(Survival) Hayatı İdame Nedir?

(Survival) Hayatı İdame Nedir?

 class=

‘’Survival’’, sözlük anlamı olarak ‘’Hayatta Kalmak, Sağ Kalmak, Kurtulmak’’ gibi anlamlara gelmektedir. Bu hayatta kalma disiplinini tecrübe etmiş kişilere ‘’Survivor’’ ya da  ‘’Survivor Man, Survive Man’’ denilmektedir.

İkisi arasında fark yokmuş gibi gözükse de aslında birbirinden farklıdır. Bu farkı kısaca şu şekilde özetleyecek olursak…

Survival, planlanmayan beklenmedik olumsuz durumda elimizde bulunan imkânları kendi lehimize çevirerek bu zor durumdan en kısa sürede kurtulma ve hayatta kalma durumudur.

Bushcraft, kendi kararımız ile kısa süreli yada devamlı bir şekilde doğada hayatı idame branşıdır. Ayrıca planlarımız haricinde gelişebilecek olumsuz durumlarda da imkânlar doğrultusunda hayatı idame durumudur. Bushcraft ile ilgili daha detaylı bilgiyi burada bulabilirsiniz.

Bu şekilde bir tanım yeterli olacaktır. Baktığımızda ikisinde de hayatta kalma durumu söz konusu fakat Survival da amaç bulunduğumuz ortam, planlarımız dâhilinde olmadan zorunlu bir şekilde düştüğümüz durum karşısında elimizde ki tüm imkânları kullanarak hızlıca bu durumdan kurtulmaktır.

Gelin şimdi beklenmedik bir durumda neler yapmalıyız kısaca onlardan bahsedelim:

Doğa tecrübemiz ne olursa olsun bu tip durumlara düşmeyeceğiz diye bir şey olamaz. Örnek vermek gerekirse (Klasik Örnekler) uçak kazası, gemi kazası, araba kazası ya da doğal afetler durumunda kendimizi farklı senaryolar içinde bulabiliriz. Bu senaryoların ortak noktası sizin içinde olduğunuz zor durum olacaktır. İşte bu andan itibaren hayatta kalabilmek için yapacağınız tüm çaba ve sergilediğiniz yetenekler Survival durumunu kapsar.

Örnek Senaryo:

Survival hakkında bir şeyler anlatmaya başlayınca ilk verilen örneklerden biride uçak kazasıdır. Uçak kazası beklenmedik bir durumu izah etmenin en bilindik senaryosudur. Çaresizlik ve tamamen kontrol dışı bir durumdur ve eğer hayatta kalırsanız bilmediğiniz bir yerlerde olabilirsiniz.

Bizde bu örnekten yürüyelim ve kaza sonrası yapılması gerekenlerden bahsedelim.

Kazadan sağ çıktığınızda ilk olan ‘’Hayatta kalma Olgusu’’ ve daha sonra da en yakın yerleşime giderek yardım bulmak olacaktır. Bilmemiz gereken bu tür bir kazada kesinlikle panik hali olacaktır ve yapmamız gereken sakinleşerek mantıklı ve sağlıklı düşünmemizdir. Daha sonra etrafımıza bakarak bulunduğumuz yeri tanılamalıyız. Ayrıca enkazda işimize yarayacak olan malzemeleri de alarak kendi lehimize kullanmalıyız. Etrafta işimize yarayacak her şey bizi hayattı idame etmemizi sağlayacaktır. Toplanan malzemeler ne olursa olsun yeteneklerimizi kullanarak onları ihtiyacımız olana dönüştürmeliyiz. Cam parçasından kesici alet yapmak, koltuk kılıfından battaniye yapmak, etrafa saçılmış çantaları kullanarak farklı icatlar oluşturmak hayatta kalmamızı sağlayacak etkenlerdir.

GÖZAT  Kuksa Şablon (Model-1)

Bu ve buna benzer senaryolarda önemli olan şey, sakin kalarak en hızlı şekilde çözüm bulmak ve planlı bir şekilde ilerlemektir.  

Alive (1993) Filmi Yukarıda örneğini verdiğimiz senaryoyu anlatmaktadır.

SAKİN KALMAK:

Doğada beklenmedik bir durumla karşılaşırsak ilk yapılması gereken şey ‘’Sakin’’ olmaktır. Çünkü panik halinde doğru kararlar alamayabilirsiniz. Vereceğimiz kararlar hayatımızı etkileyecek kararlar olacağından doğru düşünmeli ve iyi bir plan yapmalıyız.

Sakinleşmek için 5 yöntem:

Kendinizi Bırakın:

İçinde bulunduğunuz durumu abartıp büyütmemek tamamen sizin elinizde. Önce başınıza gelen şeyi kabullenin ve kötü şeyler düşünmeyi bırakın. Olumsuz düşünceleri zihninizden uzaklaştırın.

Nefes Alın:

 • İçeri ve dışarıya doğru beş derin nefes alın (karnınızın her bir nefesle birlikte geri gelmesi gerekir)
 • Her nefeste stresin vücudunuzu terk ettiğini hayal edin.
 • Gülümseyin. Gerekirse rol yapın.

Pareidolia (Göz ilizyonu):

Çocukken birçoğumuz bulutlara bakarak onları kimi zaman bir insana kimi zaman da bir nesneye benzetmeye çalışarak oyunlar oynamışızdır. Pareidolia; nesnelere, desenlere ve şekillere bakarak onları farklı bir şeye benzetme yöntemidir. Panik sırasında bu yöntemi kullanarak hem duygu ve düşüncelerimizi hem de zihnimizin atak oluşturmak için kullandığı enerjiyi başka bir alana kanalize etmiş oluruz.

Gevşeyin:

Solunum seansınızdan sonra, sıkı veya gergin olan alanları tespit etmek için hızlı bir vücut taraması yapın. Tam gevşemeyi teşvik etmek için gerginlik altındaki vücut bölgelerinize hafifçe dokunun veya masaj yapın.

Sakinleşmek İçin Anahtar Kelimeler Kullanın:

 • “Her şey yolunda – Sakinleşeceğim ve zihnim dengede.”
 • “Olacak her şey zaten oldu. Ben güvendeyim ve hiçbir şey bana zarar vermeyecek.”
 • “Dur, ayağa kalk ve kontrolü ele al. Dizginleri eline al ve şu anda sakinleş.”
 • “Bana hiçbir şey olmayacak. Güvendeyim, sadece nefes almalı ve kendime güvenmeliyim.”

Yukarıda bahsettiğimiz sakinleşme metotları panik atak durumlarında da kullanılmaktadır. Sakin kalmak bizim ilk kuralımız olduğu için bu konuyu ciddiye alarak araştırın ve kendinizi geliştirin.

GÖZAT  Savaşın Ortasındaki Bir Şehirden Kaçış İçin Pratik Öneriler

5 TEMEL MADDE:

 • Ateş Yakmak
 • Su Bulmak
 • Barınak Yapmak
 • Yiyecek Bulmak
 • Yön Tayini

Bu saydığımız 5 temel madde tüm hayatı idame branşları için geçerlidir. Bu maddelerin sıralamasını,  ihtiyaçlarımız doğrultusunda yapmalıyız.

Ateş Yakmak:

İnsanoğlu ateş ile tanıştıktan sonra soğukta ısındı, karanlıkta aydınlandı ve doğada bulunan vahşi hayvanlardan kendini koruyabildi. Ayrıca yiyeceklerini pişirerek besin şeklini de değiştirdi. Ateşi kullanarak demiri ve diğer madenleri de işlemeye başladı.

Ateş sayesinde hızlı bir şekilde doğada hâkimiyetini kurdu ve gelişti. Tarihten öğrendiğimiz bu bilgiler bize ateşin insan için önemini anlatmaya yeterli olacaktır.

Su Bulmak:  

Sıradan bir insan susuz yaklaşık 3 gün yaşayabilir fakat bazı durumlarda 8 ila 10 gün arasında dayanan insanlar görülmüştür. Kuşkusuz bu süre çevresel koşullara göre de değişir. Bu yüzden yaşamak için ilk yapmamız gereken şeylerden biri su bulmaktır.

Barınak Yapımı:

Doğada ya da herhangi bir alanda beklenmedik bir durumla karşı karşıya kalırsak kendimize güvenli bir alan oluşturmak zorundayız. Bizi bekleyen dış tehlikelerden (Vahşi Hayvanlar gibi) ve hava koşullarından korunmak için bir yerde barınmanız gerekmektedir. Doğada oluşturacağımız barınak çeşitleri olduğu gibi mağaza ya da benzeri oyukları da kullanabiliriz. Doğa haricinde farklı bir ortamdaysa, güvenli bir şekilde sığınacağımız bir alan bulmalıyız.

Sitemizde barınak çeşitleri ve hazırlanışları ile ilgili makaleler bulabilirsiniz.

Yiyecek Bulmak:

Su içerek uzun süre aç yaşanabiliyor.

Yemek yemeden hayatta kalmanın süresi, vücut ağırlığına, genetik özelliklere, diğer sağlık sorunlarına ve en önemlisi vücudun ne kadar susuz kaldığına bağlı olarak değişir. Yiyecek olmadan insanlar genellikle 10 ile 14 gün aç kalabilir.

Ama her geçen gün ya da saat bizi daha da güçsüz yapacağından yiyecek bulmak zorundayız. Bunun için hangi bitkileri yiyebilirim, nasıl tuzak kurarım gibi sorularında cevaplarını bilmemiz gerekiyor. Bu konu uzun olduğundan ayrı bir makale olarak düzenleyeceğiz. Ama genel olarak tuzakla avlanma konusundan biraz bahsedelim.

 • Tuzak kurmak zamandan kazanmak demektir.
 • Birkaç tane kolay tuzak kurduğunuzda diğer seçenekleriniz boşa çıkarsa bile tuzağınızda bir av olabilir.
 • Aktif avcılık yaparak harcayacağınız zaman ve enerjiyi başka işlerde kullanabilirsiniz. (barınak yapmak, ateş yakmak, su bulmak gibi…)
 • Hava karardığında dışarı çıkan bazı avları avlamak için de tuzak kurmak iyi bir yöntemdir.
 • Hava koşullarının çok soğuk veya çok sıcak olduğu ortamlarda, tuzak kullanırsanız; Siz barınağınızda beklerken tuzağınız işlevini yapar.

Önemli:  “Orman ve su İşleri Bakanlığının 4915 sayılı Kara Avcılığı Kanununu doğrultusunda TUZAK ile avlanmak yasaklanmıştır.”

GÖZAT  Glamping Nedir?

Bulunduğunuz yerden ayrılacaksanız mutlaka yaptığınız tuzakları bozun!

Yön Tayini:

Yukarıda örneklerini verdiğimiz bizi zor şartlarda bırakan beklenmedik senaryolar karşısında amacımız bulunduğumuz yerden sağlıklı bir şekilde kurtulmaktır. Yardım kısa süre içinde gelmediği takdirde intikal etmek zorundayız. Bunu yaparken de nereye gitmemiz gerektiğini bilmeliyiz.

Yön Bulma Yöntemleri Nelerdir?

 • Pusula ile Yön Bulma
 • Güneş Metoduyla Yön Bulma
 • Mezarlıklara Bakarak Yön Bulma
 • Karınca Yuvalarına Bakarak Yön Bulma
 • Çubukla Yön Bulma
 • Camilere Bakarak Yön Bulma
 • Yosunlara Bakarak Yön Bulma
 • Saat İle Yön Bulma
 • Yıldızlara Bakarak Yön Bulma
 • İneklere Bakarak Yön Bulma

Yukarıda saydığımız yön bulma yöntemlerini ayrıca makale olarak yayınladık. Buradan ulaşabilirsiniz.

Farklı senaryolar ile içine düşebileceğimiz zor durumlarda bilmemiz gereken temel konuları kısaca anlatmaya çalıştık. En azından sıklıkla karıştırılan Bushcraft ve Survival branşlarını ayırt ettiğimizi düşünüyorum.

İlgili Filmler:

Oy Verebilirsiniz.
[Toplam Oy: 2 Ortalama: 5]
Egemen İzmirli
Kendini doğaya adamış maceraperest, doğa adamı, iç mimar ve blog yazarı.