fbpx

Tercih Edilebilecek Kış Sporları

Kış aylarının yaklaşması ile birlikte evde vakit geçirmek istemeyen birçok kişi kışın yapabileceği aktivitelere yönelmektedir. Eğlenceli ve keyifli bir şekilde kış aylarını geçirmek isteyenlerin son dönemlerde tercih etmiş olduğu birçok popüler aktivitenin bulunduğunu bilmekteyiz. Sizlerde kış aylarında güzel bir şekilde vakit geçirebileceğiniz aktiviteler üzerinde araştırma yapıyorsanız, yazımızdan detaylara ulaşabilirsiniz. Sizlere bu yazımızda kış ayları için tercih edilebilecek sporlar hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Kış Sporları Nelerdir?

Kış ayları için tercih edebileceğiniz pek çok spor bulunmaktadır. Bunların seçimi tamamen sizlerin zevkine kalmıştır. Sizlerde kış aylarında evde sıkılmak yerine çeşitli aktiviteler ile birlikte zaman geçirmek istiyorsanız, sizlere vereceğimiz önerileri değerlendirebilirsiniz. Sizler için kış aylarında tercih edeceğiniz sporlar ve detaylarını listeledik.

1- Kayak

Kış sporları denilince ilk akla gelen spor kayaktır. Ülkemizde kış turizminin mevcut olduğu pek çok ilimizde kayak aktivitesinden faydalanmanız mümkündür. Özellikle bir ekip ile birlikte yapabileceğiniz kayak sizlerin oldukça keyifli ve eğlenceli bir şekilde vakit geçirmenizi sağlayacaktır. Sizlerde kış aylarında yapacağınız spor aktiviteler ile ilgili liste hazırlıyorsanız kayağı listenizin başına ekleyebilirsiniz.

2- Buz Pateni

Buz pateni

Buz pateni buz pisti üzerinde ya da buz gölü üzerinde gerçekleştirebileceğiniz en iyi sporlar arasında yer almaktadır. Kış aylarında çeşitli spor aktivitelerinden faydalanan birçok kişinin olduğunu bilmekteyiz. Fakat son dönemlerde en çok tercih edilen sporun buz pateni olduğunu hatta buz pateni eğitimlerinin de oldukça arttığını dile getirebiliriz. Sizlerde kış aylarında zevkli bir vakit geçirmek istiyorsanız buz patenini tercih edebilirsiniz.

GÖZAT  Hayatta Kalma: Gezi Planlaması ve Hazırlığı

3- Kızak

Kayak

Ülkemizin en bilindik ve geleneksel kış sporları arasında yer alan kızak günümüzde de popüler olarak tercih edilmeye devam edilmektedir. Kış aylarının en eğlenceli spor aktiviteleri arasında yapılan kızak özellikle belirli bir arkadaş grubu ile yapılan yarışlarda oldukça keyifli bir hale gelmektedir. Sizlerde kışın yapılabilecek sporlar listenize kızağı ekleyerek arkadaşlarınız ile birlikte keyifli ve güzel bir şekilde vakit geçirebilirsiniz.

4- Balık Tutma

balık tutma

Balık tutmayı bir spor dalı olarak adlandırmasak da kış aylarının en çok tercih edilen aktiviteleri arasında yer almaktadır. Buzul gölleri civarında sabır ile balık tutmak isteyen birçok kişi bunun oldukça keyifli bir aktivite olduğunu dile getirmektedir. Sizlerde iş hayatının ve günlük yaşamın stresinden uzak bir şekilde kafa dinlemek istiyorsanız, bu aktiviteyi gerçekleştirebilirsiniz.

5- Kar Kayağı

Kar kayağı kaykayın kar üstünde hızlı bir şekilde hareket etmesi ile birlikte gerçekleştirilen bir aktivitedir. Özellikle profesyoneller ve macera arayanlar tarafından tercih edilen kar kayağının son dönemlerin en popüler kış aktivitelerinden birisi olduğunu dile getirebiliriz. Oldukça eğlenceli ve keyifli olan kar kayağını tercih ederek sizlerde kış aylarında güzel bir şekilde vakit geçirebilirsiniz.

6- Buz Hokeyi

Buz hokeyine ülkemizde çok fazla bir şekilde rastlayabilmeniz mümkün değildir. Fakat son dönemlerde bu spora olan rağbetin oldukça arttığını da dile getirebiliriz. Kış sporlarının en çok sevilenleri arasında yer alan buz hokeyi ülkemizde de yer edinmeye başlamıştır. Sizlerde kendi takımınızı oluşturarak buz hokeyi oynayabilirsiniz. Son dönemde buz hokeyi takımlarının oluşturularak yarışmaların düzenlendiğini de dile getirebiliriz.

7- Doğa Yürüyüşü

doğa yürüyüşü

Doğa yürüyüşü yapmak kış aylarında en çok tercih edilen aktiviteler arasında yer almaktadır. Kışın vermiş olduğu huzur ve sakinlik ile birlikte birçok kişinin işin vermiş olduğu sinir ve stresten uzaklaşmasını sağlamaktadır. Sizlerde kış aylarında sizleri rahatlatabilecek bir spor etkinliği arıyorsanız doğa yürüyüşünden faydalanabilirsiniz. Doğa yürüyüşünü kesinlikle kışın yapabileceğiniz spor aktiviteleri arasına eklemenizi öneririz.

GÖZAT  1959 Dyatlov Geçidi Vakası

8- Snowboard

snowboard kış sporları

Snowboard, kay üzerinde kayma kabiliyeti olan bir panel üzerinde yapılabilen bir spor dalıdır. Kış turizmi açısından en çok tercih edilen Snowboard, kışın yapılabilecek en zevkli sporlar arasında yer almaktadır. Kaykayın ya da sörfün bir değişik versiyonu olan Snowboard ile birlikte sizlerde harika bir şekilde vakit geçirebilirsiniz. Adrenalin tutkunları tarafından tercih edilen Snowboardı kesinlikle kışın yapılabilecek sporlar listenize ekleyebilirsiniz.

9- Kar Motoru Yarışı

kar motoru yarışı

Kar motoru yarışı son dönemlerde ülkemizde en çok tercih edilen spor türleri arasında yer almaktadır. Kar motosikleti kullanılarak yapılan kar motoru yarışları hem hız severlerin hem de keyifli bir şekilde vakit geçirmek isteyenlerin en çok tercih etmiş olduğu sporlar arasında yer almaktadır. Kar üzerinde hızlı bir şekilde ilerlemek ve bir maceraya atılmak istiyorsanız arkadaşlarınız ile birlikte kar motoru yarışı yapabilirsiniz.

10- Kar Raftingi

Kar raftingi, ülkemizde yapılan kış sporlarının başında geldiğini bilmekteyiz. Dünya genelinde ekstrem sporlar arasında yer alan kar raftingi birçok kişi tarafından adeta bir maceraya dönüşmektedir. Oldukça çok tercih edilen kar raftinginin son zamanlarda ülkemizde de oldukça popüler bir şekilde tercih edildiğini bilmekteyiz. Sizlerde kış aylarında yapabileceğiniz sporlar arasına kar raftingini gönül rahatlığı ile birlikte ekleyebilirsiniz.

Kış Sporları İçin Tercih Edilebilecek Turizm Yerleri

Kış sporları için ülkemizde tercih edebileceğiniz pek çok turistik mekân bulunmaktadır. Özellikle son dönemlerde Erzurum ilimizde yer alan Palandöken Dağı’nın kış sporlarında oldukça çok tercih edildiğini dile getirebiliriz. Bunun yanı sıra Çankırı ilimizde yer alan Ilgaz Dağı, Bursa ilimizde yer alan Uludağ, Kayseri ilimizde yer alan Erciyes Dağı ve Erzincan İlimizde yer alan Ergan Dağı kış sporları için tercih edebileceğiniz en güzel mekânlar arasında yer almaktadır.

Oy Verebilirsiniz.
[Toplam Oy: 1 Ortalama: 5]
deniz
Yeni nesil amatör kampçı. Bilip öğrendiklerini Bushcraft Okulunda paylaşıyor.