size bazı içgörülü ve zor kazanılmış tavsiyeler sunacağız. Elbetteki bu deneyimleri bizler yaşamadık ama yaşayanların anlattıklarını iyi dinledik ve trajedi sahalarını iyi gözlemledik.

Savaş Kapıya Dayanınca

Hocalı, Azerbaycan. Halep, Suriye. Novi Sad, Sırbistan. Chongqing, Çin. Yakın tarihte, bunlar, savaş kapılarına dayanıp onları yuttuğunda sivillerin unutulmaz acılar çektiğini gören birçok şehirden sadece birkaçı.

Savaş ihtimali uzak olduğunda, sadece askeri düzeyde yaşanacağını ve sivillerin çok fazla etkilenmeyeceğini düşünmek işin kolayı olsa da doğru değildir. Her şeyden önce şehirler stratejik hedeflerdir: tipik olarak kara veya denizde büyük transit yolların kesişimlerinde bulunurlar. Büyük havaalanlarına ve endüstriyel tesislere ev sahipliği yaparlar.

Bazen insanlar, ne yazık ki, iç savaşlarda ve ideolojik farklılık savaşlarında sıklıkla görülen askeri eylemin hedefi bile olabilir.

Bir şehir büyük çapta silahlı çatışmanın ortasında kendini bulursa, dışarı çıkıp kaçabilen sivillerin genellikle bunu yapmaları önerilir. Düşük yoğunluklu çatışmalar haricinde, bir şehir içindeki insanlar için işler zaman geçtikçe kötüleşecektir.

Savaş Kapıyı Çalınca

İlk önce piyade birlikleri ve zırhlı araç sürüsü şehri saracak ve etrafında kontrol noktaları kuracaktır. Bu aşamada mermilerin ve patlayıcı mühimmatların etkili bir şekilde kullanıldığını göreceksiniz.

Birliklerin bir araya gelmesi ve yerdeki savaşçıların desteklenmesi için hava saldırıları ve toplar binaları yıkacak ve tüm mahalleleri tahrip edecektir. Ayrıca, aşırı uçlarda, aralarında kimyasal, biyolojik ve nükleer kitle imha silahları olmak üzere stratejik silahlar da kullanılabilir.

Mermiler ve bombalardan kaynaklanan tehditlerin yanı sıra, siviller için, tıbbi bakım, yiyecek ve temiz su gibi temel kaynakların eksikliği de dahil olmak üzere korkacak çok şey olacak.

Hastalıklar ve salgınlar nereye giderse gitsin savaşlara eşlik ederler. Şehirler bunları tamamen uzak tutabilmek için tahmin edemeyeceğiniz derecede kırılgan mekanizmalara bağımlıdır. Büyük işçi orduları ve karmaşık altyapıları mükemmel bir şekilde düzenlenmiş olmalı ve elektrik, temiz su ve kanalizasyon hizmeti gibi sistemlerin çalışması gerekmektedir. Bunlardan herhangi birini kaldırırsanız, şehirler hızlı bir şekilde katliam sahalarına dönüşebilir.

Şehirden Canlı Bir Şekilde Çıkmak

Savaşın parçaladığı bir şehirden canlı olarak kurtulmak birçok faktöre bağlıdır. Çok fazla değişken, o kadar çok permütasyon ve yol var ki, bir makalede olası tüm senaryoları harmanlamamız mümkün olmayacaktır.

Nerede yaşarsanız yaşayın, ne tür bir savaşla karşı karşıya kaldığınız ve kimin neden savaştığı önemli değildir, evrensel olarak uygulanabilir belirli faktörler vardır. Bu faktörleri belirlemek, değerlendirmek ve daha sonra bunlara göre hareket etmek, halkı buradan çıkarma zamanı geldiğinde başarı ve yaşam ya da başarısızlık ve ölüm arasındaki farkı yaratacak olan şeydir.

Ve eğer mümkünse dışarı çıkmalısınız. Siviller, özellikle savaş ilerledikçe ve çatışma daha nahoş hale geldikçe, savaşın parçaladığı bir şehirde kalırlarsa sürüler halinde ölme eğilimindedirler.

Siviller, yanlışlıkla savaşan taraflardan biri zannedilerek vurulabilir, teminat hasarı olarak havaya uçurabilir, kasten misilleme amaçlı veya savaşanların öfkesi nedeni ile öldürülebilirler.

Örgütlü suçlarla avlanacak, açlıktan ölecek, dövülecek, yakılacak ve hatta kasıtlı zulme veya soykırıma maruz kalacaklardır.

Kendinizle savaş alanı arasında ne kadar mesafe koyarsanız o kadar iyidir. Ne kadar uzun süre içeride kalırsanız ya da terk etmekte gecikirseniz yaralanma ya da ölüm olasılığınız o kadar artar.

Savaşın Yıktığı Bir Şehirden Kaçış İçin Pratik Öneriler

Bahsedeceğimiz öneriler zaman çizelgenize, yaşadığınız yere, çevreye, savaşa katılanlara ve diğer tüm değişkenlere bağlı olarak, kaçma çabalarınız için daha fazla veya az önem kazanabilirler.

Şehirden kaçma zamanı geldiğinde kararlarınızı çok iyi hale getirebilmek için durum hakkında bilgi almanız ve bu konuda doğru bilgiler toplamanız gerekir. Yanlış bilgilere ya da o zaman için eskimiş ve artık doğru olmayan bilgilere göre hareket etmek, sizin veya sevdiklerinizin hayatını kaybetmesine yol açabilir.

Bu bilgileri toplarken kendinizi daha fazla riske atabilirsiniz. İşin püf noktası, hangi bilgileri yeterince güvenli bir şekilde toplayabileceğiniz konusunda karar vermeniz gerektiğidir.

GÖZAT  Kuksa Şablon (Model-4)

Şimdi listeye geçelim.

Şehir Düştü Mü? Halen Kontrol Altında veya Kontrol Dışında Mı?

Bu faktör birçok kişiden ne kadar bilgi alabileceğinizi, gerçekliğini ve ne kadar hızlı alabileceğinizi, geç kaldığınızda ne zaman ve nereye gideceğinize dair iyi bir karar vermek için belirleyecektir.

Ülkenin ulusal ve yerel yönetimi hala az ya da çok şehri kontrol edebiliyor ve sivillerle ilgilenmeye çalışıyorsa, güvenli yerler ve güvenli güzergahlar hakkında size verdikleri bilgilere her zaman güvenebilirsiniz.

Ancak hükümet güçleri panik, çekişme veya kayıplar nedeni ile kontrolü kaybetmeye başladığında, söylentiler baş gösterecektir. Her şey göründüğünden çok daha kötü olabilir ya da daha iyi olabilir. Kendiniz göz atmadan söylemek zor olacak.

Son olarak, işler tamamen kontrolden çıktığında, hükümet güçleri şehir dışına doğru yola çıkarsa, bu durum vatandaşların kaderine bırakıldığı anlamına gelecektir. Bu, kaosun hüküm süreceği zamandır. Ama mevcut hükümeti takip ederken şehri hızla ele geçiren işgalcilerin oluşturduğu yeni bir “hükümet” ile uğraşıyor olabilirsiniz.

Çatışma Alanlarından Kaçının

Birçok savaşta savaşan taraflar çoğu zaman belirli bir alandaki savaşta kilitlenirler: şehrin belirli bir bölgesi, belirli bir mahalle, büyük miktarda insan ve malzemeyi taşımak için uygun büyüklükte caddeler vb.

Çatışma bir çeşit tempoya dönüşebilir, sadece gündüz, ağırlıklı olarak geceleri, gece gündüz veya hatta rastgele yaşanabilir.

Savaşın en keskin olduğu zamanlarda hareket etmekten ve seyahat etmekten kaçınmanız ve her zaman keskin bir şekilde çatışma olan alanlardan veya rotalardan uzak durmanız zorunludur.

Çatışmaların durgunlaştığı dönemlerde bile, her iki taraf da savaşmakla ilgilenmediğinde, bir tarafın veya diğer tarafın bir savaşçısı ile karıştırılabilir ve sadece yanlış zamanda yanlış yerde olduğunuz için hedef olabilirsiniz.

Benzer şekilde, kesinlikle hava savunma silahları, polis karakolları ve diğer önemli tesisler gibi ciddi stratejik hedeflerden uzaklaşmalı ve bunu olabildiğince hızlı yapmalısınız. Bu yerlerin diğer binalara göre yıkım ya da ele geçirme için hedeflenme şansı orantısız olarak yüksektir.

Daha Önce Ayrılmak Daha İyi

Bu, nadiren sizi hayal kırıklığına uğratacak başka bir genel kuraldır. Bölgede çatışma olduğunda ve özellikle şehre yaklaştığında mümkün olan en kısa sürede ayrılmak istersiniz. İdeal olarak, eğer yapabiliyorsanız, ilk atışlar şehre düşmeden çok önce askeri birliklerin tersi istikamette gitmek istersiniz.

Ancak, çatışma “arka bahçenizde” başladıktan sonra bile, ayrılabileceğinizi aklınızdan çıkarmayın.

Beklediğiniz yerde asla gelmeyecek daha iyi fırsatları beklemek, sizi moloz ya da sistematik olarak temizlenmiş bir şehirde tuzağa düşürebilir.

STK’lar? (Sivil Toplum Kuruluşları)

Mülteci olmak üzere olan siviller için en iyi seçeneklerden biri, şehir içinde ve çevresinde faaliyet gösteren yardımcı STK’lar olabilir. Hükümet dışı kuruluşlar anlamına gelen bir kısaltma olan STK, her türlü nedenden ötürü çatışma bölgelerinde kurulabilir ve değerlendirmeden raporlamaya, sivil yardım sunmaya, hatta güvenliğin sağlanmasına kadar görevler yerine getirebilirler.

Genel olarak konuşursak ve özellikle her iki taraf için saldırı veya savunma hedeflerini destekleyen STK’ların muaf tutulması ve STK’ların güvenilir bir şekilde var olması genellikle savaşan tarafların belirli bir saygı gösterdiklerini gösterir. Çünkü bu örgütler genellikle halkı doğrudan zarara sokmaktan nefret ederler.

Sivil destek ve yardım için özel olarak orada bulunan herhangi bir STK ile iletişim kurabiliyorsanız, şehirden çıkmak için kolay bir yolculuk yapabilir ve küçük bir karışıklık veya tehlike ile yolda olabilirsiniz.

Yine de bölgedeki bir mülteci kampına taşınmış olabilirsiniz. Bazen bu enstalasyonlarla ilgili duyduğunuz korku hikayelerine rağmen, büyük şiddete maruz kalan bir şehirden kaçtıktan sonra sivillerin hayatta kalma şansı vardır.

Güzergah ve Toplu Taşıma Konuları

Rotaları Değerlendirin

Genel olarak, savaşın parçaladığı bir şehirden kaçma zamanı geldiğinde, gitmeniz gereken yönde olan en büyük ve en hızlı rotayı kullanmak istersiniz. Daha küçük yollarda hareket daha yavaş olacak ve daha hızlı tıkanacaklardır. Hasar, kaza veya kasıtlı engeller ve barikatlar oluşturarak da engellenmeleri çok daha kolaydır.

Bir şehirden kaçarken her zaman büyük bir otoyol kullanmak zorunda değilsiniz, ancak erişilebilir ve doğru yönde ilerlerse genellikle en iyi seçimdir.

Hangi yöne giderseniz ve hangi rotada olursanız olun, hepsinin insanlarla tamamen sıkışmış olacağından emin olabilirsiniz ve yol tamamen tıkanıp insanlar tepeler için koşmaya başladığında kaos giderek daha fazla artacaktır. Tamamen hareketsiz hale gelmeden önce dolambaçlı yoldan atlayarak ve taşıyabileceklerinizle yürümeye başlayarak bu kaostan uzak durmalısınız.

Rotalar Kısıtlanmış mı?

Seyahatlerinize başlamadan önce, kendi hükümetiniz ve askeri, hükümet dışı aktörler veya düşman savaşçıları tarafından belirli rotaların kısıtlandığını öğrenebilirsiniz.

Başka bir rota, yolun normal trafik akışına giden kritik trafik yönlendirme sayacıyla dolu olabilir.

Birçok arazi nehirler tarafından ikiye bölünür. Her zaman bu nehirleri kapsayan köprüler olacak ve her türlü köprü, kolay geçiş için hayati önem taşıdığından, askerler tarafından hedeflenen ve güvence altına alınan en popüler sıkışma noktaları arasındadır. Bu durum, bu rotadan kaçamayacağınız anlamına gelmez, ancak kesinlikle planınıza etki edecektir, çünkü bir tür kontrol noktasıyla biraz daha uğraşmanız gerekeceği anlamına gelir.

“Sıçan Yolları”

Sıçan yolu, fark edilmeden malları ve insanları bir yere girip çıkarmak için kullanılan herhangi bir yol için kullanılan bir terimdir.

Sıçan yolları birçok şekilde olabilir ve tipik ortamlarda, artık kullanılmayan karayolları, avcılık parkurları, hatta eski ormancılık veya madencilik yollarıdır, ancak gri veya karaborsa malzemelerinde insan ticareti için yapılan özel yollar, gizli yollar, tüneller veya patikalar olabilir.

Şehirde yaşayan sıradan bir vatandaş iseniz, bu rotaların nerede olduğunu bilemezsiniz, ancak doğru arkadaşlıklar geliştirirseniz, birinin veya birkaçının nerede olduğunu öğrenebilir ve buna bağlı kalabilirsiniz. Bu, savaşla kuşatılmış bir şehirden kaçma zamanı geldiğinde hayatınızı kurtarabilecek bir sırdır.

Bu tarz bilgileri aklınızda, gizli tutun ve bu konuda susun, sadece kaçmak için bu paha biçilemez fırsata inen bir panik insanlık kitlesi istemediğiniz için değil, aynı zamanda zamanı geldiğinde güvenilir bir şekilde kullanabilmek için.

Normal ve huzurlu zamanlarda, doğa yürüyüşleriniz ve seyahatleriniz sırasında iyi bir sıçan yolu olabileceğini düşündüğünüz şeyle karşılaşırsanız, not edin.Yolu takip edin ve nereye gittiğine bakın. Kullanılabilir olup olmadığını görmek için periyodik olarak kontrol edin.

GÖZAT  Düğümler ve Düğümlerin Tarihi

Alternatif Rotalar ve Çıkış

Kaçış yönteminiz yürüyerek ya da araba, kamyon veya SUV ile sınırlı değildir. Bir nehir, bir deniz ya da bir tekne, bir sal, hatta bir kano kullanabilirsiniz.

Suya tamamen maruz kalmanın bariz risklerinin yanı sıra, genellikle su yollarının yollara, otoyollara ve köprülere kıyasla sıkı bir şekilde kontrol edilmeyeceği veya devriye gezmeyeceğine güvenebilirsiniz.

Her zaman kıyıdan veya havadan fark edilme şansınız vardır, ancak bu koşullar altında yapmanız gereken bir değerlendirmedir.

Trenler, hala çalıştıklarını varsayan bir başka seçenektir, ancak seyahatlerinin kesin olarak öngörülebilir doğası, orantısız bir şekilde abluka veya kontrol noktalarıyla karşılaşmaları anlamına gelir.

Eğer uçabileceğinizi biliyor ya da yapabilecek biri ile iletişime geçebiliyorsanız, bir uçak ya da helikopteri şehir dışına çıkarabilirsiniz. Bununla birlikte, bu büyük bir dikkatle yapılmalıdır, çünkü havaalanları ve hava yolları, hükümetler ve askeri güçler tarafından kapatılan, devralınan veya hedeflenen ilk tesisler arasındadır.

Ayrıca, hava gücüne sahip herhangi bir modern askeri gücün, savaş alanını kontrol ederken açılış hareketleri olarak havayı domine etmeye çalışacağını unutmayın. Bu, havada iken çok fazla dikkat çekmeniz nedeniyle yanlış bir kimlik durumunda imha için hedeflenmenizin muhtemel olduğu anlamına gelir. Böyle bir hedeflenmede hayatta kalma şansınızın aslında sıfır olduğunuzu söylemeye gerek yok.

Bu alternatif nakillerin ötesinde, özellikle şehir içinde ve çevresindeki çatışmaların başladığı günlerde, dikkat çekmemesi muhtemel yaya olarak hareket etmenin başka yolları da var.

Yeraltı bakım tünelleri, kanalizasyonlar, metrolar veya potansiyel olarak maden ocakları, herhangi bir kapasitede yer üstünde seyahat etmek yerine, hareket etmenin gizli ve nispeten güvenli yolları sağlayabilir.

Yakıt / Enerji Endişeleri

Araç ile kaçıyorsanız yakıtınızın sizi yarı yolda bırakmasına engel olmalısınız. Yola çıkmadan yedek yakıtlarınızı bir bidona ekleyin, unutmayın ki yol güzergahında bulunan akaryakıt istasyonları kapalı olabilir veya yakıt tükenmiş olabilir.

Değerlendirmeniz gereken bazı sorular; Nerede duracaksın? Bu yakıtı almanın garantisi var mı?Zamanında bile almanın ne garantisi var? Şansınız var ve binlerce insan da aynı plana sahip ve bunu planlamanız gerekiyor!

Yaya olarak kaçmayı planlıyorsanız, kişisel fitness değerlendirmeniz ayrıca ailenizin ve grubunuzda sizinle birlikte seyahat edecek diğer kişilerin fitness değerlendirmesi hakkında çok ciddi olmanın zamanı geldi. Bir grup ancak en yavaş üyesi gidebildiği kadar hızlı gidebilir ve en zayıf üye gidebildiği sürece seyahat edebilir. Bu bir gerçek. Eğer kimseyi geride bırakmak istemiyorsanız planlarınızı hesaba katmalısınız.

Bu, genç ve formda bir erkeğin idare edebileceği yolun herhangi bir büyük çocuk için ciddi bir test olacağı ve hasta, sakat veya yaşlılar için geçilmesi neredeyse imkansız olduğu için yaya olarak yol planlamanın olağanüstü derecede önemli olduğu anlamına gelir.

Birincil ve alternatif rotalarınız engellendiyse veya çok tehlikeli ise ve acil durum rotanız grubunuzun belirli üyeleri için imkansızsa, o zaman ne yapacaksınız? Arkanıza dönüp eve dönüyor musunuz ya da çok acımasız kararlar vermeye başlıyor musunuz?

Kontrol Noktalarıyla Mücadele

Kontrol noktaları, askeri kontrol altındaki şehirlerin kapılarıdır ve içeri giren veya çıkan trafik için durma, arama ve potansiyel olarak ele geçirmelere tabi olacaktır. Kontrol noktalarından geçmek veya başka bir şekilde kaçınmak, işlerin zorlaştığı yerdir.

Onlar her zaman sizi yavaşlatacak ve potansiyel olarak kaçışınız sırasında karşılaştığınız en büyük tehditlerden biri olacaktır.

Kontrol Noktalarını Kimler Yönetiyor?

Sadece bir tarafta veya diğer tarafta bir savaş olduğu için kontrol noktalarını yönetenler olacağını varsaymayın. Kiminle karşılaşacağınızı ve genel olarak sizden ne bekleyeceğinizi bilmemeniz, ölümünüz veya tutukluluğunuzla sonuçlanabilir.

Genel olarak konuşursanız, karşınızda düzenli bir ordu varsa herhangi bir kontrol noktası silahlı kişiler ve genellikle zırhlı araçlar tarafından yönetilecektir.

Kontrol noktalarından kaçmaya teşebbüs etmenin, aracınızın ve içindeki herkesin kurşunların hedefi olmasına veya bir sürü küçük parça halinde 50 metre karelik bir alan boyunca dağılmasına yol açabilir.

Nizami ordular tarafından yönetilen ve örgütlenen kontrol noktalarına geldiğinizi biliyorsanız, davrandığınız sürece eşit muamele göreceğinizden emin olabilirsiniz. Bu, size izin verileceği veya mallarınıza el konulmayacağı anlamına gelmez, ancak muhtemelen vurulmayacaksınızdır. Bununla birlikte, uygar dünya militanları listesinde daha da ileri gittikçe ve tehlikeli güçlerle veya gruplarla başa çıkmaya başladığınızda, istismara, tutuklanmaya veya diğer kötü muamelelere maruz kalma olasılığınız artmaktadır. Suçlular veya paramiliter güçler tarafından yürütülen kontrol noktalarından da kaçınılmalıdır. Her türlü sivil veya ideolojik çatışmada sadakat çok büyük bir anlaşma haline gelecektir.

Geçmek için sadakat göstermeniz veya kanıt göstermeniz isteneceğini ve bunu yapamıyorsanız veya kontrol noktalarını çalıştıran kişi basitçe “onlardan biri” olduğunuzu düşünüyor olabilir.

Böyle durumlarda tutuklanma başınıza gelebilecek en iyi şeydir. Ayrıca tarafsız olduğunuzu söylemeye güvenmemelisiniz, çünkü bu “diğer tarafın” kesinlikle söyleyeceği bir şeydir. Bunu hissetmek çok hassas bir şey ve kolay değil, özellikle de o dünyanın bir parçası değilseniz. Yine de, bunu tahmin etmeli ve elinizden gelenin en iyisini yapmaya hazır olmalısınız. Muhtemelen en önemlisi bir kontrol noktasında bir yalan söylemeyin!

Geçiş Maliyeti ve Rüşvet

Savaştan etkilenen bir şehirden kaçmak istiyorsanız, bu size pahalıya mal olacak. Hayır, nakit para veya değerli mallarda olduğu gibi, size tam anlamıyla pahalıya mal olabilir.

Çatışma bölgelerindeki ve yakınındaki dünya genelindeki kontrol noktalarında, genellikle kontrol noktası komutanına kim olursa olsun bir ücret ödenmesi yaygındır. Bu ücretin idari ücretler, pullar, denetim ücretleri ve diğer tipik olarak bürokratik haraççılık ya da sadece açık bir çalkalama için olup olmadığı gerçekten sadece bir perspektif meselesidir. Kesinlikle yapmamanız gereken bir şey, öfkeye kapılarak karşı gelmektir. Bunun yerine, bunu sadece iş yapmanın maliyeti olarak anlayın. Nakit olarak değilse, o zaman dünya çapında evrensel değere sahip altın ve mücevher gibi öğelerle hazır olun.

Diğer Mültecilere Dikkat Edin

Dikkate alınması korkunç bir şeydir, ancak diğer insanların ne tür bir stres altında olduğunu ve ne kadar umutsuz olabileceğini bilmenin hiçbir yolu yoktur.

Eğer şehirden ayrılırken yiyecek, su, yakıt veya sadece çalışan bir araçla iyi donanımlı görünüyorsanız, bu sizi bir hedef haline getirebilir. Başı belada çok sayıda insan göreceksiniz. Yardım etmek istediğiniz çocuklu bir kadın, sizi durdurmak isteyen kişiler tarafından bırakılmış yem olabilir. İhtiyacı olan insanlara yardım etmeye çalışmamanız gerektiğini söylemiyorum. Buna siz karar verin. Onları görmezden gelmeye karar vermelisiniz ve kendi ailenizin uğruna neyi görmezden gelemeyeceğinize karar vermelisiniz. Durmak ve yolunuza çıkan her başıboşa yardım etmek istiyorsanız, Allah sizi korusun.

GÖZAT  Survival Kit (Hayatı İdame Seti)

Binalara Dikkat Edin

FILE PHOTO: Soldiers walk past damaged buildings in Yarmouk Palestinian camp in Damascus, Syria May 22, 2018. REUTERS/Omar Sanadiki/File Photo – RC2JIF9S8IHH

Binalar şehirler savaş alanı haline geldiğinde güvenlik ve tehlike anlamına gelir. Güvenlik, çünkü çatışmalar ortaya çıktığında içeride ve dışarıda olmak neredeyse her zaman daha güvenlidir. Tehlike, çünkü binaların orantısız bir şekilde büyük çatışmalardan zarar görmesi ve çökmenin eşiğinde kalması muhtemeldir.

Trafik ve diğer faktörler nedeniyle ilk denemenizde şehir dışına çıkamayabilirsiniz. İşler sıkıntılı hale geldiğinde veya dinlenmeniz gerektiğinde yoldan çıkma isteği güçlü olacaktır ve genellikle iyi bir fikirdir. Ancak, bilinmeyen bir binaya girerken dikkatli olmanız olmanız gerekir.Yukarıda belirtildiği gibi, bina tehlikeli bir terkedilmişlik durumunda bırakılabilir. Askerler veya savaşçılar tarafından bubi tuzağı döşenmiş olabilir.

Tüm duyularınızı kullanmalı ve binaya girmeden önce belirli bir binanın sağlamlığı konusunda sizi uyarabilecek ayrıntılara dikkat etmelisiniz. Aklınızda bulundurmanız gereken başka bir strateji daha var. Bir şehri yürüyerek terk etmek zorunda kalırsanız, mümkünse ve bunu güvenli şekild yapabiliyorsanız, cadde yerine binalarda ilerleyerek daha güvenli bir şekilde hareket edebilirsiniz.

Binaların içerisinden geçmek, sizi görüşün dışında tutacak ve silah ateşi ve şarapnelden bir dereceye kadar sizi koruyacaktır.

Drone Kullanın

Özellikle kaotik ve büyük ölçüde bilinmeyen bir durumdan kaçmaya çalışırken, bir dronun size sağladığı yetenek paha biçilemez. Bu günlerde sadece uygun fiyatlı olmalarından değil, o kadar hafif ve kompakt yapılarda ki, kesinlikle bir tane almalı ve onu uçurmada yetkin olmalısınız.

Muhtemelen bir dronun şehirden kaçmaya çalışan biri için en kullanışlı özelliği, doğrudan uçabilmesidir. Bu, sokak düzeyinde, yapabileceğinizden çok daha uzak ve net bir şekilde görmenizi sağlaması ve büyük yolların veya caddelerin trafik, sivil veya askeri olarak tıkalı olup olmadığını kolayca kontrol etmenizi ve kötü hasar görmüş veya başka türlü geçilebilir olup olmadığını belirlemenizi sağlar .

Bir drone, kısa bir mesafeden keşfe çıkmanıza, bir kavşağı kontrol etmenize veya bir binaya bakmanıza izin verebilir. Bir drone, hareket etme şansı istemediğinizde yazılı mesajlar bile verebilir.

Bununla birlikte, yer seviyesine yakın çalışan dronların çok fazla dikkat çekeceğine dikkat edin.

Tabii ki insansız uçaklar güce aç cihazlardır ve kaçmaya başladıktan sonra elektriğe erişiminiz büyük ölçüde sınırlı olacaktır. Bir dronun size sadece birkaç günlük değerinde kısa uçuşlar için ödeyebileceği temel hava keşif kabiliyeti bile buna değer.

Gereçler

Kaçışınız için ihtiyaç duyacağınız malzemelerin miktarını hafife almamalısınız. Yolculuğunuz zorlu olacak ve muhtemelen beklediğinizden daha uzun sürecek. Yiyeceklere ve kesinlikle bol miktarda suya ihtiyacınız olacak.

Yiyecekler kompakt, aşırı kalorili ve yemeye hazır olmalıdır. Klasik bir hayatta kalma rasyonunu düşünün: lezzetli olması gerekmez, sadece karnınızı doldurması ve sizi hayatta tutması gerekir.

Su, çok ağır olduğu için yürüyerek kaçmayı planlayan insanlar için sorun oluşturabilir. Araçla kaçmayı planlayanlar için de hala ağırdır ve araçta yer kaplar.

Bununla birlikte, savaşın parçaladığı bir şehirden kaçmak istiyorsanız yolculuğunuz boyunca yetecek miktarda su taşımalı ya da doğada bulduğunuz suyu kullanılabilecek hale getirmelisiniz.

Bulunan su kaynaklarından yararlanmanın en kolay yolu bir tür acil durum filtresi kullanımıdır. Ancak bu, savaşta kentsel bir ortamdan kaçmak için yetersiz bir cevaptır, çünkü savaş dönemlerinde doğada bulduğunuz su kaynaklarının su filtrenizle çıkarılmayacak kimyasallar ve ağır metallerle kirlenmiş olma olasılığı mevcuttur.

İçtiğiniz su birikintisi veya dolusavak korkunç bir şekilde kontamine olabilir ve hatta birkaç yudum bile ölümünüze yol açabilir. En iyi filtreler bile bu kadar ağır kirlenmiş su filtrasyonu sonunda herhangi bir fark yaratmayabilir.

Şehir dışından herhangi bir rotada hangi müstakil su kaynaklarından yararlanabileceğinizi tanımak ve not etmek kesinlikle zaman ayırmaya değer. Göller veya göletler, okullarda ve spor salonlarında büyük mahalleler veya kapalı yüzme havuzları olan şeyler muhtemelen en iyi seçenektir.

Kesinlikle sahip olmanız gereken bir diğer ürün de kapsamlı bir ilk yardım çantasıdır. Ayrıca nasıl kullanılacağını bilmeniz gerekir.

Kuşatma altındaki bir şehirde sizi bekleyen çeşitli yaralanmalar akıl almaz, yanıklardan yırtılmaya, ateşli silah yaralarına ve kırık kemiklere kadar her şey. Bütün bunlar ve daha fazlası, ihtiyatlı ya da şanssızları bekliyor. Şu anda profesyonel ilk yardım müdahalelerinin olmayacağını söylemek yeterli. Tıbbi bir müdahaleye ihtiyacınız varsa, ilk ve tek cevabınız sizsiniz.

Ayrıca temel bir barınak ve hayatta kalma kitine ihtiyacınız olacak. Nerede ve ne zaman uyuyabileceğinizi bilmiyorsunuz. Aracınızda, bir binanın içinde veya hatta açıkta uyumanız gerekebilir.

Ateşi kullanmadan rüzgarı ve yağmuru uzak tutmak ve vücut sıcaklığını sabit tutmak için bir yola ihtiyacınız var. Ateş veya herhangi bir ışık kaynağı, bir çatışma bölgesinde veya yakınında olduğunuzda dikkat çeker.

Sonuç

Savaşın ölümcül kavrayışına yakalanmış bir şehirden kaçmak, herhangi bir vatandaşın deneyebileceği en tehlikeli ve aynı zamanda üzücü şeylerden biridir. Ama denemek gerekir, çünkü çatışmaların ortasındaki bir şehirde kalmak sadece son çare olması gereken bir seçenektir.

Her zaman biraz şansa ihtiyacınız olacak, ancak durumu nasıl değerlendireceğinizi, en önemli faktörleri nasıl belirleyeceğinizi ve daha sonra bunlara göre hareket edeceğinizi biliyorsanız, silah seslerinden çok uzaktaki bölgelere geçme şansınızı kesinlikle artırabilirsiniz.

Makalemizi okuduğunuz için teşekkür ederiz. Bushcraft Okulu’na yardımcı olabilmek ve içeriklerimizin artarak devam edebilmesi için bizi FacebookTwitter ve İnstagram üzerinde takip edebilir, Telegram kanalımıza abone olabilirsiniz. Takipçilerimizi seviyoruz ve onlara kendilerini daha özel hissetmelerini sağlıyoruz. Ve ayrıca, bu gönderiyi sosyal medya kanallarında arkadaşlarınızla paylaşarak onların bilgilerini de arttırabilirsiniz.

Konuya dahil olmak ve soru sormak için aşağıdaki yorumlar kısmına bir not bırakabilirsiniz. Misyonumuz, insanların en iyiye en iyi şekilde hazırlanmalarına yardımcı olmaktır.

Oy Verebilirsiniz.
[Toplam Oy: 1 Ortalama: 5]
Serkan Sezer
Doğaya meydan okumaması gerektiğini bilen, ona adapte olmak isteyen, bushcraft felsefesini hayatının merkezine oturtmuş bilinmeyen bir denklemin parçası. Şehir hayatında tıp doktoru, video içeriği üreticisi ve internet sitesi geliştiricisi olarak hayatına devam etmekte.