Temel Hayatta Kalma Becerileri

Temel Hayatta Kalma Becerileri

 class=

Hayatta kalma becerileri, bir kişinin doğada yaşamı sürdürmek için kullanabileceği temel tekniklerdir. Bu teknikler barınak, yiyecek ve su gibi temel yaşam ihtiyaçlarını karşılamak için gereklidir.

Hayatta kalma becerileri ayrıca zararlı olan veya olmayan bitkiler arasındaki farkları ve vahşi hayvanlardan kaçınmanın stratejik yollarını bilmeyi gerektirir.

Artık hayatta kalma becerilerinin neden gerekli olduğunu görüyorsunuz. Daha fazla kendinizi yormayın, bu makalede, her hayatta kalanın sahip olması gereken on temel hayatta kalma becerisine göz atacağız;

Su Arıtma

Su yaşamın temel gereksinimidir. Daha önce üçler kuralında bahsettiğimiz gibi, insan susuz üç gün yaşayabilir. Bunun nedeni, insan vücudunun yüzde 60 kadarının sudan oluşması ve düzenli olarak suya ihtiyacı olmasıdır.

Vahşi doğada suyu arıtmanın birkaç yöntemi vardır. En kolay olanı kaynatmadır. Eğer yanınızda bir tencere varsa, bu sizin için mükemmel bir seçenektir. Bununla birlikte, bu yöntem potansiyel olarak zararlı mikroorganizmaları öldürecek olsa da, kir veya kalıntıları temizlemez. Çok kolay adımlarla kaynamadan önce suyunuzu tüketim için filtreleyebilirsiniz.

hayatta kalma becerileri
Pet şişe ile basit su filtresi oluşturma. Kaynak Reddit
  • Bir koniye benzeyen bir şey oluşturmak için tabanını keseceğiniz bir şişeye, kuma, çakıl parçalarına ve pamuklu bir beze ihtiyacınız olacaktır.
  • Pamuklu bezi şişenin altına yerleştirin ve şişenin içerisine en altta karbon (kül) olmak üzere yukarıya doğru kum, küçük taş parçaları ve çakıl ekleyin.
  • Şişenin üzerinden biraz su dökün, alt taraftan temiz suyun bir süre sonra damıtılmaya başladığını göreceksiniz.
  • DİKKAT !!! Basit filtre sistemi ile damıttığınız suyu direk içmeyin, bu damıtılmış su içerisinde halen sizi hasta edebilecek olan bakteri, parazit ve virüsler mevcut olabilir.
GÖZAT  Hayatta Kalma: Kanamaları Durdurmanın 6 Yolu

Doğada sağlıklı içme suyuna ulaşma konusunda daha fazla bilgiyi Su Dezenfeksiyonu isimli makalemizde bulabilirsiniz.

Barınak inşa etmek

hayatta kalma becerileri
Debris Barınak

Barınak doğada hayatta kalmak için en önemli şeylerden biridir, sizi sert hava koşullarından ve vahşi hayvanlardan korur. Çoğu insan doğaya çıkarken yanına çadır alıyor olsa da, acil durumlarda sığınak inşa etme yeteneği her hayatta kalanın sahip olması gereken bir beceridir. Ne zaman işe yarayacağını bilemezsiniz.

Ateş yakma

Ateş hayat kurtarıcıdır ve ısı, ışık, duman veya pişirme kaynağı olarak kullanılabilir. Bir hayatta kalma uzmanı olarak, bir çakmak veya kibrit çöpü olmadan nasıl ateş yakacağınızı bilmelisiniz. Yay veya el matkabı ile ateş yakma yöntemini deneyebilirsiniz.

Kaybolduğunuzda kurtarma ekibi için sinyal gönderme

Vahşi doğada kaybolmak herkesin başına gelebilir. Eğer sizin başınıza gelirse geri dönüş yolunuzu bulmanız gerekecek. Bu nedenle kurtarıcılar için nasıl sinyal verileceğini bilmeniz gerekir. Sinyal verme, kendinize dikkat çekme eylemidir – düzgün bir şekilde sinyal vermek için ortamınızdan bir şekilde farklı olmalısınız. En kolay yöntem farklı bir renge sahip bir şey kullanmaktır (outdoor ve avcılık ürünlerinin iç kısımlarında turuncu ve kırmızı renk kullanımı bu nedenle önemlidir), böylece çevrenize karşı kolayca farkedilir hale gelebilirsiniz.

Temel tıbbi becerileri öğrenmek

hayatta kalma becerileri

İlk yardım hakkında bilginiz yoksa basit bir yaralanma hayatınızı kaybetmenize yol açabilir. Ayak bileği burkulmasına veya yılan ısırığı gibi yaygın yaralanmalara nasıl müdehale edeceğinizi öğrenmelisiniz. Temel tıbbi bilgi çok önemlidir ve kritik durumlarda hayatınızı kurtarabilir.

Yiyeceklerin nasıl alınacağını bilin

İlk hayatta kalma günlerinde, muhtemelen yanınızda getirdiğiniz yemeğiniz vardır. Ama ikimiz de bunun kampınızın sonuna kadar yetmeyeceğini biliyoruz. Bu yüzden vahşi doğada yiyecek için nasıl kaynak sağlanacağını bilmek önemlidir.

GÖZAT  Kentsel Hayatta Kalma Rehberi - Toplumsal Olaylarla Nasıl Başa Çıkılır?

Vahşi doğada, meyveler, balıklar ve yenilebilir bitkiler en iyi yiyecek seçeneklerinizdir. Yiyecek bulmak için uzun arazilerde yürüme gücüne ve hatta yiyecekleri olumsuz koşullarda bile tanıma yeteneğine sahip olmalısınız.

Pusula kullanma

hayatta kalma becerileri

Eğer doğanın izlerini kullanarak yön bulma becerilerine sahip değilseniz, nerede olduğunuzu ve nereye gittiğinizi bilmek için bir pusulaya sahip olmanız gereklidir. Alanın bazı temel bilgileri ve iyi bir harita ile, kaybolur veya yolunuzu kaybederseniz, yeni bir rota çizebilirsiniz. Harita ve pusula becerilerini öğrenmiş olmak, gerektiğinde paha biçilmez hayatta kalma becerileri olacaktır.

Pusula seçimi ve harita kullanımı hakkında daha detaylı bilgileri Pusula Seçimi Nasıl Yapılır? ve Topografik Haritalar Nasıl Okunur? isimli makalelerimize göz atabilirsiniz.

Düğüm bağlama

İnanıyorum ki hepimiz bu beceri hakkında az çok bilgiye sahibiz. Düğümler birçok şey için yararlıdır: yelken, spor aktiviteleri, kaya tırmanışı ve benzeri.

Ayrıca, nehirden birini kurtarmak, barınağınızı inşa etmek için bir ağaca bir halat bağlamak, yemeğinizi bir ağaçta bir geceye asmak gibi şeyler hayatta kalma durumunda oldukça faydalıdırlar. Temel düğüm bağlama bilgilerini öğrenin ve her zaman yanınızda bir miktar halat taşıyın.

Hava tahmini

Bu oldukça kolay; ne zaman yağmur yağacak gibi göründüğünü bilir ya da yaklaşan doğal afet belirtilerini fark edebilirsiniz.

Yemesi güvenli bitkilerin tanımlanması

Vahşi doğa bir dizi tehlikeli bitki ile doludur. Ama onları tanımlamayı öğrenebilir ve onlardan tamamen kaçınabilirsiniz. Vahşi doğada tüm zehirli bitkileri tanımlayamasanız da, bilmediğiniz bitkilerden uzak durabilirsiniz.

Yukarıdaki becerilerden herhangi birine hakim olmak için, zihninizi onları öğrenmeye adamanız ve mümkün olduğunca pratik yapmanız gerekir. Vahşi doğada kolayca bulunabilecek malzemelerle pratik yapın. Kendinizi veya başka birini kurtarmak için onlara ihtiyacınız olabilir.

Oy Verebilirsiniz.
[Toplam Oy: 2 Ortalama: 5]
Serkan Sezer
Doğaya meydan okumaması gerektiğini bilen, ona adapte olmak isteyen, bushcraft felsefesini hayatının merkezine oturtmuş bilinmeyen bir denklemin parçası. Şehir hayatında tıp doktoru, video içeriği üreticisi ve internet sitesi geliştiricisi olarak hayatına devam etmekte.