Güzeldere Şelalesi Nerede? Nasıl Gidilir?


Türkiye’nin en fazla yeşil alanlarına ev sahipliği yapmakta olan Düzce’de yer alan Güzeldere Şelalesi, mükemmel bir kamp alanı olmanın yanında, piknik, yürüyüş ve açık hava organizasyonları için ideal bir ortama sahip. 22.76 ha’lık bir alanda yer alan Türkiye'nin en büyük şelalerinden birisi olan Güzeldere, koruma altına alınmış Tabiat Parkı’nda bulunuyor. 630 metrelik bir rakımda yer aldığını göz önünde bulundurarak yaz ayları dahil akşam saatlerinde serin olduğunu söyleyebiliriz.

2011 yılından beri koruma altında olan bölgede yer alan şelalenin çevresi, kayın ağaçları ve dev kayalıkların arasında dökülen 135 metrelik bir doğa harikasıdır. Bu arada şelaleyi görmek için 350 basamak çıkmanızın biraz yorucu olduğunu da söylememiz gerekiyor. Yaz ve ilkbahar aylarında ağaçlarla kaplı alanda, kışın beyaz örtülü bambaşka bir manzara sizi bekliyor olacak. Ormanın içinde piknik yapabilmeniz için masalar ve sandalyelerin yanı sıra, yürüyüş sırasında dinlenebileceğiniz alanlar da mevcut. Doğal olmasının yanında güvenliği olduğu için, ailesiyle beraber kamp yapabilecekleri bir yer arayışında olanlara tavsiye edebiliriz.

Güzeldere Şelalesinde Kamp Yapılır Mı?

Doğa tutkunlarının ve açık hava sporu sevenlerin ziyaret edebileceği yerlerde yapabileceğiniz başlıca aktivite elbette kamp yapmak. Buna ek olarak doğa yürüyüşleri yapmasını seviyorsanız, trekking ve bisiklet sürmek için uygun yollar mevcut. Doğa fotoğrafçıları için aradıklarından çok daha fazlasını bulabilmeniz mümkün diyebiliriz.

Şelalenin yer aldığı tabiat parkındaki ağaç çeşitliliği, Anadolu’nun her yerinde bulabileceğimiz çeşitlerden daha fazlasını vadediyor.

Elmacık Dağı (1700 m)’na uzanan şelale ve çevresi orman yapısı ile de dikkat çekmektedir. Şelalenin bulunduğu alanda, kayın, gürgen, köknar, porsuk, sarıçam, karaçam, kestane, ıhlamur, akçaağaç, dişbudak, ceviz, orman kavağı, orman söğüdü, orman gülü, karayemiş, papaz külahı ağaçları; böğürtlen, üvez, alıç, taflan, kantaron otu, kardelen, arap sümbülü, sıklamen, menekşe, düğün, eğrelti, fiğ, burçak gibi bitkiler de görülmektedir.

Düzcedeki Hobbit Köyü

Tabiat parkı içerisinde konaklayabilmeniz için bungalow evler ve daha küçük hobbit evleri de mevcut. Aile olarak güzel zaman geçirebilirsiniz. Ancak burada konaklama yapmak istiyorsanız önceden rezervasyon yaptırmayı unutmayın.

Sık Sorulan Sorular

Güzeldere Şelalesi Nerede, Hangi İlçede?

Şelale, Düzce'nin Gölyaka İlçesine bağlı Güzeldere Köyü sınırlarında Bıçkı Deresi üzerinde bulunmaktadır. 1993 yılında mesire alanı, 2011 yılında ise tabiat parkı olarak ilan edilmiştir.

Güzeldere Şelalesine Nasıl Gidilir?

Şelale Düzce il merkezine 18 km, Gölyaka ilçesine ise 11 km uzaklıkta bulunmaktadır. Ulaşım karayolu ile sağlanmaktadır. İstanbul üzerinden gelen ziyaretçiler TEM otoyolu Hendek kavşağından ayrılıp Gölyaka tabelalarını takip ederek, ilçe merkezinden Güzeldere Şelalesi tabelalarını takip ederek kolayca ulaşabilir. Ankara üzerinden gelen ziyaretçiler ise Kaynaşlı çıkışından sonra Gümüşova - Gölyaka istikametini kullanabilirler.

Güzeldere Şelalesinde Ne Yapılır?

Şelale ve etrafında doğa yürüyüşü, doğa fotoğrafçılığı, piknik, çadır kampı gibi aktiviteler yapabilir ayrıca restaurantlarda kahvaltı ve yemek yiyebilirsiniz. Ayrıca ilginiz çekerse Köy Ürünleri Pazarından organik ürünler satın alabilirsiniz.

Güzeldere Şelalesinde Ne Yenir? Mangal Yapmak Serbest Mi?

Tabiat parkının restaurantı 250 kişilik yemek salonu ile hizmet vermektedir. Sabahları serpme kahvaltı sunan işletme ayrıca et ve sebze yemekleri yapmakta, yöreye ait tatlılar sunmaktadır.

Güzeldere Şelalesinde Nerede Kalınır?

Şelale civarında bulunan bungalow evlerde konaklama sağlanabilir. Sezonsal olarak değişmekle birlikte gecelik konaklama ücreti 250 - 500 TL arasındadır.

Güzeldere Şelalesi Giriş Ücretleri Ne Kadar?

Yaya olarak 5 TL, otomobil ile 15 TL karşılığında giriş sağlanabilmektedir. Konaklama yapmak isteyenler ise çadır yeri için günlük 30 TL, karavan için 40 TL ücret ödemek zorundadır.

Güzeldere Şelalesi İletişim Bilgileri ve Telefon Numarası

Website: http://www.guzeldereselalesi.com/bize-ulasin
Telefon: +90 (530) 685 02 81
WhatsApp: +90 (530) 685 02 81

Yorumlar