Teepee Ateşi

Teepee Ateşi

 class=

Birçok kampçının kullanımını sevdiği ve benimde en sık kullandığım kamp ateşi tarzı olan, Tepee Fire, Tipi Fire, Te Pe Ateşi ve Piramit ateş olarak da isimlendirilen Teepee Ateşi adını şeklinden alıyor.

Tepee ateşi hızlı hazırlanabilmesi ve bol miktarda ısı üretmesi nedeni ile genellikle ısınma ve sosyal organizasyonlar esnasında büyük boyutlarda oluşturulsa da küçük ebatlı bir tepee ateşini yemek pişirmede ya da kıyafetlerinizi kurutmada da kullanabilirsiniz. Bol miktarda alev çıkarması nedeni ile yemek pişirmek için kullanılacak ise bir tripod ya da yardımcı yöntem kullanmanız gerekebilir.

Teepee Ateşi Nasıl Hazırlanır?

teepee ateşi
Teepee Ateşi

Konumu değerlendirin

Bu ateş, tercihen rüzgar olamayan ya da rüzgardan korunmuş bir alan gerektirir.

Ayrıca ateşinizi hazırlarken, her ateş çeşidinin hazırlanmasında geçerli olan ağacın altında yakmama, çadırlardan ve tutuşabilecek kuru ot gibi materyallerden uzakta olma gibi genel yangın önlemleri, rüzgar yönü ve benzeri faktörleri dikkate alın.

Tabanı oluşturun

Genellikle kamp ateşleri orman yangınların nedenidir, bu nedenle yangına yol açmaması için ateşi yakacağımız tabana dikkat edilmelidir. Ateşin alt kısımında tutuşabilecek ya da ateşi sıçratabilecek materyalleri temizlediğinize ve toprak zemine ulaştığınıza emin olun.

Sadece tepee tarzı bir ateş oluşturmak istiyorsanız, geleneksel kamp ateşinde olduğu gibi, ateşin etrafında taşlar veya yanıcı olmayan malzemelerle siper görevi görecek bir halka oluşturun.

Ateşi hazırlama

Ateşi hazırlamada kullanacağınız yakacak materyalleri üç grup olarak sınıflandırıp dizeceğiz.

Ateş çemberinin tam ortasına yeterli miktarda çalı çırpı (kuru yapraklar, çok ince dallar, kağıt vb her şey iyi sonuç verecektir.) yerleştirin ve kademeli olarak daha kalın tahta parçalarını bir üst katmana, onun da üzerine daha kalın odunları yerleştirin.

GÖZAT  Çadır Zemin Matı Nedir? Ne İşimize Yarar?

Ateşi hazırlarken olabildiğince kuru malzeme seçmeniz gerekiyor, aksi takdirde ateş bol miktarda duman çıkarıp, ateşin devamlılığı konusunda zorluklar yaşayabilirsiniz.

Ateşi yakma

Ateşin merkezindeki çalı çırpıyı merkez alarak ateşi başlatın, ateş daha sonra üst katmanlara yayılacaktır.

Ateşin devamlılığını sağlamak

Teepee ateşi, şeklini korurken yeni odun parçaları eklenerek sürekli olarak korunur. Odunlar bittiğinde, ihtiyaca binaen kalan közler kendi başına bırakılabilir.

Ateşi Söndürmek

Közler yeni bir ateş yakmak için kullanılabilir ya da söndürülmek isteniyorsa ateş halkasının tabanına yayılabilir, ardından su ile doğrudan söndürülebilir. Tamamen sönene ve soğuyuncaya kadar ateşin yanından ayrılmayın, aksi takdirde yeniden tutuşarak doğaya zarar verebilir.

Oy Verebilirsiniz.
[Toplam Oy: 3 Ortalama: 4.7]
Serkan Sezer
Doğaya meydan okumaması gerektiğini bilen, ona adapte olmak isteyen, bushcraft felsefesini hayatının merkezine oturtmuş bilinmeyen bir denklemin parçası. Şehir hayatında tıp doktoru, video içeriği üreticisi ve internet sitesi geliştiricisi olarak hayatına devam etmekte.