Yunanistan Gezip Görülecek Yerler
Parthenon of Athens at dusk time, Greece

Yunanistan Gezip Görülecek Yerler

 class=

Yunanistan, tarihi yapısı, gezip görülecek yerleri, kültürel geçmişi ile ve birbirinden güzel Yunan Adaları ile Balkan Turları yapmak isteyenlerin gözde ülkesidir. Mükemmel yemekleri Yunanistan’a yapılacak yolculuğun en önemli nedenlerinden biridir. Yunanistan’a gitmeden önce Balkan turuna çıkmak için epey bir düşünmüştüm. Nasıl olacağı konusunda en ufak bir fikrim bile yoktu. Ancak ekonomik olarak en rahat gidebileceğim bu bölgeyi tercih ettiğime hiç pişman olmadım. Yunanistan’a yolculuk yapabilmek için gerekli evraklar biraz sizi zorlayabilir. Ancak çok uzun sürdüğünü söyleyemem. Kendi işlemlerim adına konuşuyorum. Kısa bir süre içerisinde halledip vizemi almayı başarmıştım. Schengen vizesine tabi olduğu için her yerden rahatlıkla vize alabiliyorsunuz.

Yunanistan Gezisine Nereden Başlamalı?

Yunanistan gezisi için yola çıktığım günlerde ilk başta bu kararı alırken ne kadar zorlandığımı hatırlıyorum. Çok yorucu bir tatil olacağını düşündüğüm için başta biraz tereddüt etmiştim. Şimdi geriye dönüp baktığımda Yunanistan gezip görülecek yerler açısından o kadar önemliymiş ki hayatımın tatil fırsatını hep erteliyormuşum. Bir medeniyet ve hoşgörü toplumu olarak insanların Türklere gerçekten iyi davrandığını söylemek mümkün.

Yunanistan gezi rehberi hazırlarken aklıma çok kez takılmıştı. Neden acaba insanların buraları görmesini bu kadar çok istiyorum? Şimdi, yeni yeni fark etmeye başladım. Yunanistan, insana gerçekten tarihi duygusunu geri kazandıran ve insanların mutlu olmayı başarabildiği nadir ülkelerden birisiydi. Ne kadar ekonomik sorunlar yaşamış olurlarsa olsunlar asla bizim gibi sürekli şikayet etmiyorlardı.

Türkiye Yunanistan Uçak Biletleri

Atina Uluslararası Hava Alanı
Atina Uluslararası Hava Alanı

Evet, malum konu birazcık can sıkıcı olabiliyor. Ancak biz iki arkadaş bu yolculuğa çıktığımız için çok önceden planladığımız bir geziye çok uygun fiyatlardan biletlerimizi almıştık. Fiyat vermek istemiyorum. Ancak gene de biletleri 500-1500 TL arasında bulabilirsiniz. Bizim gibi erken bir alım yaparsanız çok daha ucuza Yunanistan gezisi için harika bir adım atmış olursunuz. Avrupa Birliği’ne üye olan ülkeler arasında bulunan Yunanistan’a gitmek için tek bir vize türü kabul ediliyor. Yani uçak biletinden ziyade sizleri daha çok Schengen vizesi almakla ilgili bilgilendirmekte istiyorum.

Yunanistan’a Giderken Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Yunanistan turistik vize başvurularınızda veya herhangi bir iş vizesi başvurunuzda her halükarda almanız gereken Schengen vizesi nasıl alınır konusu biraz irdelemek istiyorum. Schengen vizesi başvurusu için bazı gerekli evrakları toplamanız gerekiyor. Bu evraklara geçmeden önce Schengen vizesi nedir diye merak edenlere kısaca bilgi vermek isterim. Schengen vizesi, Yunanistan gibi birçok Avrupa Birliği üyesi olan ülkeye giriş yapılabilmesi için sahip olmanız gereken bir vize türüdür. Schengen vizesine tabii olan ülkeler arasında yer alan Yunanistan’a gidebilmek için gerekli olan evraklar Schengen vizesi kurallarına istinaden toplanır. Yunanistan harici gidebileceğiniz ülkeler; Almanya, Avusturya, Belçika, İsveç, İtalya, Letonya, Portekiz ve birçok AB ülkeleridir. Ek olarak İsviçre, İzlanda ve Norveç’e de Schengen vizesi ile gidilmektedir.

Yunanistan Gezisi ve Schengen Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Gerekli olan evrakları sizi uzun uzun okuma zahmetine sokmamak adına bir liste ile açıkça ifade etmek istiyorum. Ama siz gene de yunanistan Elçiliğinin internet sitesinden güncel bilgileri de kontrol edin.

 • 6 aydan az süresi kalmamış olan bir pasaporta ihtiyacınız var.
 • Başvuruda bulunacağınız kuruma göre oradan alacağınız Schengen başvuru formunu ek olarak iletmelisiniz.
 • Çeşitli vizeleri incelediğinizde farklı formatlarda biometrik fotoğraf istediklerini görürsünüz.
  • Schengen vizesi kurallarına göre en fazla 6 ay önce çekilmiş 1 adet biometrik fotoğraf kabul edilmektedir. Bunun fotokopi olmamasına dikkat edin. Kabul edilmiyor.
 • Yolculuk esnasında başınıza bir şey gelmemesi adına seyehat sigortası yaptırmanız gerekiyor. Belgenin orijinali sizden istenecektir. Dolayısıyla kaybetmemeniz gerekiyor. Bunu kolay yollardan yapabilmek adına bankaları tercih edebilirsiniz.
 • Klasik bir nüfus cüzdanı fotokopisini de tüm vizelerde olduğu gibi listeye eklemeyi unutmayın.
 • Pasaportunuzun fotokopisini sizin çekmeniz gerekiyor. Bazı kurumlar bu işlemleri halletse de başvuruda bulunduğunuz çeşitli kuruluşlar buna dikkat etmiyor.
 • Seyehat amaçlı gidecek olanlar uçak biletlerinin fotokopilerini gidiş-dönüş olduğunu ispat etmek amacıyla teslim etmeleri gerekiyor. Bazı kişiler tur aracılığı ile gidebilirler. Bunun için turdan verilen belge başvuru için kullanılmaktadır.
 • Araba ile yolculuk yapacak kişilerin ehliyet, aracın ruhsatı ve yeşil sigortasının bulunması zorunluluğu vardır. Bu bilgilere ek olarak dikkat edilmesi gerekir. Gideceğiniz taşıtlara göre farklılık olacaktır.
 • Eğer Yunanistan’da kalacaksanız. Sizi rahat bir şekilde yer olarak tespit edebilmeleri adına şöyle bir güvenlik uygulaması yapılıyor. Kalacağınız yer arkadaşınızın yanıysa; oranın adresini konaklama formunda belirtmeniz gerekiyor. Ayrıca arkadaşınızın davet mektubu da mutlaka talep edilecektir. Otellerde yalnızca rezervasyon raporunu sunmanız yeterli olur.
 • Bazı firmalar biometrik fotoğrafın yanında 2 adet vesikalık fotoğrafta talep edebiliyor.
GÖZAT  Yağmurlu Havada Ateş Yakmak ve Korumak

Yunanistan’da Ulaşım Nasıl Yapılıyor?

Bütün vize işlemlerinizi hallettiniz ve yola koyuldunuz artık rotanız belli “bekle beni Yunanistan” diyorsanız. Birçok farklı bilgiyi öğrenmek ilginizi çekecektir. Yunanistan’a nasıl gidilir diye soranlar için öncelikle iki seçeneği tercih etmelerini tavsiye ederim. Çok aşırı bir uzaklığı bulunmadığı için hususi aracınızla Yunanistan’a gidebilirsiniz.

İpsala Sınır Kapısı
İpsala Sınır Kapısı

Ayrıca Yunanistan gezisi için Yunanistan’da nasıl gezilir veya ne ile şehir içi dolaşabilirim diye soranlara da daha çok taksi tercih etmelerini tavsiye ederim. Uçak ve araba ile ulaşımın yanı sıra feribotla gitmek de Yunanistan için bir ulaşım aracıdır. Yunanistan’ın şehirlerine değil de Yunan adalarına gitmeyi planlıyorsanız. Feribotla yolculuk yapmak çok daha kolay olacaktır. Atina’dan kalkan feribotları tercih etmenizde fayda var. Limana olan yakınlığı daha rahat ulaşım sağlayabileceği için Atina’dan kalkan feribotları tercih etmelisiniz. Dileyenler Atina’yı görmeden direk adalara gitmek istiyorlarsa hava limanına oldukça yakın olan Rafina limanını tercih edebilirler.

Yunanistan adalarına giderken Türkiye’den illa ki uçakla gitmek zorunda değilsiniz. Bu feribotlar İzmir, Bodrum, Kuşadası ve Kaş bölgesinden kalkarak hareket ediyorlar. Bunlardan biriyle hem daha ucuza hem de mis gibi bir deniz havası alarak gezebilirsiniz. Dilediğiniz bir adada indikten sonra Yunanistan bölgesine ait feribotlar ile tekrar Atina’ya gidebilirsiniz.

Yunanistan'a giderken cruise gemisi de tercih edebilirsiniz.
Yunanistan’a giderken cruise gemisi de tercih edebilirsiniz. Görsel:Matthew Barra

Değinmek istediğim başka bir ulaşım aracından da bahsetmek istiyorum. Dileyenler Yunanistan gezisi için Cruise ulaşımıyla lüks bir ulaşım sağlayabilirler. Bütün ulaşım araçlarından daha ucuz olan bu yöntemde adeta Titanik’te yolculuk yapıyormuş gibi hissediyorsunuz. Lüks büyük bir gemi ile deniz aşırı harika bir yolculuk yapabiliyorsunuz. İstanbul’dan yalnızca seferi bulunduğu için birçok kişi bilmiyor olabilir. Ancak bu ulaşım aracıyla verdiğiniz ücrete bağlı olarak aşırı lüks, orta sınıf ve normal odalardan birisine yerleştiriliyorsunuz. Ardından yolculuğunuz başlıyor. Dilediğiniz rotada inebiliyor ve Yunanistan gezisine başlayabiliyorsunuz.

GÖZAT  İlk 24 Saat

Yunanistan Yemekleri Nasıl?

Yunanistan yenilmesi gereken yemekler arasında gösterebileceğim harika tavsiyelerimi duymaya hazır mısın? Yunan mutfağı nasıldır diye merak edenlere sesleneceğim. Yemek denilince yaşadığımız tartışmaları; Yunanistan ile aramızda geçen bu gergin muhabbetleri artık bir kenara bırakmanın vakti geldi. En azından ben öyle düşünüyorum. Gittiğimde gördüğüm ilgiye ve hoşgörüye bağlı olarak gerçekten Türkiye’den pek bir farkı olduğunu düşünmediğim bir yer Yunanistan. İstediğiniz Türk yemeğini düşünün ve gerçekten yabancı bir ülkede bunun var olabileceğini düşünün. Gittiğinizde sizi gurbette hissettirmeyecek ülkelerden birisi olduğunu açıkça ifade etmem gerekir. Her yerde ama her yerde Türk restaurantları ile karşılaşıyorsunuz. Hatta birçok Yunan restoranlarında bizim yemeklerimiz yapılıyor. Ancak gelip kimse bu bizim yemeğimiz diye sizinle kavga etmeye kalkmıyor. Bazı popüler restoranlarda gerçekten uzun kuyruklar oluşabiliyor. Ancak beklediğinize açıkça değeceğini söyleyebilirim.

Yunan restaurantı

Ucuz veya pahalı her türlü bir restoran bulabiliyorsunuz. Ortalama 3 Euroya da yemek yiyebiliyorsunuz. İsteyenler için “bende para bol kardeşim” diyenler 15 euro verecekleri birçok restoran da bulunuyor. Gitmişken mutlaka balık yemenizi tavsiye ediyorum. Yemekler de tavsiye edebileceğim en güzel menü genellikle şu oluyor:

 • Karides veya kefal tercihinde bulunabilirsiniz. Gerçekten temizleniyor ve güzel yapılıyor. Ahtapot yemenizi de tavsiye ederim. Gerçekten gitmişken rahatlıkla deneyebileceğiniz çok güzel yerler var.
 • Meşhur Greek Salad’ı yemediyseniz gerçekten Yunanistan gezisi bitmiştir demeyin. O kadar güzel bir peynir kullanıyorlar ki tadı damağınızda kalıyor. Yerken kendinizden geçebiliyorsunuz. Kullandıkları yağdan mı veya başka bir şeyden mi bilmiyorum. Ancak lezzet konusunda gerçekten ilgimi çekmişti. Zaten adalara gidiyorsanız, balık ve bu ikiliyi mutlaka yemenizi tavsiye ederim.
 • Türkiye’deki yemeklere pek girmek istemesem de adamlar bazı şeyleri harbiden ctrl c ctrl v yapmışlar (kopyala-yapıştır). Bazı yemekler bizim Türk mutfağının aynısı. Örneğin dolmades diye bir çeşit dolma yapıyorlar. Evet, lezzet olarak gerçekten çok güzel olduğunu söyleyebilirim. Ancak aynısını ülkemizde de yiyebilirsiniz. Bir de caciki var. 🙂
 • İçecekler ve içkiler konusunda Yunanistan Türkiye’yi yine yalnız bırakmıyor. Türk usulü ayran olarak bilinen rakı Yunanistan’da Uzo olarak biliniyor. Rakı tadında bir içkidir. Ancak bira konusunda Türkiye’deki biralardan daha güzel bir lezzete sahipler. Damak tadı elbette beğenmeyenler belki olabilir. Ancak Mythos adını verdikleri milli biraları gerçekten tat olarak bana göre mükemmeldi.

Yunanistan Otelleri ve Konaklama Hizmeti

Yunanistan otel fiyatları üzerine birçok araştırma yaptım. Gitmeden önce mutlaka bunu sizlerde yapacaksınızdır. Yunanistan’da nerede kalınır diye aklımı kurcalayan bir sürü soru vardı. Ancak kısa bir süre sonra nerede kalacağım konusunda birçok fikir geliştirdim. Bunları birleştirip gittiğimde gerçekten bu kadar boşuna kasmışım dediğim oldu.

Yunanistan otel

Aradığınız yere göre değişkenlik gösteren bir otel fiyatı anlayışı var. Öncelikle bizdeki pansiyonlar gibi olan hostel adı altında yerler bulunuyor. Bunlar oldukça ucuza kalabileceğiniz mekanlar. Örneğin gittiğimde birkaç yere sormuştum. Hatta bir arkadaşımın tavsiyesine uyup gittiğim bir hostel de 20 euro verip bir gün kalabileceğimi söylemişlerdi. Çok çok güzel olduklarını söylemem doğru olmaz. Elbette bir otel değiller. Ancak İstanbul’daki bazı pansiyonlara göre gerçekten çok temiz olduklarını söyleyebilirim. Ayrıca hostel yerine otel tercih edecekler için kendi kaldığım yer için bunu söylüyorum. Ben 45 euroya kalmıştım. Oldukça güzel, aşırı lüks olmayan ve ortalama kriterde sayılabilecek bir oteldi.

Yunanistan ve Eğlence – Yunanistan’da Gece Hayatı Var Mı?

Yunanistan’da eğlence mekanları nasıl diye soranlar ve en çok Yunanistan’da nerede eğlenilir diye akıllarında soru işareti olanlar hazır mısınız patlatıyorum cevapları. Mikonos, Yunan sosyetesine ev sahipliği yapan bir yerdir. Gerçekten hayatınız boyunca Türkiye’de giremeyeceğinizi düşüneceğiniz mekanlar bu bölge kapılarını herkese açıyor. Atina’nın Gazi adı verilmiş olan bir bölgesinde eğlencenin dibine de vurabilirsiniz.

GÖZAT  Bungee Jumping Nedir? Jumping Nasıl Yapılır?
Yunanistan gece hayatı

Deli gibi coşmak için Yunanistan’da bu bölgeleri rahatlıkla sayabilirim. Eğlence amacıyla gece kulübü tarzı yerler arıyorsanız. Mikonos’u daha çok tavsiye ediyorum. Ancak sakin ve normal bir şekilde arkadaş arasında oturacağınız bir yere ihtiyacınız varsa mutlaka Santorini’ye gidin. Burası da gençlerin eğlence amaçlı tercih ettiği bir yerdir. Yine çok kalaba bir bölgedir. Ancak Atina ve Mikonos’a göre gerçekten biraz daha sönük bir eğlence ortamı var. Yine de Yunanistan’da mutlaka gezilmesi gereken yerler arasında sayıyorum.

Yunanistan Gezisi Kaç Gün Olmalıdır?

Yunanistan’da gezip görülecek yerler açısından söyleyecek o kadar çok şey var ki anlatmaya gerçekten kimsenin zamanı yetmez. Ancak gezeceğiniz yerleri bana kalırsa çok dikkatli seçmeniz gerekiyor. Bütün adaları gezeceğim diye yola çıkmanızın pek bir mantığı açıkçası yok. Sonuç itibariyle oturtmuş oldukları bir turistik düzen var. Yani çoğu yapı birbirinin kopyası gibi gelmeye başlayacak. Dolayısıyla gezeceğiniz 3 veya 4 rota oluşturduğunuzda bu size fazlasıyla yetecektir.

Atina Akropol
Atina Akropol

Atina’da tatil yapmak isteyenler genel olarak 2 veya 3 gün ayırmalılar. Gezecek ve eğlenecek olduğunuz en fazla mekanın burada olduğunu söylememe gerek bile yok. Tatil amacıyla gidilmeyeceği için burada fazla kalmanızı pek tavsiye etmiyorum.

Mykanos
Mykanos

Ancak Mykonos (Mikanos) denilince akan sular duruyor. Tatil yapmak isteyeceğiniz yerler diye bir liste oluşturulsa burada mutlaka Mikanos’a yer verilmelidir. En azından ben böyle düşünüyorum. Tatil yapacaklar için tavsiyem en 5 günlük bir vakit ayırmaları gerektiği yönündedir. Ancak sadece ben eğlenmeye gideceğim diyenler olacağı için onlara tavsiyem 3 gün kalsanız yeterli olur.

Santorini

Kendi gittiğim bir başka bölge Santorini’dir. Eğer benim kadar şanslıysanız ve hayatınızdaki ruh eşinizle buraya gitme fırsatınız varsa direk 5 günlük bir tatil planı hazırlayın. Hem sakinliğiyle hem de romantizmin dibine vurabileceğiniz en harika tatil yerlerinden birisidir. Doğal bir cennet olarak gördüğüm bu yer belki de yanımdaki insandan dolayı bu kadar güzelmişte olabilir. Ancak yine de söylemem gerekiyor ki Yunanistan’a gitmişken mutlaka görmeniz gereken bir bölgedir.

Yunanistan’da Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

Yunanistan’da mutlaka görülmesi gereken yerler arasında saydığım birkaç farklı noktayı sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu noktalar Yunanistan gezisi için paha biçilemez güzellikte yerlerdir. Yunanistan’da gezip görülecek yerler içerisinde buraları görmeden asla ama asla dönmeyin diye ısrarcı olmak istiyorum. Biraz şımardım ama neden olduğunu gidince anlayacaksınız:

 • Atina’nın tarihinin başladığı çok önemli bir bölge olan Akropolis’i hiç daha önce ziyaret ettiniz mi? Akropolis, adeta tarih kokan bambaşka bir yer. Gidenleri kendisine hayran bırakan ve Yunanistan hakkında gerçek bilgiler görebileceğiniz bir bölgedir.
 • Mikanos’a gitmişken bir gece kulübüne girmiyorsan bırak artık tatil yapmayı.
 • Gitmişken bazı adalarda motor kiralayarak sahil bölgelerine ulaşım sağlayabiliyorsun. Bunu mutlaka denemelisin. Ayrıca gerçekten ucuz olduğunu söylemem gerekiyor.
 • Yerel yemeklerden tatmadan Türkiye’ye asla geri dönme. Özellikle deniz kenarındaki balıkçılarda mutlaka balık yemelisiniz.
 • Yerel eğlencelerin yapıldığı meydanlar oluyor. Buralar genellikle Atina’da ve Mikanos’da dikkatimi çekti. Buralara gidip biraz eğlenmeyi unutmamalısın. Bol bol video çekip paylaşmayı da unutma.
Oy Verebilirsiniz.
[Toplam Oy: Ortalama: ]
deniz
Yeni nesil amatör kampçı. Bilip öğrendiklerini Bushcraft Okulunda paylaşıyor.