Burlap Backpack Nedir?

Burlap Backpack, bez ya da deri gibi parçaları kullanarak çuval haline getirildikten sonra, dallar ile oluşturulan kasnak üzerine bağlanarak kullanılan basit sırt çantasıdır. Adı postapokaliptik bir video oyunu olan DayZ'de geçer, bushcraft aktiviteleri esnasında kamp çantası olarak zorlu durumlarda kullanılabilir. Stick backpack ya da burlap backbag olarak da adlandırılır. Bizim ülkemizde kullanılan adı kasnak çantadır.

Dal parçalarından yapılmış Burlap Backpack örneği.

Kullanılan Malzemeler

  • Bez yada deri (gömlek, pantolon, ceket vb…)
  • Esnek ve yumuşak ağaç dalları. (işlemesi kolay olmalı)
  • Paracord, ip, tel, bağcık, sarmaşık vb…

Yapılışı

Doğru Ağaç Seçimi

İçine düştüğümüz durumda üzerimizde kesici aletler olmayabilir. Bu yüzden kolay işleyebilir ağaç dalları işimize yarar.

  • Kestane
  • Sarı kavak
  • Selvi
  • Sedir gibi ağaçlar işimize yarayabilir.
Burlap Backpack: Doğru dal parçalarını seçin...

Dal Parçalarını Birleştirin

Bulduğunuz dalların boylarını 60 – 70 cm olacak şekilde kesin yada kırın. Parçaları üçgen biçiminde birleştirmek zorunda değilsiniz. Oluşturduğunuz kamp çantası dikdörtgen ya da kare de olabilir önemli olan bir kasnak oluşturmak. Oluşturduğunuz kasnağın sizin sırt genişliğinden fazla olmamasına dikkat edin. Doğada ilerlerken size engel olabilir.

Köşe birleşimlerini kesici bir alet ile resimde ki gibi birbiri üzerine binecek şekilde düzeltirseniz daha sağlıklı bir kasnak elde etmiş olursunuz.


Parçaları Bağlayın

Ağaç dallarına istediğimiz şekli verdikten sonra bir ip yada benzeri malzeme yardımıyla bağlamamız gerekmektedir.


Bez Parçası

Kumaş parçasını çuval haline getirin ve oluşturduğunuz çuvalı kasnağın ortasına ipleri kullanarak bağlayın.

Son olarak taşımak için üst kısmına elcik boşluğu bırakın. Sırt çantası gibi kullanmak için belinizde ki kemer yada buna benzer bir malzeme ile sırtınıza asabilirsiniz.

Burlap backpack

Düşünmemiş olabilirsiniz fakat günün birinde kendinizi doğada hayatta kalma mücadelesi verirken bulabilirsiniz. Nasıl olur böyle bir şey demeyin!

Bir çok insan bu duruma nasıl düştüğünü anlatırken ortak nokta genelde başlarına gelen kaza olaylarıdır. Doğa da gezintiye çıkmış biri muhtemelen hazırlıklı olacağından bu tip durumlara maruz kalmayabilir. Ancak planlanan doğa yürüyüşleri ya da buna benzer aktiviteler de tehlikeli olabilir. Sakatlanma, kaybolma vb durumlar sizi zora sokabilir. Ayrıca uçak kazası, araba kazası, doğa felaketi ya da postapokaliptik durumlarda hayatta kalmak mücadelesi verebilirsiniz.

Vahşi doğada plansız ve kaza sonucu kaldığınız durumlarda ilk yapmanız gereken şey bu durumdan hızlı bir şekilde kurtulmaktır.

Günlük hayatta kullandığımız kıyafetlerimizin ceplerini bir düşünün! Çoğu insan ceplerin bize sağladığı kolaylığın farkında bile olmadan bu icadı kullanıyor. Cüzdan, telefon, anahtar vb. üzerimizde mecbur bulunması gereken eşyalarımızı ceplerimiz sayesinde rahatlıkla taşıyoruz. Felaket senaryosu durumunda doğada bize lazım olan şeyleri taşımak için bolca cebe ihtiyacımız olacaktır. Eşya taşımak denince ilk akla gelen şey çantadır. Çanta bize gereken en önemli ekipmandır. Fakat bahsettiğimiz bu ani gelişen ve hazırlıksız yakalandığımız durumlarda istediğimiz her şeyi bulma şansımız olmayabilir ancak doğadan bize gereken ekipmanları sağlayabiliriz.

Yorumlar