Tüplü Dalış Nedir? Nasıl Yapılır?

Tüplü Dalış Nedir? Nasıl Yapılır?

 class=

Su sporları son zamanların en gözde ve en keyifli sporları arasında gösterilmektedir. Özellikle yaz aylarında pek çok kişi tatilinin yanı sıra bu su sporlarını tercih ederek stres atmayı sağlamaktadır. Su sporları arasında en çok ön plana çıkanın ise tüplü dalışlar olduğunu dile getirebiliriz. Pek çok kişi tüplü dalış konusunda araştırma gerçekleştirmektedir. Sizlerde tüplü dalışın ne olduğu ve nasıl yapıldığına dair araştırma yapıyorsanız, yazımızdan detaylara ulaşabilirsiniz. Sizlere bu yazımızda Tüplü Dalış Nedir? Nasıl Yapılır? sorularını cevaplandırarak detayları hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Tüplü Dalış Nedir? Nasıl Yapılır?

Tüplü dalış nedir?
Tüplü dalış nedir?

Tüplü Dalış Nedir? Nasıl Yapılır? sorusu ile birlikte pek çok kişi bu sporu profesyonel anlamda yerine getirmeye çalışmakta ve nasıl yapacağı hakkında bilgi toplamaktadır. Ülkemizde son dönemlerde oluşturulan tüplü dalış alanları ve faaliyetleri ile beraber bu sporun oldukça iyi bir hale gelmiş olduğunu söyleyebiliriz. Peki, tüplü dalış hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir? Gelin, hep birlikte bakalım.

Tüplü Dalış Nedir?

Tüplü Dalış, su sporları arasında yer alan ve su altı keşiflerinin yapılmış olduğu bir spor dalıdır. Son zamanlarda yapılan festivaller ve tanıtımlar ile birlikte ülkemizde sıklıkla tercih edilen bir su sporudur. Maske, dalış elbisesi, dalış tüpü gibi malzemeleri kullanarak tüplü dalış sporu yerine getirilmektedir. Sizlerde keyifli bir şekilde vakit geçirmek ve stres atmak adına tüplü dalış sporunu tercih edebilirsiniz.

GÖZAT  Deniz Kanosu Nedir? Nasıl Yapılır?

Tüplü Dalış Nasıl Yapılır?

Tüplü dalış, profesyonel anlamda kullanılan malzemeler ile birlikte tek başsına yapılacağı gibi aynı zamanda belirli bir ekip ile beraberde yapılabilmektedir. Tüplü dalış malzemeleri temin edildikten sonra belirlenen alan içerisine dalış gerçekleştirilerek suyun altındaki zenginlikleri ve güzellikleri keşfedebilirsiniz.  Ayrıca son dönemlerde yapılan su altı tüplü dalış festivalleri veya eğitimleri ile birlikte ekip halinde bu sporu gerçekleştirmeniz sizler açısından daha faydalı olacaktır.

Tüplü dalış malzemeleri
Tüplü dalış malzemeleri

Tüplü Dalış İçin Kullanılan Malzemeler Nelerdir?

Su altında kontrollü bir şekilde yüzme eylemlerinin gerçekleşmesi önemli bir konudur. Dalış eylemlerinin sorunsuz şekilde yapılması için tüplü dalış malzemelerini kullanabilirsiniz.  Dalış sırasında sporcuların rahat bir şekilde nefes alabilmesi içinde tüplü dalışlar kullanılmaktadır. Kullanılacak olan malzemelerin kaliteli ve dayanıklı olması son derece önem arz eden konulardan biridir. Tüplü dalış malzemeleri ile bundan sonra sizlerde su altında sporlarınızı sorunsuzca yapmaya başlayabilirsiniz. Bu tür su altı sporları, dünyada en sık şekilde tercih edilen sporlardan biri olarak ön plana çıkıyor. Sizler için tüplü dalış malzemeleri ve kullanımlarını listeledik.

  • Maske Gözlük ve Kullanımı: Tüplü dalış kullanacak olanların mutlaka kullanması gereken malzemelerden biri de maske gözlük olduğunu söyleyebiliriz. Maske- gözlük, su altında daha rahat bir şekilde gezinebilmenize yardımcı olur. Gözün korunmasını ve su altının daha rahat şekilde izlenmesini sağlar. Dayanıklı bir şekilde tasarlanmış olan maske ve gözlüğün kullanılması gerekir. Deniz ve okyanuslarında güzelliklerini sorunsuz bir şekilde görmenize yardımcı olacaktır.
  • Palet ve Kullanımı: Tüplü dalış yapacaklar için palet kullanımı mutlaka şarttır. Su altında sağlayacağı itiş kuvveti sayesinde gezinmelerinizi rahatça yapmanıza yardımcı olacaktır. Su içerisinde sorunsuz bir şekilde hareket etmenize yardımcı olur.
  • Dalış Elbisesi ve Kullanımı: Islak ve aynı zamanda kuru olmak üzere, dalış elbiselerini de iki kısma ayırmamız mümkündür. İklim koşullarından suyun derinliklerine göre özel olarak üretilmiş bir üründür. Böylelikle dalış yapacak olan sporcuların, su altında rahat ve güvenli olmasına yardımcı olacaktır.
  • Dalış Çantası: Dalış tutkunları için mutlaka olmazsa olmazlardan biri olarak ise karşımıza dalış çantası çıkmaktadır. Birbirinden farklı şekilde tasarlanmış olan dalış çanta modelleri bulunuyor. Buna göre sizlerde su altı sporlarını yapacaksanız, dalış çantanızı mutlaka hazırlamaya başlamalısınız.
  • Dalış Aksesuarları: Konsol, pusula, dalış maskesi gibi daha sayabileceğimiz pek çok ürünlerde dalış aksesuarı içerisinde yer alır.  En iyi ve kaliteli birbirinden güzel dalış aksesuarlarını sizlerde tercih edebilirsiniz. Bu sayede su altı sporlarını da bundan böyle sorunsuz şekilde yapma şansına sahip olursunuz.
GÖZAT  Orman Sessizliği Sevenlere Longoz Ormanlarıyla Meşhur İğneada

Yukarıda tüplü dalış için tercih edebileceğiniz en güzel malzemeleri sizlerle paylaşmaya çalıştık. Pek çok kişi bu malzemeler ile birlikte bir profesyonel anlam da tüplü dalış gerçekleştirmektedir. Su sporları yapacak olanlar için kullanacaklarıtüplü dalış için kullanılan malzemeler mutlaka olmalıdır.

Tüplü dalış nasıl yapılır?
Tüplü dalış nasıl yapılır?

Tüplü Dalışta Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Tüplü dalış sağlarken kişilerin dikkat etmesi gereken pek çok unsur yer almaktadır. Bunun öncelikle kaliteli malzeme kullanılması olduğunu dile getirebiliriz.  Malzemelerin sağlam ve kaliteli olması sizlerin profesyonel anlamda ve sıkıntısız bir şekilde tüplü dalış gerçekleştirmenizi sağlayacaktır. Ayrıca herhangi olumsuz bir duruma karşı olarak bunu profesyonel kişiler ile birlikte yerine getirmeniz de oldukça önemli ve dikkat etmeniz gereken bir konudur.

Sık Sorulan Sorular

Tüplü Dalış Nedir? Nasıl Yapılır? sorusuna ilişkin olarak edinmeniz gereken bilgileri sizlerle paylaşmaya çalıştık. Günümüzde pek çok kişi tüplü dalışı nasıl yapacağı konusunda bilgi edinmeye çalışmaktadır. Belirtmiş olduğumuz üzere önerilere kulak vermeniz ve tüplü dalış gerçekleştirmeniz sizlerin en iyi şekilde bu faaliyeti yerine getirmenizde yardımcı olacaktır. Ayrıca sizlerde tüplü dalış ile ilgili olarak düşüncelerinizi yorum kısmından bizlere iletebilirsiniz.

Tüplü dalış nasıl yapılır? Yüzme bilinmesi gerekli mi?

Oksijen tüpü, maske gibi soluma ekipmanları ve dalış kıyafeti kullanılarak yapılan su altı sporudur. Yüzme bilmeyenler de deneyimli kurs merkezlerinin denetimi altında tüplü dalış yapabilirler.

Tüplü dalış eğitimi nerelerde veriliyor?

Eğitimler, özel kurslar aracılığı ile verilebilmektedir. Denize kıyısı olan hemen her ilimizde dalış kursu veren eğitim kurumları buunmaktadır.

Tüplü dalış malzemeleri nelerdir?

Temel dalış malzemeleri; maske, şnorkel, palet, dalış tüpü, regülatör ve denge yeleğidir.

Tüplü dalış kaç dakika sürer?

12 litrelik bir tüp kullanırsanız yaklaşık 25 – 45 dakika sürecektir.

GÖZAT  Hayatta Kalma: Gezi Planlaması ve Hazırlığı

Tüplü dalışta kaç metre derinliğe inilebilir?

Sportif amaçlarla yapılışlarda maksimum sınır 18 yaş altındakiler için 18, daha büyükler için ise 30 metredir.

Tüplü dalış için yaş sınırı var mı?

Eğitim alabilmek için 14 yaşını doldurmuş olmanız istenmektedir.

Tüplü dalış için kilo sınırı var mı?

Belirlenmiş bir üst kilo sınırı olmamakla birlikte aşırı kilolu olmak komplikasyon gelişme riskini artırmaktadır.

Kimler tüplü dalış yapabilir? Kimler yapamaz?

Genel sağlık durumu iyi olan, yüzme bilen, en az ilkokul mezunu olan ve 14 yaşını aşmış herkes tüplü dalış yapabilir.

İleri okuma için kaynaklar; 1, 2, 3, 4

Oy Verebilirsiniz.
[Toplam Oy: 2 Ortalama: 4.5]
Serkan Sezer
Doğaya meydan okumaması gerektiğini bilen, ona adapte olmak isteyen, bushcraft felsefesini hayatının merkezine oturtmuş bilinmeyen bir denklemin parçası. Şehir hayatında tıp doktoru, video içeriği üreticisi ve internet sitesi geliştiricisi olarak hayatına devam etmekte.