Ana içeriğe atla

Öne Çıkan Konular

Kamp Yapacaklara Öneriler

Aktivitelerin iyi ve eğlenceli bir şekilde geçmesini sağlayacak pek çok unsurun bulunduğunu biliyoruz. Bu unsurlar aynı zamanda sizlerin sağlığı ve aktivitenizi tam anlamıyla gerçekleştirebilmeniz adına oldukça önemlidir. Özellikle kamp aktivitesini tercih edenlerin bu hususlara dikkat etmesi gerekmektedir. Kamp aynı zamanda sizleri doğa ile baş başa bırakmaktadır. Burada mücadele etmenizi gerektiren birçok hususunda bulunduğunu belirtebiliriz. Sizlerde kamp esnasında yapacağınız öneriler hakkında bilgi almak istiyorsanız, yazımızdan detaylara ulaşabilirsiniz. Sizlere bu yazımızda Kamp Esnasında Yapılacak 7 Öneri hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Kamp Esnasında Yapılacak 7 Öneri Kamp Esnasında Yapılacak 7 Öneri sizlerin kampınızın en iyi ve en sağlıklı şekilde gerçekleştirilmesi adına araştırılıp derlenerek sizlere sunulmuştur. Bu etkenlere dikkat etmeniz eğlenceli bir şekilde vakit geçirmenizi sağlayacak olan en önemli unsurdur. Peki, kamp esnasında yapılacak 7 öneri nelerdir? Geli

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) etkeni insanlara keneler aracılığı ile aktarılan Bunyavirüs ailesinden Nairovirüs olup hastalık ilk olarak 1944 yılında Kırım'da tanımlanmış ve Kırım Kanamalı Ateşi adı verilmiştir. 1969 yılında Kongo'da hastalığın tanımlanmasından sonra hastalık günümüzdeki adını almıştır.

Hastalık Doğu Avrupa'da, özellikle eski Sovyetler Birliği ülkelerinde, Balkanlar'da, Akdeniz havzasında, Kuzey Çin'de, Afrika'da ve Hindistan'da yaygındır.

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Bulaşması

Keneler, özellikle de Hyalomma cinsinden olanlar, KKKA virüsü için bir vektördür. Sığır, keçi, koyun ve tavşan gibi çok sayıda vahşi ve evcil hayvan, virüsün çoğaltıcı konakçıları olarak hizmet eder.

İnsanlara bulaşma, enfekte keneler veya hayvan kanı ile temas yoluyla gerçekleşir.

KKKA enfekte bir insandan diğerine kan veya vücut sıvılarının temas etmesi yolu ile bulaşabilir.

Hastanelerde tıbbi ekipmanın yanlış sterilizasyonu, enjeksiyon iğnelerinin tekrar kullanılması ve tıbbi malzemelerin kirlenmesi nedeniyle de KKKA bulaşabilmektedir.

Belirtiler ve Bulgular

Değişken kuluçka süreleri izlenmekle birlikte bulgular;

 • Kene ile ısırılmadan sonraki 1 ila 3 gün içerisinde, maksimum 9 gün sonra,
 • Hastanın vücut sıvıları ile temas edilmesi sonrası 1 ila 5 gün içerisinde, maksimum 14 gün içerisinde ortaya çıkar.

Baş ağrısı, yüksek ateş, fotofobi, bel ağrısı, eklem ağrısı, mide ağrısı ve kusma gibi ilk belirti ve semptomlar ile Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) ani olarak başlar.

Hastalarda kırmızı gözler, kızarık bir yüz, kırmızı bir boğaz ve damaktaki peteşiler (kırmızı lekeler) izlenmesi yaygındır.

Semptomlar sarılık ve ciddi vakalarda ruh hali ve duyusal algıdaki değişiklikleri de içerebilir, hastalık ilerledikçe başlangıçta saldırgan, agresif olan hastalarda uykuya meyil gelişir, hatta komaya kadar ilerleyebilir.

Hastalık ilerledikçe, hastalığın dördüncü gününden başlayıp yaklaşık iki hafta süren ciltte şiddetli morarma, şiddetli burun kanaması ve enjeksiyon bölgelerinde kontrolsüz kanama alanları görülebilir.

Kayıt altına alınmış Kırım Kongo Kanamalı Ateşi vakalarında hastanede yatan hastalarda ölüm oranlarının %9 ila %50 arasında olduğu saptanmıştır.

KKKA enfeksiyonunun uzun vadeli etkileri, hayatta kalanlarda spesifik hasarlarının olup olmadığını belirlemek için yeterince çalışma yapılmamıştır. Bilim insanları tarafından hastalığın patogenezi (gelişim süreci), tanısı ve tedavisi konusunda araştırmalar devam etmektedir.

Risk Altında Olanlar

Endemik bölgelerdeki doğa sporcuları, çiftçiler, hayvan sürüleri, hayvancılık işçileri ve mezbaha işçileri KKKA riski altındadır.

Endemik bölgelerdeki sağlık çalışanları, bulaşıcı kan ve vücut sıvılarıyla korunmasız temas nedeniyle enfeksiyon riski altındadır.

Endemik bölgelerde hayvancılıkla temas içinde olan bireyler ve uluslararası gezginler de ortaya çıkabilir.

Teşhis

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığını teşhis etmek için kullanılan laboratuar testleri,

 • Antijen yakalayıcı enzime bağlı immünosorbent deneyi (ELISA),
 • Gerçek zamanlı polimeraz zincir reaksiyonu (RT-PCR),
 • Virüs izolasyon denemeleri
 • Antikorun ELISA (IgG ve IgM) tarafından saptanmasını içerir.

Tedavi

KKKA tedavisi temel olarak destekleyici tedaviden oluşur.

Hasta bakımı, sıvı dengesine ve elektrolit anormalliklerinin düzeltilmesine, oksijenasyona ve hemodinamik desteğe ve ikincil enfeksiyonların uygun tedavisine dikkat edilmesini içermelidir.

Virüs, antiviral ilaç ribavirine karşı vücut dışında yapılan testlere göre duyarlı olup hastalarının tedavisinde bildirildiğine göre, bazı yararları olduğu bildirilmiştir.

KKKA enfeksiyonunun uzun vadeli etkileri, hayatta kalanlarda spesifik komplikasyonların olup olmadığını belirlemek için yeterli çalışmalar yapılamamıştır.

Korunma

Doğa sporcuları, tarım işçileri ve hayvanlarla çalışanlar risk altındadır.

 • Kenelerin İnsanlara Bulaşının Engellenmesi
  • Doğa sporcuları, tarım işçileri ve hayvanlarla çalışan diğerleri maruz kalan cilt ve giysilere böcek kovucu kullanmalıdır.
   • DEET (N, N-dietil-m-toluamid) içeren böcek uzaklaştırıcılar, kenelerin vücuttan uzak tutulmasında en etkili olan ajandır.
  • Kenelerin erken dönemde fark edilebilmesi için açık renkli kıyafetler giyilmelidir.
  • Uzun kollu gömlek ve pantolon giyilmelidir.

Sağlık çalışanlarının mesleki maruziyeti önlemek için uygun enfeksiyon kontrol önlemlerini kullanmaları önemlidir.

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) Aşısı

KKKA'ne karşı, farelerin beyin dokusu kaynaklı bir aşı geliştirildi ve Doğu Avrupa'da küçük çapta kullanıldı. Ancak, şu anda insan kullanımı için FDA gibi büyük kuruluşlar tarafından onaylanmış olan güvenli ve etkili bir aşı yoktur.


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Amatör Telsiz – Yeni Başlayanlar İçin Hazırlık Kılavuzu

Cep telefonunun çekmediği bir yerde kaza yaptın ya da büyük bir depremden kurtulanlar arasındasın ve yardım çağrısı yapamıyorsun. Korkunç ama yaşanması muhtemel bir senaryo değil mi? Böyle bir durum içindeyken bile iletişim kurabilmek için birkaç seçenek var. Konumuz olan amatör telsizler her türlü acil durumda kullanabileceğiniz alternatif iletişim araçlarıdır. Amatör telsizler birçok kişi için eğlenceli bir hobi olsa da, sağladıkları anlık iletişim avantajı hayat kurtarabilir. Ülkemiz gibi nüfusun büyük çoğunluğunun deprem kuşağında yaşadığı ve afete açık bölgelerde, beklenmedik durumlarda bile iletişim kurabilmenin ne kadar önemli olduğunu tahmin edebiliyor olmalısın. Unutma ki acil durumlarda iletişim için telefonlarımıza ve internete güvenemeyiz. Peki, eğitici ve eğlenceli bu iletişim aracı, zorlu durumlarda nasıl bu kadar kullanışlı olabiliyor? Haydi amatör telsizlerin heyecan verici dünyasına göz atalım. Amatör Telsiz Nedir? Amatör telsiz , insanların ticari olmayan amaçlarla b

Orman Sessizliği Sevenlere Longoz Ormanlarıyla Meşhur İğneada

Türkiye’nin ve Avrupa’nın en büyük longoz ormanlarına ev sahipliği yapan İğneada’da güzel bir gezi sizleri bekliyor. Longoz orman tabiri olarak bilinen ve subasar olarak da söylenen orman türlerinin en güzel örneklerinden bir tanesi Kırklareli ilinin Demirköy ilçesine bağlı İğneada Beldesinde bulunmaktadır . Longoz Ormanları Milli Parkı içerisinde Türkiye ve Avrupa’nın en büyük longoz ormanları bulunmaktadır. İğneada Longoz Ormanları Bulgaristan sınırına yakın Karadeniz sahil şeridinden bulunan bu büyüleyici ormanların yer aldığı milli park yaklaşık 3150 hektar alana sahiptir. Milli parkın içinde bulunduğu İğneada beldesi ise Demirköy ilçesine 27 km İstanbul’a ise 237 km uzaklıkta bir mesafededir. Göllerin Arasında Güzellik Longoz Ormanları Milli Parkı çevresi göller ile döşeli bir güzellik olarak karşımıza çıkmaktadır. Parkın güney tarafında Saka Gölü, Deniz Gölü, Pedina Gölü, Hamam Gölü ve Mert Gölü ile çevrilidir. Parkın kuzey bölümünde ise Erikli Gölü ve eşsiz güzelliği ile long

Kampçılık Nedir? Nereden Başlamalı?

Doğa ile iç içe eşsiz manzaralar karşısında yapılan kampçılığın günümüzde oldukça popüler doğa sporları arasında yer aldığını söyleyebiliriz. Pek çok kişi sıkıntı ve stresinden uzaklaşmak adına kampçılığı tercih etmektedir. Kampçılık sporu yapılabilecek en güzel doğa aktiviteleri içerisinde yer almaktadır. Sizlerde kampçılık hakkında araştırmalarda bulunuyorsanız, yazımızdan detaylara ulaşabilirsiniz. Sizlere bu yazımızda Kampçılık Nedir? Nasıl Yapılır? sorularını cevaplandırarak detayları hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Kampçılık Nedir? Nasıl Yapılır? Kampçılık Nedir? Nasıl Yapılır? sorularının aynı zamanda kampçılık sporunu profesyonel anlamda yapmak isteyen kişiler tarafından da araştırıldığını söyleyebiliriz. Pek çok kişi kampçılık faaliyeti ile birlikte psikolojik olarak rahatlamaktadır. Peki, kampçılık nedir? kampçılık hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir? Gelin, hep birlikte bakalım. Kampçılık Nedir? Kampçılık, doğa ile iç içe yapılan ve kişilerin sinir ve stres atmak ama