Yürüyüş ve Kamp Hijyeni Rehberi

Yürüyüş ve Kamp Hijyeni Rehberi

 class=

Uzun süren bir doğa yürüyüşünün ya da kampın ortasında olduğunuzda düşüneceğiniz son şey, nasıl göründüğünüz (veya koktuğunuz) olsa da yoldayken veya kamp alanında hijyeni sağlamak, sadece görünümüz ile ilgili değil, aynı zamanda sağlığınız için de önemlidir. Kamp ya da yürüyüş yapıyor olmanız temiz kalmak istemediğiniz anlamına gelmez. Korunmuş bir çevreye giderken iz bırakmamak en önemli husus olmalıdır ve bu kişisel hijyen uygulamalarınızı da içerir. Bu yazıda, maceranızın ortasındayken ihtiyacınız olacak temel şeyleri, ne yapmaktan kaçınmanız gerektiğini, duş almak, ellerinizi yıkamak ve kıyafetlerinizi temizlemek için hangi seçeneklere sahip olacağınızı ele alacağız. Tesissiz kamp yerlerinde portatif kamp duşuyla duş almaktan, bulaşık yıkamaya kadar kamp hijyeni çok yönlüdür.

Her şeye uyan bir çözüm olmasa da, kamp yaparken temiz kalmak gerçekten karmaşık olmak zorunda değil, hazırsanız başlıyoruz. Bir sonraki kamp gezinizde pırıl pırıl temiz kalmak için en iyi kamp hijyeni ipuçlarımız.

Öncelikle, Kampa Giderken Çantanıza Koymanız Gereken Kişisel Temizlik Malzemeleri

 • Hijyen Kiti – Diş fırçanız, diş macununuz, biyobozunur sabun / şampuan ve kadın hijyen ürünleri ile temel bir hijyen kiti getirin.
  • Diş fırçası / Diş macunu – Kimse kokan bir ağzı sevmez – bu nedenle diş fırçanızı ve diş macununuzu kamp hijyen kitinize koyun.
  • Mendil & Dezenfektan – Islak mendiller ve el dezenfektanları, gün sonunda ve ormanda işinizi yaptıktan sonra elinizi temizlemek için kamp hijyen setinizde mutlaka bulunmalıdır.
  • Tuvalet Malzemeleri – Kamp alanınızda banyo ve tuvalet yoksa biyolojik olarak parçalanabilen tuvalet kağıdı, plastik torbalar ve bir kürek bulundurun.
  • Güneş Kremi ve Dudak Balsamı – Cildinizi ve dudaklarınızı güneşten korumak için güneş kremi ve dudak balsamı olmadan, kış gezisinde bile asla kamp yapmaya veya sırt çantasına gitmeyin.
  • Kadın Hijyen Ürünleri – Kamp yaparken veya sırt çantanızda bulunduğunuz süre boyunca adet kupası, hijyenik pedler veya tamponlar bulunmalıdır.
  • Havlular ve Çamaşır – Hızlı kuruyan mikrofiber havlular, duşu çok daha kolay hale getirir. Kamp alanında çamaşır yıkamayı planlıyorsanız, bir miktar çamaşır ipi de bulundurun.
 • Günlük Durulama – Küçük hızlı kuruyan, tercihen mikrofiber bir havlu ve bebek mendilleri ile hızlıca temizlik yapabilirsiniz.
 • El Dezenfektanı – Sadece kiri silmeye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda el dezenfektanı ormanda tuvalete gittikten sonra sabun ve sıcak su için mükemmel bir alternatiftir.
 • Gece Kıyafetleri – Dışarıda uzun bir günün ardından geceleri giymek için ayrı kıyafetler bir nimettir. Temiz bir kıyafet seti içerisinde uyku tulumu içine sürünmek gibi bir şey yoktur.
 • Yedek Çorap ve İç Çamaşırları – Araba kampında her zaman olabildiğince çok kıyafet değişikliği yapılabilirken, sırt çantalı kamplar için en az bir veya iki yedek çorap, iç çamaşırı ve yedek tişört getirmeyi unutmayın.
GÖZAT  Kampta Nelere İhtiyaç Duyulur?

Diş Fırçalama

Dişlerinizi fırçalamak oldukça basit bir etkinlikken, doğadayken dikkate almanız gereken birkaç şey var. Normalde olduğundan daha az miktarda biyolojik olarak parçalanabilen diş macunu kullanmayı deneyin, ağzınızı az miktarda suyla çalkalayın ve daha geniş bir alana püskürtün, böylece atıklarınız tek bir noktada yoğunlaşmaz ve çevre üzerindeki etkisi en aza iner. Veya alternatif olarak, kalıntıyı kazdığınız bir deliğe tükürebilirsiniz.

El Yıkama

Sık sık uygulanan el yıkama hastalanma ihtimalinizi azaltacaktır. En azından tuvalete gittikten sonra ve herhangi bir yiyeceğe dokunmadan önce ellerinizi yıkadığınızdan emin olmalısınız. Su arıtıyorsanız, herhangi bir filtreye veya şişeye dokunmadan önce ellerinizi yıkadığınızdan emin olun.

El dezenfektanı, yoldayken ellerinizi yıkamak için her zaman sabun ve suya erişemeyeceğiniz için en iyi arkadaşınız olacak. Bir grup insan arasında olduğunuzda, mikroplar oldukça hızlı bir şekilde yayılabilir, bu nedenle tuvalete her gittiğinizde veya yemek hazırladığınızda ellerinizi sterilize etmeniz önemlidir.

Nasıl su dezenfekte edeceğinizi merak ediyorsanız Su Dezenfeksiyonu isimli makalemize göz atabilirsiniz.

Tuvalet İhtiyacı Kampta Nasıl Giderilir?

kamp hijyeni tuvalet

Bu, duyduğum kamp hijyeniyle ilgili en yaygın sorulardan biri. Kamp hijyenini korumanın son derece önemli olduğu konusunda hemfikiriz. Sadece kendiniz ve grubunuz için değil, daha sonra gelecek insanlar için de. Tuvalet ihtiyacınızı giderirken ideal olarak, kirletmemek için su kaynağından en az 50 – 60 metre uzak durmalısınız.

Dışkı, hastalıkların yayılımına önemli bir katkıda bulunur ve kontamine su içerek hastalanmak istemezsiniz, başkalarının hastalanmasına neden olmak da istemezsiniz. Eğer tuvaleti bulunan bir kamp yerinde bulunmuyorsanız ve portatif kamp tuvaletiniz yoksa dışkınızı toprağın altına gömün ve tuvalet kağıdını doğada bırakmayın.

Duş Alma. Kampta Nasıl Duş Alınır?

Tabii ki, en lüks seçenek gerçek duş olanaklarına sahip bir kampta kalmaktır. Ancak bu her zaman mümkün olmuyor, özellikle de solo kamp yapmak isteyenler için. Evinizin banyosundaki duşun rahatlığından uzakta iken iyi hijyen sağlamak için hafif bir macerada yapabileceğiniz birkaç farklı seçenek var.

Bir kişinin vücudunda doğal olarak biriken ter ve kiri temizlenmesi için düzenli banyo yapılması önemlidir. Düzenli duş alma aynı zamanda kendinizi yaralanma, kızarıklık veya yara belirtileri açısından inceleme fırsatı verecektir. Uzun bir günün ardından temiz bir şekilde yatmaya geçmeniz, yağın, kirin ve terin matınıza, uyku tulumunuza veya yastığınıza bulaşmayacağı için kıyafetlerinizi ve yataklarınızı daha iyi durumda tutmaya yardımcı olacaktır. Bana güvenin, uyku tulumunuz, sık sık yıkamak zorunda kalmayacağınız için size teşekkür edecektir.

GÖZAT  Kuksa Şablon (Model-3)

Taşınabilir Cep Boyutunda Bir Duş Kullanın

kamp hijyeni kamp duşu
Coleman Kamp Duşu

Ekstra ağırlığı taşımaktan memnunsanız, hafif seyahatlerinizde daha lüks bir seçenek olan cep duşu seçeneği vardır.

Bunlar temelde, büküm mekanizması ile ayarlanabilen tabana yerleştirilmiş bir duş başlığı olan plastik çantalardır. Tek yapmanız gereken su ile doldurmak, duş çantasını güneşte ısıtmak ve daha sonra yaklaşık 8 dakika sürecek olan duşun keyfini çıkarmak. Duşun ardından hızlı kuruyan bir mikrofiber havlu ile kurulanabilirsiniz.

Bu seçenek muhtemelen her mevsim ve coğrafya için uygun olmayacaktır, ancak özellikle sıcak ve terli bir macerada, bu portatif duşla yıkanmayı takdir edebilirsiniz.

Sünger Banyosu Yapın

Sadece bir bez ve su kullanıyor olsanız bile temizlenirken, bölgedeki herhangi bir su kaynağından en az 60 metre uzakta olmanız gerekir.

kamp hijyeni

Biraz su ısıtın ve plastik bir kaba dökün, biyobozunur vücut yıkama şampuanı veya jeli ekleyin, bir bez alın ve başlayın. İşiniz bittiğinde, suyu bir su kaynağından 60 metre uzakta boşalttığınızdan emin olun. Erişilmesi zor alanları durulayabilmeniz için bir su şişesi bulundurmanız işe yarayacaktır.

Islak Mendil Kullanın

Suyu bulamadığınız ya da kullanamadığınız zamanlarda veya uzun bir günün ardından başka bir şey denemek için çok yoğunsanız ıslak mendiller harikadır.

kamp hijyeni ıslak mendil

Vücudunuzdan tuz, ter ve yağları kaldıracak mendiller istersiniz, kokusuz izotonik bebek mendillerini kullanabilirsiniz. Kullanmış olduğunuz ıslak mendilleri doğaya atmayın veya gömmeyin.

Bir Göl veya Nehirde Yıkayın

kamp hijyeni Nehir

Doğrudan bir gölde veya nehirde yıkayacaksanız, biyolojik olarak parçalanabilir olsa bile hiç sabun kullanmayın. Ayrıca, kendinizi güneş kremi ve böcek kovucuya boğduysanız, bunlar suya karışabilir, bu nedenle yıkanmak için su toplamak ve kamp duşu ya da sünger banyosu yapmak daha mantıklı olabilir. Diğer insanların nehri içme suyu toplamak için kullanıyor olabileceğini unutmayın, bu yüzden suya atlamadan önce bunları düşünün.

Kamp Sabunu. Kampta Sabun Seçimi

Hepimiz biliyoruz ki, fosfatlar çevre için harika değil, ama bilmediğiniz şey neden. Fosfatlar alg büyümesini arttırır, bu da sudaki oksijeni azaltır ve balıkların ve diğer su yaşamlarının hayatta kalmasını zorlaştırır.

kamp hijyeni kamp sabunu
Fosfatsız kamp sabunu

Bu nedenle, kamp yaparken veya yürüyüş yaparken kullanmak için biyobozunur bir sabun seçerken (elbette bir gölde veya nehirde değil), fosfat içermeyen bir sabun seçin.

Kamp Hijyeni Çamaşırlarınızı Yıkamak

Kamp çamaşırları için hafta sonu kampçıları için pek endişe duymaz. Hafif bir yolculukta, yanınızda gardolabı taşımayacaksınız. Muhtemelen birkaç çift çorap, iç çamaşırı ve döneceğiniz yedek bir kıyafet setiniz olacaktır. Ama bu uzun, çok haftalık kamp gezilerinde ortaya çıkabilen sıkıntılı bir durumdur.

Açıkçası uzun kamplar için, en iyi seçeneğiniz, özel çamaşır yıkama olanaklarına sahip bir kamp yeri bulmaktır. Bununla birlikte, bu sizi rustik, gelişmemiş ve ilkel alanlar hariç olmak üzere bazı yerleşik kamp alanlarıyla sınırlar.

Kamp yaparken çamaşır yıkamanın diğer üç yolu (yıkama tesisleri olmadan):

 • Elle
  • Plastik bir kaseye veya kovayı suyla doldurun (kamp ateşinizde ısınan ılık su en iyisidir).
  • Biraz deterjan ekleyin ve giysilerinize ekleyin.
  • Ellerinizle ovalayın, giysilere temiz su ile hızlı bir şekilde durulayın ve kurumaya bırakın.
 • Çöp Torbası Yöntemi
  • Çöp torbası yöntemi için, giysilerinizi temiz bir çöp torbasına biraz sabun ve su ile yerleştirin.
  • Torbayı (çamaşır makinesinin sıkma döngüsüne benzer) çevirin, temiz suyla durulayın ve kurumaya bırakın.
 • Portatif Çamaşır Sistemi
  • Yerleşik bir kamp kampınız varsa, portatif çamaşır sistemi şüphesiz kamp sırasında çamaşır yıkamak için en etkili yoldur.
  • Scrubba Taşınabilir Çamaşır Sistemi Yıkama Torbası hafif, taşınabilir bir seçenektir.
GÖZAT  Kav Mantarı ile Ateş Başlatmak

Kuru çantanızı kıyafetlerinizi veya portatif bir lavabonuzu yıkamak için de kullanabilirsiniz – çünkü her ikisi de işi benzer şekilde yapar ve ağırlıktan tasarruf etmek için çok amaçlıdır. İşiniz bittiğinde, gri suyu su kaynaklarından doğru mesafede boşalttığınızdan emin olun.

Kadın Hijyeni – Yürüyüş Yaparken Regl Döneminizle Uğraşmak

Bunu okuyan tüm kadınlar için burada birkaç seçeneğiniz var. En verimli ve çevre dostu seçim vajinal kaplardır. Kullanırken ve boşaltırken ellerinizin çok temiz olması gerektiğini unutmayın. Ayrıca, tuvalete giderken kabın içindekileri de bertaraf etmelisiniz.

İkincisi, standart tek kullanımlık kadın hijyen ürünlerini kullanabilirsiniz, sadece bunları sizinle birlikte geri götürecek bir yola sahip olduğunuzdan emin olun – bunun için genellikle ağzı kapanabilir poşetler bulundurmanız en iyisidir.

Kadın hijyeni konusunda daha detaylı bilgi için Kamp, Yürüyüş ve Festivallerde Adet Dönemi İle Nasıl Başa Çıkabilirsiniz? isimli makalemize göz atabilirsiniz.

Ayaklarınızı Temiz ve Kuru Tutmak

Çoraplarınızı değiştirmeden önce ayaklarınızın kuru ve temiz olduğundan emin olmak, kötü bakterilerin ve mantarların üremesini önlemeye yardımcı olacaktır.

Ayrıca botlarınızı geceleri kurutmak da iyi bir fikirdir, deri ayakkabı ve botlarınınızı büzüştükleri için güneşte uzun süre dışarıda bırakmamaya dikkat edin!

Arkanızda hiçbir iz bırakmadan iyi kişisel hijyen sağlamak, sağlığınız ve çevre için çok önemlidir. Bu ipuçlarının sizlere yardımcı olduğunu umut ediyoruz, eğer faydalı olacağınızı düşünüyorsanız Facebook ve Twitter üzerinde arkadaşlarınız ile paylaşabilir ayrıca bizleri İnstagram sayfamız üzerinden takip edebilirsiniz.

Kamp Hijyeni Sonuç

İlk başta kamp yaparken temiz kalmak imkansız gibi gelebilir. Ancak, biraz bilgi birikimi ve bazı temel planlama ve hazırlıklarla, aslında oldukça kolaydır. Yukarıdaki en iyi kamp hijyen ipuçlarımız, banyoya, duşa, çamaşır yıkamaya ve çok daha fazlasına harika açık havada nasıl gidebileceğinizi sizlerle paylaşmaya çalıştık. Arkanızda hiçbir iz bırakmadan iyi kişisel hijyen sağlamak, sağlığınız ve çevre için çok önemlidir. Bu ipuçlarının sizlere yardımcı olduğunu umut ediyoruz, eğer faydalı olacağınızı düşünüyorsanız Facebook ve Twitter üzerinde arkadaşlarınız ile paylaşabilir ayrıca bizleri İnstagram sayfamız üzerinden takip edebilirsiniz.

Kampa giderken kamp hijyeni kitinizde neler saklıyorsunuz? Listemize eklemek için ürün veya ipuçlarınız var mı? Önerilerinizi yorumlarda okuyor olacağız.

Oy Verebilirsiniz.
[Toplam Oy: 1 Ortalama: 5]
Serkan Sezer
Doğaya meydan okumaması gerektiğini bilen, ona adapte olmak isteyen, bushcraft felsefesini hayatının merkezine oturtmuş bilinmeyen bir denklemin parçası. Şehir hayatında tıp doktoru, video içeriği üreticisi ve internet sitesi geliştiricisi olarak hayatına devam etmekte.