Deep Sea Nedir? Nasıl Yapılır?


Su altı dalışlarının yaygınlaşması aynı zamanda belirli spor dallarının da ön plana çıkmasına olanak sağlamıştır. Bu spor dallarından bir tanesi de Deep Sea’dır. Son zamanların en popüler doğa sporu olan Deep Sea tutkusu ve heyecanı ile birlikte pek çok sporsever tarafından tercih edilen bir spor dalı haline gelmiştir. Birçok kişi tarafından profesyonel anlamda yapılmaya çalışılan Deep Sea’nın malzemeleri ve nasıl yapıldığına dair üzerinde araştırma yapıldığını da söyleyebiliriz. Sizlerde Deep Sea ile ilgili olarak araştırma yapıyorsanız, yazımızdan detaylara ulaşabilirsiniz. Sizlere bu yazımızda Deep Sea Nedir? Nasıl Yapılır? sorusunu cevaplandırarak detayları hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Deep Sea Nedir? Nasıl Yapılır?

Deep Sea Nedir? Nasıl Yapılır? Sorusunu cevaplandırmadan önce dikkat etmeniz gereken bazı hususların yer aldığını söyleyebiliriz. Özellikle bu sporu tek başınıza yapmamanız ve yanınızda profesyonel bir kişiyi bulundurmanız can güvenliğiniz açısından oldukça önemlidir. Belirli gruplar halinde profesyonel ekiplerle birlikte yapılan aktivitelere katılmanızı öneririz. Peki, Deep Sea ile ilgili olarak bilmeniz gerekenler nelerdir? Gelin, hep birlikte bakalım.

Deep Sea Nedir?

Deep Sea, İngilizce bir kelimedir. Kelimenin manasına baktığımız ise “Derin Deniz” anlamı çıktığını görebilmekteyiz. Profesyonel kişiler tarafından kameralı bir şekilde suyun altına yapılan dalışla gerçekleştirilen bu spor şimdiden birçok kişinin gözdesi haline gelebilmeyi başarmıştır. Günümüzde birçok kişi özellikle yaz aylarında Deep Sea tercih ederek eğlenceli ve keyifli bir şekilde vakit geçirmektedir. Son dönemlerin en çok tercih edilen su sporu olarak Deep Sea‘nın gösterildiğini söyleyebiliriz.

Deep Sea Nasıl Yapılır?

Deep Sea, su altı dalışın biraz daha gelişmiş ve profesyonel hali diyebiliriz. Belirli profesyonel malzemeler temin edildikten sonra denizin derinliklerine doğru yapılan dalışlarla birlikte Deep Sea gerçekleştirildiğini söyleyebiliriz. Özellikle kamera kaydının alınması ve daha sonrasında bu kayıtların izlenmesi ile birlikte pek çok kişinin memnun olarak keyifli bir şekilde bu sporu tercih ettiğini söyleyebiliriz.

Deep Sea İçin Kullanılan Malzemeler

Deep Sea yaparken kullanılan malzemeleri mutlaka yanınızda eksiksiz olarak bulundurmalı ve vücut ölçülerinize uygun ürünler tercih etmelisiniz. Deep Sea, su sporlarını sevenlerin ilgi duydukları bir spor dalıdır. Ekipmanlarınızın yeterli olması durumunda bu sporun eğitimini alarak yapabilirsiniz. Deep Sea için kullanılan malzemeler dalışta mutlaka eksiksiz olarak yanınızda bulunmalıdır. Sualtı Dalışı Yaparken Kullanılan Malzemeleri Şunlardır;

  • Palet; Deep Sea sporunu yaparken ihtiyacınız olan malzemelerin başında palet gelmektedir. Birçok çeşitte palet vardır. Bunların kullanım amaçları ve kullanılan yerler bakımından özellikleri birbirinden farklıdır. Tüplü dalışlarda kullanılan paletler özel olarak üretilmiştir. Ayağınızı sıkmayacak ya da bol gelmeyecek, kullanım amacınıza uygun bir palet mutlaka edinmelisiniz.
  • Maske; Su altında kullanılması gereken malzemelerin başında gelen kullanım amacı suyun altında rahat görüş sağlamak olan araçlardır. Aldığınız maske mutlaka sağlam ve rahat kullanımlı olmalıdır. Basınca dayanıklı, yüzünüze oturacak bir maske satın almaya özen göstermelisiniz. Maske satın alırken görüş alanlarının geniş ve iç hacimlerinin küçük olmasına dikkat etmelisiniz.
  • Snorkel; 2 parça şeklinde ve boru tipli olan şnorkel başınızı suyun dışına çıkarmadan da nefes almanıza yardımcı olan alettir. Kolay nefes alabilmenizi sağlayan bu alet, sıhhi malzemelerden üretilmiş olmalıdır. Geniş ve uzun çaplı olmaması konusunda dikkatli olmalısınız. Snorkel seçimi konusunda muhakkak uzman bir kişiden yardım almanız sizlere fayda sağlayacaktır.
  • Elbise; Deep Sea yaparken kullanılan elbisenin işlevi vücudunuzu suyun ısısından ve diğer dış etkilerden korumaktır. Vücuda iyi oturmuş bir elbise dalgıcın suyun altında üşümesine engel olmaktadır. İki çeşit elbise vardır. Islak tipli elbiseler ve kuru tipli elbiseler. Bu elbiseler su geçirme ve geçirmeme özelliğine göre ayrılmıştır. Özellikle soğuk sularda ve kirli bölgelerde su geçirmez yapıda olan kuru tipli elbiseler tercih edilmektedir. Profesyonel dalışlarda kullanılan bu elbiselerin yanında patik ve çizme kullanılır.
  • Can yeleği; su altından acil çıkış gibi durumlarda ve su üstünde dinlenme amacıyla can yeleği kullanılmaktadır. Bu yelekler tüpten gelen bağlantıyla ya da ağızla şişirilebilirler. Birçok ülkede su altında kullanılması zorunlu olan can yeleklerinin tüp ile bağlantısı çok iyi yapılmalıdır. Can yeleklerindeki düdük ise tehlikeli bir durumla karşılaşıldığında yardım çağırmak içindir. 

Yukarıda belirtmiş olduğumuz malzemelerin yanı sıra Deep Sea yaparken kullanılan malzemeler arasında; derinlik saati, ağırlık kemeri, fener, dalış bıçağı, pusula, termometre, dalış çantası, dalış bayrağı gibi malzemelerde bulunmaktadır. 

Deep Sea Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler


Deep Sea yaparken muhakkak profesyonel bir ekip ile birlikte bu sporu gerçekleştirmelisiniz. Tek başınıza yapmaya çalışmanız can güvenliğiniz açısından oldukça riskli olacaktır. Bunun yanı sıra kullandığınız malzemelerin kaliteli ve dayanıklı olduğuna da özen göstermelisiniz.

Deep Sea Nedir? Nasıl Yapılır? Sorusuna ilişkin olarak edinmeniz gereken temel bilgileri sizlerle paylaşmaya çalıştık. Günümüzde birçok kişi eğlenceli bir şekilde vakit geçirmek adına çeşitli spor dallarından faydalanmakta ve bunları gerçekleştirmektedir. Son zamanların en güzide sporları arasında yer alan Deep Sea da bu spor dalları arasında yer almaktadır. Sizlerde Deep Sea ile ilgili olarak görüşlerinizi yorum kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.


Yorumlar