Ana içeriğe atla

Öne Çıkan Konular

Hayatta Kalma: Kanamaları Durdurmanın 6 Yolu

Doğada zaman geçirmek yaralanmaları beraberinde getirebiliyor, umarım aktiviteleriniz sırasında yaralanmalarınız ufak tefek sıyrıklardan öteye geçmez. Ancak bir kanamaya yardım etmeniz gerekirse önce ortam ve kendi güvenliğinizi sağladıktan sonra harekete geçmeyi aklınızdan çıkarmayın. Sizlerle bu yazımızda doğada karşılaşabileceğiniz kanamaları durdurma yaklaşımlarını anlatacağız. İyi okumalar. Bushcraft Okulu olarak her türlü yaralanmalarda profesyonel sağlık hizmeti almanızı öneriyoruz. Makalenin devamında anlatılacak olanlar bilgi verme amacı ile paylaşılmıştır. Yapılacak uygulamalar tamamen sizin insiyatifinizde olup, yazar ve site yönetimi sorumluluk kabul etmemektedir. Bir kanama ile karşılaştığınızda en önemli adım sakinliğinizi korumaya devam etmeniz olacaktır . Sonrasında; Kazazedenin bilincinin yerinde olup olmadığını sorgulayın, Bilinci, kişiye basitçe ismi ile seslenerek , cevap vermiyorsa omzundan hafifçe sarsarak değerlendirebilirsiniz. Nereden yaralandığını tespit edi

Bug Out Çantasında Piller Nasıl Saklanmalı?


Hayatımızda pil gerektiren aletleri sıklıkla kullanıyoruz. Sizleri bilmiyorum ama ben aldığım pilleri nereye koyduğumu ya da taktığım cihazdan ara sıra çıkarmayı sıklıkla unutuyorum. Aslında çok hassas olan bu aletleri bug out ya da deprem çantanızda nasıl saklamanız gerektiğini bilmeniz hayatta kalma şansınızı artırabilir. Bu yazımızda piller nasıl saklanmalı sorusuna yanıt arayacağız. İyi okumalar.

Pillerin Ömrü Ne Kadar?

Pillerin ömürleri fabrikada üretildikleri hattan çıktıkları an itibari ile başlar. Tekrar doldurulamayan piller deşarj oldukları zaman ömürlerini tamamlarken doldurulabilir pillerde ise 500 ila 1500 arası çevrim olabilir (Bir şarj ve bir deşarj döngüsü bir çevrimi tanımlar.).

Halen yaygın kullanılan pillerden olan alkalin yapıdakilerin raf ömrü beş ila on yıl arasında değişmektedir. Aşağıda Avrupa Birliğinde ortalama pil ömrü konusunda yapılmış bir araştırmanın sonuçlarını görebilirsiniz.

Pil TürüÖmür
Alkali Mangan3.9 Yıl
Çinko Karbon4.2 Yıl
Lityum (Şarj Edilebilir)6.4 Yıl
Nikel Kadmiyum12.5 Yıl
Nikel Metal Hidrit7.3 Yıl
Lityum (Şarj Edilmeyen)6.1 Yıl
Kurşun Asit9.0 Yıl
Ortalama5.2 Yıl

(154.000 pilin değerlendirildiği Möbius çalışmasına göre yaklaşık değerlerdir)

Zamanla kullanılan pillerin zayıflamasının iki ana biçimi vardır; kapasite azalması ve güç azalması. Kapasite azalması, bir pilin depolayabileceği enerji miktarındaki azalma iken güç azalması, sağlayabildiği güç miktarındaki azalmadır. 

Ancak pillerimizin ömrünü birkaç basit önlem ile uzatılabiliriz. Gelin bunlara bakalım.

Pil Ömrünü Etkileyen Temel Faktörler

Nem

Piller nemli ortamlarda bulunmayı sevmezler. Nemli koşullarda saklandıklarında, üzerlerinde korozyon gelişebilir ve kullanılamaz hale gelebilirler. Bu nedenle piller neme karşı olabildiğince iyi korunmalıdır.

Pil satışı yapan firmalarda depolama sırasında yerden yüksekte olmalarına ve üç sıradan fazla pilin üst üste gelmemesine dikkat edilmektedir.

Sıcaklık

Piller kimyasal enerjiyi geri dönüşümsüz şekilde elektrik enerjisine çeviren elektrokimyasal cihazlardır. Sıcaklık kimyasal reaksiyonları etkileyebileceği için pil ömrünü etkileyen en önemli faktörlerden birisidir.

Aşırı soğuk ve aşırı sıcak ortamlar pillere zarar verebilir. Pil üreticilerinin tavsiyelerini okursanız buzdolabında saklamanın hem nem hem de düşük sıcaklık nedeni ile zarar verdiğini belirttiklerini görebilirsiniz.

Kullanımı sırasında sıcaklığı artan pil içerisinde kimyasal reaksiyonların gelişmesi nedeni ile ömürleri de azalır. Hatta pillerin daha uzun ömürlü olması için bazı şarj aletlerinde soğutucu fan bulunmaktadır.

Şarj edilebilir piller şarj işlemi ya da kullanım sırasında aşırı ısınıyor ise işlemi durdurun ve yetkili servis ya da üretici ile iletişime geçin.

Sızıntı

Aşırı yüksek sıcaklıklar veya fiziksel etkiler nedeniyle, pillerde akıntı olabilir. Her iki durumda da, pilleri kullanmanızı öneririm. Uzun ömürlü olmaları için piller her tür fiziksel etkilere karşı korunmalıdır.

Şarj Durumu

Oluşacak kimyasal reaksiyonlar nedeni ile şarj edilebilir pilleri %0 ve %100 oranlarında uzun süre tutmayın. Batarya dolduğu an şarjdan alın, bataryanızın tamamen bitmesini beklemeden şarj işlemini başlatın.

Bazı telefon üreticileri %100 şarj olduktan sonra şarj işlemine devam edilmesinin bataryaya zarar verebileceğini, bazıları ise %20 doluluk oranına inilince şarj etmeye başlanması gerektiğini belirtiyorlar.

Yön

Piller saklarken, uçları aynı yönde olacak şekilde tutulmalıdır. Bu, tüm pozitif kutupları tek bir yöne ve tüm negatif kutupları ters yönde bakacak şekilde tutmanız gerektiği anlamına geliyor.

Doğru yönde saklamak kısa devre ve sızıntının meydana gelmesini önlemeye yardımcı olacaktır.

Kullanılmadıkları Zamanlar

Bir cihaz kullanılmadığı zaman içerisindeki piller çıkarılmalıdır. Eğer kullanmadığınız cihazlar içerisinde pilleri tutmaya devam edecek olursanız bir süre sonra sızıntı yapacaklardır.

Ayrıca sızıntı yapmasalar dahi kullanılmayan elektronik cihazların içerisinde cihazın içerisinde kalan pillerin enerjisi bir süre sonra biter.

Peki, Bug Out Çantasında Piller Nasıl Saklamalı?


Yukarıdaki önerilerin hepsini sağlayabilmenin en kolay yollarından birisi pilleri orjinal ambalajlarında saklamaktır. Ürünün orjinal ambalajı neme karşı koruma sağlarken kutuplarının aynı yöne bakar halde durmasını da sağlar. Ancak bu ambalaj, fiziksel koruma açısından biraz zayıf kalabilir. Hem su geçirmez olan hem de pillerin fiziksel etkilere karşı daha iyi korunmasını sağlayan plastik pil kaplarını kullanabilirsiniz.

Toparlamak istediğiniz çok sayıda kullanılmış piliniz varsa, pozitif ve negatif kutupları aynı yönde olacak şekilde düzenleyip lastik bantlarla bir arada tutmayı düşünebilirsiniz. Bu piller daha sonra su geçirmez kaplara veya plastik poşete yerleştirilebilir.

Aracınızda bulunan çantanın içerisindeki piller, yüksek sıcaklıklara maruz kalırsa beklenenden daha erken tükenecektir. Bu nedenle bug out çantanızı serin bir ortamda saklamanız gerekiyor.

Sonuç

Piller, acil durumlarda el fenerlerini ve diğer çeşitli cihazları çalıştırmamıza yardımcı olan kritik öneme sahip cihazlardır. İhtiyaç duyduğumuz zamanda onlara güvenmeyi ancak onlarla gerektiği gibi ilgilenerek umabilirsiniz. Bu nedenle depoladığınız pillerin erken bitmesini önleyecek şartları sağlayın.

Peki, siz pilleri nasıl saklıyorsunuz? Yorumlarda bizlerle paylaşabilirseniz hem bizim hem de diğer okurlarımızın faydasına olacaktır.


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Amatör Telsiz – Yeni Başlayanlar İçin Hazırlık Kılavuzu

Cep telefonunun çekmediği bir yerde kaza yaptın ya da büyük bir depremden kurtulanlar arasındasın ve yardım çağrısı yapamıyorsun. Korkunç ama yaşanması muhtemel bir senaryo değil mi? Böyle bir durum içindeyken bile iletişim kurabilmek için birkaç seçenek var. Konumuz olan amatör telsizler her türlü acil durumda kullanabileceğiniz alternatif iletişim araçlarıdır. Amatör telsizler birçok kişi için eğlenceli bir hobi olsa da, sağladıkları anlık iletişim avantajı hayat kurtarabilir. Ülkemiz gibi nüfusun büyük çoğunluğunun deprem kuşağında yaşadığı ve afete açık bölgelerde, beklenmedik durumlarda bile iletişim kurabilmenin ne kadar önemli olduğunu tahmin edebiliyor olmalısın. Unutma ki acil durumlarda iletişim için telefonlarımıza ve internete güvenemeyiz. Peki, eğitici ve eğlenceli bu iletişim aracı, zorlu durumlarda nasıl bu kadar kullanışlı olabiliyor? Haydi amatör telsizlerin heyecan verici dünyasına göz atalım. Amatör Telsiz Nedir? Amatör telsiz , insanların ticari olmayan amaçlarla b

Orman Sessizliği Sevenlere Longoz Ormanlarıyla Meşhur İğneada

Türkiye’nin ve Avrupa’nın en büyük longoz ormanlarına ev sahipliği yapan İğneada’da güzel bir gezi sizleri bekliyor. Longoz orman tabiri olarak bilinen ve subasar olarak da söylenen orman türlerinin en güzel örneklerinden bir tanesi Kırklareli ilinin Demirköy ilçesine bağlı İğneada Beldesinde bulunmaktadır . Longoz Ormanları Milli Parkı içerisinde Türkiye ve Avrupa’nın en büyük longoz ormanları bulunmaktadır. İğneada Longoz Ormanları Bulgaristan sınırına yakın Karadeniz sahil şeridinden bulunan bu büyüleyici ormanların yer aldığı milli park yaklaşık 3150 hektar alana sahiptir. Milli parkın içinde bulunduğu İğneada beldesi ise Demirköy ilçesine 27 km İstanbul’a ise 237 km uzaklıkta bir mesafededir. Göllerin Arasında Güzellik Longoz Ormanları Milli Parkı çevresi göller ile döşeli bir güzellik olarak karşımıza çıkmaktadır. Parkın güney tarafında Saka Gölü, Deniz Gölü, Pedina Gölü, Hamam Gölü ve Mert Gölü ile çevrilidir. Parkın kuzey bölümünde ise Erikli Gölü ve eşsiz güzelliği ile long

Kampçılık Nedir? Nereden Başlamalı?

Doğa ile iç içe eşsiz manzaralar karşısında yapılan kampçılığın günümüzde oldukça popüler doğa sporları arasında yer aldığını söyleyebiliriz. Pek çok kişi sıkıntı ve stresinden uzaklaşmak adına kampçılığı tercih etmektedir. Kampçılık sporu yapılabilecek en güzel doğa aktiviteleri içerisinde yer almaktadır. Sizlerde kampçılık hakkında araştırmalarda bulunuyorsanız, yazımızdan detaylara ulaşabilirsiniz. Sizlere bu yazımızda Kampçılık Nedir? Nasıl Yapılır? sorularını cevaplandırarak detayları hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Kampçılık Nedir? Nasıl Yapılır? Kampçılık Nedir? Nasıl Yapılır? sorularının aynı zamanda kampçılık sporunu profesyonel anlamda yapmak isteyen kişiler tarafından da araştırıldığını söyleyebiliriz. Pek çok kişi kampçılık faaliyeti ile birlikte psikolojik olarak rahatlamaktadır. Peki, kampçılık nedir? kampçılık hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir? Gelin, hep birlikte bakalım. Kampçılık Nedir? Kampçılık, doğa ile iç içe yapılan ve kişilerin sinir ve stres atmak ama