Suyla Ateş Nasıl Yakılır? (Karpit)

Suyla Ateş Nasıl Yakılır? (Karpit)

 class=

Kamp aktivitelerinde bizi zorlayan koşullardan biri de yağışlı havalardır. Yağışlı havalarda kuru malzeme bularak ateş yakmak bazen çok zor olabiliyor. Özellikle ateş başlatıcı araçları kullanmak bu tür havalarda imkânsız hale gelebiliyor. İşte bu ya da buna benzer durumlarda, suyla ateş yakmaya yarayan karpit isimli bir malzemeyi sizlere tanıtmak istedik.

suyla ateş yakma
Suyla Ateş Yakma

Karpitin, kimyadaki karşılığı Kalsiyum karbürdür (Calcium Carbide). Karpitler bazılarının bildiğinin aksine bir maden değildir aksine endüstriyel ürünlerdir. Karpitler, kireç ve kömürün yaklaşık 2200 derecede elektrikli ark fırınlarında eritilmesi ile elde edilir. Üretimden çıkan karpit büyük parçalar halindedir ve çok sert olduğu için özel kırma makinelerinde kırılarak istenilen ölçülere getirilir.

karpit

Karpit yanıcı bir maddedir ve karpitin suyla oluşan tepkimesi sonucu asetilen gazı (C2H2) meydana gelir. Karpitin günlük hayattaki çoğu kullanımı bu özelliğe dayandırılarak yapılır.

Kullanım Alanları:

1900’lü yılların başlarında karpitin kolay bir şekilde üretilmesi ile karpitli lamba ve ocaklar geliştirilmeye başlandı. Evlerde, iş yerlerinde, bisikletlerde, madenlerde geniş bir kullanım alanı bulunmaktaydı.

Eski zamanlarda sokak aydınlatmalarında karpit lambası kullanılmaktadır. Karpitli lambası asetilen gazını yakarak ışık verir. Etilen (asetilen) gazı; özellikle yeşil muzların, armutların, mandalina, limon gibi narenciyenin sarartılmasında kullanılmaktadır.

Günümüzde, Deniz fenerlerinde, madenlerde kullanımı devam etmektedir. Kamp aktivitelerinde yiyecek (Konserve vb.), suyun kaynatılmasında ve aydınlatma olarak kullanılabilir. Bushcraft ve Survival aktiviteler de oldukça yaygın kullanılmaktadır.

Bir dönem balık avcılığında kullanılmıştır. İlerleyen zaman da bu metot yasaklanmıştır.

Karpit Nasıl Elde Edilir:

Karpit, (CaC2), kok kömürü ve söndürülmemiş kirecin elektrik fırınlarında 2760-3870 °C de ergitilmesiyle elde edilir. Fırınlarda elde edilen karpitler potalara dökülerek soğutulur. Potalardan alınan kütle halinde ki karpit değirmenlerde kırılarak, küçük parçalar haline getirilir. Daha sonra eleklerden geçirilerek tane büyüklüklerine göre sınıflandırılır.

GÖZAT  Alüminyum Tencere, Tava, Çaydanlık Zararlı Mı?

Tane büyüklükleri (2mm-7mm), (7mm-15mm), (15mm25mm), (25mm-50mm) ve (50mm-80mm) ölçülerindedir. Tane büyüklüğüne göre ayrılan karpitler, bidonlara doldurularak piyasaya sunulur. Bu bidonların ağırlıkları 60kg-70kg arasındadır.

Önemli: Karpit bidonlarının su ve ateşten uzak depolarda saklanması gerekmektedir!

İlgili Linkler.

Oy Verebilirsiniz.
[Toplam Oy: 6 Ortalama: 4.7]
Egemen İzmirli
Kendini doğaya adamış maceraperest, doğa adamı, iç mimar ve blog yazarı.