Sırt Çantası Nasıl Seçilir?

Sırt Çantası Nasıl Seçilir?

 class=

Hiçbir şey sırtınızda sadece gerekli olan eşyaları içeren bir sırt çantası ile doğaya çıkma deneyimi ile kıyaslanamaz. Çoğumuz Likya Yolu veya Evliya Çelebi Yolu gibi uzun yürüyüşleri tamamlamamış hatta çıkmayı düşünmemiş olsak da, ara ara doğa yürüyüşlerine çıkıyoruzdur. Peki sırt çantası nasıl seçilir?

Günlük yaşamdan kopabilme ve doğaya dalarak zaman geçirme şansı genellikle ekipmanlarınızı yanınıza alabileceğiniz bir sırt çantası ile yaşanabilecek bir deneyimdir. Ancak maceranız için bir sırt çantasını nasıl seçeceğinizi bilmek aslında kolay bir şey olmayabilir. Sonuçta ortada hem yeni başlayanlar hem de deneyimli sırt çantalı gezginler için bile göz korkutucu bir çok seçenek mevcut.

İlk adım, ihtiyacınız olan sırt çantası boyutunu (kapasitesini) nasıl seçeceğinizi belirlemektir. Bunu belirleyebilmenin yolu da, “Ne kadar eşyayı evde bırakmak istiyorsun?” sorusundan geçer. Tabi ki yapacağınız bu seçim, yapmayı planladığınız aktiviteye, seyahat süresine, karşılaşabileceğiniz mevsime veya hava durumuna ve kişisel ihtiyaçlara göre değişecektir.

Sırt Çantası Boyutları

Tek Gecelik Çantalar: 35 litreden az hacim

35 litre altı sırt çantası
Tek Gecelik Sırt Çantası

Tek gecelik sırt çantası, bir veya iki gece için yeterli ekipman ve yiyecek alacak şekilde tasarlanmıştır. İhtiyacınız olan donanım olarak, uyku düzeninizi sağlayıcı ekipmanları (çadır, uyku tulumu, ped) ve yeterli gıda ile içme suyunu taşıyabilir.

Bu boyutta bir çanta, sıcak bir yaz gecesinde yıldızların altında uyumak, belki de sıcak iklim bölgelerinde çadırsız bir şekilde kamp yapmak için idealdir.

Ayrıca, ihtiyaç halinde uzatılmış bir günlük paket olarak da kullanılabileceğini de not etmekte fayda var.

2 – 3 Günlük Çantalar: 35 – 50 litre arası hacim

35 - 50 litre sırt çantası nasıl seçilir
2 – 3 Günlük Sırt Çantası

Bu çantalar, outdoor mağazalarında en sık satılan çanta grubunu oluştururlar ve dağlık bölgelerde yürüyüş, günlük geziler, geceleme ve bazen 2 gecelik geziler için de kullanılabilir.

Standart 40 litrelik sırt çantası gibi bir çanta, sırt çantanızda uyku tulumu, küçük bir çadır ve ped, ayrıca ekstra kıyafetler ve ekipmanlar taşıyacak kadar büyüklüğe sahiptir.

GÖZAT  Bushcraft 101: Bushcraft Nedir?

Taşımanız gereken diğer şeyler arasında küçük bir ocak, gıda ve döküm tava gibi temel pişirme kaplarının yanı sıra bir su filtresi / temizleyici, ilk yardım çantası ve harita ya da navigasyon araçları bulunabilir.

Çanta hazırlama becerilerinize bağlı olarak, bir kahve presi, portatif sandalye veya küçük kamp feneri gibi glamping yapmak için eşyalara da yer ayırabilirsiniz.

Çok Günlük Çantalar: 50 litre üzeri hacim

50 litre sırt çantası
Çok Günlük Çanta

Bir doğasever, genellikle 50 litre veya daha büyük bir sırt çantasında beş gece veya daha fazla süre kamp yapmak için yeterli alanı bulabilecektir.

Bu hacimdeki çantalar, hafta sonunu geçirmek için kullanabileceğiniz 35 – 50 litre hacim arasındaki çantalara göre daha fazla yiyecek ve yemek ile ekstra kıyafetler taşımak için tasarlanmıştır.

5 günlük veya daha uzun süreli seyahatlerde genellikle 70 litre veya daha büyük çantalar gerekir.

Bu ebatlardaki çantaların genellikle tercih edilme sebepleri:

  • 1 geceden fazla süren kış yürüyüşleri.
    • Daha büyük çantalar ekstra kıyafet, daha sıcak bir uyku tulumu ve 4 mevsim çadırtaşımaya olanak sağlayarak daha rahat bir şekilde konaklayabilir.
  • Sırt çantasıyla küçük çocuklar alarak doğada aktiviteler yapılabilir.
    • Anneler ve babalar, deneyimi çocuklar için eğlenceli hale getirmek için birçok çocuk ekipmanı taşımak istiyorlar..

Özellikle keşif veya kış kampı için kullanılabilecek çantalar daha sıcak bir uyku düzenine, dağcılık ekipmanına ve ilk yardım ve hayatta kalma ekipmanına uyum sağlamak için daha büyük hacimde (75 litreden fazla) olacaktır.

Amaca Göre Çanta Hacimleri

EbatKapasiteKullanım Amacı
Mini10 litre altıGünlük / Çocuk Çantası
Tek Gecelik10 – 35 litreTek gece Konaklama /Yürüyüş
2 – 3 Günlük35 – 50 litreBirkaç gün Kamp / Yürüyüş
Çok Günlük50 litre üzeriUzun Süreli Seyahat / Sırt Çantası / Seferler

Sırt Çantası Boyutu Nasıl Seçilir?

Çantanızın doğru şekilde vücudunuza oturması son derece önemlidir. Bunun iki unsuru vardır: kalça kemerinin boyutu ve süspansiyon sisteminin uzunluğu. Kalça kemeriniz çok büyükse, yükü verimli bir şekilde taşıyamazsınız. Ağırlığın çoğunun kalçalarınıza dayanmasının gerektiğini unutmayın, böylece ağırlık daha büyük kemiklerinize ve kaslarınıza dağılabilir.

Piyasadaki profesyonel veya yarı profesyonel çantalar ayarlanabilir bir kalça kemerine sahiptir, ancak bazıları daha da ileri giderek daha da aranan bir uyum sağlamak için değiştirilebilir kayışlar sunar. Aynı şey omuz askısı sistemi için de geçerlidir.

GÖZAT  Bug Out Nedir? Bug Out Çantasında Ne Bulunmalı?

Çantalar boyunuza göre değil, sırtınızın uzunluğuna veya daha spesifik olarak gövdeye göre boyutlandırılmalıdır. Boyutlandırma üreticiler arasında standart değildir, bu nedenle kendinizin ve almayı düşündüğünüz çantanın değerlendirilmesi önemlidir. Bunu bir arkadaşınız ile kolayca yapabilirsiniz (Kendi başınıza o kadar kolay değil.).

Sırt Çantası Nasıl Seçilir? Ek Özellikler

Sırt çantalarının boyutlarına göre doğru seçimi belirledikten sonra, hangi özelliklerin sizin için önemli olduğunu bulmanız gereklidir. Ekstra özellikler için daha fazla para ödemeniz gerekebilir, ancak seyahatinizi daha keyifli hale getirebilirler.

Ayrıca piyasadaki ultra hafif çantaların yanı sıra sizi daha serin tutmak için gelişmiş süspansiyon ve / veya havalandırmaya sahip çantalar da genellikle daha pahalıya mal olur.

İç Cepler

Daha büyük sırt çantalarında, dik bir yürüme pozisyonu tutmanıza yardımcı olmak için ağırlığı dağıtmak ve kalçalarınıza destek sağlamak için iç cepler olabilir.

Bu cepler ayrıca çanta içi düzeninizi de kolaylaştırır.

Omuz ve Kalça Kemeri Dolgusu

Çantanızın ağırlığının çoğunu kalçalarınıza taşıyabilirsiniz – aslında% 80-90 kadarını taşımanız önerilir. Taşımak istediğiniz çanta ne kadar ağır olursa, dolgu da o kadar fazla olacaktır.

Çanta ağırlığının minimum % 70’i kalçalarınıza oturacaktır. Ayarlanabilir kalça kemeri, orta ve büyük sırt çantalarında yaygın bir özelliktir, çünkü daha fazla destek ve yük transferi için çantayı kalça bölgesi çevresinde sabitlemeye yardımcı olur.

File havalandırmaları ve hafif köpüklerin kullanılması, sıcak havalarda bir çantayı taşımayı çok daha rahat hale getirebilir. Aksesuar cepli kalça kemerleri, kameralara, atıştırmalıklara ve diğer küçük ihtiyaçlara ulaşmayı kolaylaştırır.

Havalandırma

Sıcak havalarda sırt çantanız varsa, havalandırma çok önemlidir.

Bazı çantalar, sırtınıza binen iç çerçeve sayesinde sırtınızın terlemesi ile mücadele etmek için asılı bir arka panel içerir. “Germe ağ süspansiyonu” olarak da adlandırılan bu sistem, trambolin benzeri bir tasarımdır ve yüksek oranda nefes alabilen ağa dayanır. Arka panellere yerleştirilen ve hava akışını teşvik eden “havalandırma bacaları” aynı sorunu çözmeyi amaçlayan başka bir seçenektir.

Hafif ağ, delikli köpük ve özel çerçeve sistemleri gibi malzemeler arka panelin çoğunu cildinizden uzak tutar. Her ne kadar bunun bir çantanın genel performansını artırmadığı bilinse de, rahatınızı büyük ölçüde artırabilir.

Sıkıştırma Kayışları

Sıkıştırma kayışları (sırt çantalarının üstünde, yanında veya önünde bulunan ayarlanabilir kayışlar) çantanızın hacmini azaltmak ve içindeki eşyaların hareketini en aza indirmek için sıkıca çekilebilir.

GÖZAT  Rotalar: Evliya Çelebi Yolu

Sırt ve Göğüs Kemerleri

İyi bir uyum sağlamak için ayarlanabilir kayışlar gereklidir. Göğüs kemerleri çantanızın güvenli taşınabilmesini sağlar ve ağırlığın bir kısmını dağıtmaya yardımcı olur.

Daha büyük sırt çantaları için, sırtınızın uzunluğuna bağlı olarak kemerlerin yüksekliğini ayarlayabilirsiniz.

Kemerler genellikle ağır sırt çantaları için özellikle önemli olan daha fazla konfor için yastıklı seçilebilir.

Dış Ekler

Bu, çantanıza çok yönlülük kazandırabileceği için güzel bir özelliktir. Harici klipler ve kancalar, özellikle yürüyüşçüler ve gezginler için yararlıdır ve sırt çantanıza ekipman takmak için kullanılabilir. Bunlara papatya zincirleri (bir dokuma halka şeridi), elastik kordonlar ve yürüme direği halkaları dahildir. Sırt çantanıza ek kit takmak için ayrıca karabinalar da satın alabilirsiniz.

Sıkıştırma kayışları, paketinizi daha az dolu olduğunda daha küçük bir boyuta sıkıştırmanıza izin verir, böylece gereksiz yere dolaşmaz.

Uyku Tulumu Bölmesi ve Ek Bölmeler

Birçok çanta her şeyin üst üte konulduğu bir ana bölmeden oluşur. Uyku tulumunuzu asabileceğiniz bir kayış sistemi veya içine alabilecek bir bölme olması özellikle karanlıkta uykuya hazırlanırken büyük kolaylık sağlayacaktır

Ana bölmeye birden çok veya daha büyük erişim noktaları (üst, ön, arka veya yan erişim) bulunması, daha uzun yolculuklar, çocuklarla kamp yapma veya yürüyüşler için daha önemli hale gelir, çünkü çantanıza daha sık ulaşmanız gerekebilir ve herşeyi boşaltmadan tek tek eşyalara erişmek isteyebilirsiniz.

Ancak unutmayın bir çantada ne kadar ‘organizasyon’ varsa, o kadar pahalı olur.

Yağmurluk

Bazı çantalar, kenara çekilebilen entegre bir yağmurluk ile birlikte gelirken, diğer modellerde ayrıca yağmur kapakları bulunur. Yağmur örtüsü (kullanışlı bir cebe sıkıştırılmış), yağmurda ıslanmayı durdurma amacı ile sırt çantanızı örtmek için faydalıdır.

Yağmurlu koşullarda sık sık doğada olabileceğinizi öngörüyorsanız, çantanızın bir yağmurluk içermesi önemli bir husustur. Almayı düşündüğünüz sırt çantasında yağmurluk yok ise ayrı olarak satın alabilirsiniz.

Su Haznesi ve Su Şişesi Cepleri

Suyunuzu aktiviteleriniz esnasında taşımanın ve ona erişmenin iki yolu vardır.

Bunlardan ilki olan su hazneleri yeterli sıvıyı almanızı gerçekten kolaylaştırır. Kapasite aralığı genellikle 13 litredir. Suyu içebilmeniz için omuz kemerinde, boru ve ağızlığı kolayca erişilebilir tutmak için bir bağlantı noktası ve klips olacaktır.

İkincisi olan su şişesi cepleri, özellikle bir su haznesi sistemi kullanmıyorsanız güzeldir. Su şişelerinin avantajı, başarısızlığa daha az eğilimli olmaları ve bir su filtresiyle doldurmanın çok daha kolay olmasıdır.

Eminim ki birçok kişi her ikisinin bir kombinasyonunu kullanacaktır.

Yansıtıcı Materyal

Çantanızı karanlıkta da taşımayı planlıyorsanız, yansıtıcı aparatlar görülmenize yardımcı olacaktır.

Oy Verebilirsiniz.
[Toplam Oy: 2 Ortalama: 5]
Serkan Sezer
Doğaya meydan okumaması gerektiğini bilen, ona adapte olmak isteyen, bushcraft felsefesini hayatının merkezine oturtmuş bilinmeyen bir denklemin parçası. Şehir hayatında tıp doktoru, video içeriği üreticisi ve internet sitesi geliştiricisi olarak hayatına devam etmekte.