Teepee Çadır Nedir?

Teepee Çadır Nedir?

 class=

Doğada hayatımızı idame ettirmek için bazı ihtiyaçlarımız vardır. Yiyecek bulmak, su bulmak, ateş yakmak ve barınak hazırlamak gibi ihtiyaçlar bunların başında gelmektedir. Bu konuda son zamanlarda Ülkemizde popüler hale gelen Bushcraft ile ilgilenenlerin yakından bildiği Teepee çadırlar hakkında bir makale hazırladık.

Teepee

Teepee Çadır Nedir?

‘’Tipi Çadır’’ yada gerçek adıyla ‘’Teepee Çadır’’ aslında Kızılderililerin kullandığı bizon derisinden yapılan, ortasına direk bulunan, gerdirilerek oluşturulan konik formda ki çadırlardır.

Günümüzde bu tarz çadırlar mumlu kanvas kumaştan imal edilmektedir. Plastik / Naylon karışımlı benzeri su geçirmez malzemelerden de bulmak mümkün.

Konik biçimli bu çadırların bir giriş kapısı bulunmaktadır ve zeminleri yoktur. İsteğe bağlı zemine başka bir kumaş yada branda serilebilir. Orta direğin bağlandığı üst kısımda baca çıkışı mevcuttur. 

Kızılderililer başta olmak üzere birçok medeniyette bu çadırlar insanları kötü hava koşullarında korunaklı barınak imkanı sunmuştur. Su geçirmez yapısı ve kolay kurulabilir olması bu çadır modelini Bushcraft aktiviteleri için cazip kılmaktadır.

Teepee
Kızılderililer Teepee Çadırlarını Bizon derisinden yapıyorlardı.

Çadırın üst orta direk bağlantısında bulunan baca deliği çadır içinde ateş yakma imkanı sunmaktadır. Soğuk kış mevsiminde çadır içinde yakılan ateş bize gerçekten iyi bir korunma sağlar. Ayrıca konik ve dik formu, karlı havalarda çadırın üzerinde birikecek kar kümelerininde oluşmasını engeller. Sıcak yaz aylarında ise baca ve kapı arasında serin hava akımı doğal bir soğutma sistemi oluşturur.

Kızılderililer çadırlarına gece kondu anlamına gelen ‘’Teepee’’ adını vermişlerdir. Göçebe yaşayan bir çok toplum bu tarz çadırları tercih etmiştir. Kolay kurulması, kolay toplanması, taşınabilir olması ve en önemliside içeride rahat hareket etme imkanı bu çadırların en önemli özelliklerindendir.

Son zamanlarda ‘’Glamping’’ olarak adlandırılan aktivitelerde yine bu çadır tercih edilmektedir.

GÖZAT  Teepee Ateşi

Ayrıca keşif seyehatleri ve benzer aktiviteler içinde uygundur.

Yukarıda belirttiğimiz gibi bu çadırın en önemli özelliği olan iç hacmi ve kullanımıda dikkate değer bir konfor sunmaktadır. Geçmişte kabilelere rahat ve konforlu yaşam imkanı sunan bu çadırlar günümüzde de 10m genişlikte taban çaplarına kadar üretilmektedir. 

Teepee

Nereden Alırım ?

Malesef ‘’Teepee Çadırlar’’ Ülkemizde her yerde satılmamaktadır. Bu çadırları satan outdoor mağazalarıda cazip olmayan yüksek rakamlarla bu çadırı satışa sunuyorlar. O yüzden almak isteyenler, yurtdışından spariş vererek bu tip çadırları kendi imkanlarıyla elde ediyor.

Türkiye’de 2-3 bin TL ile 10-15 bin TL arası fiyatlara bulmak mümkün. Malzeme kalitesi ve hacmine göre fiyatlar değişmektedir.

Yurt dışında 500 TL ile 700 TL arasında kargo bedeli dahil fiyatlarla alınabiliyor. Gümrük masrafı da 50 TL civarı ödeniyor.

İngiltere’ de bulunan bir satış sitesini buradan ziyaret edebilirsiniz. Aynı zaman da teknik bilgileride bulabilirsiniz.

Makale içeriğine forum sayfamızda, yorumlarla yardımcı olabilirsiniz…

Oy Verebilirsiniz.
[Toplam Oy: 8 Ortalama: 4.8]
Egemen İzmirli
Kendini doğaya adamış maceraperest, doğa adamı, iç mimar ve blog yazarı.