Ana içeriğe atla

Öne Çıkan Konular

Hayatta Kalma: Kanamaları Durdurmanın 6 Yolu

Doğada zaman geçirmek yaralanmaları beraberinde getirebiliyor, umarım aktiviteleriniz sırasında yaralanmalarınız ufak tefek sıyrıklardan öteye geçmez. Ancak bir kanamaya yardım etmeniz gerekirse önce ortam ve kendi güvenliğinizi sağladıktan sonra harekete geçmeyi aklınızdan çıkarmayın. Sizlerle bu yazımızda doğada karşılaşabileceğiniz kanamaları durdurma yaklaşımlarını anlatacağız. İyi okumalar. Bushcraft Okulu olarak her türlü yaralanmalarda profesyonel sağlık hizmeti almanızı öneriyoruz. Makalenin devamında anlatılacak olanlar bilgi verme amacı ile paylaşılmıştır. Yapılacak uygulamalar tamamen sizin insiyatifinizde olup, yazar ve site yönetimi sorumluluk kabul etmemektedir. Bir kanama ile karşılaştığınızda en önemli adım sakinliğinizi korumaya devam etmeniz olacaktır . Sonrasında; Kazazedenin bilincinin yerinde olup olmadığını sorgulayın, Bilinci, kişiye basitçe ismi ile seslenerek , cevap vermiyorsa omzundan hafifçe sarsarak değerlendirebilirsiniz. Nereden yaralandığını tespit edi

Kamp Ateşi Hakkında Dikkat Edilmesi Gereken 7 HususKamp yapacakların en çok tercih etmiş oldu aktiviteler arasında yer alan kamp ateşi kampın daha eğlenceli ve keyifli geçmesi açısından çokça tercih edilmektedir. Fakat bilinçsiz bir şekilde yakılan kamp ateşleri belirli sorunlarla karşı karşıya kalmamıza neden olmaktadır (1). Bundan dolayı kamp ateşi yakılırken bilinçli bir şekilde hareket edilmesi ve kamp ateşinin söndürülmeden tam olarak emin olunması gerekmektedir. Sizlerde kamp ateşi hakkında dikkat edilmesi gereken hususlar üzerine araştırma yapıyorsanız, detaylarına yazımızdan ulaşabilirsiniz. Sizlere bu yazımızda Kamp Ateşi Hakkında Dikkat Edilmesi Gereken 7 Husus  ve detaylarından bahsedeceğiz.

Kamp Ateşi Hakkında Dikkat Edilmesi Gereken 7 Husus

Kamp Ateşi Hakkında Dikkat Edilmesi Gereken 7 Husus  hem kamp ateşini daha hızlı bir şekilde yakmanıza hem de doğaya zarar vermeden bu işlemi gerçekleştirmenize yardımcı olacak etkenler içermektedir. Sizlerde doğaya zarar vermeden kamp ateşi yakarak eğlenceli ve keyifli bir şekilde vakit geçirebilirsiniz. Sizler için kamp ateşi hakkında dikkat edilmesi gereken temel etkenleri listeledik.

Yaş Ağaçları Kesmeyin!

Kamp ateşi yakılırken yapılan en büyük yanlışlardan bir tanesi yaş ağaçların kesilerek kullanılmasıdır. Bilmenizi isteriz ki, bir kampçı asla doğaya zarar vermez. Fakat günümüzde bilinçsiz bir şekilde kamp yapmak isteyen birçok kişi yaş ağaçları keserek onların kurumasına neden olmakta ve ateş yakmaya çalışmaktadır. Bunun önüne geçerek yaş ağaçları yakmayıp yanınızda getireceğiniz kuru ağaçları kullanmanız hem doğa için hem de ateşi daha çabuk bir şekilde yakmak için fayda sağlayacaktır.

Çalılık Alanda Ateş Yakmayın!

İlk kez kamp yapanların en çok yaptığı hatalardan bir tanesi çalılık alanda ateş yakmaktır. Çalılık alanda ateş yakılması ateşin büyümesine ve bir süre sonra söndürülemeden yangın çıkmasına neden olmaktadır. Bunun önüne geçebilmek amacıyla ateş yakacağınız yerin çalılık bir alanda olmamasına özen göstermeniz gerekmektedir. Bu hem meydana gelebilecek yangın gibi problemlerin önüne geçilmesine hem de sizlerin kampımızı rahat bir şekilde sürdürebilmenize olanak sağlayacaktır.

Sorumluluğun Kendinizde Olduğunu Bilin!

Kamp sırasında yakacağınız ateşte sorumluluğun kendinizde olduğunun bilinciyle hareket etmeniz gerekmektedir. Doğaya zarar vermeden keyifli bir şekilde kamp yapmak istiyorsanız, burada dikkat etmeniz gereken temel noktalardan bir tanesi kamp ateşinizi prosedürlere uygun ve doğaya zarar vermeyecek bir şekilde yapmanız gerektiğidir. Aksi halde çıkaracağınız bir yangın ya da yanlış yerde yakacağınız kamp ateşi sizlere hem idari anlamda hem de yasal anlamda belirli sorumluluklara yükleyecektir.

Ateş Yakacağınız Yeri Belirleyin!

Kamp ateşi yakılırken dikkat edilmesi gereken temel nokta kamp ateşi yakılacak yerin iyi bir şekilde belirlenmesidir. Çalılıklardan, ağaçlardan ve kuru dallardan uzak bir şekilde kamp ateşinin yerinin belirlenmesi çıkabilecek herhangi bir yangının önlenmesi adına sizlere büyük bir fayda sağlayacaktır. Aksi takdirde çalılık bir ortamda yakacağınız ateş veya ağaçlara yakın ya da kuru dalların arasında yakacağınız ateş kısa bir süre sonra onların da tutuşmasını sağlayarak yangına sebebiyet verecektir. Bunun önüne geçerek bilinçli bir şekilde kamp ateşi yakacağınız alanının belirlenmesi gerekmektedir.

Kuru Odunları Toplayın!

Eğer yapacağınız kamp için yanınıza yakacak bir odun, kömür veya diğer malzemelerden almadıysanız, kamp yapacağınız alan etrafındaki kuru odunları toplayabilirsiniz. Burada özellikle belirtmek isteriz ki, yaş olan ağaçlardan uzak bir şekilde yere düşmüş veya kırılmış kuru odunlardan faydalanmanız hem doğa açısından hem de ateşinizi daha çabuk bir şekilde yaka bilmeniz açısından sizlere oldukça kolaylık sağlayacaktır.

Kamp Ateşi Yakarken İzin Alın!

Kamp ateşi yakarken dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise sorumlu ve yetkililerden izin almak olacaktır. Ülkemizde belirlenen kamp alanlarının bir kısmında kamp ateşi yakımına izin verilirken bir kısmında ise bu tamamı ile yasaklanmıştır. Bundan dolayı kamp ateşi yakmadan önce yakabileceğiniz ya da yakamayacağınız hususunda sorumlu kişilerden veya yetkililerden bilgi almanız sizlere fayda sağlayacaktır. Aksi halde kamp ateşinin yasak olduğu bir alanda ateşinizi yakmanız hakkınızda belirli idari ve yasal işlemin yapılmasına neden olacaktır.

Ateşin Söndüğünden Emin Olun!

Kamp ateşi yakıldıktan sonra dikkat edilmesi gereken en temel hususlardan bir tanesi de kamp ateşinin söndüğümden tam anlamıyla emin olunmasıdır. Yakacağınız kamp ateşinin tam olarak söndüğünden emin olmanız çıkabilecek herhangi bir yangının önlenmesi açısından oldukça önemlidir. Aksi halde tam anlamıyla söndürmediğiniz kampa ateşi doğaya zarar verdiği gibi orman yangınlarına çıkmasına neden olmakta ve birçok hayvanın da ölmesine sebebiyet vermektedir.

Kamp Ateşi Yakarken ve Söndürürken Bilinçli Hareket Edin!

Kamp ateşi yakarken ve söndürürken bilinçli bir şekilde hareket edilmesi doğa açısından oldukça önemlidir. Günümüzde bilinçsiz bir şekilde hareket eden birçok kişi kamp ateşini yakarken veya söndürürken tam olarak gerekenleri yerine getirmeyerek yangına sebebiyet vermektedir. Bu durum hem doğa içerisinde yer alan bitkilerin hem de doğada yaşayan hayvanların yok olmasına neden olmaktadır. Bunun önüne geçebilmeniz için yukarıda belirtmiş olduğumuz temel etkenlerin yanı sıra oldukça dikkatli ve özenli bir şekilde hareket etmeniz gerekmektedir. Bu özeni ve dikkati gerçekleştirerek kamp ateş yakıp etrafında sohbetler eşliğinde kahvenizi yudumlayabilirsiniz. Aksi takdirde bilinçsiz bir şekilde yakacağız kamp ateşinin yangına dönüşmesi hem kampınızı yarıda bırakmanıza hem de doğaya zarar vermenize sebebiyet verecektir.


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Amatör Telsiz – Yeni Başlayanlar İçin Hazırlık Kılavuzu

Cep telefonunun çekmediği bir yerde kaza yaptın ya da büyük bir depremden kurtulanlar arasındasın ve yardım çağrısı yapamıyorsun. Korkunç ama yaşanması muhtemel bir senaryo değil mi? Böyle bir durum içindeyken bile iletişim kurabilmek için birkaç seçenek var. Konumuz olan amatör telsizler her türlü acil durumda kullanabileceğiniz alternatif iletişim araçlarıdır. Amatör telsizler birçok kişi için eğlenceli bir hobi olsa da, sağladıkları anlık iletişim avantajı hayat kurtarabilir. Ülkemiz gibi nüfusun büyük çoğunluğunun deprem kuşağında yaşadığı ve afete açık bölgelerde, beklenmedik durumlarda bile iletişim kurabilmenin ne kadar önemli olduğunu tahmin edebiliyor olmalısın. Unutma ki acil durumlarda iletişim için telefonlarımıza ve internete güvenemeyiz. Peki, eğitici ve eğlenceli bu iletişim aracı, zorlu durumlarda nasıl bu kadar kullanışlı olabiliyor? Haydi amatör telsizlerin heyecan verici dünyasına göz atalım. Amatör Telsiz Nedir? Amatör telsiz , insanların ticari olmayan amaçlarla b

Orman Sessizliği Sevenlere Longoz Ormanlarıyla Meşhur İğneada

Türkiye’nin ve Avrupa’nın en büyük longoz ormanlarına ev sahipliği yapan İğneada’da güzel bir gezi sizleri bekliyor. Longoz orman tabiri olarak bilinen ve subasar olarak da söylenen orman türlerinin en güzel örneklerinden bir tanesi Kırklareli ilinin Demirköy ilçesine bağlı İğneada Beldesinde bulunmaktadır . Longoz Ormanları Milli Parkı içerisinde Türkiye ve Avrupa’nın en büyük longoz ormanları bulunmaktadır. İğneada Longoz Ormanları Bulgaristan sınırına yakın Karadeniz sahil şeridinden bulunan bu büyüleyici ormanların yer aldığı milli park yaklaşık 3150 hektar alana sahiptir. Milli parkın içinde bulunduğu İğneada beldesi ise Demirköy ilçesine 27 km İstanbul’a ise 237 km uzaklıkta bir mesafededir. Göllerin Arasında Güzellik Longoz Ormanları Milli Parkı çevresi göller ile döşeli bir güzellik olarak karşımıza çıkmaktadır. Parkın güney tarafında Saka Gölü, Deniz Gölü, Pedina Gölü, Hamam Gölü ve Mert Gölü ile çevrilidir. Parkın kuzey bölümünde ise Erikli Gölü ve eşsiz güzelliği ile long

Kampçılık Nedir? Nereden Başlamalı?

Doğa ile iç içe eşsiz manzaralar karşısında yapılan kampçılığın günümüzde oldukça popüler doğa sporları arasında yer aldığını söyleyebiliriz. Pek çok kişi sıkıntı ve stresinden uzaklaşmak adına kampçılığı tercih etmektedir. Kampçılık sporu yapılabilecek en güzel doğa aktiviteleri içerisinde yer almaktadır. Sizlerde kampçılık hakkında araştırmalarda bulunuyorsanız, yazımızdan detaylara ulaşabilirsiniz. Sizlere bu yazımızda Kampçılık Nedir? Nasıl Yapılır? sorularını cevaplandırarak detayları hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Kampçılık Nedir? Nasıl Yapılır? Kampçılık Nedir? Nasıl Yapılır? sorularının aynı zamanda kampçılık sporunu profesyonel anlamda yapmak isteyen kişiler tarafından da araştırıldığını söyleyebiliriz. Pek çok kişi kampçılık faaliyeti ile birlikte psikolojik olarak rahatlamaktadır. Peki, kampçılık nedir? kampçılık hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir? Gelin, hep birlikte bakalım. Kampçılık Nedir? Kampçılık, doğa ile iç içe yapılan ve kişilerin sinir ve stres atmak ama