Suya Dayanıklı Kumaş Nasıl Yapılır?

Suya Dayanıklı Kumaş Nasıl Yapılır?

 class=

Doğa aktivitelerinde bizim için önemli olan konulardan biri de malzemelerimizin suya dayanıklı olmasıdır. Çanta, bot, kıyafet gibi temel eşyalarımızın suya dayanıklı olması bizim için büyük avantaj olacaktır. Ayrıca mevsimin yaz ya da kış olması da önemli değildir.

suya dayanıklı kumaş
Lavvu Tent

Bu makalede sizlere kumaşı nasıl suya dayanıklı hale getiririz bunu anlatmaya çalışacağım. Ben bu yöntemi Lavvu Tent ekipmanım da uygulamıştım. Mumlu kanvas kumaş olarak bilinen malzemeden üretilen bu ekipman yağmurlu havada nemlenerek içeri su sızdırmıştı. Bunun üzerine kumaşa tekrar dikkatli bir şekilde mumlama işlemi yapılması gerekiyordu.

Suya Dayanıklı Kumaş Hazırlama Malzemeleri:

  • Balmumu (kıyılmış veya rendelenmiş)
  • Haşlanmış keten tohumu yağı
  • Fırça
  • Teneke kutu
  • Karıştırmak için sopa
  • Küçük tencere
  • Saç kurutma makinesi
  • Kullanılacak Kumaş (Koton, Kanvas veya Deri malzemelerde rahatlıkla kullanılabilir.)

Not:

Keten tohumunu haşlarken çıkan koku rahatsız edici olduğundan açık alanları tercih ediniz.

Balmumunu Eritmek:

Eritme işlemini anlatmaya başlamadan önce belirtelim, tarif eşit miktarda balmumu ve haşlanmış keten tohumu yağı içermektedir.

İçinde birkaç santim su bulunan tencereyi ateşin üstünde ısıtın. Su ısındıktan sonra tencerenin içine teneke kutuyu koyun. Daha sonra içine eritilecek miktarda balmumunu koyun. Miktarı siz yapacağınız işleme göre belirleyeceksiniz. Balmumunun kalitesi önemli değildir.

Haşlanmış Keten Tohumu Yağı:

Balmumu eritme işlemi bittikten sonra tenekeyi ısıtıcının üzerinden alarak içine haşlanmış keten tohumu yağını ilave edin.

 Balmumu ve Keten yağı aynı oranda olacak unutmayın!

Uygulama:

Yağı ilave ettikten sonra kutuyu tekrar ısıtıcının üzerine koyarak karıştırmaya başlayın. Yağ ısınıp iyice karıştıktan sonra kumaşa uygulama vakti geldi demektir. Fırçayla kumaşın üzerine bu karışımı sürün. Sürdüğünüz malzeme bir süre sonra katılaşmaya başlayacaktır.

GÖZAT  Savaşın Ortasındaki Bir Şehirden Kaçış İçin Pratik Öneriler

Burada önemli olan bu malzemenin kumaşın gözeneklerine girip boşlukları ve lifleri doldurmasıdır. Sürdüğümüz malzeme katılaşarak katman haline gelmeye başlarsa saç kurutma makinası ile ısıtarak malzeme eritilir ve kumaşın liflerinin bu malzemeyi iyice emmesi sağlanır. Saç kurutma makinası ile kumaşın her noktasına bu işlemi uygulayın. Kumaşın malzemeyi emmemiş bir alanının kalmaması gerekmektedir. Malzeme sürülmemiş taraf açık renkte olacaktır.

Önemli:

Sürme ve kurutma işlemini kumaşın iki yüzeyine de uygulayın!

Kurutma işlemi:

İşlem yaptığınız kumaş bir ya da iki gün açık bir alanda kurumaya bırakılmalıdır. Kumaşı elimize aldığımızda yapışkan bir yüzey hissediyorsanız kumaş kurumamıştır. Kurumuş kumaşın yüzeyinde pürüzsüz bir yüzey hissedeceksiniz.

Son olarak kumaşın üzerine su dökerek test edebilirsiniz.

Önemli:

Bu tür uygulamalar yaparken önce küçük deneme ve yanılmalarla kendinizi geliştirin. Kullanacağınız malzemenin ölçüsünü ve uygulama yöntemini ne kadar tekrar ederseniz o kadar başarılı sonuçlar elde edersiniz. İşi öğrendikten sonra asıl yapmak istediğiniz çadır yada benzeri malzemelerinizi daha güvenli ve doğru şekilde işlemiş olursunuz.

Oy Verebilirsiniz.
[Toplam Oy: 8 Ortalama: 4.6]
Egemen İzmirli
Kendini doğaya adamış maceraperest, doğa adamı, iç mimar ve blog yazarı.