Yarım Çatı Barınak

Yarım Çatı Barınak

 class=

Doğada acil durumlarda ihtiyaç duyduğumuz en önemli konulardan biri olan barınaklarla ilgili detaylı ve kapsamlı makaleler yazmaya çalışıyoruz. Rüzgâr, yağmur, kar, soğuk, güneş gibi etkenlerden kendinizi korumak için sizde farklı yöntemler kullanarak kendi barınaklarınızı inşa edebilirsiniz. Fakat unutulmaması gereken en önemli şey, Lütfen doğaya saygı duyalım!

Barınak direği olarak ağaç gövdeleri kullanılmıştır.

Yarım Çatı Barınak:

Özellikle rüzgara karşı kullanılacak barınak modelidir. Tek tarafı korunaklı olduğu için rüzgâr esen yönde koruma sağlamaktadır. Ayrıca güneşli havalarda gölgelik olarak ta kullanılabilir.

Yapılışı:

İki ağaç ya da iki direk arasına eğimli bir şekilde düz zeminin konulması ile oluşturulmaktadır. Bu barınak modelinde kullanılacak direkler sağlam olmalıdır. Çünkü barınağın yükünü taşıyacak olan bu iki direktir. Ayrıca bize bu iki direği birbirine bağlamak ve çatı parçasını oluşturmak için kullanacağımız kiriş parçası da gerekmektedir.

İki direk ya da ağaç gövdesinden destek alınarak iskelet oluşturulduktan sonra rüzgâr esen yön barınağın arkası olacak şekilde diğer çatı parçaları düzgün bir şekilde oluşturulur. Bu çatı parçalarını dizerken sağlam olmasına ve düzenli dizilmesine dikkat edilmelidir. Hızlı esen rüzgâra dayanıklı olmalıdır. Ağaç parçalarının dizme işlemi bittikten sonra ince dal parçaları ile boşluklar sıklıkla doldurulur ve imkân varsa yapraklarla da takviye yapılabilir.

Yarım çatı barınak
Yarım Çatı Barınak

Barınağın yan taraflarına da siper oluşturulabilir. Rüzgâr yön değiştirdiğinde bu siperler işe yarayacaktır. Uzun konaklamalarda siper bize daha korunak ve konfor imkanı da sunacaktır. Özellikle soğuk havalarda barınağın mümkün olduğunca kapalı alana sahip olması gerekmektedir.

Son olarak da yarım çatı barınak zemin kısmı yaprakla beslenmelidir. Bu bize hem yalıtım hem de konfor sağlayacaktır. Zemin kısmında ayrıca ağaç dalları kullanılarak zemin oluşturabiliriz. Bu işlem uzun konaklamalarda bize fayda sağlayacaktır.

Barınak zemini yerden 30cm yukarıda oluşturulabilir.

Unutmayın barınak yapımı bölgeye göre değişkenlikler gösterebilir. Bitki örtüsü ve doğa yapısının bize sunduğu imkânlar doğrultusunda barınağımızı oluşturmaktayız. Bunu yaparken de doğaya saygı göstermeli ve gereksiz şekilde bitki örtüsüne zarar vermemeliyiz.

Oy Verebilirsiniz.
[Toplam Oy: 7 Ortalama: 4.7]
GÖZAT  Scoutcraft Nedir?
Egemen İzmirli
Kendini doğaya adamış maceraperest, doğa adamı, iç mimar ve blog yazarı.