Yay Matkabı (Bow Drill) ile Ateş Başlatmak

Yay Matkabı (Bow Drill) ile Ateş Başlatmak

 class=

Ateş yakmanın farklı yöntemlerinden biri de Yay matkabı (Bow Drill) ile ateş başlatmaktır.

yay matkabı
Yay matkabı yöntemi

Yay Matkabı İçin Malzemeler:

  • Yay
  • İp (Bağcık, Paracord)
  • Matkap Çubuğu (Şaft)
  • El Yastığı
  • Köz Tablası
  • Köz Taşıyıcı Kuru Malzeme (Kuş Yuvası)

Not:

Kullanacağınız malzemenin tamamen kuru olması gerekmektedir.

Yay:

Yay olarak kullanılan ağaç dalının kuru ve esnek malzeme olmasına dikkat edin. İpi bağlayıp esnettiğiniz de ve işlem sırasında kırılmaması gerekmektedir.

İp:

Yanınızda bulunan ip ya da ayakkabı bağcığı, paracord ve hatta sarmaşıklardan yararlanabilirsiniz.

Matkap Çubuğu (Şaft)

Bu malzemenin kuru olması gerekmektedir. Şaftın önemli iki kısmı vardır. Biri köz tablasına gelen kısmı diğeri de El yastığına basan kısmı. Köz tablasına basan kısmının köz tablasında bulunan yuvaya tam oturması gerekmektedir. Parçanın tam bir şekilde sürtünmesi sağlanmalıdır. Sürtünme yüzeyi arttığı için köz de fazla elde edilir. El yastığı kısmının da daha sivri olması gerekir. Sürtünme azaltılarak çubuğun daha verimli dönmesi sağlanır.

El Yastığı:

Bu parçanın malzemesi ağaç parçası olacağı gibi taş, deniz kabuğu gibi farklı malzemelerden de oluşturulabilir. Amaç şaftı köz tablasına bastırmaktır.

Köz Tablası:

Bu malzemenin de kuru olmasına dikkat etmeliyiz. Üzerine açılacak yuvaların matkap çubuğu kalınlığında olması gerekmektedir. Yuvaları bıçağımız yardımıyla açabiliriz. Ayrıca açtığımız bu yuvaların altına birde hava kanalı açmamız gerekmektedir. Oluşan közün ateşe dönüşmesi için hava alması gerekmektedir.

Köz Taşıyıcı Kuru Malzeme (Kuş Yuvası):

Bölgeye göre toplanacak tutuşma özelliği yüksek kuru malzemedir. Yosun, çıra tozu ve benzeri malzemelerden oluşturulabilir.

Yay Matkabı Kullanımı:

Düzenekte bulunan malzemeler hazırlandıktan sonra resimde ki gibi tutularak el yastığı ile dengeli bir şekilde matkap çubuğu köz tahtasına bastırılır ve yay yardımı ile hareket ettirilir. Bu işlem köz tahtasında köz oluşana kadar devam ettirilir. Közün çıktığı düz yüzeyde köz rüzgârdan korunarak kuş yuvasının ortasına konulur ve nefesimizle üfleyerek ateşin yanması sağlanır.

Oy Verebilirsiniz.
[Toplam Oy: 4 Ortalama: 3.8]
GÖZAT  Bug Out Çantasında Piller Nasıl Saklanmalı
Egemen İzmirli
Kendini doğaya adamış maceraperest, doğa adamı, iç mimar ve blog yazarı.