Topografik Haritalar Nasıl Okunur?

Topografik Haritalar Nasıl Okunur?

 class=

Muhtemelen bir harita (özellikle topografik harita) ve pusula kullanımının bushcraft ve hayatta kalma aktiviteleri sırasında faydalı olduğu fikrine katılıyorsunuzdur.

Bir topografik harita bilmediğiniz ya da tam olarak deneyimlemediğiniz ve tarafınızca keşfedilmeyi bekleyen arazi hakkında ayrıntılı bilgiler sunar.

Makalemizde nelerden bahsedeceğiz?

  • Kontur çizgileri ve onları görselleştirebilme
  • Harita ölçekleri
  • Harita üzerindeki yardımcı detaylar
  • Topografik haritalara nereden ulaşabilirsiniz?

Kontur Çizgileri Araziyi Nasıl Tanımlar?

Basit haritalar gezi planlaması için idealdir ancak sahada yön bulmanıza ve uygun rotayı takip etmenize genellikle tam olarak yardımcı olamaz.

Topografik haritalar üzerinde yer alan kontur çizgileri ile elinizdeki kağıttan yola çıkarak gösterdiği araziyi üç boyutlu olarak değerlendirebilmenizi sağlar.

Kontur Çizgileri

Kontur çizgileri, aynı yüksekliği (rakımı) paylaşan noktaları birbiri ile birleştirerek arazinin dikliğini gösterir. Kontur çizgilerinden birbirine yakın olanları bölgenin eğiminin fazla yani dik olduğunu, birbirinden uzak olanlar ise eğimin az olduğunu gösterir.

topografik harita
Topografik Harita ve Arazinin Görselleştirilmesi

Kontur çizgileri ayrıca arazinin şeklini de gösterir. Tanıdık bir bölgenin topografik haritasını çalışmak, haritadaki arazi çizgilerini kontur çizgileriyle nasıl eşleştireceğinizi öğrenmenin harika bir yoludur.

Dizin kontur çizgileri: Her beşinci kontur çizgisi daha kalın, “dizin” çizgisidir. Bu çizgi boyunca bir noktada, tam yükseklik listelenir.

Kontur aralığı: Bir kontur çizgisinden diğerine kottaki yükseklik artışı harita içerisinde daima aynıdır. Birçok harita, 50 veya 100 metre kontur aralığına sahiptir; 100 metre aralık, her bir kontur çizgisinin bir sonraki en yakın çizgiden 100 metre yükseklikte olduğu anlamına gelir. Haritanızın kontur aralığını göstergesinde bulabilirsiniz.

GÖZAT  Uçmakdere Kamp Alanı

Bir alçalışın topografik örneği: Kontur çizgileri bazen, bir daire tepe yerine alçalış olduğunu gösterir. İçinde onay işareti bulunan bir daire, tepe noktasından ziyade bir çöküntüyü gösterir.

Harita Ölçekleri

Elinizde bulunan haritanın ölçeği haritanızın ne kadar ayrıntılı olduğunu gösterir. Örneğin 1/100 metre ölçeği, 1 cm uzunluğun sahada 100 metreyi ifade ettiğini gösterir. Ölçek haritanızın ne kadar ayrıntılı olduğunu gösterme konusunda size fikir verebilir.

Diğer Faydalı Harita Detayları

Harita göstergenize yakından baktığınız zaman kullanım ipuçları ve yön bulma verileri bulundurduğunu göreceksiniz. Öncelikle her çizginin, sembolün ve rengin ne anlama geldiğini anlamaya çalışın.

Genel olarak

  • Haritada yeşil renkli bölgeler daha yoğun bitki örtüsünü belirtirken, açık renkli veya renksiz alanlar açık araziyi gösterir.
  • Akarsu, göl ve deniz ise mavi renkle boyanır.
topografik harita

Açıklamada ayrıca haritanın ölçeği, kontur ve dizin çizgisi aralıkları, ızgara sistemleri (daha gelişmiş yön bulma faaliyetlerinde kullanılır) ve manyetik sapma (pusulanızı ayarlamak için gerekli) gibi önemli veriler listelenir.

Topografik Haritaları Nereden Satın Alabilirsiniz?

Harita Genel Müdürlüğü (HGM) Haritaları

Harita Genel Müdürlüğü, Harita Genel Komutanlığı, Milli Savunma Bakanlığı Müsteşarlığı’na bağlı asli görevi yurt savunması için gerekli tüm harita ve planların yapılması olan askeri bir birim iken, 2/7/2018 tarihli 703 sayılı KHK’nin 73 üncü maddesiyle, “Harita Genel Komutanlığı Kanunu”nun adı “Harita Genel Müdürlüğü adını almıştır.

Ülkemiz için hazırlanan haritalar için HGM haritaları altın standart olarak kabul edilir.

HGM’ye ulaşabilmek ve haritaları inceleyebilmek ve indirebilmek için https://www.harita.gov.tr/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

GPS / Navigasyon Cihazları

Çevrimiçi ve outdoor mağazalarında satılan taşınabilir GPS ve navigasyon cihazları ile topografik harita kullanabilirsiniz.

Oy Verebilirsiniz.
[Toplam Oy: 5 Ortalama: 4.6]
Serkan Sezer
Doğaya meydan okumaması gerektiğini bilen, ona adapte olmak isteyen, bushcraft felsefesini hayatının merkezine oturtmuş bilinmeyen bir denklemin parçası. Şehir hayatında tıp doktoru, video içeriği üreticisi ve internet sitesi geliştiricisi olarak hayatına devam etmekte.