Tarp Nedir? Kullanım Şekilleri ve İncelikleri

Tarp Nedir? Kullanım Şekilleri ve İncelikleri

 class=

Tarp, dilimizde Tente manasına gelen Tarpaulin kelimesinin kısaltması olarak bilinen bir ekipmandır. Muşamba, branda ve benzeri örtme, su geçirmezlik ve dayanıklılık özelliklerine sahip malzemelerdir. Bushcraft ve kamp aktivitelerinde tercih edilen bir malzeme türüdür. Gölgelik, panço, tente gibi çeşitli isimlerle de anılır.

Az yer kaplaması ve kolay kurulumu sayesinde yurt dışında kullanımı, ülkemize göre daha çok tercih edilen bir ekipmandır. Outdoor mağazalarda siparişe bağlı getirilen bu tip ürünlerin kullanımı malesek ki Türkiye’de henüz yaygınlaşamamıştır. Günden güne artan talep karşısında ilerleyen zamanlarda yaygınlaşması kaçınılmazdır. Ülkemizde de Bushlove markası tarafından profesyonel üretime başlanmıştır.

Bir doğa yürüyüşünde yada herhangi bir aktivitede yanımıza aldığımız ekipmanların kullanımları ve kaliteleri kadar ağırlıkları da önemlidir. Uzun yürüyüşlerde ve beklenmedik durumlarda ‘’Tarp’’ hayat kurtaran bir ekipman olabilir.

Nerelerde Kullanabilirim?

Tarp, tente olduğu için bir çok durumda kullanılabilir. Doğada barınak yapımı, Çadır tentesi, Gölgelik, Çadır Altlığı, Poncho (Yağmurluk) olarak ana ekipman yada yardımcı ekipman olarak kullanılabilir. İki ağaç arasına gerilerek yatmak için hamak olarakta kullanılabilir.

Belirttiğimiz kullanım amaçları doğa yapısı, iklim ve ortama göre değişkenlik gösterebilir. Ayrıca kullanmak istediğiniz şekile göre yanınızda tarp ipi (halatı) veya tarp direği (genellikle katlanır ya da teleskopik formda bulunur) taşımanız gerekebilir.

Çantamızda bulunan Tarp ile yağmur suyunu toplayabilir yada toprakta kazdığımız çukur üzerine örterek, çıkan nemi bir çanak içinde biriktirebiliriz. Bu sayede su ihtiyacımızı karşılayabiliriz. Örtü özelliğinden faydalanarak ağaç dallarından yaptığımız barınakların üzerine örterek daha dayanıklı yaşam alanları oluşturabiliriz. Mağara ve benzeri sığınma alanlarında yine Tarp işimize yarayacak bir ekipmandır.

GÖZAT  Jan Baalsurd

Bizi güneşin sıcağından, yağmurda ve hatta soğuktan koruyan bu tür bir ekipmanı mutlaka yanımızda taşımalıyız. Az yer kaplaması ve hafif olması keşif amaçlı aktivitelerde rahatlıkla taşınmamıza olanak sağlar.

Tarp Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Öncelikle kullanılan malzemeye dikkat etmeliyiz. Üreticiler kullandıkları malzemelere göre fiyatlar belirlemektedirler. Ucuz fiyata tarp buldum diyerek alınan ürünlerden memnun kalınmayabilir. Tarp almadan önce alacağınız ürünü mutlaka araştırın!

Tente de aradığımız özellikleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Su geçirmezlik özelliği
    • Tarp kumaşı su geçirmez olmalıdır.
  • Gerdirmeye dayanıklı olması
  • Ağırlığı
    • Olabildiğince hafif olmalıdır.
  • Ölçüleri
  • Fonksiyonları
  • Fiyatı

Su geçirmezlik özelliği verimli olan tarplar genellikle ‘’Poncho Tarp’’ olarak adlandırılmaktadır. Bu tip tarplar yağmurluk olarak da kullanılmaktadır fakat giyilebilir olmaları ebatlarının küçük olmasına sebebiyet verir.

Gerdirmeye dayanıklı olmasının sebebi, Tarpın kullanımında genelde ipler yardımıyla kurulum yapılması sebebi iledir. Eğer kurulmak istenen bölgede ağaçlar varsa herhangi bir direğe ihtiyaç duyulmaz. İpler yardımı ile kurulan Tarplar ayrıca doğada rüzgara da maruz kalmaktadır. Bu sebeple kumaşın dayanıklı olması gerekmektedir.

Doğa yürüyüşlerinde ne kadar az ağırlık taşırsak o kadar rahat ederiz. Bu malzemeyi seçerkende mutlaka ağırlığına dikkat etmeliyiz.

Genellikle 3mX3m ölçülerde bulunan tarpları 4mX4m ve 4mX3m ölçülerde bulmakta mümkündür. Bu ölçülerin altında alacağınız Tarp fonksiyon olarak size çok seçenek sunmayabilir. Farklı katlama yöntemleri ile büyük ebatlarda alacağınız Tarp ile Baton yada bir dal parçası ile kendinize çadır yapmanız mümkün olacaktır.

Kumaşın kalitesine göre fiyatlarıda değişkenlik göstermektedir. 200 TL ile 1.000 TL aralığında saılan bu ürünler kafa karıştırabilir. Genel olarak yüksek rakamlara bir tarp almakta mantıklı olmayabilir. Yaşadığınız coğrafya ve iklime göre doğru karar vermeniz gereken bir durumdur.

GÖZAT  Kav Mantarı ile Ateş Başlatmak

Tarp Aksesuarları Nelerdir?

Aldığınız ürün içinden genellikle gerdirme ipi ve gerdirme çubukları çıkmaktadır. Bunlara ilave olarak Tarpların üzerinde bulunan gerdirme uçlarına bağlı kalmadan kullanım için ‘’Tarp Clamps’’ denilen kıskaçlara ihtiyacınız olabilir. 

Değerlendirme:

Deneyim ve kullanıcı yorumlarına göre Tarplar yanımızda olması gereken ekipmanlardan biridir diyebiliriz. Çadırdan hızlı kurulumu, ağırlık avantajları ve kullanım alanları doğrulturunda avantajlı bir ürün diyebiliriz.

Ancak çadır olarak kullanımında zeminin olmaması (İsteğe bağlı) karşımıza dezavantaj olarak çıkabilir. Katlama biçimine göre oluşturduğumuz çadır formunda kalacak açık alanlar sıcak ve soğuk sorunları yaşatabilir. Ayrıca açık kalan alanlarda sinek, sivrisinek ve benzeri haşerelerden bizi koruyamaz.

Bu tür bir ekipmanı almak tamamen sizin kararınız olacaktır.

Tarp Kullanım Şekillerinden Bazıları

Quechua Tarp / Quechua Tarp Fresh Gölgelik Kurulumu
Tarp Kurulumu İçin Şekiller

Tarp Tente Fiyatları

Üreticinin yerli ya da yabancı olmasından, kumaşının özelliğine ve ebatlarına kadar birçok etken olmasına rağmen 150 TL’den başlayan ve 3.000 TL’ye kadar ulaşan aralıkta tenteler outdoor mağazalarında satılmaktadır.

İlgili Linkler

Oy Verebilirsiniz.
[Toplam Oy: 6 Ortalama: 4.7]
Egemen İzmirli
Kendini doğaya adamış maceraperest, doğa adamı, iç mimar ve blog yazarı.