Kampçılık Nedir? Nereden Başlamalı?


Doğa ile iç içe eşsiz manzaralar karşısında yapılan kampçılığın günümüzde oldukça popüler doğa sporları arasında yer aldığını söyleyebiliriz. Pek çok kişi sıkıntı ve stresinden uzaklaşmak adına kampçılığı tercih etmektedir. Kampçılık sporu yapılabilecek en güzel doğa aktiviteleri içerisinde yer almaktadır. Sizlerde kampçılık hakkında araştırmalarda bulunuyorsanız, yazımızdan detaylara ulaşabilirsiniz. Sizlere bu yazımızda Kampçılık Nedir? Nasıl Yapılır? sorularını cevaplandırarak detayları hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Kampçılık Nedir? Nasıl Yapılır?

Kampçılık Nedir? Nasıl Yapılır? sorularının aynı zamanda kampçılık sporunu profesyonel anlamda yapmak isteyen kişiler tarafından da araştırıldığını söyleyebiliriz. Pek çok kişi kampçılık faaliyeti ile birlikte psikolojik olarak rahatlamaktadır. Peki, kampçılık nedir? kampçılık hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir? Gelin, hep birlikte bakalım.


Kampçılık Nedir?

Kampçılık, doğa ile iç içe yapılan ve kişilerin sinir ve stres atmak amacıyla tercih etmiş oldukları doğa sporlarından bir tanesidir. Kampçılık son dönemlerde ülkemizde en çok tercih edilen doğa sporları arasında yer almaktadır. Kamp macerasına başlamadan önce hazırlık yapmak gerekir. Keyifli ve güvenli bir kamp için gerekli malzemelerinin temini oldukça önemlidir.

Kampçılık Nasıl Yapılır?

Kampçılık belirli ekipmanların temin edildikten sonra doğaya çadır kurarak gerçekleştirilmektedir. Kampçılık aktivitesini gerek kendi başınıza gerekse arkadaşlarınız ile birlikte gerçekleştirebilmeniz mümkündür. Kamp türleri iki kısma ayrılır. Bu türler;

 • Teknik Kamplar: Teknik kamplar doğa ile mücadeleyi kapsar. Trekking bu türlerden bir tanesidir. Teknik kamplarda ihtiyacınız olan ekipman daha teknik malzemelerdir. Çantanıza giren her kamp malzemesinin hafif ve fonksiyonel olması gerekir.
 • Keyif Kampları: Keyif kampları herhangi bir doğa ile mücadele içermemektedir. Kamp serüvenine alışmak için ilk olarak keyif kampları tercih edilir. Yine de bu kamplarda da aşağı yukarı aynı malzemelere ihtiyaç duyulur.

Kampçılık Nerede Yapılır?

Ülkemizde kampçılık aktivitesini yapabileceğiniz pek çok alan bulunmaktadır. Özellikle sırf kamp severlerin yararlanması adına oluşturulan alanları tercih etmenizi önermekteyiz. Bu alanların hem sizlerin daha güvenli bir şekilde kamp aktivitesini gerçekleştirmenize hem de rahat bir şekilde hareket edebilmenize olanak sağlayacaktır. Sizler için ön plana çıkan kamp alanlarını listeledik;

 • Akyaka Orman Kampı (Muğla)
 • Karagöl Kamp alanı (İzmir)
 • Olympos'da Kamp (Antalya)
 • Bozcaada Kamp Alanı (Çanakkale)
 • Kapadokya Kaya Camping (Nevşehir)
 • Fethiye Kabak Koyu (Muğla)
 • Uludağ Çobankaya Kamp Alanı (Bursa)
 • Ödemiş Bozdağ Kamp Alanı (İzmir)
 • Ömerli Barajı Kamp Alanı (İstanbul)

Yukarıda belirtmiş olduğumuz kamp alanlarının yanı sıra kamp aktivitenizi gerçekleştirebileceğiniz pek çok kamp alanının olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle geçmiş yıllara nazaran günümüzde bu kamp alanları gün geçtikçe artış göstermektedir.

Kampçılık İçin Kullanılan MalzemelerKamp çok geniş bir konuyu içerisinde kapsıyor. Her konseptin ihtiyaçları farkı ve ekipman tarzı da değişiklik göstermektedir. Bu yazımız içerisinde kamp esnasında hangi malzemelere ihtiyaç olabileceğini sizlerle bir araya getiriyoruz.  Peki, kampçılık için kullanılan malzemeler nelerdir?

 • Şişme Mat ve Uyku Matları: Uyku ve şişme matları, kamp maceralarınızda uyku kalitesini belirler. Uyumak için rahat bir yüzeye sahip olmak gerekir. Burada uyku matları devreye girer.
 • Kamp Çadırı: Kullanılacak yere göre farklı kamp çadırları bulunur. Bu nedenle seçim sırasında ihtiyaçlarınızı karşılayacak çadırlara yer vermeniz gerekir.
 • Uyku Tulumu: Kamp yapacağınız alana ve hava durumuna göre size uygun uyku tulumu seçmek yararınıza olur. Uyku tulumu seçimi yaparken mevsimlik olmasına dikkat etmeniz sizlerin rahat bir şekilde uyku çekebilmeniz adına oldukça önemlidir.
 • Soğutucular: Soğutucular özellikle yaz kamplarında sıklıkla tercih edilir. Seçim yaparken yalıtım performansını göz önünde bulundurmalısınız. Yaz aylarında kamp içerisinde terlemekten kurtulmak istiyorsanız, bu hususa oldukça önem göstermeniz gerekmektedir.
 • Kamp Sandalyesi: Kamp sandalyesi seçerken bazı konular dikkat etmeniz gerekir. Hava şartlarına göre kamp sandalyesi seçiminiz değişebilir. Eşsiz manzaraları oturarak saatlerce izlemek için kesinlikle bir kamp sandalyesi edinmelisiniz.
 • El Feneri ve Kafa Lambası: Lambalar kamp güvenliğini sağlayan en önemli etmenlerdir. Özellikle gece yürüyüşüne çıkacakların el feneri veya kafa lambalarını yanında bulundurması gerekmektedir.
 • Kamp Ocağı: Kamp içerisinde muhteşem bir yemek ziyafeti çekmek isterseniz bu konuda kamp ocaklarını kullanabilirsiniz. Özellikle portatif anlamda sırf kamp için oluşturulan ocaklardan faydalanmanız sizlerin hem taşıma anlamında hem de yemek yapabilme anlamında daha rahat bir şekilde hareket edebilmenize olanak sağlayacaktır.
 • Kamp Çantası: İyi bir kamp deneyimi yaşamak için kamp malzemelerini taşıyan sırt çantaları gerekir. Doğanın güzel keyfini kamp yaparken yaşamak için geniş hacimli ürünler tercih edebilirsiniz.

Kamp için kullanılan malzemeler ile ilgili ön plana çıkanları yukarıda sizlerle paylaşamaya çalıştık. İyi bir kamp deneyimi için sizlere çok özel anlar yaşatıyor. Doğru malzemeleri tercih ederek sizde kampın keyfini doyasıya çıkarabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Kampçılık ile ilgili edinmeniz gereken tüm bilgileri başlıklar halinde aktarmaya çalıştık. Ancak belirtmek isteriz ki, bir derya olan kampçılık olayı yaşanılan anılar ve edinilen tecrübeler ile ilgili pek çok bilgiyi içerisinde barındırmaktadır. Özellikle arkadaşlar ile birlikte yapılan kampın paha biçilemez olduğunu söyleyebiliriz. Sizlerde kampçılık ile ilgili düşüncelerinizi ve yaşamış olduklarınızı yorum kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Kampçılık nedir?

Genellikle şehrin kalabalığından kaçarak, doğada çadır kurarak yapılan bir spor ya da hayat tarzıdır diyebilirim.

Kampçılık faaliyetinde kullanılan temel malzemeler nelerdir?

1. Çadır
2. Uyku tulumu
3. Kamp matı
4. Sırt Çantası
5. Kamp sandalyesi
6. Baton
7. El ve kafa feneri
8. Mutfak malzemeleri ve ocak
9. Bıçak ve multitool
10. Çakmak, kibrit
11. Böcek kovucu losyon, sprey

Kampçılık lisansı nasıl alınır?

Kampçılık için herhangi bir lisans almanıza gerek yoktur. Kanunların izin verdiği ölçüde ücretli veya ücretsiz kamp alanlarında kamp yapabilirsiniz.

Kampçılık ile ilgili makalelere nereden ulaşabilirim?

Türkiye'de temel kampçılık bilgilerine internet sitemiz üzerinden ulaşabilir, aklınıza takılan sorular için forumlarımızda konu açabilirsiniz.

Türkçe kampçılık kitapları var mı?

Cliff Jacobson tarafından yazılan Herkes İçin Kampçılık ve Kampçılıkta İlkyardım,
Ercüment Ekrem Solmaz tarafından yazılan Kış Kampı ve
Kutsal zafer Şahin tarafından yazılan Doğada Yapılan Yürüyüşler kitaplarına göz atabilirsiniz.

Türkiyedeki en iyi kampçılık blogları nelerdir?

Benim de severek takip ettiğim
1.Kamperest,
2.Doğadakiler ve
3. Tek Başına Da Olur
isimli bloglar sanırım ülkemizde işini hakkıyla yapan siteler.

Kampçılara ne tarz hediyeler alınabilir?

Kampçı dostunuza unutulmaz bir hediye vermek istiyorsanız kampçı bıçağı veya multitool tarzı ürünler, powerbank (mümkünse solar enerjili), uyku tulumu, kamp çantası, kaliteli bir fener veya termos (mümkünse Stanley marka - kampçılık camiasında çok sevilir) alabilirsiniz.


Yorumlar