Sonbahar Kampı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Sonbahar kampı
Sonbahar Kampı Hakkında Merak Edilenler

Sonbahar Kampı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 class=

Uzun yaz sezonunun bitişi ile çoğu insan kamp malzemelerini bir köşeye atarken bazıları ise yılın en iyi kamp deneyimlerini yaşayabilmek için yola çıkıyor. Sonbaharda havanın serinlemesi ve hafiften yağışların başlamasıyla, doğada gerçekten kaliteli zaman geçirme şansını yakalayabilirsiniz. Benim için sonbahar, yaban hayatını izleyebilmek ve rahatsız edici böceklerle uğraşmadan doğanın tadını çıkarmak için yılın en güzel mevsimi. Ağaçların parlak turuncu, sarı ve kırmızıya çalan renkleri sonbaharı sizin için de en güzel zaman dilimlerinden birisine çevirebilir. Sonbahar kampı, halen çok soğuk olmayan bu günlerde ormanda yürümek, balık tutmak, çıtırtıların eşlik ettiği bir kamp ateşinin etrafındaki muhabbetler için bir fırsat olabilir.

Daha önce sonbahar mevsiminde hiç kamp yapmamışsanız belki de bu sonbahara bir şans vermelisiniz, hazır olduğunuzdan emin olmak için tek yapmanız gereken biraz fazladan hazırlık çalışması. Sizin için hazırladığım sonbahar kampı yazımda sizin ve ailenizin rahatı için doğru yer, doğru kıyafet ve doğru ekipman seçimi konularında bilgiler vermeye çalışacağım.

sonbahar kampı
Sonbahar, Fotoğraf: Pexels.com

Sonbahar Kampı İçin Yanınıza Ne Almalısınız?

Sonbahar mevsiminde ılık ve serin olan hava aniden serin ve yağışlı bir hale dönüşebilir. Hava durumunun günlük değişimlerini tahmin edebilmek zor olsa da yanınıza alacağınız kıyafet ve ekipmanlar ile her şarta hazır olabilirsiniz.

Sonbahar kampı için kıyafet seçimi yaparken yaz günleri giyilebilecek olan giysilerden, yağışlı ve soğuk günlerde giyilebilecek yağmurluk ve ince kazaklar gibi kıyafetlere kadar yanınıza aldığınızdan emin olun.

Vücut ısınızı koruyan ve nefes alabilen kumaştan yapılmış kıyafetler seçin. Giyiminiz için kuru kalmanızı sağlayacak yün, polyester, polar ve naylon gibi malzemelerden yapılmış kıyafetler tercih edin. Teri ve nemi emdiği, dolayısı ile daha soğuk hissetmenize neden olacak pamuklu kıyafetler kullanmayın.

GÖZAT  Lykov Ailesi: 42 Yıl Doğada Tek Başına Yaşayan Rus Aile

Orta katman kıyafetler için yünlü gömlekler, kazaklar ve ince ceketler gibi ani değişebilecek hava sıcaklıklarına uyum sağlayacak farklı kıyafetler alın.

Özellikle rüzgar ve suya karşı sizi koruyacak dış katmanlar aldığınıza emin olun. Yanınıza panço ve yağmurluk almak da akıllıca bir fikir olabilir.

Ayaklarınızın ıslanması da ısı kaybına yol açabilir, çantanızda yedek çorap buundurun. Botlarınız su geçirmez değilse yanınıza bir çift yedek ayakkabı alın.

Ayrıca kafanızdan da ısı kaybedersiniz, bu durum özellikle kafanızın ıslandığı ve rüzgarlı günler için daha da önemlidir. Yanınızda bir bere bulundurun.

Eğer kamp alanına çocuklarınız ile geliyorsanız onların da sıkı giyindiklerinden emin olun. Hızlı büyümeleri nedeni ile çoğu aile yılın birkaç günü doğada bulunan çocuklar için uygun fiyatlı olan outdoor kıyafetler satın almayı tercih ediyor. Çocuklarınıza hem uygun hem de kaliteli kamp ürünleri bulabilmek için ikinci el kamp ürünü satan Facebook gruplarına bakabilirsiniz.

Belki de sonbahar kampı için kıyafet seçimi yapmaktaki en önemli şey her zaman yanınızda fazladan birer ürün bulundurmaktır. Kim bilir, aniden bastıran bir yağmurda sırılsıklam olursanız ya da çadırınızın içi çok soğuk olursa bu tavsiyem sayesinde yedek kıyafet aldığınız için bana teşekkür edebilirsiniz.

sonbahar kampı kıyafet seçimi
Sonbahar Kampı, Fotoğraf: Pexels.com

Sonbahar Kampı Kıyafet Listesi

Özetle, sizin ve aile bireyleriniz için sonbaharda kamp yaparken yanınıza almanız gereken kıyafetlerin listesi;

 • Sıcak tutan iç çamaşır, içlik ve yedekleri,
 • Çeşitli hava şartlarına uygun ceket, kazak gibi kıyafetler ve yedekleri,
 • Suya ve rüzgara dayanıklı ceket / mont,
 • Su geçirmez outdoor ayakkabı / bot,
 • Yağmurluk veya panço,
 • Yedek spor ayakkabı / bot,
 • Birkaç çift çorap,
 • Bere / kışlık şapka,
 • Bir çift eldiven ve yedeği

Sonbahar Kampı Ekipman Listesi

Doğru kamp ekipmanlarına sahip olmak, sonbahar kampınız sırasında sorun yaşamamanız için çok önemlidir. İster bir çadırda ister karavanınızda olun yanınıza doğru ekipmanları almış olmanız doğanın tadını çıkarmanızı sağlayacak ve sizi soğuktan koruyacaktır.

GÖZAT  Baltanın Tarihçesi ve Balta Çeşitleri

Sonbahar kampınız sırasında ihtiyaç duyacağınız ekipmanlar;

 • Uyku Tulumu: Sonbahar kampında kullanacağınız uyku tulumunun konfor sıcaklığı derecesinin sonbahar mevsiminde sizi rahat ettirecek düzeyde olmasına dikkat edin.
 • Yer Matı: Kamp sırasında yerde yatacaksanız hem yüzeyi daha konforlu hale getirir, hem de ısı kaybı yaşamanızı engeller.
 • Battaniye: Özellikle polar battaniyeler hem hafif olmaları hem de ısı yalıtımı yapabilmeleri nedeni ile çok kullanışlılardır. Serin gecelerde uyku tulumunuzun üzerine serebileceğiniz gibi soğuk gecelerde uyku tulumunuzun içerisine de alabilirsiniz.
 • Sıcak Su Torbası: Uyuyacağınız zaman biraz daha sıcak hissetmeniz için idealdir. Kamp ateşinde ısıttığınız suyu torbanın içerisine ekleyin ve ayaklarınızın altına yerleştirin. İşte bu kadar. 🙂
 • Tarp: Çadırınızı kuracağınız zaman üzerine gererseniz sizi yağmurdan ve çiğden koruyacaktır. Her ne kadar benim çadırım su geçirmez deseniz de bir tarp kullanmanızı öneriririm. Ayrıca yanınıza alacağınız ikinci bir tarp ya da muşambayı çadır zemin matı olarak da kullanabilirsiniz.
 • Poşet: Plastik poşetlerle telefon, kamera, cüzdan gibi değerli eşyalarınızı sarabilir ve onların ıslanmasını engelleyebilirsiniz. Yanınıza alacağınız büyük bir çöp poşetini çanta yağmurluğu olarak da kullanabilirsiniz.
 • Sırt Çantası: Kamp faaliyetlerinin olmazsa olmazı. Eğer sadece yaz aylarında kamp yapmayı sevmiyorsanız yağmurluklu bir kamp çantası satın alabilir ve eşyalarınızın ıslanmasını engelleyebilirsiniz.
 • El Feneri ve Yedek Piller: Sonbahar günleri kısa, geceleri uzundur. Bulutlu olan hava beklediğinizden önce kararabilir. Yanınızda bir ışık kaynağı ve yedek piller taşıdığınızdan emin olun.
 • İlk Yardım Seti: Bir kampın olmazsa olmazı. Üzerine konuşmaya gerek olmadığını düşünüyorum.
Sonbahar kampı
Sonbahar Kampı, Fotoğraf Amine M’Siouri Pexels.com

Sonbahar Kampı İçin Diğer Tavsiyeler

Sonbahar kampınızın keyfini çıkarmak için bahsetmek istediğim diğer hususlara bakacak olursak;

Farklı alanların farklı tatlar sunacağını unutmayın. Diğer kampçıların deneyimlerinden faydalanın ve sizin için en güvenilir lokasyonu seçin. Özellikle ticari bir kamp alanında kalmak istiyorsanız halen açık olduğundan emin olun, ülkemizdeki çoğu kamp alanı Eylül sonu veya Ekim başı gibi faaliyetlerini durduruyor.

GÖZAT  DayZ (Post Apocalypse)

Havanın yaz mevsimine göre daha erken kararacağını unutmayın. İnternetten kamp yapacağınız yerde gün batımının ne zaman olduğuna bakmaktan zarar gelmez, böylece yürüyüşlerinizi ve diğer aktivitelerinizi buna göre planlayabilirsiniz. Konaklama hazırlıklarınızı hava kararmadan önce yapmayı unutmayın. Yürüyüşe çıkmışsanız kamp alanınıza erken dönün.

İster çay, ister kahve sevin, yıldızların altında sıcak birşeyler içmek keyiflidir. İçeceklerinizi sıcak tutmak için bir termos ya da yalıtımlı bardak bulundurun. Eğer tek günlük kamp yapmayı planlıyorsanız yemeklerinizin en azından bir kısmını evde hazırlayın, böylece yemek hazırlamakla geçireceğiniz zamanı kamp ateşi başında geçirebilirsiniz. Ancak yiyeceklerinizi hava kararmadan önce toplamış olduğunuzdan ve çadırınızdan uzak güvenilir bir noktada tuttuğunuzdan emin olun. Yaban hayvanlarını kamp alanınıza çekmeyin.

Susuz kalmayın. Hava ne kadar serin olursa olsun yanınızda yeterli miktarda su taşıyın.

Sizlerin de sonbahar kampları için vereceğiniz tüyolar ya da merak ettikleriniz varsa aşağıda yer alan yorumlarda paylaşabilir. Kampçılık konusunda hergün büyüyen Bushcraft Okulu ailesinin üyesi olmak isterseniz forumlarımıza katılabilirsiniz.

Oy Verebilirsiniz.
[Toplam Oy: 3 Ortalama: 5]
Serkan Sezer
Doğaya meydan okumaması gerektiğini bilen, ona adapte olmak isteyen, bushcraft felsefesini hayatının merkezine oturtmuş bilinmeyen bir denklemin parçası. Şehir hayatında tıp doktoru, video içeriği üreticisi ve internet sitesi geliştiricisi olarak hayatına devam etmekte.