Şnorkel Dalışı Nedir? Nasıl Yapılır?

Şnorkel Dalışı Nedir? Nasıl Yapılır?

 class=

Günümüzde su altı dalışı gerçekleştirmek isteyen birçok kişinin şnorkel dalışa yöneldiğini söyleyebiliriz. Son zamanlarda medyada gösterilen ve oldukça ilgi duyulan su altı dalış yarışmalarından sonra epey bir kişinin şnorkel ile dalış hakkında bilgi edinmeye çalıştığını görmekteyiz. Oldukça zevkli bir aktivite haline gelen şnorkel dalış pek çok kişinin ilgisini çekebilmeyi başarmıştır. Sizlerde şnorkel dalış hakkında araştırma yapıyorsanız, yazımızdan detaylarına ulaşabilirsiniz. Sizlere bu yazımızda Şnorkel Dalışı Nedir? Nasıl Yapılır? sorularını cevaplandırarak detayları hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Şnorkel Dalış
Şnorkel Dalış

Şnorkel Dalışı Nedir? Nasıl Yapılır?

Şnorkel Dalışı Nedir? Nasıl Yapılır? soruları son dönemlerde su altı dalış aktivitelerine katılan pek çok kişi tarafından araştırılan bir konu haline gelmiştir. Günümüzde su altı dalışlarının ya da farklı bir deyişle serbest dalış gerçekleştirmek isteyenlerin sıklıkla şnorkel dalış hakkında bilgi edinmeye çalıştığını söyleyebiliriz. Peki, bu konu ile ilgili bilinmesi gerekenler nelerdir? Gelin, hep birlikte bakalım.

Şnorkel Dalışı Nedir?

Şnorkel dalış, tüpsüz dalış olarak tabir edilen bir su altı dalış çeşididir. Son dönemlerde oldukça beğenilerek takip edilen şnorkel dalışın ilgileri üzerine topladığını söyleyebiliriz.  Şnorkel ve su altı maskesi kullanılması suretiyle yapılan ve serbest dalış olarak nitelendirilen şnorkel dalış sporunu sizlerde tercih edeceğiniz aktiviteler arasında ekleyebilirsiniz.

Şnorkel İle Dalış
Şnorkel İle Dalış

Şnorkel Dalış Nerede Yapılır?

Ülkemizde şnorkel dalış yapabileceğiniz pek çok yer bulunmaktadır. Özellikle sakin denize sahip alanlarda bu sporu gerçekleştirebilmeniz sizlere fayda sağlayacaktır. Aksi takdirde hırçın denizlerde dalış gerçekleştirmeniz sizlerin akıntıya kapılmanıza neden olacaktır. Ön plana çıkan ve şnorkel ile dalış gerçekleştirebileceğiniz yerler şunlardır;

  • Fethiye, Akvaryum Koyu
  • Bodrum, Büyük Resif
  • Kaş, Uçan Balık
  • Çanakkale, Saros
  • Ayvalık
  • İstanbul, Sivriada
  • Datça
  • Marmaris
GÖZAT  Karavan Kiralama Rehberi

Yukarıda belirtmiş olduğumuz alanların yanı sıra ülkemizde bu sporu gerçekleştirebileceğiniz pek çok alan bulunduğunu da belirtebiliriz.

Şnorkel Dalış Nasıl Yapılır?

Şnorkel dalış son zamanlarda oldukça popüler hale gelmiştir. Bu sebeple birçok kişi tarafından şnorkel dalış nasıl yapılır konusu merak edilmektedir. Şnorkel dalış için öncelikle şnorkel adlı malzeme takılmalıdır. Bu malzeme kişinin kafası suyun içerisindeyken nefes alıp vermeyi sağlar.  Kişiler şnorkel isimli bu boru sayesinde kolay bir şekilde nefes alıp vermeyi sağlarlar.

Yüzmeyi bilen kişiler için şnorkel dalış oldukça basittir ve kolay bir şekilde yapılır. Şnorkel yüzmek için özellikle şnorkel denilen malzemenin olması gerekir. Ülkemizde şnorkel dalışı yapabileceğiniz pek çok alan bulunmaktadır. Bu alanların tercih edilmesi sizlerin can sağlığı açısından oldukça önem arz etmektedir.

Şnorkel Dalış Maskesi
Şnorkel Dalış Maskesi

Şnorkel Dalışı Riskli Mi?

Şnorkel dalış için kullanılması gereken bir takım malzemeler vardır.  Bu malzemelerin satışını yapıyoruz ve malzemeleri sizlere sunuyoruz Şnorkel dalışı için kullanılan malzemelerin önemi çoktur. Şnorkel dalış serbest bir dalıştır ve riski yüksektir. Bu sebeple şnorkel dalış yaparken malzemeler dikkate alınmalıdır. Şnorkel dalış yani serbest dalış için mutlaka kişilerin bir merkeze gidip eğitim almaları lazımdır. Çünkü direkt şnorkel dalışı yapmak mümkün değildir ve oldukça büyük riskleri içerisinde barındırmaktadır. Aynı zamanda şnorkel dalış gerçekleştirirken dikkatli olunması gerekir. Şnorkel dalışta olması gereken malzemelerin sağlamlığı mutlaka kontrol edilmelidir. Bu malzemeler olmadan şnorkel dalış gerçekleşmez. Şnorkel dalışın riski diğerleri ile kıyaslandığında daha azdır. Bu sebeple de bir çok kişi tarafından tercih edilerek son zamanlarda trend haline gelmiştir.

Şnorkel Dalış Yerleri
Şnorkel Dalış Yerleri

Şnorkel Dalışı İçin Kullanılan Malzemeler

Şnorkel dalışı için iki önemi malzeme vardır ve mutlaka kişilerde bu malzeme bulunmalıdır. Bu malzemelerin iyi bir şekilde kullanılması ve kontrol edilmesi gerekmektedir. Aynı zamanda bu işi profesyonel bir şekilde yapmak istiyorsanız, malzemelerinizin de profesyonel anlamda kullanılabileceğinden emin olmanız gerekmektedir. Şnorkel dalış için kullanılacak malzemeler şunlardır;

  • Su Altı Maskesi: Su altı maskesi ile kişiler kolay bir şekilde etrafı görürler. Bu sebeple şnorkel dalış için mutlaka su altı maskesinin de olması gerekir.
  • Şnorkel: Şnorkel su altında kolay bir şekilde nefes alıp vermeyi sağlayan bir borudur. Bu sebeple su altında yüzecek olan kişiler tarafından alınmalıdır. Şnorkel olmadan şnorkel dalışı yapılamaz
GÖZAT  Bushcraft Okulu Konteyner Ev Projesi (2. Bölüm)

Şnorkel Dalışında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Şnorkel dalışı yapmak için çok iyi bir şekilde yüzme bilinmesi gerekir. Yüzmeyi bilen kişiler şnorkel dalışını çok güzel bir şekilde gerçekleştirirler. Aynı zamanda şnorkel dalışın olmazsa olmaz şnorkel ve su altı maskesidir. Bunlar olduğu zaman şnorkel dalış çok zevkli ve basit bir şekilde gerçekleşecektir. Aksi takdirde yapacağınız en ufak bir bilinçsiz hareket sizlerin zarar görmesine neden olacaktır. Bundan dolayı şnorkel dalış gerçekleştirirken oldukça dikkatli davranmalısınız. Eğer daha önce hiç şnorkel dalış gerçekleştirmediyseniz, profesyonel kişilerden faydalanmanız sizlerin bu aktiviteyi daha iyi ve sağlıklı bir şekilde gerçekleştirmenize olanak sağlayacaktır.

Şnorkel Dalışı Nedir? Nasıl Yapılır?

Şnorkel Dalışı Nedir? Nasıl Yapılır? sorusuna ilişkin olarak edinmeniz gereken bilgileri sizlere listeledik. Web sitemiz üzerinden birçok doğa sporuna ulaşabileceğinizi dile getirebiliriz. Fakat su altı dalış yapmak istiyorsanız, bizim sizlere önerimiz şnorkel dalış gerçekleştirmenizdir. Özellikle yaz aylarında oldukça çok tercih edilen bu sporun pek çok tutkununun olduğunu söyleyebiliriz. Sizlerde Şnorkel dalış ile ilgili anılarınızı ve düşüncelerinizi yorum kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Oy Verebilirsiniz.
[Toplam Oy: 1 Ortalama: 5]
Serkan Sezer
Doğaya meydan okumaması gerektiğini bilen, ona adapte olmak isteyen, bushcraft felsefesini hayatının merkezine oturtmuş bilinmeyen bir denklemin parçası. Şehir hayatında tıp doktoru, video içeriği üreticisi ve internet sitesi geliştiricisi olarak hayatına devam etmekte.