Ana içeriğe atla

Öne Çıkan Konular

Kamp Yapacaklara Öneriler

Aktivitelerin iyi ve eğlenceli bir şekilde geçmesini sağlayacak pek çok unsurun bulunduğunu biliyoruz. Bu unsurlar aynı zamanda sizlerin sağlığı ve aktivitenizi tam anlamıyla gerçekleştirebilmeniz adına oldukça önemlidir. Özellikle kamp aktivitesini tercih edenlerin bu hususlara dikkat etmesi gerekmektedir. Kamp aynı zamanda sizleri doğa ile baş başa bırakmaktadır. Burada mücadele etmenizi gerektiren birçok hususunda bulunduğunu belirtebiliriz. Sizlerde kamp esnasında yapacağınız öneriler hakkında bilgi almak istiyorsanız, yazımızdan detaylara ulaşabilirsiniz. Sizlere bu yazımızda Kamp Esnasında Yapılacak 7 Öneri hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Kamp Esnasında Yapılacak 7 Öneri Kamp Esnasında Yapılacak 7 Öneri sizlerin kampınızın en iyi ve en sağlıklı şekilde gerçekleştirilmesi adına araştırılıp derlenerek sizlere sunulmuştur. Bu etkenlere dikkat etmeniz eğlenceli bir şekilde vakit geçirmenizi sağlayacak olan en önemli unsurdur. Peki, kamp esnasında yapılacak 7 öneri nelerdir? Geli

Burlap Backpack Nedir?

Burlap Backpack, bez ya da deri gibi parçaları kullanarak çuval haline getirildikten sonra, dallar ile oluşturulan kasnak üzerine bağlanarak kullanılan basit sırt çantasıdır. Adı postapokaliptik bir video oyunu olan DayZ'de geçer, bushcraft aktiviteleri esnasında kamp çantası olarak zorlu durumlarda kullanılabilir. Stick backpack ya da burlap backbag olarak da adlandırılır. Bizim ülkemizde kullanılan adı kasnak çantadır.

Dal parçalarından yapılmış Burlap Backpack örneği.

Kullanılan Malzemeler

  • Bez yada deri (gömlek, pantolon, ceket vb…)
  • Esnek ve yumuşak ağaç dalları. (işlemesi kolay olmalı)
  • Paracord, ip, tel, bağcık, sarmaşık vb…

Yapılışı

Doğru Ağaç Seçimi

İçine düştüğümüz durumda üzerimizde kesici aletler olmayabilir. Bu yüzden kolay işleyebilir ağaç dalları işimize yarar.

  • Kestane
  • Sarı kavak
  • Selvi
  • Sedir gibi ağaçlar işimize yarayabilir.
Burlap Backpack: Doğru dal parçalarını seçin...

Dal Parçalarını Birleştirin

Bulduğunuz dalların boylarını 60 – 70 cm olacak şekilde kesin yada kırın. Parçaları üçgen biçiminde birleştirmek zorunda değilsiniz. Oluşturduğunuz kamp çantası dikdörtgen ya da kare de olabilir önemli olan bir kasnak oluşturmak. Oluşturduğunuz kasnağın sizin sırt genişliğinden fazla olmamasına dikkat edin. Doğada ilerlerken size engel olabilir.

Köşe birleşimlerini kesici bir alet ile resimde ki gibi birbiri üzerine binecek şekilde düzeltirseniz daha sağlıklı bir kasnak elde etmiş olursunuz.


Parçaları Bağlayın

Ağaç dallarına istediğimiz şekli verdikten sonra bir ip yada benzeri malzeme yardımıyla bağlamamız gerekmektedir.


Bez Parçası

Kumaş parçasını çuval haline getirin ve oluşturduğunuz çuvalı kasnağın ortasına ipleri kullanarak bağlayın.

Son olarak taşımak için üst kısmına elcik boşluğu bırakın. Sırt çantası gibi kullanmak için belinizde ki kemer yada buna benzer bir malzeme ile sırtınıza asabilirsiniz.

Burlap backpack

Düşünmemiş olabilirsiniz fakat günün birinde kendinizi doğada hayatta kalma mücadelesi verirken bulabilirsiniz. Nasıl olur böyle bir şey demeyin!

Bir çok insan bu duruma nasıl düştüğünü anlatırken ortak nokta genelde başlarına gelen kaza olaylarıdır. Doğa da gezintiye çıkmış biri muhtemelen hazırlıklı olacağından bu tip durumlara maruz kalmayabilir. Ancak planlanan doğa yürüyüşleri ya da buna benzer aktiviteler de tehlikeli olabilir. Sakatlanma, kaybolma vb durumlar sizi zora sokabilir. Ayrıca uçak kazası, araba kazası, doğa felaketi ya da postapokaliptik durumlarda hayatta kalmak mücadelesi verebilirsiniz.

Vahşi doğada plansız ve kaza sonucu kaldığınız durumlarda ilk yapmanız gereken şey bu durumdan hızlı bir şekilde kurtulmaktır.

Günlük hayatta kullandığımız kıyafetlerimizin ceplerini bir düşünün! Çoğu insan ceplerin bize sağladığı kolaylığın farkında bile olmadan bu icadı kullanıyor. Cüzdan, telefon, anahtar vb. üzerimizde mecbur bulunması gereken eşyalarımızı ceplerimiz sayesinde rahatlıkla taşıyoruz. Felaket senaryosu durumunda doğada bize lazım olan şeyleri taşımak için bolca cebe ihtiyacımız olacaktır. Eşya taşımak denince ilk akla gelen şey çantadır. Çanta bize gereken en önemli ekipmandır. Fakat bahsettiğimiz bu ani gelişen ve hazırlıksız yakalandığımız durumlarda istediğimiz her şeyi bulma şansımız olmayabilir ancak doğadan bize gereken ekipmanları sağlayabiliriz.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Amatör Telsiz – Yeni Başlayanlar İçin Hazırlık Kılavuzu

Cep telefonunun çekmediği bir yerde kaza yaptın ya da büyük bir depremden kurtulanlar arasındasın ve yardım çağrısı yapamıyorsun. Korkunç ama yaşanması muhtemel bir senaryo değil mi? Böyle bir durum içindeyken bile iletişim kurabilmek için birkaç seçenek var. Konumuz olan amatör telsizler her türlü acil durumda kullanabileceğiniz alternatif iletişim araçlarıdır. Amatör telsizler birçok kişi için eğlenceli bir hobi olsa da, sağladıkları anlık iletişim avantajı hayat kurtarabilir. Ülkemiz gibi nüfusun büyük çoğunluğunun deprem kuşağında yaşadığı ve afete açık bölgelerde, beklenmedik durumlarda bile iletişim kurabilmenin ne kadar önemli olduğunu tahmin edebiliyor olmalısın. Unutma ki acil durumlarda iletişim için telefonlarımıza ve internete güvenemeyiz. Peki, eğitici ve eğlenceli bu iletişim aracı, zorlu durumlarda nasıl bu kadar kullanışlı olabiliyor? Haydi amatör telsizlerin heyecan verici dünyasına göz atalım. Amatör Telsiz Nedir? Amatör telsiz , insanların ticari olmayan amaçlarla b

Orman Sessizliği Sevenlere Longoz Ormanlarıyla Meşhur İğneada

Türkiye’nin ve Avrupa’nın en büyük longoz ormanlarına ev sahipliği yapan İğneada’da güzel bir gezi sizleri bekliyor. Longoz orman tabiri olarak bilinen ve subasar olarak da söylenen orman türlerinin en güzel örneklerinden bir tanesi Kırklareli ilinin Demirköy ilçesine bağlı İğneada Beldesinde bulunmaktadır . Longoz Ormanları Milli Parkı içerisinde Türkiye ve Avrupa’nın en büyük longoz ormanları bulunmaktadır. İğneada Longoz Ormanları Bulgaristan sınırına yakın Karadeniz sahil şeridinden bulunan bu büyüleyici ormanların yer aldığı milli park yaklaşık 3150 hektar alana sahiptir. Milli parkın içinde bulunduğu İğneada beldesi ise Demirköy ilçesine 27 km İstanbul’a ise 237 km uzaklıkta bir mesafededir. Göllerin Arasında Güzellik Longoz Ormanları Milli Parkı çevresi göller ile döşeli bir güzellik olarak karşımıza çıkmaktadır. Parkın güney tarafında Saka Gölü, Deniz Gölü, Pedina Gölü, Hamam Gölü ve Mert Gölü ile çevrilidir. Parkın kuzey bölümünde ise Erikli Gölü ve eşsiz güzelliği ile long

Kampçılık Nedir? Nereden Başlamalı?

Doğa ile iç içe eşsiz manzaralar karşısında yapılan kampçılığın günümüzde oldukça popüler doğa sporları arasında yer aldığını söyleyebiliriz. Pek çok kişi sıkıntı ve stresinden uzaklaşmak adına kampçılığı tercih etmektedir. Kampçılık sporu yapılabilecek en güzel doğa aktiviteleri içerisinde yer almaktadır. Sizlerde kampçılık hakkında araştırmalarda bulunuyorsanız, yazımızdan detaylara ulaşabilirsiniz. Sizlere bu yazımızda Kampçılık Nedir? Nasıl Yapılır? sorularını cevaplandırarak detayları hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Kampçılık Nedir? Nasıl Yapılır? Kampçılık Nedir? Nasıl Yapılır? sorularının aynı zamanda kampçılık sporunu profesyonel anlamda yapmak isteyen kişiler tarafından da araştırıldığını söyleyebiliriz. Pek çok kişi kampçılık faaliyeti ile birlikte psikolojik olarak rahatlamaktadır. Peki, kampçılık nedir? kampçılık hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir? Gelin, hep birlikte bakalım. Kampçılık Nedir? Kampçılık, doğa ile iç içe yapılan ve kişilerin sinir ve stres atmak ama