Survival Kit (Hayatı İdame Seti)

Doğa aktiviteleri ile iç içe yaşıyorsak, mutlaka bizi zorlayan durumlarla karşı karşıya kalmışızdır. Doğa yürüyüşleri sırasında yorulduğumuz yada kampa gittiğimizde ateş yakamadığımız olmuştur. Şimdi bunlardan daha farklı zorluklardan ve planladığımızın dışında gelişen olaylarda doğada hayatı idame konusunda bize yardımcı olabilecek Survival Kit adlı bir paketten bahsedeceğim. 

Survival Kit (Hayatta Kalma Seti)

Nedir bu survival kit demeden önce şunu iyice anlayalım. Hayatı hazır ve kolay bir şekilde yaşamaya alıştığımız şu günlerde, televizyon, radyo yada internette gördüğümüz olaylar sanki bizim başımıza gelmeyecekmiş gibi umursamaz bir tutum içindeyiz. Arabamızla çıktığımız bir seyahatte kaza sonucu telefonumuzun çekmediği ıssız bir yerde kalmış olabiliriz. Farklı bir şekilde gemi yada uçak kazasından hayatta kalıp hayatımızı idame ettirmek zorunda da kalabiliriz. Planladığımız basit bir doğa yürüyüşü sonrası yolumuzu kaybederek doğanın içinde kaybolabiliriz. Bu ve buna benzer senaryolar bizim başımıza gelmez diyerek umursamazlık edemeyiz.

Bir tatile giderken hazırladığımız valizimiz, doğa yürüyüşüne çıkarken malzemelerimizi koyduğumuz çantamız yada günlük kullandığımız küçük hacimli bir çantamızın içinde bile bulundurabileceğimiz survival kit hiç ummadığımız bir anda ters giden bir durumun seyrini değiştirebilir.

Hayatta Kalma Kiti

Son zamanlarda yaygınlaşan ve doğada farklı aktiviteler sunan bushcraft ve buna benzer doğa uğraşları bize bu paketlerin ihtiyacını o denli arttırmıştır. Doğada hayatı idame olarak bilinen survival ve bushcraft insanların doğa ile bütünleşmesine olanak sunmaktadır. Bu vesile ile insan doğada daha az ekipmanla daha uzun süre kalarak doğayla bütünleşmektedir. İşte tam bu noktada konumuz olan survival kit devreye girmektedir. Başa çıkamadığımız bir anda imdadımıza yetişen bu paketler kullanışlı ve hayat kurtaran ekipmanlardan oluşmaktadır.

Peki bu Survival Kit ler nasıl hazırlanmalı ve içinde neler bulunmalıdır? İsterseniz Uluslararası Kızıl Haç Teşkilatının önerilerine buradan bakabilirsiniz.

Çanta Ölçüsü ve Özellikleri

Öncelikle bu survival kit ölçülerinden bahsedelim. Kullanım alanına göre ölçüler değişkenlik göstermektedir. Uzun süreli aktiviteler için hazırlanmış kitler daha büyük ölçülere sahipken, sürekli ihtiyaca göre hazırlanan daha pratik ve taşıması kolay olan cep ölçüsünde hazırlanmış çeşitleride bulunmaktadır. Genelde tercih edilen ve olması gereken ölçüde bana göre cep ölçüsü yada 20 cm ile 25 cm arasında değişen paketlerdir.

Sizde kendi aktivitelerinize göre çanta seçimini yapabilirsiniz.

Bu çantaların olmazsa olmazı dayanıklı ve su geçirmezlik özelliğine sahip olmalarıdır. Hava şartları da göz önünde bulundurulduğunda bu çantaların içene konulacak ekipmanı korumaları gerekmektedir ve kolaylıkla açılabilmesi de bir o kadar önemlidir. Acil bir durumda bu çantaları tek elle bile açmamız gerekebilir. İşte bu yüzden kolay açılmasına dikkat etmeliyiz. İçine koyacağımız ekipmanlar için gözler yada perlon kayışlar olması da düzenli bir çanta hazırlamamıza olanak sağlayacaktır.

Genelde siyah, haki yeşil ve safari renklerde piyasada bulunmaktadır. Çantamız ne renk olursa olsun kolay bulunabilmesi açısından üzerine çantayı belirginleştiren fosforlu bir bantla yada belirgin bir malzeme ile işaretlenmelidir.

Çanta içeriğine girmeden önce kullanılacak ekipmanın kaliteli olmasına özen gösterilmesi gerektiğini belirtmek isterim. Çünkü bu kitler genelde acil durumlarda tercih edildiğinden bizi yarı yolda bırakmayacak malzemeler seçilmesinde fayda vardır.

Çanta İçeriği

Multi Tools

Multi tool çok amaçlı çakılar olarak adlandırılır. Yanımızda taşıdığımız bıçağımızın dışında çantamızda böyle bir aletin bulunması bize bir çok yönden avantaj sağlayacaktır. Uçları sayesinde faklı işlerde de kullanabileceğimiz multi tool işimizi kolaylaştıracaktır. 

Farklı model ve markalarda satılan bu ürünlerde dikkat edilmesi gereken sağlamlığı ve kaliteli olmasıdır.

Tel Testere

Kolay katlanması ve yer kaplamaması açısından ideal bie ekipmandır. Belli ölçüde dal ve ağaç gövdelerini kesmekte kullanılabilir.

Pusula

Doğaya çıkarken en önemli ekipmanlardan biridir. Doğada bir çok yön bulma yöntemi olsa da yanımızda mutlaka bulunması gereken bir ekipmandır. Küçük ebatlı bir pusula işimize yarayacaktır.

Olta Seti

Misina ve iğneden oluşan bu set bize deniz, göl yada bir nehir kenarında yiyecek bulmamıza olanak sağlayacaktır. Aynı zamanda misinayı karada avlanmak için tuzak yapımında kullanabiliriz. Yük gerektirmeyen bağlama işlerinde de işimize yarayacaktır.

Ateş Başlatıcılar

Doğada ateşin önemi büyüktür. Ateş ile yiyeceğimizi pişirdiğimiz gibi ısınmak korunmak ve içeceğimiz suyu arıtmakta ateş sayesinde olacaktır. Magnezyum çubuğu olarak bilinen malzeme doğa da bize ateşi başlatmamızda gerekli olacaktır. Bu malzemelerin en büyük özelliği sudan etkilenmemesidir. Fakat sudan etkilenmese de karlı ve yağmurlu havalarda bu malzeme işimizi zorlaştıracaktır.

Bu sebepten yanımızda mutlaka gazı dolu olduğunundan emin olduğumuz bir çakmak bulundurmalıyız. Çakmak su geçirmeyen bir poşete konulmalıdır.

İpler

Bu konuda ilk söylenecek malzeme paracord iplerdir. Bilidiği üzere paracord ipler paraşüt ipidir ve oldukça yüksek taşıma gücüne sahiptir. 43kg ağırlıktan 340kg ağırlığa kadar yük taşıyan modelleri mevcuttur. %30 esneme özelliğine sahiptirler.

Son zamanlarda piyasada bileklik modelleri satılmaktadır. Ama çoğu insan ne işe yaradığını bilmez. Satılan bu bilekliklerin çoğuda gerçek paracord ipinden yapılmamıştır. O yüzden iyi araştırıldıktan sonra alınması gereken bir malzemedir.

Bu ipleri yanımızda bileklik olarak bulundurabileceğimiz gibi ekipmalarımıza sararakta yanımızda taşıyabiliriz. Ayrıca çantamıza da yer kaplamayacak kadar almamız da fayda olacaktır.

Barınak ve tuzak yapımında işimize çok yarayacaktır. 

Düdük

Yanımızda bulunduracağımız küçük bir düdükte işimize yarayacak ekipmanlar arasındadır. Yerimizi belirtmekte kullanacağımız gibi iletişim aracı olarak da kullanılabilir.

Fener

Gece karanlığında yada ışık olmayan ortamlara girdiğimizde (Mağara vs…) ilerlememiz güç olacağından yanımıza almamız gerekenler içinde önemli bir yere sahiptir. Kompakt fenerler tercih edilmeli ve yine kalitesine dikkat edilmelidir. İyi aydınlatma sağlayan bir fener işimize gerçekten yarayacaktır.

Aynı zaman da piller fenere takılı bırakılmamalıdır ve mutlaka yedek pil bulundurulmalıdır.

Ducktape (Bant)

Yüksek kaliteye sahip neredeyse herşeyi yapıştırma özelliğine sahip bu band yine olmazsa olmazlar arasında. Su geçirmezlik, yüksek ısı ve düşük ısılarda kullanılabilen bu malzeme ile ekipmanlarımızın tamiri, barınak yapımı, ekipman yapımı uygulanabilir.

Ayna

Sinyal vermekte ve iletişim kurmakta kullanılacak basit bir malzemedir. Küçük ebatlarda bir ayna çantamızda bulunmalıdır.

Büyüteç

Ateş yakmak için kullanacağımız mercek yada büyüteçler çok işimize yarayabilir. Ayrıca batan diken yada benzeri zararlı küçük cisimleri çıkarmamıza olanak sunar. 

İlk Yardım Malzemeleri

Öncelikle sürekli kullanımı gereken reçeteli ilaçlarınızı yanınıza almayı unutmayın.

 • Ağrı kesici
 • Kuvvetli antibiyotik
 • Mide bulantısı hapı
 • Soğuk algınlığı hapı
 • Alerji hapı
 • Yanık kremi
 • Böcek sokmaları için alerjen kremler
 • Steril eldiven
 • Çengelli iğne
 • Dikiş iğnesi
 • Cımbız
 • Islak mendil yada sabun
 • Sargı bezi
 • Tentürdiyot
 • Yara bantı
 • Turnike

Yukarıda yazdıklarımız haricinde temel ilk yardım malzemelerinizi kendi ihtiyaçlarınız doğrultusunda  tedarik edebilirsiniz.

En başta belirttiğimiz gibi bu malzemeleri kendi ihtiyaçlarınız ve planladığınız duruma göre kendiniz belirleye bilirsiniz. Taşıyacağınız çanta ebadından içeriğe kadar her şey tamamen sizin kendi seçiminiz olmalıdır.

Yorumlar