fbpx

Türkiye’nin En Güzel Kamp Alanları

Kamp alanının iyi seçimi, güzel bir kamp deneyimi için dikkat etmeniz gereken konuların başında gelir. 4 mevsimin tüm güzelliklerini yaşayabileceğimiz bir coğrafik alanda yer alan ülkemizin her şehrinde kamp yapabilmek gibi bir şansımız var. Yazımızda Türkiye’nin en güzel kamp alanlarını sizin için derledik.

Kamp tatilleri, insanların sosyalleşmesi ve doğa ile baş başa kalabilmesi için özel bir imkân sağlıyor. Hal böyle olunca tatil yapabileceğiniz göl kenarı ve akarsu kenarları, yeşil ovalar ve ormanlık alanlar gibi çok fazla alternatifiniz olabiliyor. Fakat gene de çeşitli faktörler göz önüne alındığında seçim yaparken mevsim şartları ve kamp alanları etkili bir rol oynamalıdır.

İzmir Karagöl

izmir karagöl
İzmir Karagöl

İzmir Karagöl, binlerce yıldız çeşitli medeniyetlerin göç yolları arasında yer almış, eşsiz doğal güzellikleriyle meşhur bir yer. Uzaktan bakıldığında kalp şeklinde bir gölü, düz ovaları ve yemyeşil çimenleriyle Türkiye’nin en güzel kamp alanlarından birisidir. Tektonik bir krater gölü kenarında aklınıza gelebilecek en güzel kamp deneyimini burada yaşamak mümkün ancak gitmeden önce bilmelisiniz ki; burası popüler bir yer olduğu için her zaman yalnız olabilmenizin imkânı yoktur.

Bolu Yedigöller

bolu yedigöller
Bolu Yedigöller

Bolu’da bulunan Yedigöller, doğal tabiatı ve akar suları ile meşhur milli bir parktır. Karaçam ormanlarıyla bezeli bir göl kenarında harika bir kamp yapabilmenizi sağlayacak olan bu alan, özellikle İlkbahar ve yaz mevsiminde tercih sebebi olabilir. Ekstrem bir kamp deneyimi yaşamak için kışın da gelebilirsiniz ancak hava şartları sandığınızdan daha zor olacaktır. El değmemiş doğa ve vahşi yaşamın içinde macera dolu kamp deneyimi yaşamak isteyenler için Türkiye’nin en güzel kamp alanlarından biri olduğunu söylemek yanlış olmaz.
Antalya Olympos

GÖZAT  Hayatta Kalma Uygulaması (Türkçe ve Yerli Uygulama)

Antalya’nın batısında bulunan ormanların arasında doğal bir koyun içerisinde bulunan korunaklı bir alandaki Olympos, Türkiye’nin binlerce yıllık tarihi olan alanlarından birisi. Yılın neredeyse her mevsiminde kamp yapabileceğiniz bu alan, deniz kıyısında ve yeşil Akdeniz bitki örtüsü arasında yer almaktadır. Doğa kampının yanı sıra, bu koy çevresinde bulabileceğiniz pek çok ücretli kamp alanı da mevcuttur. Paralı kamp alanlarında elektrik, lavabo ve pek çok hizmeti de alabilmeniz mümkündür ancak ne kadar gerçek bir kamp hissi verir tartışılır. Bir şey gerçek ki, burası Türkiye’nin en güzel kamp alanlarından birisidir.

Muğla Kelebekler Vadisi

Kelebekler Vadisi
Kelebekler Vadisi

Muğla Kelebekler Vadisi, Türkiye’deki kamp tutkunları arasında en meşhur yerlerden birisidir. Tertemiz havası ve Ölü Deniz’e nazır bir kamp alanında tabiatın ve manzaranın keyfini doyasıya yaşayabilirsiniz. Doğal yaşamın ve denizin özenle korunduğu bu sit alanında ücretli kamp alanları bulabilmeniz de mevcuttur.

Nevşehir Kapadokya

nevşehir kapadokya
Nevşehir Kapadokya

Peribacalarıyla ünlü Nevşehir’in Kapadokya bölgesi, el değmemiş tabiatı ve vahşi doğasıyla Kayseri’ye kadar uzanan geniş toprak alanlarında sahip. Kışın aylarının çok çetin yaşandığı bu bölgede, bahar ve yaz aylarında doğa iç içe ve izole bir kamp yapabilmenize olanak tanır. Mevsim şartlarının sert yaşandığı Kapadokya vadisinde akarsu kıyılarını tercih etmeniz tavsiye edilir. Bu kamp alanının etrafında pek çok tabii yürüyüş ve tırmanış patikaları bulabilirsiniz.

Balıkesir Ayvalık

Balıkesir Ayvalık
Balıkesir Ayvalık

Balıkesir Ayvalık, Ege bölgesinde yer almasına rağmen, Marmara bölgesine yakın olması sebebiyle de tercih sebebi oluşturan yerlerden birisidir. Sadece Türkiye değil, yurt dışından da pek çok misafire ev sahipliği yapan Ayvalık’ta pek çok doğal koy, yeşil alan ve gezilecek yerlerinin yanı sıra, Türkiye’nin en güzel kamp alanlarına da ev sahipliği yapmaktadır.

GÖZAT  GPS Cihazı Nedir? GPS Cihazlarının Artıları ve Eksileri

Balıkesir Kazdağları

balıkesir kazdağları
Balıkesir Kazdağları

Türkiye’nin oksijen açısından en zengin alanlarından birisini oluşturan Kazdağları’nda 10’dan fazla her türlü ihtiyacınızı giderebileceğiniz ücretli kamp alanı ve doğal kamp alanları bulabilirsiniz. Doğasına hayran kalacağınız ve keşfedeceğiniz el değmemiş ormanlarla bezenmiş bir yer arıyorsanız, burası tam da size göre. Büyük göller olmasa da pek çok gölet ve akarsu ideal kamp alanlarını oluşturmaktadır.

Kırklareli Longoz Ormanları

Kırklareli Longozu

Longoz Ormanları sadece kampçıların değil, bitki bilimcileri, zoolog ve doğa sporu tutkunlarının yakından tanıdığı ve Türkiye’nin en güzel kamp alanlarına ev sahipliği yapmaktadır. Tamamen koruma altında olan bu alan içerisindeki göllerde balık tutabilir ve vahşi hayatın içinde yer alabilirsiniz. Kırklareli il merkezine yaklaşık 100 km. uzaklıkta yer alan ormanlık alan etrafında birkaç dağ köyü de bulunmakta. İçerisinde 4 adet göl bulabileceğiniz alana giriş ücretsiz fakat ateş yakma konusunda katı kısıtlamalar var. Burası sadece yerliler değil, dünya çapındaki kamp severler için ün salmış eşsiz bir yerdir.

Niğde Çamardı

Niğde çamardı en güzel kamp alanları
Niğde Çamardı

Kurak toprakların tam ortasında yeşil bir vaha gibi göze çarpan vadi ve bir göl etrafında keyifli bir kamp yapabilirsiniz. Ancak çok fazla ağaçlık alanın bulunmamasından ötürü, sıcak mevsimlerden ziyade bahar aylarında tercih edilmesi tavsiye edilir. Gene de burası Türkiye’nin en güzel kamp alanları arasındadır.

Düzce Torkul

Torkul Göleti en güzel kamp alanları
kul Göleti

Şehir merkezine 30 km. mesafede yer alan bu alan, yemyeşil doğası ve gölleriyle ziyaretçilerini karşılıyor. Burada herhangi bir ücretli kamp alanı bulunmamakta. Ancak tatlı su yataklarıyla zengin olmasından ötürü su ve aktivite sıkıntısı yaşamaz ve özellikle yaz aylarında serin suların keyfini çıkartabilirsiniz.

Adıyaman Nemrut Dağı Milli Parkı

Nemrut dağı en güzel kamp alanları
Nemrut Dağı

Turizm açısından çok hareketli Komagene krallığı heykellerine yakın bölgelerde, göle nazır temiz hava ve yüksek rakımlı bir doğa kampı yapabilirsiniz. Toprak bakımından zorluk yaşayabilmeniz mümkün olsa da bunu yanınızda getireceğiniz kamp ekipmanlarıyla çözebilirsiniz. Bunun dışında gölde balık tutabilir, yürüyüş patikalarında sabah sporu yapabilir ve keyifli vakit geçirebilirsiniz.

GÖZAT  Lifestraw Neleri Filtreleyemez?

En güzel kamp alanları yazımızdaki görseller https://www.kulturportali.gov.tr/ adresinden alınmıştır.

Oy Verebilirsiniz.
[Toplam Oy: 14 Ortalama: 4.5]
deniz
Yeni nesil amatör kampçı. Bilip öğrendiklerini Bushcraft Okulunda paylaşıyor.