Yağmurlu Havada Ateş Yakmak ve Korumak

Yağmurlu Havada Ateş Yakmak ve Korumak

 class=

Yağmurlu havada ateş yakmak ve yanan ateşi koruyabilmek en değerli hayatta kalma becerilerinden birisidir ve yanmakta olan ateşi koruyabilmek en değerli hayatta kalma becerilerinden birisidir, ancak soğuk ve ıslak ortamlarda ateş yakmanız gerektiği zaman zorlanabilirsiniz. Daha kötü bir senaryoda aktif olarak yağmur yağarken işler sizin için daha da kötü hale gelebilir.

İyi haber şu ki, birkaç küçük püf noktası biliyorsanız yağmurun altında bile ateş yakabilir, hatta yanmaya devam etmesini sağlayabilirsiniz.

Yağmurlu havalarda ateş yakabilmeniz için bilmeniz gereken püf noktaları;

Doğru Konumu Seçin

Bulunduğunuz yer konusunda çok seçici olmalısınız, aksi takdirde yağmur, yaktığınız ateşi çabucak söndürecektir. Hafif şiddetteki yağış sizin için sorun oluşturmasa da şiddetli yağmur ateş yakmanızı gerçekten imkansız hale getirebilir.

Bu nedenle yağmurun direk yağmadığı veya üstü kısmen kapalı sayılabilecek bir yer arayın. ANCAK ASLA TAMAMEN KAPALI VE HAVALANMANIN BULUNMADIĞI ORTAMLARDA ATEŞ YAKMAYIN.

Ateş yakmak için güvenlik kurallarına riayet edebileceğiniz ağaç dallarının alt kısımları ya da üstünü tarp ile kapatabileceğiniz bir alan seçin.

Kuru Çalı Çırpı Bulun

Ateş yakmaya çalışırken şansınız yaver giderse ağaçların altında veya çalıların içerisinde ıslanmamış küçük dallar bulabilirsiniz. Eğer bulamazsanız ve şiddetli bir yağış söz konusu değilse büyük dal parçalarının dış kısımlarını soyarak ya da bıçağınız ile tıraş ederek iç kısımdaki kuru kısımları ortaya çıkarabilirsiniz.

Ayrıca, hayatta kalma kitinize çıra veya diğer yanıcı malzemeleri dahil etmeniz akıllıca olacaktır. Kitinize eklemeniz için önerebileceğim bazı malzemelerden koli bandı, vazelin içine batırılmış pamuk topları, alkol içeren el dezenfektanları ve kolonya oldukça yanıcıdır ve ateş başlatmanızı oldukça kolaylaştıracaktır.

GÖZAT  Pusula Seçimi Nasıl Yapılır?

Ateşinizi Islak Zeminden Uzaklaştırın

Ateşinizin ıslak ve nemli zemin ile temasını engellemek için orta büyüklükte dal parçaları yerleştirin. Islak olsalar dahi ateşin direk olarak ıslak zemin ile temas etmesinden daha iyidir.

Alt tarafa ekleyeceğiniz büyük dallara alternatif bir seçenek de, daha kuru zemine ulaşana kadar toprağı kazmanız olabilir.

yağmurlu havada ateş yakmak ve yanmakta olan ateşi koruyabilmek en değerli hayatta kalma becerilerinden birisidir

Spesifik olarak, kalın çubukları birbirine paralel şekilde zemine yerleştirin. Daha sonrasında bu çubuklara çapraz şekilde sağ ve sol taraflarına daha küçük dalları yerleştirin (V şeklinde).

yağmurlu havada ateş yakmak

Bu düzeneği kurduktan sonra orta kısımda ateş başlatmanız gerekiyor. Eğer size yukarıda önerdiğim ateş başlatmada kullanabileceğiniz ekipmanlardan (koli bandı, vazelin içine batırılmış pamuk topları, alkol içeren el dezenfektanları ve kolonya) birine sahipseniz onu kullanarak, yoksa yaktığınız küçük dal parçalarını düzeneğin tam merkeze yerleştirdikten sonra ateşin üst kısmını küçük dallar ile kapatarak kamp ateşinizi yakabilirsiniz.

Teepee Ateşi Oluşturun

Mümkünse, ateşinizi teepee ateşi şeklinde kurmaya çalışın. Küçük çubukları alın ve birbirlerine yaslanmaları için dik olarak yerleştirin.

Yağmur altında yakılan ateşlerin çoğunun normal kamp ateşlerinden daha küçük olacağını unutmayın. Önemli olan, yakabilmeniz. Zor olabilir ama yukarıdaki yöntemle yapılabilir.

Seyahat Ederken Kuru Odun ve Yakıt Toplayın

Doğada zaman geçirirken gökyüzünde yağmur bulutları görürseniz bu özellikle önemlidir. Hala vaktiniz varken kuru yakacak toplayın ve kuru kalabilmeleri için bir battaniye veya muşamba ile örtün. Bu sizin için cankurtaran olabilir.

Oy Verebilirsiniz.
[Toplam Oy: 5 Ortalama: 4.8]
Serkan Sezer
Doğaya meydan okumaması gerektiğini bilen, ona adapte olmak isteyen, bushcraft felsefesini hayatının merkezine oturtmuş bilinmeyen bir denklemin parçası. Şehir hayatında tıp doktoru, video içeriği üreticisi ve internet sitesi geliştiricisi olarak hayatına devam etmekte.